Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çiftçiye gübre cevabı!

Türkiye şartlarında hububat tarımı yapan bir kişi ortalama bir dönümde 6 LT mazot yakar. Her yıl mazot fiyatlarıyla alınan destekleri karşılaştırsın bir LT mazotun kaça geldiği ortaya çıkar.

Herkes gibi daha rahat bir hayat,
Daha az çalışıp,daha fazla kazanç,
Ucuz mazot,ucuz gübre ve para eden ürüne hasret duyarken,
Erzurum gibi uzak,soğuk kısa ürün yetiştirme zamanı ve kısıtlı imkanların içinde kışın sıcak sohbetlerinin arasında ne zaman yaz gelecekte ziraat yapıp para kazanacaz heyecanı ve yıllık tek ürünü bile zorla yetiştirip donmadan satamama korkusu içinde,
Hazır boş vakit bulmuşken bir hesap yaptım,
Hayvan yemi olarak genelde korunga ve yonca üretiriz.
Ekim ve söküm zamanı 4 yil.
Yanlışım varsa düzeltin bi zahmet.
1.yıl
1.5 lt pulluk,
1 lt kültivatör,
0.5 lt mibzer,
0.5 lt biçim,
0.5 lt ot toplama,
0.5 lt balya ve taşıma.
toplam 4.5 lt.
2. 3. 4.yıl
0.5 lt biçim
0.5 lt ot toplama
0.5 lt balya ve taşıma.
1.5 ltx3=4.5 lt.
Dekara 1 lt gidiş geliş olsun
4 yılda toplamda 10 lt mazot dekara.
Tekrar yıllık bazda 10÷4=2.5 lt/yıl
Şuan 10.5 tl (1.75lt) destek alıyorum.
Yani dekara 2.5 lt mazot harcayıp 1.75 lt'sini destek olarak geri alıyorum.
Yani yüzde 70'ini.
6.00 tl mazotu.
Yüzde 70 destek alarak,yani 4.20tl'sini
6.00-4.20= 1.80tl
Ben yaptığım işte gerekli olan mazotu 1.80 tl'ye almış olmuyormuyum.

2 litre nadas 4 sefer kazayağı çekiyorum yarımşar lt den 2 litrede o etti mi 4 lt yarim lt de ekiliş yarim lt gübre yarim lt ilaç etti mi 5.5 lt harmanda nakliyesi gübre nakliyesi sulaması bunlarda harcanan mazotlari saymıyorum bile kıraç arazide tarim yapanın bile en az 7,8 lt 7x6 =42 tl yapıyor dönüme 10 tl mazot desteği 1 dönüm akaryakıt masrafı 32 tl minimum

Erzurum gibi uzak,soğuk kısa ürün yetiştirme zamanı ve kısıtlı imkanların içinde kışın sıcak sohbetlerinin arasında ne zaman yaz gelecekte ziraat yapıp para kazanacaz heyecanı ve yıllık tek ürünü bile zorla yetiştirip donmadan satamama korkusu içinde,
1.yıl
1.5 lt pulluk,
1 lt kültivatör,
0.5 lt mibzer,
0.5 lt biçim,
0.5 lt ot toplama,
0.5 lt balya ve taşıma.
toplam 4.5 lt.
2. 3. 4.yıl
0.5 lt biçim
0.5 lt ot toplama
0.5 lt balya ve taşıma.
1.5 ltx3=4.5 lt.
Yani yüzde 70'ini.
6.00 tl mazotu.
6.00-4.20= 1.80tl
Ben yarıdan fazlasını almışım.
Sakın geri istemesinler :)

Şaka bir tarafa.
Diğer ürün ve şahıslarda,
Tarla ,yer,tav, yol ve traktörle 1 lt harcayacak yerde 3 lt harcama zevki veya yöntem farkı,
Traktör farkı v.s etkenlere bağlı olarak benim yaptığım hesaptan fazla çıkabilir.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci32
1.yıl
1.5 lt pulluk,
1 lt kültivatör,
0.5 lt mibzer,
0.5 lt biçim,
0.5 lt ot toplama,
0.5 lt balya ve taşıma.
toplam 4.5 lt.
2. 3. 4.yıl
0.5 lt biçim
0.5 lt ot toplama
0.5 lt balya ve taşıma.
1.5 ltx3=4.5 lt.
Yani yüzde 70'ini.
6.00 tl mazotu.
6.00-4.20= 1.80tl
Yusuf abi öncelikle saygılar abi aynı işler bizdede oluyor extra olarak gübre atarlar pirecik için ilaç yaparlar ve sulama işi var bunlarda mazota sahil olabilirmi acaba

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
1.yıl
1.5 lt pulluk,
1 lt kültivatör,
0.5 lt mibzer,
0.5 lt biçim,
0.5 lt ot toplama,
0.5 lt balya ve taşıma.
toplam 4.5 lt.
2. 3. 4.yıl
0.5 lt biçim
0.5 lt ot toplama
0.5 lt balya ve taşıma.
1.5 ltx3=4.5 lt.
Yani yüzde 70'ini.
6.00 tl mazotu.
6.00-4.20= 1.80tl
Bence bu destek sistemi yanlış siz 1 yil hak ederek alıyorsunuz desteği fakat diğer yıllarda aldığınız desteği hak etmediğinizi düşünüyorum çünkü fazla yakıt kullanılmamış mesela bazı bölgelerde 2 defa Ekim yapılıyor bu kişilere aynı yıl için 2 sefer destek veriliyor mu bence bu destek işinde fatura sistemine gecilip yaktığınız yakıta göre destek verilmeli

• Beğen
Biz yonca işi yapmıyoruz çekirdek ekiyoruz o yüzden bir defa sürüp 4 yıl mazot desteği alamıyoruz malesef.

2 lt sürüm
4 lt 3 defa kültivatör ve 1 aysan
2 ekim, ilaç, hormon atımı
2 lt patozla hasat
1 lt tekrar tarları kökten temizleme.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci01
Yusuf abi öncelikle saygılar abi aynı işler bizdede oluyor extra olarak gübre atarlar pirecik için ilaç yaparlar ve sulama işi var bunlarda mazota sahil olabilirmi acaba
Olur paşam illaki biz iş çıkardıkça devlet verir inş. :)
Bence bu destek sistemi yanlış siz 1 yil hak ederek alıyorsunuz desteği fakat diğer yıllarda aldığınız desteği hak etmediğinizi düşünüyorum çünkü fazla yakıt kullanılmamış mesela bazı bölgelerde 2 defa Ekim yapılıyor bu kişilere aynı yıl için 2 sefer destek veriliyor mu bence bu destek işinde fatura sistemine gecilip yaktığınız yakıta göre destek verilmeli
Bencede fazla devlet vermemesi lazım.
Aslında devlet 7 ay kış geçiren doğunun desteği değil bizim hepimizi geri alsa fena olmaz :)

Türkiye şartlarında hububat tarımı yapan bir kişi ortalama bir dönümde 6 LT mazot yakar. Her yıl mazot fiyatlarıyla alınan destekleri karşılaştırsın bir LT mazotun kaça geldiği ortaya çıkar.

Kaç kişi çks kayıtında olan tarla kadar ekim yapıyor. Hisseli tarlalar var kira sözleşmesi bile yapamıyosun o tarlaları eken çiftçi ne yapacak peki destek alamıyan adamın suçu ne fazla üretmek istemesi suçmu destekler felan göz boyama abicim şu an çiftçinin değeri yok!!!! Ak partiyi savunmayı anlarm ama burası yeri değil lütfen.

Geçenlerde bi abi ile yine böyle mazot desteği konusunda konuştuk abi desteklerin çok iyi olduğunu söylemişti ben dedim 100 dekar çks ile 1700 tl mazot gübre desteği aldığımı söyledim oda 20 dekar fındık bahçesinden 7000 tl civarı destek aldığını söyleyince desteklemeden memnun kalmasına hak verdim doğrusu [emoji4]

Bakın arkadaşlar destekleme nasil olur bulgaristan dan örnek veriyorum 100 dekar dan örnek veriyorum dogrudan destek 17 euro en az ekecegin ürüne göre değişiyor bu yil mesela karpuz soğan vs bu tarz ürünlerde 120 euro olacak mazot gubre tohum traktor ekipman biçme parası ilac işçi yemek giyim vs bunlarin hepsinin %20 ni devlet gerı veriyor 3 ayda bir olmak şartıyla şimdi adamlar hem destek veriyor hemde hersey i fatura li satıp ekonomi de kayıp kaçak olayının önüne geçiyor

Olur paşam illaki biz iş çıkardıkça devlet verir inş. :)
Bencede fazla devlet vermemesi lazım.
Aslında devlet 7 ay kış geçiren doğunun desteği değil bizim hepimizi geri alsa fena olmaz :)
Aslında Avrupa da zorlu tarım yapılan yerlerdeki çiftçiler için daha fazla destek veriyor örnek adamın tarlası bayır calisirken zorlanıyor surum Ekim vs buna göre daha fazla destek alıyor

• Beğen