Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Ellerin Desteklenmesine İlişkin Cumhurbaşkanı Karar

10.11.2013
1,731
1,868

Selamunaleyküm dostlar. Hayırlı cumalarınız olsun.
Konu hakkında görüş ve düşüncelerinizi alabilir miyim?

Resimler ve ekler

• Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Ellerin Desteklenmesine İlişkin...jpeg
    Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Ellerin Desteklenmesine İlişkin...jpeg
    140.6 KB · Görüntüleme: 158
  • Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Ellerin Desteklenmesine İlişkin...jpeg
    Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Ellerin Desteklenmesine İlişkin...jpeg
    120.1 KB · Görüntüleme: 139
Gençler üniversite bitirsin diye saçma sapan bölüm açtılar burs verdiler şimdi gençler ben üniversite bitirdim değerek iş beğenmiyor belki 100 bin hibeyi duyan birkaç sazan çıkar işe atılır sonra 200 de cebinden harcar kredi kullanır sonra batar aileside kendiside perişan olur çiftçilik yapan arkadaşlara sormadan piyasayı araştırmadan kimse bu işe girmesin çıkışı yok köyler de insanlar utanma belası tarlaları ekiyor çoğu köy boş birkaç ihtiyar var mazot ilaç gübre girdilerini hesap etsinler

Gençler üniversite bitirsin diye saçma sapan bölüm açtılar burs verdiler şimdi gençler ben üniversite bitirdim değerek iş beğenmiyor belki 100 bin hibeyi duyan birkaç sazan çıkar işe atılır sonra 200 de cebinden harcar kredi kullanır sonra batar aileside kendiside perişan olur çiftçilik yapan arkadaşlara sormadan piyasayı araştırmadan kimse bu işe girmesin çıkışı yok köyler de insanlar utanma belası tarlaları ekiyor çoğu köy boş birkaç ihtiyar var mazot ilaç gübre girdilerini hesap etsinler

+1 çok haklı çiftçi, köylü bu işe yatırım yapanlar çok mağdur yapanlarda bu şartlarda pişman

Bu destekleme modeline göre tarım, hayvancılık veya ziraat gibi bölüm mezunlarına hibeden faydalanma şansı tanınıyor.
Öyle kamu yönetimi okuyana hibe falan vermiyorlar yani.
Bu şekilde okul mezunu olup köylerde yaşayan gençler için sizce nasıl bir destekleme modeli, genç çiftci de olduğu gibi hüsranla sonuçlanır mı yoksa verilen hibelerin hiç olmazsa %50 si iş görür mü?

Aileden kalan belli bir imkan tarla arazi mera gibi yoksa zor
Kirsalda koyde kalacak genç her konuda bilgili donanımlı olması gerek
Iklim hava konusunda
Toprağı degerlendirme konusunda
Hayvancılık konusunda
Ekonomi yönetimi konusunda bilgili olmasi gerek
Bu arada
Sigorta ödeyecek
Aile gecindirecek
Çocuk okutacak
Bilmiyorum boşalan meralar yaylalar nasıl degerlenecek

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı

Bence isabetli ve yerinde bir düzenleme olmuş. Gidipte amirin memurun hakimin savcının doktorun kaymakamın vs çoluğu çocuğu ziraat müh vs bölüm okumuyorki (illaki vardır istisnalar) yine bu işle uğraşan ahmet ağanın mehmet efendinin çoluğu çocuğu okuyor. Atasının dedesinin tecrübesini ilim ile birbirine harmanlarlarsa ortaya güzel bişeyler çıkarabilirler. Proje hibe tutarı Madde 6-3 şartı düzgün uygulayabilirlerse çok muazzam olur şöyle; bizim buralarda yarım bırakılıp çürümeye terkedilmiş birsürü ahır var. Adam hayvancılık yapacam diye hibeye başvuruyor bi temel 4 direk dikiyor desteklemeyi alıyor parayı başka yerde değerlendiriyor. Bu madde ile kafası şeytanlığa çalışanlara fırsat vermemeleri lazım.
İnşallah ülkemiz için hayırlı bir adım olur.

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
Hepsi neysede şu %50 hibeli traktör almadım hala zoruma gidiyor memlekette almayan kalmadı arıcılık yapana idi sözde babamda ben arıcılık yapamam diye almadı alanında yaptığı yok kovan öyle boş duruyor
Adam 5430 ozaman 100 bindi hibe ile yarıya aldı şimdi satsa 180 bin ediyor

Hepsi neysede şu %50 hibeli traktör almadım hala zoruma gidiyor memlekette almayan kalmadı arıcılık yapana idi sözde babamda ben arıcılık yapamam diye almadı alanında yaptığı yok kovan öyle boş duruyor
Adam 5430 ozaman 100 bindi hibe ile yarıya aldı şimdi satsa 180 bin ediyor
Memlekette nerde antin kuntin projeler varsa hep onlar aldi traktorları formaliteden tıpbi aromatik bitki üretenler mf nin ithal serilerinden aldilar