CİFTCİ KAN AGLIYOR YARDIMLAŞALIM

CİFTCİ KAN AGLIYOR YARDIMLAŞALIM

• Kullanılan toplam oy
    49

Ynt: CİFTCİ KAN AGLIYOR YARDIMLAŞALIM

hukumete kalsa kuruda dk 5 suluda 7 lt gıder hesaplar avrupalı cıftcı 800 ıla 1000 lıra arası mazot alıyor basbakana kalsa oda desteklerı saysan 1 lıra dıyor dedı bunu 3 krs destekle bu ıs yurumuyor neden avrupada pancar sekerının tonu 600 bızde 1100 dolar ısdedıgın kadar desdegını say 1000 doların altına ındıremessın oda faprıkaların hesapladıgı hesap pancar bolgemız aylık hesap yapıyor 86 lıra rarla harıc masraf dıyor artı naklıye gıderlerı

n bu adam ılla pancarı sokusturuyor araya ıc anadolu pancarsız olmaz konyanın bazı yerlerı pancarla baya topladı mesela cumra sonra altınekın gıbı pancarolmassa zor kalkınırlardı halada pancarpancar memleketımız guzel hersey yetısır yetıstırlerse tabıkı afyonun haşhaşı cukurovanın pamugu trakyanın cekırdegı karsın danaları gıbı anadolunun pancarı cayının sekerı baklavanın serbetı pancar tarlası yanarmı yanıyor ama degılmı agır abı bır dokun bın ah ısıt baenden

özgür135 link=topic=9801.msg125183#msg125183 date=1230835319' Alıntı:
arkadaşlar bu devlet hiç görevini yapmadı mı şimdi kurak olan illere kurak desteklerini açıklamadı mı?kurak yüzünden banka borçlarını birseneliğine ertelemedi mi?gübre desteği vermedi mi? mazot desteği vermedi mi? ürün bazında desteklemedi mi?gerçekten şu anda devletin çok kapsamlı tarım politikası var .siz mazotu alınca ödeme yaptığınızda bu mazot desteklerinide hesaba katınca mazot ne kadara geliyor yada gübre veya ürün ne kadar değerleniyor.bence devlet her sektöre yaptığı yardımı tarım kadar başkasına yapmamıştır. evet haklısınız bende yanlışları oldu diyorum ama kenarada atmamak lazım. yada ben böyle düşünüyorum.
Peki bu verdiği destekleri tarla sahibine verdiğini biliyor musunuz?Mesela ben senin tarlanı icarına ekiyorum,bu paraları ben değil sen alıyorsun.çoğu insan bu şekilde haksız kazanç sağlıyor.Nerede devletin adaleti?

pekı bu sene guneydogudakı kuraklık destegı dk basına ne kadardı dıger bolgelerde ne kadardı bunu hıc arasdırdınızmı orda dekara kosulsuz 70 lıra anadoluda 22 lıra bızım buralarda kırac tarlalar oylesıne bıcıldı 3 4 teneke

özgür135 link=topic=9801.msg125183#msg125183 date=1230835319' Alıntı:
arkadaşlar bu devlet hiç görevini yapmadı mı şimdi kurak olan illere kurak desteklerini açıklamadı mı?kurak yüzünden banka borçlarını birseneliğine ertelemedi mi?gübre desteği vermedi mi? mazot desteği vermedi mi? ürün bazında desteklemedi mi?gerçekten şu anda devletin çok kapsamlı tarım politikası var .siz mazotu alınca ödeme yaptığınızda bu mazot desteklerinide hesaba katınca mazot ne kadara geliyor yada gübre veya ürün ne kadar değerleniyor.bence devlet her sektöre yaptığı yardımı tarım kadar başkasına yapmamıştır. evet haklısınız bende yanlışları oldu diyorum ama kenarada atmamak lazım. yada ben böyle düşünüyorum.
ben senede 1000 dönümden fazla icar sürüyorum bir almışmıyım diyesor bu mu doğruluk diğer sektörlerle tarıma verdiği destek aynı mı acaba :teşvik kapsamındaki illere büyük sermayenin elektrik parasının yarısı sigorta primlerinin ödendiğinide biliyorsundur umarım bizim malatyada çalık grubunun her ay 1,5-2 trilyon sadece elektrik desteği aldığınıda biliyorsundur şimdi soruyorum adalet bu ise batsın böyle adalet istersen bunları bir düşün

köylü link=topic=9801.msg125074#msg125074 date=1230829212' Alıntı:
evet arkadaşlar çiftçi kan ağlıyor.özellikle bu iktidar döneminde konu siyaset degil ama her hükümetin bir tarım politikası var.bunlar üretimden ithalat destekçisi.bu yıl gübresiz tarım yaptık gübreden kimler ne paralar kazandı çiftçi ise perişan. çiftçinin gübre ile işi bitti gübre düştü.yarın şubat ve mart ayında üst gübre ve akar yakıttan mazota nasıl zamlar ve artış yapılır.şu takım tutar gibi parti tutmayı bırakalım.herkesin bir altarnatifi var.herkes aklını başına alıp takıntılı düşünmese bu ülke böyle olmaz. kime oy verelim ya bunlardan başka kim var dersen olacagımız bu hiç bir malımız para etmiyor devamlı deger kaybı.az bi degerlense ithat hazır.bilmiyorum ben sonumuzun iyi olcagını düşünmüyorum.bankalar tarım krdi ve büyük tüccarlar arasında ezilip bükülüb gidecegiz galiba
köylü link=topic=9801.msg125087#msg125087 date=1230830103' Alıntı:
ülkemizde bir kuraklık yaşadık geçen yıl, bu yılda kuraklık yaşadık bziler çok etki,lendik %60 civarında bir kayıp oluştu.ortalama geçen yıl dan sarkma borçlar bu yıla kaldı. buyıl da kuraklık oldu. 2008 yılını belirteyim. bnlerce çiftçi traktörünü malını neyi varsa satlığa çıkardı.çok zor anlar yaşandı üstüne gübre ve mazot artışlarıda eklenince gübresiz tarıma yapıldı.2009 hasat yılında otomatik olarak verim azlığı ön planda olacak bu sürev gelen borç ve yeni yaılan borç geçen az uz atltma yapan çiftçiyi atlatamaz hala sokacak ortadan binlece üretici daha kaybolacak şehirlere göç iş yok sosyal güvence yok kim besleyecek bu insanları yok odun kömür gıda yardımı alıştır millerti dilenmeye üretim yok dilenme daha kolay riski yok.nasıl bir yönetim anlayışı var anlayamadım.devlete daha çok yük olunmuyor mu böyle.çiftçilerin arayanı soranı yok.ziraat odaları var ne iş yapar anlayamadım. sene de bir sesleri, duyulur bir daha duyulmaz.çiftçi her yıl perişan olur satar atını katını üç gün sonra unutur.nezaman birlik olun du ki ilşte fırsat geldi ama nerede anlayacak çiftçi
kesinlikle doğru yorumlar

arkadaşlar gerçekten çifçitükenmek üzere.kuraklık destegi arpada 12 bugdayda da 22 lira dekera tarla arpa ile bugdayın kuraklığı farklımı oluyor.masrafları aynı degilmi.aynı mazot aynı gübre kullanılmıyormu.ektiğn ürüne kota var.icar yer kiralıyorson hazine arazisini ekiyorsun birşey yok.ne mazot ne gübre destegi veriyorki kaç kuruş.çay şeker parası arazin 100 dekar % kaç kuraklık oldu %50 bu desteginde yarısını alıyorsun 200-300 lira bir destek sen kuraklık dan bukadarmı zarar mı gör dün sen gübreden mazot dan bu kadar mı zarar gördün kü destek veriyor güney dogulu üreticinin borcu faizsiz ertelendi iç anadolu ve diger bölgeler faizli ertelendi.arkadaşlar her şeyi güzel analiz edin.hani kriz yok tu memura yok iş garantili,devlet işçisine yok iş garantili özel sektörde çalışanların anası aglıyor hayatın ne kadar zor olduğu bu dönemde dahada belli oldu.ne ürettik de para etti ne yetiştidik de para etti.bir litre mazot için bir kğ gübre için nekadar kaç kğ arpa kaç kğ bugday veya pamuk fındık pancar satmalı çiftçi.yem uçmuş,un uçmuş makarna uçmuş sonra her şey güzel yok öyle işte. bügün heveslenip traktör alıyorsun sıfır kaça alıyorsun kaça satıyorsun.hangi malın elinde para ediyor degerini koruyor.böyle enflasyon düşüyorsa çok iyi.milleti dilenciliğe ve hazır yemeye alıştıran bir ekonomi sistemivar: ister anlayın ister anlamayın valla iyiye gitmiyoruz.her şey meydanda 140 dolardan 34 dolara düştü petrol nerde ucuzluk dogal elektirik %90 zamlandı nerde ucuzluk ekmek ulaşım kira faturalar evliolanlar bilir bekarlar sonra öğrenir.
saygılar

arkadaşlar siz neyi tartışıyorsunuzki,sadece kendinize değil, etrafınızdaki iş yerleri fabrika vs.yerlere bakın, kazanan varsa o zaman tarım kazanmıyor diye tartışın. bütün işyerleri zor durumda,dünya zor durumda siz nelerden bahsediyorsunuz.sabırlı olup elindeki takımı değiştirmeden daha çok çalışmak gerekir böyle durumlarda bazı şeylere hiç gerek yok.

2000--2001 krizini ve hortumcuları hiç unutmayın,bizler halen onların ızdırabını çekiyoruz millet olarak.Türkiyenin yaklaşık 50 yıl ekonomik olarak geriye gitmesini sağlamıştır,bu giden paralar tabiki bizim cebimizden cıkacak,yabancı milletlerin cebinden değil. sabırlı olmak ve çalışmak gerekir..baş kaldırmak kesinlikle bize yakışan bir durum değildir,

gökoğlu link=topic=9801.msg126161#msg126161 date=1230944228' Alıntı:
arkadaşlar siz neyi tartışıyorsunuzki,sadece kendinize değil, etrafınızdaki iş yerleri fabrika vs.yerlere bakın, kazanan varsa o zaman tarım kazanmıyor diye tartışın. bütün işyerleri zor durumda,dünya zor durumda siz nelerden bahsediyorsunuz.sabırlı olup elindeki takımı değiştirmeden daha çok çalışmak gerekir böyle durumlarda bazı şeylere hiç gerek yok.

2000--2001 krizini ve hortumcuları hiç unutmayın,bizler halen onların ızdırabını çekiyoruz millet olarak.Türkiyenin yaklaşık 50 yıl ekonomik olarak geriye gitmesini sağlamıştır,bu giden paralar tabiki bizim cebimizden cıkacak,yabancı milletlerin cebinden değil. sabırlı olmak ve çalışmak gerekir..baş kaldırmak kesinlikle bize yakışan bir durum değildir,
ben 2001 krizinde bu halden on kat iyidim ayrıca büyük sermaye son dünya krizinden etkilendi tarım ise 6-7 senedir bitmiş halde ben 220 bin liradan arpa sattığımı unutmadım(daha öncesinde 340 iken)

vallahı gercektn cok hak haklısınız ama burda ne yapmak gerekıyor bılhassa bundan bahsetsek ıyı olur !!!!
benım planlarım vardı burdakı konusmalar yuzunden bır sure ertelıycem hayvancılık ıcınde aynı seyler gecerlı dımı

ya babacığım.2001 krizinde cebinde paran vardı.malın para idi atın para idi.selam verdiğin herkesten ödünç borç para buluyordun ha şimdi niye millet bulamıyor.50 lira borç bulunmuyor.siyaset olarak bakmayın her işe bu siyaset degilmi bizleri böyle perişan eden.bir çuval kömüre bir paket makarnaya siyaset olursa daha çok çekeriz.eskiyi yeni karıştırmayalım hepsi aynı kim kimden üstün kimse üstün degil.bakın enflasyon eksi çıkmış milet çok iyi durumda.söylenecek birşey yok.ama tek gerçek tarım politikalrının iyi olmadığı bu konu çok önemli.ülkenin nüfüsü tarımla ilğili.geçim köylerden destekle oluyor.tarım bakanını iyi çalışmıyor.ziraat odaları iyi çalışmıyor.çiftçi yalnız.ancak birlik zamanı nasıl olacak bilemiyorum.tek bildiğim.oylarımızla bir mesaj verebilirmiyiz ki tek bu olur kimse meydanlara inmez çiftçiye güven olmaz.

oylarla tabıkı mesaj verbılırız basbakan ıkıncı partı olmayı hazmedemez belkı nerde hata yapdıgını farkeder tarım nufusu dusmesı dogru olabılır ama bu sıstemlı bır sekılde olabılır tarımla ugrasan gercekten tarımla ugrassın oyle ıthalatla gırdı malıyetıyle ugrasıp yıpratmasın bızlerı

gerçek çiftçi varsa,gerçekten köylü ise dur demesini bilmeli.çiftçi tüccarlara yem oluyor.simsarlara yem oluyor.arz talep oyunları ile ürünlerimiz üretim zamanı elimşizden vuruyorlar bizden çıkınca en kalitesiz malımıza bizim gücümüz yetmiyor.hükümet, bakanlık holdinglere simsarlara birşey yapamıyor.tarım kredi birlikleri bile simsar olmuş.çok kötü sorunlar çok bizden ürünü alan her kısım kar ediyor var bu işte bir bi,t yeniği

slm. ne zaman hakkımızı arayacıgız bankalar koop.lar mallarımızı elımızden alıncamı ne zaman para edecek koylunun malı. her şey dıbe vurmuş şekılde. ilk önce biz tr. çiftcısı olarak basımızdakı zıraat odaları başkanını şemsı bayraktar bey efendıyı basımızdan savmalıyız. acıklamaları hep tütcar azından yapıyooooo.

Gönderen: 22-Şubat-2007 Saat 08:45 | Kayıtlı IP

--------------------------------------------------------------------------------

Tarymda her?eyi ithal ediyoruz

Türkiye, ayçiçe?i, pirinç, bu?day ve fasulye olmak üzere birçok ürünü ithal ediyor. Bakan Eker, ithalaty azaltmak için maliyet dü?ürücü tedbirler aldyklaryny söyledi

--------------------------------------------------------------------------------
Tarym ve Köyi?leri Bakany Mehdi Eker, Türkiye‘‘nin son 22 ayda 6 ülkeden toplam 143 bin ton bu?day ithal etti?ini belirtti.
AKP Balykesir Milletvekili Turhan Çömez‘‘in soru önergesini yanytlayan Eker, Türkiye‘‘nin Rusya, Macaristan, Kazakistan, Kanada, ABD ve Slovakya‘‘dan 22 ayda toplam 143 bin ton ekmeklik bu?day ithal etti?ini bildirdi.
Mehdi Eker, Türkiye‘‘nin Mysyr, Ytalya, ABD, Vietnam, Makedonya, Çin, Uruguay, Tayland ve Hindistan‘‘dan pirinç; ABD, Arjantin, Çin, Yran, Irak, Yspanya, Kanada, Kazakistan, Kyrgyzistan, Mysyr, Moldova, Özbekistan, Peru, Tayland ve Ukrayna‘‘dan fasulye ve barbunya ithalaty yapty?yny söyledi

Arjantin, Özbekistan, Rusya, ABD ve Moldova‘‘dan da ayçiçe?i ithal edildi?ini açyklady. Eker‘‘in açyklamasyna göre, 2005‘‘te 111 bin 210 ton bu?day, 123 bin 378 ton pirinç, 35 bin 975 ton fasulye-barbunya, 55 bin 712 ton mercimek ve 492 bin 334 ton da ayçiçe?i ithal edildi.
2006‘‘da ise bir önceki yyla oranla bu ürünlerin ithalinde dü?ü?ler ya?andy. Geçen yyl ithal edilen pirinç miktary 73 bin 740 tona, fasulye-barbunya miktary 35 bin 975 tona, mercimek miktary 55 bin 712 tona, ayçiçe?i miktary da 292 bin 949 tona dü?tü. 2006‘‘nyn ilk 10 ayynda ithal edilen bu?day miktary ise 32 bin 303 ton olarak gerçekle?ti.

2006‘‘da ithalat dü?tü (Ton)
Ne ithal ediliyor 2005 ithalat 2006 ithalat
Bu?day 111.210 32.303*
Pirinç 123.378 73.740
Fasulye 35.975 35.949
Mercimek 55.712 55.712
Ayçiçe?i 492.334