büğün dolmaz çakıldı, %30

6 Aralıkta diğer konuya yazdığım yazıyı buraya kopyalayım.

DİJİTAL PARA

Merkez bankaları uzun süredir dijital para üzerinde çalışıyor. Bu para hem sanal hem gerçek.
Nasıl bir dijital fotoğraf çekiyorsunuz da onun görmediğiniz tarafında , piksellerinin arasında, hangi makinanın hangi modeliyle çekildiği, çekildiği zamanın saniyesine kadar tarihi bulunuyorsa, dijital parada da onu çıkaran devlet otoritesi ve kurumlarının görünmez imzaları bulunuyor.Bu da bir dijital kod.
Maaşınız bununla ödeniyor, internetten bununla alışveriş yapıyorsunuz,markete cüzdan yerine dijital varlığınızın bulunduğu flash bellek benzeri nesneyi gösteriyorsunuz,banka hesabınızda karşılığı bulunuyor.Çok mümkün.Uzun sürmez, ülkemizde de görürüz.Onun da enflasyonu olacak, çapraz kuru olacak,olacak çünkü adı üstünde para.Paranın tüm işlevlerine sahip.

Kripto varlık çok farklı. Bir günde beşte biri gidebiliyor.İki gün önce olduğu gibi.Değerini ''inanç'' belirliyor.Bu inanç, ilerde ticaretin bu varlıklarla yapılacağı inancı.Ne kadar çok kişi bu inanca sahip olursa değeri yukarıya gidiyor, sarsılma olunca aşağıya gidiyor.Dünya ekonomisindeki olaylardan, kişilerin sözlerinden çok etkileniyor.Dolayısıyla bunun adına başka birşey denilebilir ama yazmayım.

Son düzenleme:
Siz teknoloji özürlü olmadığınız için, herhalde bu işlemi yaptınız. Elde ettiğiniz geliri yazarsanız. Bizde öğrenelim.
hangi işlemi?

yatırım için paran olması lazım doğru, yeteri kadar usdt var elimde, maliyet aşağılarda, ayrıca kazanç olarak görmüyorum, sadece satınalma gücünü koruduğunu düşünüyorum, üstelik piyasadan direk dolar talep etmediğim almadığım için mutluyum, bu kadarı bana yeterli, öğrendin işte şimdi öğrendiğinle ne yapacaksın sende onu söyle öğrenelim.

• Beğen
Tepkiler: KIZILTAN
Aslında dolarizasyonu önlemek için dolar almayın demenin başka yoluda var

teknoloj ilerledi, TETHER diye bir para birimi var duymuşunuzdur, USDT diye eçer.
bu sistemden kazandığınızı öğrenmek istemiştim. Paranızı iyi ve güzel günlerde harcayınız. Ama kimseyi özürlü olarak görmeyiniz. Size üstün zekanız ile hayırlı yolculuklar

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci32
bu sistemden kazandığınızı öğrenmek istemiştim. Paranızı iyi ve güzel günlerde harcayınız. Ama kimseyi özürlü olarak görmeyiniz. Size üstün zekanız ile hayırlı yolculuklar

Teknoloji özürlü insanlık deyince üstünemi alındın yoksa? alındıysan kötü olmuş, zira bunun bir deyim şeklinde genel olarak dünya insanlığını tanımlamada kullanıldığını bilmeniz gerekirdi, çünkü malum teknoloji çok hızlı, herkez takibedemez, başdöndürücü gelişmeler oluyor, bu yüzden tüm insanlığın zaten gelişim hızına paralel teknolojiye ayak uydurması beklenemez, o yüzden deniyor daha çok, ama yeni nesillerin teknolojiyi kullanacağı ortada, kullanamayan çoğunlukta olduğu için böylesi uygun bencede, herşeyden öte ben bile teknoloji özürlü sınıfındayım malesef.

Bende o kadar teknolojinin her adımını bilemem ama genel olarak altın ve dolar alırdım eskiden bu yana, son senelerde dolara talep yerine USDT alıp koymayı alışkanlık edinmeye başladım, iyide oldu, öyle faizmiş o çıkmış bu inmiş alayım satayım bu işleri anlamam tercihimde olmaz, sadece paramın satınalma gücüne kafam basar. Araba fiyatları ülkede yüksek bana göre , değer kazanıyor diyenlere gülüyorum sadece, ev fiyatları yüksek ha deyince değrlenecek bişey almak zor, tarla deseniz bedava versen almıycam o derece yatırım yapmam, o zaman paramın değerini koruyacak, satınalma gücünü koruyacak bişeylere koymam lazım, lazım olunca gerektiği kadar bozdurup işimi görmelyim, benim mantığım bu kadar basit. TL de duramam, parayıda harcayamam pintinin tekiyim, yinede güzel dileklerinize teşekkürler, iyi ve güzel günlerde harcayabileceğim, değerini kaybetmeyecek kadar yatırımım var şükür, olay zeka değil tercih meselesi, tercihinize göre yolunuzu çizme meselesi diyorum, bunu yaparken teknolojinin nimetlerindende faydalanmak üstün zekayı gerektirmez, bana uyan bişeyi neden kullanmayayım yada neden talep etmeyeyimki değilmi?

PC teknolojisini 1985 yılından beri kullanıyorum.
mesleki yazılımı kendim yaptım. Sayısız projeler yaptım.
Son yıllarda ise dijital kuluçka makinesi imalatı yaptım.
Dünya teknolojisinin son sistemi,
teknoloji imalat ve üretimde kullanılırsa değer kazanır.
Teknoloji özürlü insanlık deyince üstünemi alındın yoksa? alındıysan kötü olmuş, zira bunun bir deyim şeklinde genel olarak dünya insanlığını tanımlamada kullanıldığını bilmeniz gerekirdi, çünkü malum teknoloji çok hızlı, herkez takibedemez, başdöndürücü gelişmeler oluyor, bu yüzden tüm insanlığın zaten gelişim hızına paralel teknolojiye ayak uydurması beklenemez, o yüzden deniyor daha çok, ama yeni nesillerin teknolojiyi kullanacağı ortada, kullanamayan çoğunlukta olduğu için böylesi uygun bencede, herşeyden öte ben bile teknoloji özürlü sınıfındayım malesef.

Bende o kadar teknolojinin her adımını bilemem ama genel olarak altın ve dolar alırdım eskiden bu yana, son senelerde dolara talep yerine USDT alıp koymayı alışkanlık edinmeye başladım, iyide oldu, öyle faizmiş o çıkmış bu inmiş alayım satayım bu işleri anlamam tercihimde olmaz, sadece paramın satınalma gücüne kafam basar. Araba fiyatları ülkede yüksek bana göre , değer kazanıyor diyenlere gülüyorum sadece, ev fiyatları yüksek ha deyince değrlenecek bişey almak zor, tarla deseniz bedava versen almıycam o derece yatırım yapmam, o zaman paramın değerini koruyacak, satınalma gücünü koruyacak bişeylere koymam lazım, lazım olunca gerektiği kadar bozdurup işimi görmelyim, benim mantığım bu kadar basit. TL de duramam, parayıda harcayamam pintinin tekiyim, yinede güzel dileklerinize teşekkürler, iyi ve güzel günlerde harcayabileceğim, değerini kaybetmeyecek kadar yatırımım var şükür, olay zeka değil tercih meselesi, tercihinize göre yolunuzu çizme meselesi diyorum, bunu yaparken teknolojinin nimetlerindende faydalanmak üstün zekayı gerektirmez, bana uyan bişeyi neden kullanmayayım yada neden talep etmeyeyimki değilmi?

PC teknolojisini 1985 yılından beri kullanıyorum.
mesleki yazılımı kendim yaptım. Sayısız projeler yaptım.
Son yıllarda ise dijital kuluçka makinesi imalatı yaptım.
Dünya teknolojisinin son sistemi,
teknoloji imalat ve üretimde kullanılırsa değer kazanır.
Katılıyorum, imalatçılığım oldu bir aralar, ama zor iş imalatçılık, makine imalatıda sürekliliği yoktu bir zamanlar talepde yoktu, şu zamanda öyle değil gördüğüm kadarıyla, üretim teknolojileri geliştirmek kolay değil, bu sizin alanınız olmuş ne mutlu, 1983 den bu yana PC kullanırım basic programlama dilinden başladım fortran lobol derken epey gitti gitti ipin ucunu bıraktım kaldı, fakat hazır programlar yazılımlar varken zaten ne için uğraşacaktım, işim değildi, artık teknolojiyi geliştirenler kullanıma sunanlar sağolsun biraz kendime uygun ne varsa kulanıyorum o kadar, tüketici zihniyeti, ama yinede kararında tüketim, ihtiyacın olmayanı tüketmek zorunlu değil, üretimde ise ihtiyaçlar sürekli rekabet koşullarında değişir, teknolojiden yaralanmak olmazsa olmaz hale gelmiş, işinizin bir parçası teknolojiden ayrı kalamayacağınızı bildiğiniz gibi insan hayatının her alanının teknolojiden nasibini aldığını taktir edersiniz.

Bile bile doları yükselt sabah nas de akşama felak sanki 1 saatte aldılar bu kararı bile isteye doları sisirdiler herkesi dolara altına yönlendirdiler ondan sonra 1 gecede her şeyi tepe taklak madem sen böyle bir hamle yapacaktın bari doları bu kadar şişirme tabi doları şişirmek işlerine geliyor sa o ayrı desteklemiyorum bu oyunu
Nas, demekle sureyi kastetmiyor.
Faizin, ayet ve hadisle, kesin hükümle haram olduğunu ve mücadele etmek gerektiğini söylüyor.
Geçmişte faiz ve vadeli alışveriş bu kadar yaygın değildi, sadice esnaf arasında vade farkları olurdu.
Günümüz dönemlerinde halkta faize bulaşmak durumunda kalıyor.

İş bankasının tüketici kredisi faizi beş gün içinde % 1.65 ten 2.05' e çıktı.
Alan kişiye aylık geri ödemeyle bileşik faizinin yıllık maliyeti 10000 lira için 2169 tl den,2757 tl ye çıktı(yani yıllık 27.5). Merakımdan dolayı izliyorum.
Faize nema ya da getiri demek onun ne olduğunu değiştirmez.
Üç ay içinde USD yüzde 50 değerlenmiş ( paramız o kadar değer kaybetmiş).
Şok marketinden devamlı aldığım 1.5 kg lık tava yoğurt 14.5 idi, beş günde 21.5 oldu.Geçen sene tam bu zaman 9.5 Tl idi.
Enflasyon,faiz,kur içiçe geçmiş . Biribirlerini çokta güzel etkiliyorlar.

Son düzenleme:
asgari ücrete yüzde 50, dolara yüzde 50, yoğurda yüzde 50

kısa bir araştırma yaptım, komşu ülkeyi yazyım diğerlerinde yoğurt çok daha pahalı

Bulgaristanda 990 gram kremalı yoğurt 3,30 leva yani leva 6,35TL den 3,30 x 6,35 = 20 lira 95 kuruş ediyor bizim paramızla

Evet şok markette tava yoğurdun 1500 gram olanı 21,5 TL

buda gösteriyorki ülkemiz ucuz burada 21,5 liraya 1500 gram fakat Bulgaristan 990 ramı aynı fiyata marketlerde.

yüzde 50 daha fazla ürünü aynı fiyata alabiliyorsun ülkemizde, ülkemiz çok ucuz, diğer dünya devletlerinde yoğurt fiyatlarını yazmıyım burada o fiyatları halkımız veremez.

1640516263978.png

Ekli dosyayı görüntüle 66759

1640516003940.png

• Beğen
Tepkiler: Ferit00

Nas, demekle sureyi kastetmiyor.
Faizin, ayet ve hadisle, kesin hükümle haram olduğunu ve mücadele etmek gerektiğini söylüyor.
Geçmişte faiz ve vadeli alışveriş bu kadar yaygın değildi, sadice esnaf arasında vade farkları olurdu.
Günümüz dönemlerinde halkta faize bulaşmak durumunda kalıyor.
Benim demek istediğim akşama dolara çakacağını bile bile sabah nas diyor kesinlikle faiz artirmayacagim diyor zaten hızla yükselen doları iyice alevlendiriyor millet te panik halinde elinde ki parası iyice erimeden birşeyler yapmak istiyor normal olarak ya altın alacan yada dolar akşama da patlatıyor bombayı 1 saatte kimse neler olduğunu anlayamadan dolar 12 lira şimdi bu hainlik değilde ne halkına güzel bi kazık attı yargılanması gerekir sırf bu yüzden aylardır kendisi sisirdi doları

Benim demek istediğim akşama dolara çakacağını bile bile sabah nas diyor kesinlikle faiz artırmayacağım diyor zaten hızla yükselen doları iyice alevlendiriyor millet te panik halinde elinde ki parası iyice erimeden bir şeyler yapmak istiyor normal olarak ya altın alacan yada dolar akşama da patlatıyor bombayı 1 saatte kimse neler olduğunu anlayamadan dolar 11 lira şimdi bu hainlik değilde ne halkına güzel bi kazık attı yargılanması gerekir sırf bu yüzden aylardır kendisi şişirdi doları
Vatandaş olarak istikrarın ne olduğunu öğreniyoruz.
Finansal okur yazarlık öğreniyoruz, yatırım danışmanı yetiştiriyoruz.
Birazda çiftçi nasıl yetiştirilir konusuna eğilmeleri iyi olurdu.

Mesela Amerika da feed toplanıyor karar alıyor adamlar 2 yıllık 3 yıllık ne zaman ne yapacaklarını tarihlerine kadar veriyor lar sürpriz yok herkes ona göre hesabını kitabını yapıyor böyle olmalı bizim ki gibi bir sabah uyanıp herşey tersine dönmüyor milleti şaşkın ettiler

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Vatandaş olarak istikrarın ne olduğunu öğreniyoruz.
Finansal okur yazarlık öğreniyoruz, yatırım danışmanı yetiştiriyoruz.
Birazda çiftçi nasıl yetiştirilir konusuna eğilmeleri iyi olurdu.
Ciftciligi yeterince öğrendiğimi düşünüyorum tabi öğrenmenin sonu yoktur bu herşeyde geçerli kazandığımızı korumayı da bilmeliyiz tabi mevcut yönetim ile çok zor bu ne zaman ne yapacaklarını kestirebilmek mümkün değil

Mesela Amerika da feed(geri bildirim) toplanıyor karar alıyor adamlar 2 yıllık 3 yıllık ne zaman ne yapacaklarını tarihlerine kadar veriyor lar sürpriz yok herkes ona göre hesabını kitabını yapıyor böyle olmalı bizim ki gibi bir sabah uyanıp her şey tersine dönmüyor milleti şaşkın ettiler.
Dünya genelinde merkez bankalarının faiz kararlarına bakarsanız sadice TCMB olağan işleyişin dışında kararlar alabiliyor.
Hiçbir merkez bankası faiz indirmez sabit tutarken veya 1 2 puanlık yükseltme yaparken bizde 1 puanlık indirim yapıldı.
Arı kovanına çomak sokar gibi durum oluştu. Arılar bu sefer adamı ısırır.

• Beğen
Tepkiler: yeniçiftçi
Dünya genelinde merkez bankalarının faiz kararlarına bakarsanız sadice TCMB olağan işleyişin dışında kararlar alabiliyor.
Hiçbir merkez bankası faiz indirmez sabit tutarken veya 1 2 puanlık yükseltme yaparken bizde 1 puanlık indirim yapıldı.
Arı kovanına çomak sokar gibi durum oluştu. Arılar bu sefer adamı ısırır.
Maalesef bizim arılar duman yemiş sersemlesmis millet halay çekiyor şimdi yanlış anlaşılmayayım doların düşmesi ne üzülmüyorum sorun ani dalgalanmalar belirsizlik aşırı enflasyon hükümetin yanlış söylemleri bir sürü insan büyük zararlar etti kaçıncı 1 puan her ay faiz indirdi her hafta konuşma yaptı yaptıkça dolar enflasyon fiyatlar fırladı gitti

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Aslında dolarizasyonu önlemek için dolar almayın demenin başka yoluda var

teknoloj ilerledi, TETHER diye bir para birimi var duymuşunuzdur, USDT diye eçer.

dolar alacağınıza gidin tether alın, böylece gerçek dolara talebi düşürmüş olursunuz, dolar değerinde bir para biriminiz olur elinizde daha ne..

Amerikanın bastığı dolara telep oluşturacağınıza, dolara eşdeğer bir para sahibi olmak mantıklı,

İstediğiniz zaman bozdurabilirsiniz, cep telefonundan işlem hooop banka hesabınıza TL olarak geçirin olsun bitsin.

2021 Mayıs ayının son günlerinde ABD merkez bankasını bir yetkilisi çıkıp, FED in ABD dolarının dijital versiyonunun çıkarılmasıyla sonuçlanacak bir planın tasarı sürecini hızlandırdığını açıklamıştı, yani FED dijtal dolar çıkaracak planı yamakta.

Peki bunu niye yapıyor, teknoloji hızlı, parası dolar dünya üzerinde rezerv para, geçer akçe, dünya genelinde yatırım yapılan bir para, satınalma gücünü koruyan bir para, fakat dijital para olarak kendi bastığı böyle bir para yok, var ama kendisi üretmiyor kontrol etmiyor, TETHER gibi dolara eşdeğer dijital paralar henüz teknoloji özürlü insanlığın farkına varamadığı bir para olmasına rağmen tamda bu işi görüyor, bunlara alternatif çok yüksek güvenlikli bir dijital para tasarladıklarını açıklamış oldular.

Fakat zaten teknoloji bunu çoktan üretti ve rahatlıkla ABD doları alacağına git al aynı kapıya çıkan bir yatırımı sunuyor, böylece amerikanın dolarına talebi Türkiye gibi ülkelerde iç talep olmaktan çıkartabilir yatırımcılar, ama dolara talep eden insanlar bunun farkına varması gerekir.

Ha dolar almışın ha tether, hiç fark yok, ama fark olarak içeride herkes dolara yükelenmiş olmaz ve TL nin değersizleştirilmesine katkıda bulunacak talebi yaratmamış olursun, doları aşağıdan alıp yukarıdan satanlara müşteri olmazsın gibi dolarizasyonun getirdiği pek çok olumsuz etkiyi memlekette bireysel dolar talebi yapan olmadığından kafan daha rahat olur.Herkes yapsa dolarizasyon önlenir ve gerçek dolar sahibi olmadan eşdeğer paraya sahip olur istediğin zaman alır istediğin zaman satarsın.
Son gunlerde digital varliklarda buyuk kayiplar oldu. Tether bir zarar verdi mi? Kayip oldu mu?

Son gunlerde digital varliklarda buyuk kayiplar oldu. Tether bir zarar verdi mi? Kayip oldu mu?

Tether yani usdt bir zarar vermez hocam , herhangi bir coin vs değil doların dijital karşılığı . Dolara 1 e 1 endeksli . O yüzden dolar normal piyasalarda ne kadarsa o hep o kadar . Hatta global piyasalarda dolar bizim iç piyasamızdan TL ye göre bir tık daha değerli usdt genelde normal dolardan 10-20 kuruşta fazla olur zaman zaman talebe göre

• Beğen
Tepkiler: toztoprak
Arkadaş cevabını vermiş, zamanında tether in ne olduğunu yazmaya çalıştım, ha dolar almışın ha tether farketmez ikiside aynı kapıya çıkar, hatta içeride dolar alarak dolara talep getirmiyorum böylelikle diyede bahsettim. fakat coin olduğu için coinlere mesafeli duranların tether hakkında bilgi sahibi olmadan önyargılı düşünerek batma senaryoları akıllarına geliyor.

Bakın TL bir para birimidir, TL yi zamanında bankere verenler oldu, nasılki bankerler parayı alıp tüydü, coinlerde para birimidir coinlerin güvenliğini sağlayamazsanız ve götürür todex gibi borsalara yatırırsanız todex gibi borsaların sahipleri paraları alır tüyer, bunlar dolandırıcılıktır ve bu tip dolandırıcılığın sorumlusu tamamen paranın sahibidir, paranızın güvenliğini almalısınız, her yerde güvenli durmaz para dediğin bilrisiniz işte, her türlü paranın güvenliğini kendiniz almalısınız, tether i soğuk cüzdana çekiyorum, benden kimse alıp tüyemez, değeride dolarla birebir eşit, anlayacağınız dolar TL karşısında ne kadar düşerse o kadar düşer, ne kadar çıkarsa o kadar çıkar mesele basit.

• Beğen
Tepkiler: KIZILTAN