büğün dolmaz çakıldı, %30

Bu işler nasıl işler, gazlama kökleme herşey var demekki,

bu karar alınacaktı biliniyordu diyenlerde var, önceden aldılar yukardan sattılar bunlar diyorlar, aradaki fark kimin cebinden çıktı?

31 Aralık 2020 Merkez bankası kur verileri internette arattığınızda rahat ulaşabilirsiniz

2020 yılın son günü 7,43 TL olmuş

2021 yılının son günü 31 ARALIK kaç olacak?

henüz bir yıl dolmadı ama şu an 11,30 TL olan kur 7,43 den tam %52 yukarıda seyrediyor.

1 yıl olmadan %52 artış bile çok fazla, düştü denilen dolar böyle olacaksa işimiz var.

yıllıkgösterge faiz yüzde 14 tüketici fazileri yüzde 20 enflsyon 20 lerde deniyor neden dolar hala bir yılda yüzde 52 primli?

hadi yüzde 30 primli olsun 9,65 olması lazım en fazla.

1640269617021.png

• Beğen
Tepkiler: bahadır26
senin 2.4 e buğday aldığın zamanda adamlar 7.5 liradan dolar aldı 15-16-18 nerden bulursa verdiler işi bilenler %100 den fazlayı aldı zaten bu kur böyle kalsın buğday fiyatları da bir haftaya 3.5-4 arasına gelir yurtdışında 350 dolar tonu 10 tlden adam ithalı getirince 3500 e sabitler
Eylül 3. Haftası aldım dolar kuru 8.8 civarı idi 17 bozdursa yuzde seksen kar elde etmiş buğday 20 aralik da turib den bahsediyorum 4800 hatta 5 idi polatli gibi borsalar da 6 civarinda idi o zaman bozdursaydim dolardan çok kar bırakırdı bana... ayrıca dolar 16 17 lerde iken buğday düşmeyebasladi bundan ne anladım doları değil dünya emtia borsası ni takip etmeliyiz...1 dolarım bile yok ben diyorum ki paramızı ürün borsasında bist de hiç olmadı hurda alımında kullanalim ve tl tutalım maksat para kazanmak sa 1 yılda mesela hububat borsası 100 de 100 23 aralik 2020 23 aralik 2021 turub seansına bakın dolara talebi kesersek yuzde 50 prim bile yapamaz bunuda unutmayalım herkese teşekkürler

Hepsinin prim ve düşüş günleri birebir aynı değil oranlar hep aynı fikrinize saygı duyuyorum ( bu arada eylülün 3. haftası buğday 2500-2600, 20 aralıkta dediğiniz gibi 4800 e verebilseniz bile ki o tepe fiyattı yine %100 kar yok ) fakat bist kumarhaneden farksız Tr de yatırım falan yapılmaz çok yatırım yaptım hala da yatırımlarım var dolar 18 ken Aselsan 28 liraydı büyük köklü şirket dolar bazlı ucuzdu dolar 11 e inince birden pahalı oldu 20 liraya geldi bende dolar gidiyor paramı birazda olsa Aselsana koyayım dedim sonuç ortada bu tabi sadece bir örnekti böyle güven ortamı olan ülkenin ne parasına ne borsasına yatırım yapılır benim görüşüm budur dolar olsun çamurdan olsun şuan üstte ki arkadaşın dediği gibi düşmüş dediğimiz yerde bile geçen yıla göre en az %50 primli 18 lira falan olsaydı zaten neredeyse %250 olacaktı iyi günler herkse

Hepsinin prim ve düşüş günleri birebir aynı değil oranlar hep aynı fikrinize saygı duyuyorum ( bu arada eylülün 3. haftası buğday 2500-2600, 20 aralıkta dediğiniz gibi 4800 e verebilseniz bile ki o tepe fiyattı yine %100 kar yok ) fakat bist kumarhaneden farksız Tr de yatırım falan yapılmaz çok yatırım yaptım hala da yatırımlarım var dolar 18 ken Aselsan 28 liraydı büyük köklü şirket dolar bazlı ucuzdu dolar 11 e inince birden pahalı oldu 20 liraya geldi bende dolar gidiyor paramı birazda olsa Aselsana koyayım dedim sonuç ortada bu tabi sadece bir örnekti böyle güven ortamı olan ülkenin ne parasına ne borsasına yatırım yapılır benim görüşüm budur dolar olsun çamurdan olsun şuan üstte ki arkadaşın dediği gibi düşmüş dediğimiz yerde bile geçen yıla göre en az %50 primli 18 lira falan olsaydı zaten neredeyse %250 olacaktı iyi günler herkse
24 eyul galiba Trxmysb12122 2 sinif galiba kodu 2.595 aldım bu buğdayı 1 yada 2 kasımda 3.25 sattım bir kaç gün için de buğdayi 3.140 aldım kalanla 15 kasim gibi 3.65 aldım aralığın ilk haftası idi galiba 3 sınıfı 4.55 den sattım bana maliyeti 2400 bile yok elimde olan buğdayın kira faln düşüp ortalama diyorum 20 aralikda 5 üstünügoren bile oldu piyasalar kapalı iken hiç bir banka dolar bozma makasini 20 30 kuruş yapmaz böyle esnek günler de en iyi bozduran 17 den bozdur mustur oda bir elin 5 parmağını geçmez 15 alıp da 17 bozduranlardan yüz kat fazla kazanirdim 17 e alıp da 11 görenler ise ne dersiniz elimde duran bu 2.68 den arpa aldim bir hafta sonra 2.78 sattim 2.7 arpa aldım 3.96 sattim 3.45 arpa aldım şu an fiyatlar çok gevşedi belki 3.7 arasi sayabilirim yarın ne olur Allah bilir benim için dolar dann gene karli kendi ürettiğimiz arpaiyi yatırım diye bekletmek yerine al sata ticarete çevirsem dha mantıklı imiş ben sözümün başında da doları alıp yatırmak dansa alıp satmak daha karli dedim tarihler 1 2 gün oynaya bilir

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
8 tl den 18 e çikar
Sonra 3 5 zengin aynı anda doları bozssun
1 saat icinde 12 liraya düşsün
Sonra dolar düştü diye sevinelim
Dolar düştümü şimdi zaten 8 9 lira seviyesindeydi yılbaşına sayılı günler kala neden mudahale edildi
6,5 milyar dolar mudahale edip düşmeyen dolar 1milyar dolarlamı düştü
Pazartesi günü tl mevduatınım %66sı dövizdeymişti
Olan garibana oldu çokta iyi oldu
40milyar dolar sürmüşler piyasaya yılbaşından sonra 3 ocakta faiz artırımı helmeSe kimse tlde kalmaz bemde dahil
Yandaşlar 18den bozdu sabahsı 12ye tekrar aldı %30 bir günde kar kim oşdukları iktidar değişince çıkacak devlet bankaları açıklamıyor sistem kilinedi 3 banka internet bankacılı vardı 2si kilitlikdi iş ve garanti ziraat açıktı

• Beğen
Tepkiler: AcemiÇiftçi
40milyar dolar sürmüşler piyasaya yılbaşından sonra 3 ocakta faiz artırımı helmeSe kimse tlde kalmaz bemde dahil
Yandaşlar 18den bozdu sabahsı 12ye tekrar aldı %30 bir günde kar kim oşdukları iktidar değişince çıkacak devlet bankaları açıklamıyor sistem kilinedi 3 banka internet bankacılı vardı 2si kilitlikdi iş ve garanti ziraat açıktı
Fed var daha o faiz arttırmaya baslayınca yanacak piyasa ben her kazandığımı dolara atıcam yapacak bişey yok bu saatten sonra :)

Fed var daha o faiz arttırmaya baslayınca yanacak piyasa ben her kazandığımı dolara atıcam yapacak bişey yok bu saatten sonra :)
Tlde tutan zarar çeker benim yıllardır tlde idi dolara karşıuım ama böylede olmaz param çöp oluyor altın vs yaparım sıkışırsam satarım tlde duran batar dolar düştü mazot gübre alayım dedim bankadaki parayı harcayım çıkarken soktu zamı inğnce caydı bukadarda soygun olamaz

Tlde tutan zarar çeker benim yıllardır tlde idi dolara karşıuım ama böylede olmaz param çöp oluyor altın vs yaparım sıkışırsam satarım tlde duran batar dolar düştü mazot gübre alayım dedim bankadaki parayı harcayım çıkarken soktu zamı inğnce caydı bukadarda soygun olamaz
Ben ekmek almaya giderken bile 1 dolar bozup kartla öderim bu saatten sonra bu 10-12 ler alım fırsatı kendileri toplarken toplayabilende toplayacak işte benim görüşüm

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin

Doları bozduran yandaşlar büyük zarar da ama devlet için cumhurbaşkanı demiş yapmışlardır fatih Atayli böyle bi yorum yapmış ama matematik denen bir bilim var 1 milyar doları olan adamın 17 bozdurdugun da 17 milyar TL olur tekrar sabah 13 den aldığında 1.25 milyar doları olur bu 2 ay sonra 15 16 dan bozdur sa 20 milyar TL gibi bir rakama ulaşır (+-) 40 milyar dolar piyasaya süren yandaşlar Devlet için yada cumhur başkanı emrettiği için doları bozdurmasalar idi cumhurbaskanin konuşmasından sonra domina etkisini başlatmış olmasalar idi dolar şu gün en az 25 TL idi 1 milyar doları olanın da 3 gün için de 25 milyar TL olacak ti edirneli kardeşim sen bu dolar isinden vazgeç arpa 3.2 lere falan gelirse dolari sat arpa al :) hem sen kazanırsın hem Türkiye tmo ocak da arpa vermeyecek mis piyasaya arpa buğday dan önce toparlar

24 eyul galiba Trxmysb12122 2 sinif galiba kodu 2.595 aldım bu buğdayı 1 yada 2 kasımda 3.25 sattım bir kaç gün için de buğdayi 3.140 aldım kalanla 15 kasim gibi 3.65 aldım aralığın ilk haftası idi galiba 3 sınıfı 4.55 den sattım bana maliyeti 2400 bile yok elimde olan buğdayın kira faln düşüp ortalama diyorum 20 aralikda 5 üstünügoren bile oldu piyasalar kapalı iken hiç bir banka dolar bozma makasini 20 30 kuruş yapmaz böyle esnek günler de en iyi bozduran 17 den bozdur mustur oda bir elin 5 parmağını geçmez 15 alıp da 17 bozduranlardan yüz kat fazla kazanirdim 17 e alıp da 11 görenler ise ne dersiniz elimde duran bu 2.68 den arpa aldim bir hafta sonra 2.78 sattim 2.7 arpa aldım 3.96 sattim 3.45 arpa aldım şu an fiyatlar çok gevşedi belki 3.7 arasi sayabilirim yarın ne olur Allah bilir benim için dolar dann gene karli kendi ürettiğimiz arpaiyi yatırım diye bekletmek yerine al sata ticarete çevirsem dha mantıklı imiş ben sözümün başında da doları alıp yatırmak dansa alıp satmak daha karli dedim tarihler 1 2 gün oynaya bilir
Alim satimi turipten mi yapiyorsun

Doları bozduran yandaşlar büyük zarar da ama devlet için cumhurbaşkanı demiş yapmışlardır fatih Atayli böyle bi yorum yapmış ama matematik denen bir bilim var 1 milyar doları olan adamın 17 bozdurdugun da 17 milyar TL olur tekrar sabah 13 den aldığında 1.25 milyar doları olur bu 2 ay sonra 15 16 dan bozdur sa 20 milyar TL gibi bir rakama ulaşır (+-) 40 milyar dolar piyasaya süren yandaşlar Devlet için yada cumhur başkanı emrettiği için doları bozdurmasalar idi cumhurbaskanin konuşmasından sonra domina etkisini başlatmış olmasalar idi dolar şu gün en az 25 TL idi 1 milyar doları olanın da 3 gün için de 25 milyar TL olacak ti edirneli kardeşim sen bu dolar isinden vazgeç arpa 3.2 lere falan gelirse dolari sat arpa al :) hem sen kazanırsın hem Türkiye tmo ocak da arpa vermeyecek mis piyasaya arpa buğday dan önce toparlar
Ben kendi ürünümü satınca o bana yetiyor ben tercihimi farklı emtialardan yana kullanıyorum sepet yapmak lazım :)dolar heryerde dolardır olası bir krizde devletin deposunda 1 motor arabası arpam olacağına kasamda 1 Demet dolarım olsun bana daha çok yarar sağlar benim görüşüm böyle hem yatırım hem güvence :) fikrin içinde ayrıca teşekkür ederim herkes bildiği yoldan ilerlesin derin kriz olan ülkelere bak 3-5 dolara marketi alırsın yeri gelince :)

Ben daha once lisansli depoya mal vermedim uye olunuyor saniyorsam alim yapabilmek icin extra bir sey var mi ?
Üye olduktan sonra ticari unvanın yoksa gercek kişi olarak alım satım yapabiliyorsun er hangi bir bankadan yatırım hesabı açıp csk ve ikamet kagitin ile bulunduğun ilçe ticaret odasuna giderek üye olabilirsin gerçek kişilerde yani bizde depo kirası fazla ,alim satım komisyonu biraz fazla tüccara göre

• Beğen
Tepkiler: karga
Bile bile doları yükselt sabah nas de akşama felak sanki 1 saatte aldılar bu kararı bile isteye doları sisirdiler herkesi dolara altına yönlendirdiler ondan sonra 1 gecede herşeyi tepe taklak madem sen böyle bir hamle yapacaktın bari doları bu kadar şişirme tabi doları şişirmek işlerine geliyor sa o ayrı desteklemiyorum bu oyunu

Aslında dolarizasyonu önlemek için dolar almayın demenin başka yoluda var

teknoloj ilerledi, TETHER diye bir para birimi var duymuşunuzdur, USDT diye eçer.

dolar alacağınıza gidin tether alın, böylece gerçek dolara talebi düşürmüş olursunuz, dolar değerinde bir para biriminiz olur elinizde daha ne..

Amerikanın bastığı dolara telep oluşturacağınıza, dolara eşdeğer bir para sahibi olmak mantıklı,

İstediğiniz zaman bozdurabilirsiniz, cep telefonundan işlem hooop banka hesabınıza TL olarak geçirin olsun bitsin.

2021 Mayıs ayının son günlerinde ABD merkez bankasını bir yetkilisi çıkıp, FED in ABD dolarının dijital versiyonunun çıkarılmasıyla sonuçlanacak bir planın tasarı sürecini hızlandırdığını açıklamıştı, yani FED dijtal dolar çıkaracak planı yamakta.

Peki bunu niye yapıyor, teknoloji hızlı, parası dolar dünya üzerinde rezerv para, geçer akçe, dünya genelinde yatırım yapılan bir para, satınalma gücünü koruyan bir para, fakat dijital para olarak kendi bastığı böyle bir para yok, var ama kendisi üretmiyor kontrol etmiyor, TETHER gibi dolara eşdeğer dijital paralar henüz teknoloji özürlü insanlığın farkına varamadığı bir para olmasına rağmen tamda bu işi görüyor, bunlara alternatif çok yüksek güvenlikli bir dijital para tasarladıklarını açıklamış oldular.

Fakat zaten teknoloji bunu çoktan üretti ve rahatlıkla ABD doları alacağına git al aynı kapıya çıkan bir yatırımı sunuyor, böylece amerikanın dolarına talebi Türkiye gibi ülkelerde iç talep olmaktan çıkartabilir yatırımcılar, ama dolara talep eden insanlar bunun farkına varması gerekir.

Ha dolar almışın ha tether, hiç fark yok, ama fark olarak içeride herkes dolara yükelenmiş olmaz ve TL nin değersizleştirilmesine katkıda bulunacak talebi yaratmamış olursun, doları aşağıdan alıp yukarıdan satanlara müşteri olmazsın gibi dolarizasyonun getirdiği pek çok olumsuz etkiyi memlekette bireysel dolar talebi yapan olmadığından kafan daha rahat olur.Herkes yapsa dolarizasyon önlenir ve gerçek dolar sahibi olmadan eşdeğer paraya sahip olur istediğin zaman alır istediğin zaman satarsın.

Son düzenleme:

Aslında faizlen dolarlan yada dolara endeksli vadeli mevduat ile çözmektense olayı, teknoloji ilerlemiş, TCMB dolarizasyonun önüne geçmek için kendisi üretecek dolara eşdeğer dijital para, böylece dolar alımını satımına alternatif üretmiş olacak, dolar alacak olanlar sadece dijital doları alıp satacak, hemde TCMB nin açıklamış olduğu günlük dolar kuru üzerinden, her gün vadeli mevduata kur açıklayacağına üret dijital dolar, buna kur açıkla olay bitsin, dolarizasyon bitsin gitsin.

Bu tether i yapanlar nasıl yapmış bir araştırın mubarekler, azcık teknolojiye kafa yorun, merkez bankacılığı günümüzde yeni evreye geçiyor, bari memleketi dolarizasyondan kurtarın, siz kurtarmazsanız zaten teknoloji yetişti, tether alır satar vatandaş gerçek doların yüzüne dönüp bakmaz bu gidişle.

TETHER gibi dolara eşdeğer dijital paralar henüz teknoloji özürlü insanlığın farkına varamadığı bir para olmasına rağmen tamda bu işi görüyor,
Siz teknoloji özürlü olmadığınız için, herhalde bu işlemi yaptınız. Elde ettiğiniz geliri yazarsanız. Bizde öğrenelim.

Son düzenleme: