Buğday ve Arpada Septoria Tritici Tehlikesi

Ynt: Buğday ve Arpada Septoria Tritici Tehlikesi

azoxystrobin link=topic=82743.msg988992#msg988992 date=1427976288' Alıntı:
Tek başına kullanımda, hastalık gelmeden ve ilk belirtileri görüldüğünde koruyucu ve kısmen tedavi edici özelliği vardır.
İlaçlar ile beraber kullanımında ise bu özelliklerinin yanında ilacın etkisini artırır.Ör: opera max içine 100 gr kullandıgınızda çok kısa sürede etki eder.
Ot ilaçlarında da aynı şekilde, bitki bünyesine çok çabuk nüfuz edebilir.

Teşekkür ederim herbisitte faydası olduğunu bilmiyordum.

azoxystrobin link=topic=82743.msg988955#msg988955 date=1427966434' Alıntı:
1.Potasyum sülfat sarartma yapabilir.Daha çok ayçiçek,pancar vs kullanılır.Hububata potasyum nitrat tercih edilir.
2.Potasyum nitratı dekara 100gr ' ı geçmemek gerekir.
Biz dekar 500 gram uygulamayı düşünüyoruz neden 100 gr geçmemek gerek ?

ErmanHoca link=topic=82743.msg989284#msg989284 date=1428051653' Alıntı:
Herbisit yok ama Fungisit var yani İnput ?
Açıklamasını daha önce yaptım diye hatırlıyorum ama bir daha yapayım.Metaller ilaçların tesirlerini düşürürler.Sebebi bu yüzdendir.Tarımda, çok atayım çok iş görsün mantığı işlemez.Belli bir dozdan sonra zarara döner.

azoxystrobin link=topic=82743.msg989288#msg989288 date=1428052174' Alıntı:
Açıklamasını daha önce yaptım diye hatırlıyorum ama bir daha yapayım.Metaller ilaçların tesirlerini düşürürler.Sebebi bu yüzdendir.Tarımda, çok atayım çok iş görsün mantığı işlemez.Belli bir dozdan sonra zarara döner.
Tşk ederim...

bunlarda benim bugdaylar konu başlığına uygun görünüyorlar dün yabancı ot ilacı attım ilaçla beraber biovin cinko2 uyguladım ayrıca biovinin içinde % 8 oranında potasyum var.1 ay kadar öncede dekara 7 kg AS 21 ve 10 kğ üreyi karıştırıp attım.Bizim buralarda bu hastalık bilnmez dolayısıylada ziraat mühendisler bu hastalık konusunda Trakya bölgesindeki mühendisler kadar deneyimleri yok.Bu gün buradaki buğday örneğini gösterdiğim ziraat mühendisi korkulacak bi durum yok şimdilik müdahale etmeye gerek yok bu önümüzdeki pazar tarlaları kontrol edelim hastalık ilerlerse ilaç yaparsın dedi.Bu arada bu konuyu açıp bizleri bilgilendiren azoxystrobin nicli arkadaşa ve sebazois yılmaz ' a başta olmak üzere bilgi ve deneyimlerini paylaşan herkese teşekkür ederim,yoksa buğdayda azot eksikliği var deyip yangına körükle gitmek misali verecektik azotu.

keykubat link=topic=82743.msg990417#msg990417 date=1428332242' Alıntı:

bunlarda benim bugdaylar konu başlığına uygun görünüyorlar dün yabancı ot ilacı attım ilaçla beraber biovin cinko2 uyguladım ayrıca biovinin içinde % 8 oranında potasyum var.1 ay kadar öncede dekara 7 kg AS 21 ve 10 kğ üreyi karıştırıp attım.Bizim buralarda bu hastalık bilnmez dolayısıylada ziraat mühendisler bu hastalık konusunda Trakya bölgesindeki mühendisler kadar deneyimleri yok.Bu gün buradaki buğday örneğini gösterdiğim ziraat mühendisi korkulacak bi durum yok şimdilik müdahale etmeye gerek yok bu önümüzdeki pazar tarlaları kontrol edelim hastalık ilerlerse ilaç yaparsın dedi.Bu arada bu konuyu açıp bizleri bilgilendiren azoxystrobin nicli arkadaşa ve sebazois yılmaz ' a başta olmak üzere bilgi ve deneyimlerini paylaşan herkese teşekkür ederim,yoksa buğdayda azot eksikliği var deyip yangına körükle gitmek misali verecektik azotu.
Sanki bizim tarlanın fotoğrafını koymuşsun, aynı bu resimdeki gibi mahsül
ziraat mühendisine sordum ilçe tarımda, kendisi düzelir dedi :) pek inadırıcı gelmedi söylediği

ArAnAnAdAm link=topic=82743.msg990422#msg990422 date=1428333015' Alıntı:
Sanki bizim tarlanın fotoğrafını koymuşsun, aynı bu resimdeki gibi mahsül
ziraat mühendisine sordum ilçe tarımda, kendisi düzelir dedi :) pek inadırıcı gelmedi söylediği
bu sene buralarda çok ama bizim buralarda ekinlerde sararma oldumu aklımıza azot eksikliği gelir.benim ekinlerde çok az düzeydede kök boğazı çürüklüğüde varmış.

Arkadaşlar yukarıdaki resimlerden ilki septorya değil (keykubat bey ' in). Karışım nedeniyle fitotoksisite oluşmuş. Dikkat ederseniz bazı yapraklarda uçtan geriye doğru kurumalar var. Bunlarda ilacın uygulandığı dönemdeki yapraklar. Şunu unutmayalım ki hastalıklar herzaman en alt yapraklarda görülür. Diğer resimdeki (İsmail Pelit bey ' in) buğdayın en alt yapraklarında septorya belirtileri görülüyor. İlaçlamada Input uygulanırsa septorya, kökboğazı ve gelecek olan küllemeye karşı en üstün korumayı yapmış olursunuz. Hepinize bol bereketli ve kazançlı bir sezon dilerim.

cenkozan link=topic=82743.msg990469#msg990469 date=1428342248' Alıntı:
Arkadaşlar yukarıdaki resimlerden ilki septorya değil (keykubat bey ' in). Karışım nedeniyle fitotoksisite oluşmuş. Dikkat ederseniz bazı yapraklarda uçtan geriye doğru kurumalar var. Bunlarda ilacın uygulandığı dönemdeki yapraklar. Şunu unutmayalım ki hastalıklar herzaman en alt yapraklarda görülür. Diğer resimdeki (İsmail Pelit bey ' in) buğdayın en alt yapraklarında septorya belirtileri görülüyor. İlaçlamada Input uygulanırsa septorya, kökboğazı ve gelecek olan küllemeye karşı en üstün korumayı yapmış olursunuz. Hepinize bol bereketli ve kazançlı bir sezon dilerim.
cenk bey
yabancı ot ilacı atmadan önce bu şekilde idi 1 ay önce kadar kontrole gittim yaprak uçlarında eflatun renk oluşmuştu fosfor noksanlı gibi ziraat mühendisine danıştım fosfor noksanlığı müdahale gerektirmeyecek düzeyde ,yine müdahaleye gerek olmayacak kadar kök boğazı çürüklüğü var takip edelim dedi.

cenkozan link=topic=82743.msg990475#msg990475 date=1428342943' Alıntı:
Yabancı ot ilaçlaması yapılmamışsa fitotoksisite değildir ve fosfor noksanlığı olabilir. Fakat o kadar ağır geçmiş ki yaprakların bazılarının kurumasına neden olmuş.
telafisi içim öneriniz nedir.yda telafisi varmıdır.

sebazios link=topic=82743.msg990473#msg990473 date=1428342755' Alıntı:
Ismail ot ilacı attınız mı?

Bir de daha yakın plandan çekilmiş fotoğraflar mevcut mu?
ekimden beri hiçbirşey yapılmadı daha yılmaz abi. Fotoğrafları abim çekmiş hastalık belirtisi dikkatini çekmediği için böyle çekmiş bende en iyilerini seçtim. Havanın müsade ettiği en kısa zamanda 15 kg amonyum nitrat atılacak bu yıl gelişme geçen yıla göre 15 gün ilerde gidiyor ve ilk defa septorya gördük fungal hastalık bizde hiç olmazdı. Havalar güneşli giderse kendiliğinden bitermi bu hastalık yılmaz abi? İlaçların dekar maliyeti 10 tlye varıyor şimdilik bekleyeceğiz en azından ot ilacına kadar.
cenkozan link=topic=82743.msg990469#msg990469 date=1428342248' Alıntı:
Bilgi için teşekkürler peki ilaç uygulamazsak havalar güneşli giderse hastalık bitermi? Çünkü septorya normalde bizim bölgede görülmez bu yıl yüksek yağışlardan oldu.

opera max yada duett super + 200 gr üre uygulamayı düşünüyorum. burası makarnalık bugday çeşit 1252

arpalardada septorya ve kahverengi pas baslangıcı var bir tarladada fosfor eksikliği var orayada lambrico p atıcam 200 gr. bu sene havalar kapalı gitti bizdede sıkıntı var. yağan kar kuvvetli olan ekinleri yatırmış.