BUĞDAY TABAN GÜBRESİ

hocam pelet ürünü nasıl atacaksınız ?
nakliye dahil mi?
bende adana da yaşıyorum Aldığınız marka burada var mıdır ismini verebilir misin
evet nakliye dahildi... tavuk gubresi parasi odendigi halde fabrika taleplere yetisemiyoruz dedi ve satici parami geri verdi. 20 gun once tonu 6900 tl olan Dap gubresinden bugun 8000 tl ye tonunu aldim.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: filizma
Hiç gübre atmamak olmaz. Taban gübresini min seviyelere tutmanın yollarına bakmak lazım. İyi bir toprak analizi yaptırmak gerekir. Fosfor miktarı yeterli ise bunu ekinin alabileceği forma getirmek gerekir. Ph'ı 7 civarları da tutabilirsek topraktaki besinleri kullanabiliriz. Kükürt içerikli olduğundan daha ucuz olan süper Ekin gübresi kullanılabilir. Veya az miktarda Dap atılıp kükürt desteği verilebilir.

tabi söyle bir hesap da var. iç anadolu için konuşurum tabiki. yıllardır dekar başına buğday ekim maliyetimiz 120 kg buğdayın satış fiyatı ile aynı kaldı. şu anda buğday fiyatının yükselmesi ile bu oran yine aynı kaldı. sonuç olarak girdimiz yükselmiş olsa da hasat zamanı buğdayı bu fiyattan satabilirsek kaybımız olmayacak ama satamazsak vay halimize diyeceğim çünkü bu düşünce ile risk aldım ve ne gübreden ne de mazottan kıstım ve bildiğim gibi ektim. ağustos ayında görüşmek üzere...

Malesef, günler haftaları, haftalarda ayları kovaladı zaman çabuk geçti yine ve bir sezon daha biterken, yeni sezon için ekim vakti geldi ve üretici için tohum gübre gibi girdilerin temin edilme zamanı, ekim için eksiklerin tamamlanma zamanındayız.

Şimdi gübre konusunda taban gübresi ihtiyacının tavan yaptığı şu zamanlar için piyasayı araştıranlar konuşmaya başladı, olup bitenler ortalığa saçılmaya başladı.

Malum gübre pahalı, gıda ve enerji krizi için ne gerekiyorsa yapılıyor, tabi buna seyirci kalan bir kesim var, neden seyirci? Belki onlarda gıda ve enerji krizini halkımız tam olarak hisstesin diye uğrarşıyordur kimbilir.

Taban gübrelerinde fahiş fiyatın çok sebebi var, ama sorunlarla ilgilenen olmayınca gübre bulunmuyor oldu, gübre pahalı diyene gübre yok diyorlar alabiliyorsan al diyorlar, bulamayabirsin diyorlar, üreticinin çoğu bu fiyatlara alamıycak zaten, hani bişey yok olunca kıymete biner hesabı yapılıyor, böylece satanlar için maldan iyi kazanç sağlamak işin güzel tarafı.

Bakın basına yansıyan son durumu anlatan haberin linkini aşağıya bırakıyorum.