BUĞDAY TABAN GÜBRESİ

Merhabalar bu sene artan Gübre fiyatları hububat ekiminde maliyetleri çok arttıracak. Şuanda 20.20 220-230 TL DAP 320-330 TL bandında geziyor. Nasıl alınır nasıl atılır bilmiyorum. Geçen sene 100 TL almıştım. Bizler kuruya ekim yaparız. Yani tarlaları erkenden hazırlar yağmurdan bir gün önce ekeriz. Toprak altı atmak yerine dekara 40 litre su ile 1 kg MAP uygulasak fosfor bakımından ilk beslemeyi yapmış olabilir miyiz? Yerlerimize hep ikinci ürün ekiliyor. Çok Gübre isteği yok ama birşey atmadan ekmek içimden gelmiyor fikirleriniz nelerdir?

Gübre fiyatları çok arttı evet, ama yapacak bir şey yok, gübre ve yakıt girdisinden kısmak zor.

Taban gübresi kullanın bence, gerekirse miktarı azaltın, yalnız buğday da yine de dekar başına (1000 metre kare) 20 kilodan az atmayın.

Maalesef ki taban gübresi yerini tutabilecek bir gübreleme bilmiyorum, açıkçası bilsem de cesaret edip yada risk alıp kullanman..

Merhabalar bu sene artan Gübre fiyatları hububat ekiminde maliyetleri çok arttıracak. Şuanda 20.20 220-230 TL DAP 320-330 TL bandında geziyor. Nasıl alınır nasıl atılır bilmiyorum. Geçen sene 100 TL almıştım. Bizler kuruya ekim yaparız. Yani tarlaları erkenden hazırlar yağmurdan bir gün önce ekeriz. Toprak altı atmak yerine dekara 40 litre su ile 1 kg MAP uygulasak fosfor bakımından ilk beslemeyi yapmış olabilir miyiz? Yerlerimize hep ikinci ürün ekiliyor. Çok Gübre isteği yok ama birşey atmadan ekmek içimden gelmiyor fikirleriniz nelerdir?
Gubresiz olmuyor malesef ben 30 kg 20.20 taban dusunuyorun verim hedefin yuksekse mecbur kullanmak lazim yok 300-400 kg alayim gubresiz olsun dersen olur benim net verimim 855 kg olmustu gecen yil.gubresiz imkansiz gibi dekara 750 tl gibi masraf hesapladim bu yil

Gubresiz olmuyor malesef ben 30 kg 20.20 taban dusunuyorun verim hedefin yuksekse mecbur kullanmak lazim yok 300-400 kg alayim gubresiz olsun dersen olur benim net verimim 855 kg olmustu gecen yil.gubresiz imkansiz gibi dekara 750 tl gibi masraf hesapladim bu yil
merhaba bende sonradan sen gibi düşündüm 30 kg kükürtlü 20.20 alacağım

• Beğen
Tepkiler: filizma
Bizde 12.15.5+zn veya 8.20.0 organomineral gubrelerinden birisini alacagiz. Cinko oldugu icin birincisini cazip geliyor fakat onda da fosfor yetersiz kalir diye dusunuyoruz. Sizce hangisi bugday icin daha uygun? Fiyatlar ayni. 25 kg kullanacagiz

• Beğen
bugun tavuk gubresi siparis verdim. eriş marka. toz ve palet olani var. ben palet olarak tonunu 760 tl ye aldim. aycicegi saplarıni parcalamadan once dekara 100 kg atip, bugday yerlerini hazirlayacam. palet oldugu icin cigulinin parcalamasini ve topraga hizli karismasini istiyorum. taban gubresi olarak baska gubre kullanmiyacam. kontrol(şahit) tarla birakmayip tum yerleri böyle ekicem.

Buğdayın hikayesi adlı belgeselde buğdayda en yüksek verimi bu gübre ile almışlardı.

Resimler ve ekler

• Screenshot_2021-09-16-20-18-26-687_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2021-09-16-20-18-26-687_com.android.chrome.jpg
    109.1 KB · Görüntüleme: 446
  • Beğen
Arkadaşlar aynı sıkıntıları hepimiz çekiyoruz. Arkadaşlarımdan birisi toprak altı yerine hümik asit alıp kullandı. Verim aldıgını söylüyor ve yarı parasından daha ucuza geliyor Muş. Az ondan az ondan olursa dahada iyi olur diye düşünüyorum

• Beğen
bugun tavuk gubresi siparis verdim. eriş marka. toz ve palet olani var. ben palet olarak tonunu 760 tl ye aldim. aycicegi saplarıni parcalamadan once dekara 100 kg atip, bugday yerlerini hazirlayacam. palet oldugu icin cigulinin parcalamasini ve topraga hizli karismasini istiyorum. taban gubresi olarak baska gubre kullanmiyacam. kontrol(şahit) tarla birakmayip tum yerleri böyle ekicem.
hocam pelet ürünü nasıl atacaksınız ?
nakliye dahil mi?
bende adana da yaşıyorum Aldığınız marka burada var mıdır ismini verebilir misiniz?

• Beğen