Balya Makinaları Bağlama Grubu ve Olası Düğüm Hataları

Ynt: Balya Makinaları Bağlama Grubu ve Olası Düğüm Hataları

Gürkan hocam iyi günler diliyorum... Benim üç ipli galigani makinamda bu gün hiç başıma gelmeyen bir olaya şahit oldum... Makina balyayı bağlıyor bağladığı balyanın ilmeğine ipi ekliyor balya düşüyor ikinci balyada ip yok iğneden de ip çıkıyor boş şekilde düşen balyada ip bağlı olduğu için sandıktaki ipi çekiyoda çekiyo... :D
O iğneden o ip nasıl çıktı ötekinin ilmeğinde nasıl kaldı benim sandıktaki ipi nasıl 20 metre boyunca çekti anlam veremedim :D
Cevap verirseniz sevinirim Gürkan hocam saygılar sevgiler...

jhon deere 359 ot balya makinem var iplerden taraftaki bağlama grubu düğümü tamamlamıyor ipin ibr ucunu düğün yapıyor diğerini bırakıyor nasıl gidere bilirim bu arızayı

jackal_64 link=topic=61842.msg892829#msg892829 date=1400772325' Alıntı:
Gürkan hocam iyi günler diliyorum... Benim üç ipli galigani makinamda bu gün hiç başıma gelmeyen bir olaya şahit oldum... Makina balyayı bağlıyor bağladığı balyanın ilmeğine ipi ekliyor balya düşüyor ikinci balyada ip yok iğneden de ip çıkıyor boş şekilde düşen balyada ip bağlı olduğu için sandıktaki ipi çekiyoda çekiyo... :D
O iğneden o ip nasıl çıktı ötekinin ilmeğinde nasıl kaldı benim sandıktaki ipi nasıl 20 metre boyunca çekti anlam veremedim :D
Cevap verirseniz sevinirim Gürkan hocam saygılar sevgiler...

Gürkan daha net birşeyler söyler ama fikrimce ip gerdicilerinde bir sorun var. Genelde ip gerdiricilerinin rotili kırılınca yada gerdiriciler sıkışınca bu tarz ipin uzama durumları oluyor.

Burda önemli nokta uzama 3 ipte birde mi oluyor, yoksa sadece tek ipte mi? 3 ipte de oluyorsa gerdiricilerin yaylarını ve rotili kontrol edin. Büyük ihtimal sorunun kaynağı orda.

benime benzer sorun olu geçen sezon olmadı ayarlayamadım tesadüf fabrika bölgeye gezizi servis yollamış telefon açtım satıcı yolladı adam cin gibi valla ugraştı bişeyler yaptı gitti 20 balya bagladım yine oldu tekrar aradım geldi beni soldakinde vardı tam adını bilmiyom bıcagın da baglı oldugu parçayı degiş ti düzeldi

öncelikle herkeze hayırlı geceler geçenlerde balya yaparken bi sıkıntı ile karşılastık siz abilerimize danışmak istedim bizde paksan iki ipli bağlama grubu var sol tarafı ipi igagada bırakıp biçimsız bağlarken sağ tarafı üstten gelen ıpe tek dugum atıp bırakıyor ayrıca sag tarafın kaşığın altındaki ip sabitleyicı yamuk sebebı bu olabılırmı sizce ne yapmalıyız yardımlarınızı beklıyoruz ıyı geceler hayırlı işler

genç çifçi link=topic=61842.msg904633#msg904633 date=1404848778' Alıntı:
öncelikle herkeze hayırlı geceler geçenlerde balya yaparken bi sıkıntı ile karşılastık siz abilerimize danışmak istedim bizde paksan iki ipli bağlama grubu var sol tarafı ipi igagada bırakıp biçimsız bağlarken sağ tarafı üstten gelen ıpe tek dugum atıp bırakıyor ayrıca sag tarafın kaşığın altındaki ip sabitleyicı yamuk sebebı bu olabılırmı sizce ne yapmalıyız yardımlarınızı beklıyoruz ıyı geceler hayırlı işler

Birden çok sorun var gibi. Geçmiş olsun.

Mekiğe ip sarma ile ilgili birçok soru ve sorun yazılmış. Konuyu etraflıca ele almanın zamanı gelmiş.

Bildiğim kadarıyla yazayım.

Mekiğe ip sarma, diğer bi deyiş ile İpi gagada (mekikte) bırakma olası sebebleri (basitten zora, ucuzdan pahalıya çözümler)

A - Balya sıkıldığı/boyu çok fazla yada az:
Bir adet metre ve bir tane de şeytan kantarı alıp balyaları ölç/tart. Balyalar 100-110 cm uzunlukta ve 15-25 kg aralında ise burda bir sorun yok. Değilse bu büyüklüğe/ağırlığa getir.

Düzelmezse aşağıdaki adıma geç.

B - Kullanılan ip çok kalitesiz:
Sorun olan gruptaki ipi söküp kaliteli bir marka ip takarak bağlamayı dene.

C - Mekik kaşık yayı sıkı:
13 ' lük somunu mekik kaşık yayı elle oynatılabilecek noktaya kadar gevşet. Bağlamayı dene. IP mekikten kurtuluyor ama düğüm kelebek oluyorsa sorun buymuş. 13 ' lük cıvatayı düğüm düzelene kadar kademe kademe sık. Ip kelebek olmaktan kurtulur kurtulmaz yine mekiğe doluyorsa sorun aşağıdaki seçeneklerden biri

D - Mekik kaşık yayı özelliğini yitirmiş:
Çözüm değiştirme. Her metal gibi bu yay da çalıştıkça yoruluyor ve esneme kabiliyetini yitiriyor. Fiziksel olarak sağlam gözükse de yayı değiştir ve 'C' maddesindeki işlemleri tekrarla. Sökmesi çok basittir. 13 ' lük somunu tamamen sök ve tutup saplama cıvatadan çıkar.

Not: arazide çalışıyorsan ve mekik kaşık yayını o an alma şansın yoksa, mevcut yayı çıkar, temizle ve dışbükey olarak çok hafif eğ. Mekik kaşığına ve kütüğe temas ettiği noktalara hafifi bir gres sürüp tekrar yerine tak. Bu kesin çözüm olmamakla birlikte yayın bir süre daha (maksimum 1000 balya) daha idare etmesini sağlar.

Önemli ayrıntı: yayı geri takarken kaşıktaki yuvaya tam oturmasına dikkat edin.

E - İp kesici bıçaklar körelmiş/aşınmış:
Körleme olup olmadığını anlamak için bıçağı elle ve gözle kontrol et. Bunu yapmanın en kolay yolu, bıçağı sağlıklı çalışan diğer bıçaklarla kıyaslamaktır.
Çözüm: bıçağı değiştirmek. Bıçağı tutan 2 adet 7 numara minik cıvatayı sökerek bıçağı çıkartabilirsin.

Not: elinde yeni bıçak yok ise bıçağı bilemek de çözüm olabilir. Bunun için bıçağı çıkartın. Hep kullandığımız 4mm ' lik ince eğe ile makas biler gibi, sadece tek tarafa doğru bileme yapabilirsin. Bıçağı taşlamak çeliğin suyunu kaçıracağından eğe ile bilemeyi tercih edin. Çok sert bir çelik olduğu için uğraştırabilir.

F - Mekik dili aşınmış:
Uzun kullanımlar sonrası (10.000 ve üzeri balya) mekiğin ipi tutan dilinde aşınmalar meydana gelir. Bu aşınmalar belirli bir aşamaya geldiğimde düğümün mekiğin ağzından kayıp kurtulmasını engeller ve ip dilde yada mekiğin (senin gaga dediğin parça) ağzında düğüm olarak kalır. Çözüm mekiğin dilini değiştirmektir.

Aşınmış bir dil genelde ipten püskül koparır. Örneği aşağıda:

uta4u6u5.jpg

Nasıl?
Yukarıdan bakınca dilin merkezinde 4mm ' lik bir pim bulunur. Bu pimi çıkarttığında dil düşer. Bunun için önce 13 ' lük cıvatayı sök. Mekik kaşık yayı ve mekik kaşığını çıkart. Böylece dil boşa çıkar ve serbest hareket etmesini sağla.

Daha sonra alt kısımdan zımba ile (zımba yoksa çivi kullanma, anında eğilir. Herhangi bir nalburdan alacağın 4mm ' lik yuvarlak eğeler bu iş için biçilmiş kaftan. Eğe uzun olduğu için ister üstten, ister alttan) vurarak çıkartabilirsin.

Bu pime vur ve pimin yukarı doğru çıkmasını sağla. Pimi sağlam ise mekikten tamamen çıkartmana gerek yok. Rulo pim olduğundan yerine takması zor olabilir.

Resimle anlatırsak daha kolay olur:

aqejyber.jpg

Bu da farklı bir açıdan:

ne3a5ata.jpg

Pime vurdun, dili çıkarttın, yeni dili taktın. Pime hafifçe vurarak tekrar yerine soktun. Bağlama grubu çalışmaya hazır. 'C' maddesindeki ayarı tekrarlayıp bağlamaya başlayabilirsin.

Mekik dilinin fiyatı yan sanayı 30, orjinal 50-55 liradır. (Komple mekik değil, sadece dil!) 20 lira için tekrar uğraşmaya değmeyeceğinden iyisini almanı öneririm.

Not 1: Mekik dilini sipariş ederken 'kekik dili pimini' de istemeyi unutma. Eski pimler çoğunlukla aşınık çıkar.

Not 2: Pim çok küçük olduğundan kolay kaybolur. Ola ki kaybedersen 10 ' luk çiviyi 3cm kesip uçlarını hafif şişirerek geçici pim olarak kullanabilirsin.

Not 3: O an yeni bir mekik dili alma şansın yoksa? Dili çıkart. Az önce pimi çıkartmak için aldığımız ince eğe yardımıyla ipin iz yapmış olduğu yerleri kaybedene kadar törpüle. Bu işlemi, sağlam bir mekik diline bakarak yaparsan daha güzel sonuç verir. Eğeden sonra pürüzlü yüzeyleri temizlemek ve ipin daha rahat kaymasını sağlamak için önce 200, sonra 400, en sonra 1000 numara zıpara çekip işlemi tamamla. Zıpara sonrası dili komple gresleyip takabilirsin.

Dili eğe ile düzeltme işlemi oldukça ustalık, hassasiyet ve sabır isteyen bir iş. Üstüne dil de çok sert bir Çelik ' ten imal edilmiştir. Dilin durumuna gör bu işlem 2 saate yakın zaman alabiliyor.

Eğe işlemini, dili tamamı ile gözden çıkarmadığınız sürece yapmayın. Ufak bir hatada dil kullanılmaz hale gelebilir.

Not 4: İşlemi bitirmeden önce dilin takılı olduğu yatağı tornavida yada biz gibi bir alet ile temizlemeyi unutmayın.

Düzelmezse aşağıdaki adıma geç:

G - Bıçak kolu eğilmiş/açmış: Yukarıdaki tüm seçenekleri denemene rağmen mekiğe hala ip sarıyorsa büyük ihtimal problemin kaynağı bu seçenek. IP kesici bıçaklar, binlerce, hatta onbirlerde kez aynı hareketi yaptığından bir süre sonra dışa doğru 3-4mm açma yapıyor. Bu durumda bıçak, dışa çıkıyor ve kesme işlemi esnasında tam ipin karşısında denk gelemiyor. Bunu gözle de anlayabiliriz. Bağlama grubunu sökün, grubu yukarı kaldırırken bıçağın ve kolun hareketini inceleyin.

Sorunun kolda olup olmadığını anlamanın en kolay yolu, bıçak kollarını değiştirmektir. Kolu, sağlam çalışan taraftaki kol ile yer değiştirin. Problem de kol ile birlikte yer değiştiriyorsa sorunun kaynağını bulduk demektir. Bıçak kolu.

Bu sorun varsa ip ya yarım kesilip pürçekli yıpranmış bir düğüm atılır, ya da 3-5 bağlamada bir ip kesilmeyerek komple mekiğe sarar.

Her iki durumda da ip mekiğin tam ağzına yada mekiğin diline dolanır. Eğer bağlamaya devam ederseniz mekik komple ip yumağına dönüşür.

Kesim çözüm kolu değiştirmek. Fiyat 170 (yan sanayi) 275 tl (orjinal) Basit bir kol için çok pahalı olsa da fiyatlar bunlar. Bıçağın takılı olduğu 17 ' lik somunu ve pulu söküp yukarıdan küçük tıklamalarla kolu çıkartabilirsin. Somun mil ile birlikte dönüyorsa milin baş kısmını keski yada tornavida ile tutatak sökebilirsiniz. Sökerken bıçağı bir yerlere vurup köreltmemeye dikkat edin.

Not: O an kol alma şansınız yok ise kolu doğrultarak bir süre daha kullanabilirsiniz. Kol çelik döküm olduğu için elle yada çekiçle düzeltmeye uğraşmayın. Kırılır! Düzeltme işlemi, kol oksijen ile ısıtılarak ve iyi bir usta tarafından yapılmalı. Doğrultmayın preste yaparsanız kırılma ihtimali düşer.

Doğrultuma işlemi tehlikelidir. Düzeltme işlemini hatalı yaparsanız bağlama grubuna cok ciddi hasatlar verebilirsiniz. Bu nedenle doğrultuma işleminden sonra kolu takıp makinayı çalıştırmadan bağlamaya verin, volandan çevirerek bir bağlama provası yapın. Sürttüğü, takıldığı yer olursa gerekli değişikliği yapın.

H - Bu işlemlerden sonra da mekiğe ip sarmaya devam ederse, büyük boy bir balyoz alıp Allah ne verdiyse bağlama grubuna girişin. Siz de kurtulun, makina da kurtulsun.

Not: bunu yapmayı ciddi ciddi düşündüğüm anlar oldu..

Mekiğe ip sarma sorunun başka nedenleri (iğne fincanlarında aşırı aşınma gibi) de olabilir ama çok düşük ihtimallerdir. Burda önemli olan kısım sorunun kaynağını bulabilmek. Sonrası kolaydır.

Şahsen yukarıdaki adımlarla çözülmeyen bir mekiğe ip sarma sorunu ile karşılaşmadım. Siz karşılaşırsanız Allah kolaylık versin. Sağlığınız için doğrudan 'H' maddesinden başlayabilirsiniz.

rasih26 link=topic=61842.msg906087#msg906087 date=1405690928' Alıntı:
abi bunlar kolayda bir de ip kesme sıkıntısı var onu nasıl yapabilirz
r

Düğümün ve kesik ucun ayrıntılı fotoğrafını çekip koyabilirsen yardımcı olmaya çalışalım.

brhnztrk86 link=topic=61842.msg760803#msg760803 date=1374666853' Alıntı:
herkese merhaba,

benim problemim ipi bağlarken iğnenin getirdiği ucu bağlıyor yıldızdaki ucu bağlamıyor, bunu her zaman yapmıyor 300-400 balyada 1 yada 2 sefer oluyor sonra normale dönüyor nedeni ne olabilir ?

cevaplar için şimdiden tşkler....

Benim bu soru kaynadı gitti arkadaşlar bilgi verebilecek var mı ?
Çok seyrek de olsa ( 1-2 bin balyada bir ) arıza devam ediyor...

• Beğen
Tepkiler: salih019

New Holland HB 5040 balya makinamda bir sorunum var.Balyanın üç ipinden en soldaki diğerlerine göre daha uzun kalıyor.Ne yapabilirim?

brhnztrk86 link=topic=61842.msg906449#msg906449 date=1405844839' Alıntı:
Benim bu soru kaynadı gitti arkadaşlar bilgi verebilecek var mı ?
Çok seyrek de olsa ( 1-2 bin balyada bir ) arıza devam ediyor...

Balya makinalarında %0.5 ve altındaki düğümlere hataları zaten normal kabul edilir. Ip, saman, hava, nem gibi değişiklikler nedeni ile dahi bu hata olabilir. Bahsettiğin oran 1000 ' de 1-2 seviyesinde isen zaten hata oranı kabul edilebilir limitlerin dahilinde.

Mutlaka sorununu çözmek istiyor isen hatalı olan düğümün iki ucunu ayrıntılı birkaç fotoğraf çekip yüklersen daha kolay yardımcı oluruz.

İlla bir tahmin istiyorsan, sorun Yıldız ' da. şahsi görüşüm ya ipi yeterli sıkılıkta tutamadığı için ucunu kaçırıyor, yada fazla sıkarak ipe zarar verip kopmasına neden oluyor.

1-) Yıldız tarağı baskı yayları gevşek: 17 ' lik somunu sık.
2-) Yıldız tarağı baskı yayları özelliğini yitirmiş: 17 ' lik somunu sonuna kadar sıkmana rağmen devam ediyorsa yayların değişme zamanı gelmiş.
3-) Yıldız tarağı aşınmış olabilir: değiştir.
4-) Yıldız baskılar aşınmış olabilir: değiştir
5-) Yıldız aşınmış olabilir: değiştir

Fotoğraf olsa daha net konuşulabilir.

Abdullah Ergül link=topic=61842.msg906470#msg906470 date=1405853125' Alıntı:
Resimde yuvarlak içine aldığım yerdeki somunlara sıkma ve gevşetme işlemleri uygulamama rağmen sorunu çözemedim

Sorunun olası nedeni yüksek ihtimilden düşük ihtimale aşağıdakiler:

1-) Yaba kolu ayarsız.
Balyanın sol tarafı uzun ise götürücü yaba beslemeyi çok ileri yapıyor demektir.

Çözüm:
On yabayı tutan yaylı kolu kısaltmak.

Nasıl?
- 1 adet boru anahtarı al
- Yaylı kolun yabaya bağlı olduğu yerdeki, daha dogrusu çatallı somunun dibinde bulunan (34 numara olması lazım) büyük kontra somunu gevşet.
- Yaylı kolun diğer ucunda bulunan, yarıklı pim ile sabitlenmis büyük somunu (o da 34 numara olması lazım) saat yönününe çevir. (Yani sık)
- Bunun sonucu yayli kol, uç kısımda bulunan çatallı somunun icine girerken yabanın ucu geri doğru gidecektir.
- Yalniz yayli kolu 5-6 dis sıkmakla ayar tutturamazsiniz. Kolu en az 3-4 cm sıkın.

Not: Bazı arkadaslar kolu sonuna kadar sıktım, çatal yaya, yani yayı tutan somunlara dayandı. Daha fazla sıkılmıyor' diye aradılar.

Yayı tutan kontra somuna ulaşmanıza rağmen balya istediğiniz duzgunluge gelmediyse pes etmeyin. Bu durumda 'yayı tutan' kontra somunlari sıkarak, yani yayi aşağı basarak biraz daha yer acıp yayli kolu sikmaya devam edin. Yayın çok gerilmesi yabanın yogun otta zorlanmasına neden olabilir ama balyanın yamuklugu daha büyük bir problemdir.

Kısaca istediğiniz ayarı yakalayana kadar da pes etmeyin. Yaylı kolun ucundaki çatala bakarsanız, neredeyse 10cm ' ye yakın bir sıkma payı olduğunu görürsünüz.

Resimdeki problemin sebebi ve çözümü %90 ihtimal ile yukarıdaki durumdur.

%10 ihtimal ise aşağıdaki:

2-) Balık gözü balya tutucular aşınmış yada düşmüş.
Pistonun ittiği otun/samanın geri gelmesini engelleyen, balya kanalinda, pistonun ilerisinde, bağlama grubunun hemen hemen alt tarafından bulunan, sağlı sollu olmak kaydı ile 2 adet 'balık gözü balya tutucu' vardır. 15-20 liralık olan bu tutuculardan biri aşındığı yada düştüğünde, yaba kolundan ne kadar ayarlarsanız ayarlayın balya yamuk çıkar.

Çözüm: Balya Tutucuları yenilemek.

Tanımayanlar için 'balik gozu balya tutucu':

u6y3y8ev.jpg

Nasıl değiştirilecek?
- Makinanın içindeki tüm sapı/otu boşaltın.
- Bayla tutuculari bulun, somun ve civatalari ile birlikte yenileri ile değiştirin.

Not: bir tanesi dusmus bile olsa muhakkak 2 ' sini birden değiştirin. Ancak öyle randiman alabilirsiniz.

Yamuk balya/muz balya çıkmasının farklı nedenleri de mevcuttur ama yukarıdaki resimde görülen sorunun nedeni kesinlikle yukarıda saydığımız 2 sebepten biridir.

sebazios link=topic=61842.msg906530#msg906530 date=1405865281' Alıntı:
Balya makinalarında %0.5 ve altındaki düğümlere hataları zaten normal kabul edilir. Ip, saman, hava, nem gibi değişiklikler nedeni ile dahi bu hata olabilir. Bahsettiğin oran 1000 ' de 1-2 seviyesinde isen zaten hata oranı kabul edilebilir limitlerin dahilinde.

Mutlaka sorununu çözmek istiyor isen hatalı olan düğümün iki ucunu ayrıntılı birkaç fotoğraf çekip yüklersen daha kolay yardımcı oluruz.

İlla bir tahmin istiyorsan, sorun Yıldız ' da. şahsi görüşüm ya ipi yeterli sıkılıkta tutamadığı için ucunu kaçırıyor, yada fazla sıkarak ipe zarar verip kopmasına neden oluyor.

1-) Yıldız tarağı baskı yayları gevşek: 17 ' lik somunu sık.
2-) Yıldız tarağı baskı yayları özelliğini yitirmiş: 17 ' lik somunu sonuna kadar sıkmana rağmen devam ediyorsa yayların değişme zamanı gelmiş.
3-) Yıldız tarağı aşınmış olabilir: değiştir.
4-) Yıldız baskılar aşınmış olabilir: değiştir
5-) Yıldız aşınmış olabilir: değiştir

Fotoğraf olsa daha net konuşulabilir.

Cevabın için tşk ederim...

İpi koparmadığından eminim, sadece ucu kaçırıyor sanırım en kısa zamanda resim çekip burda paylaşacağım.
bin balyada 1-2 ama bu bazen bi kaç balya arka arkayada oluyor.Servis de zaten o kdarı normal dedi ...
arka arkaya bi kaç balyada oluncada can sıkıyor.

brhnztrk86 link=topic=61842.msg906652#msg906652 date=1405891766' Alıntı:
Cevabın için tşk ederim...

İpi koparmadığından eminim, sadece ucu kaçırıyor sanırım en kısa zamanda resim çekip burda paylaşacağım.
bin balyada 1-2 ama bu bazen bi kaç balya arka arkayada oluyor.Servis de zaten o kdarı normal dedi ...
arka arkaya bi kaç balyada oluncada can sıkıyor.

Özellikle fotoğraf istememin sebebi, ipin düğüm olmayan ucunu görebilmek.

Bilindiği üzere düğüm atıldıktan sonra, ikinci balyada kullanılacak ipin ucu yıldız tarafından tutuluyor. Balya piston tarafından preslendikçe yıldızın uca uyguladığı kuvvet artıyor. Bunun sonucunda ipin ucundan 1-2 cm aşağıda yıldız ve yıldız baskı tarağının izi çıkıyor.

Eğer ipin ucu nizami bir şekilde kesikse ve ucun 1-2 cm altında dalgalanmaya benzer bir iz varsa, sorun kesinlikle yıldızın ipi kaçırması.

17 ' lik yıldız baskı yayı ayar cıvatasını sonuna kadar sıkmana rağmen hala kaçırma oluyorsa sırası ile:

1-) Yıldız baskı yaylarını (her grupta 2 adet)

yve8e5ev.jpg

2-) Yıldız Tarağını

u9u5ades.jpg

3-) Yıldız Baskı saçlarını

azuguvep.jpg

4-) Yıldızı

8ugysyjy.jpg

Değiştirmek gerekecek. Sorun çoğunlukla yıldıza kadar gitmeden, özellikle yay yada tarak değişimi ile çözülür.

Not: bu sıralar piyasada satılan yıldız baskı yayları çok ama çok kalitesiz. Aşırı derece yumuşaklar. Bu yüzden yayların değişiminden sonra eski yayları atmanı önermem. Hatta 1 yeni 1 eski yayı birlikte kullanmanı tavsiye derim.

Not 2: Fotoğrafı, sorun gerçekleştikten sonra ne kadar erken, ne kadar taze çekersen o kadar faydalı olur.

Arkadaşlar merhaba ben balya makinesi almak istiyorum. Yanlız bu bağlama gurubu kısmı beni çok korkutuyor. Yani bu sık arızalanan bir şey heralde. Birde alacağım makine ikinci el olacak çünkü sıfırına bütçemiz yetmiyor. 2003 mpdel gallignani buldum almalı mıyım sizce makine temize benziyor. Sizce bu iş çok mu zor ... Yani makineyi aldıktan sonra yürütemeyip kendi balyamızı bile başkasına yaptırmak var sonuçta mazallah. Bu konuda görüşlerinizi bildirip yardımcı olursanız sevinirim. Son olarak makine ile sadece ot balyalayacağım ve haşbay kullanmayacağım eğer görüşlerinizi bildirip yardımcı olursanız çok sevinirim ... Şimdiden teşekkürler herkese

Ot balyası yapacaksaniz 2.el makinada olur.Biz 35 yasinda makinayla ot bagliyoz.Ot balyasinda hasbayli gibi toz cikmadigi icin baglama grubu daha rahat calisir birde ip iyi marka ise pek sorun cikmadan balya yaparsiniz.

Çok sağolun yardımınız için. Bu işi yürütmek göründüğü kadar zor değildir sanırım. Bir kaç kişi biraz moralimi bozdu ağrımayan başını ağrıtma o makineyi kullanmak çalıştırmak çok zor falan dedi canımı sıktılar hevesimizi kırdılar. Elimden tamir işi falan gelir aslında dîğer makinalarımda arızalarımı kendim yaparım hemen hemen yani takım aletîm yettiğince

orta ip tam düğüm atmiyor arkadaşlar. kurdela gibi bağlıyor bunun sebebi nedir başınıza geldi mi.

ademin link=topic=61842.msg910906#msg910906 date=1407851077' Alıntı:
orta ip tam düğüm atmiyor arkadaşlar. kurdela gibi bağlıyor bunun sebebi nedir başınıza geldi mi.

Kelebek şeklindeki düğümün, dolası sebebleri ve basitten zora, ucuzdan pahalıya çözümleri

A - Mekik kaşık yayı gevşek:
Sorunlu gruptaki 13 ' lük somunu düğüm düzelene kadar kademe kademe sık. Ip kelebek olmaktan kurtulur kurtulmaz mekiğe doluyorsa sorun aşağıdaki seçeneklerden biridir.

B - Mekik kaşık yayı özelliğini yitirmiş:
Çözüm değiştirme. Her metal gibi bu yay da çalıştıkça yoruluyor ve esneme kabiliyetini yitiriyor. Fiziksel olarak sağlam gözükse de yayı değiştir. Sökmesi çok basittir. 13 ' lük somunu tamamen sök ve yayı tutup saplama cıvatadan çıkar.

Not: arazide çalışıyorsan ve mekik kaşık yayını o an alma şansın yoksa, mevcut yayı çıkar, temizle ve dışbükey olarak çok hafif eğ. Mekik kaşığına ve kütüğe temas ettiği noktalara hafifi bir gres sürüp tekrar yerine tak. Bu kesin çözüm olmamakla birlikte yayın bir süre daha (maksimum 1000 balya) daha idare etmesini sağlar.

Önemli ayrıntı: yayı geri takarken kaşıktaki yuvaya tam oturmasına dikkat edin.

E - İp kesici bıçaklar körelmiş/aşınmış:
Körleme olup olmadığını anlamak için bıçağı elle ve gözle kontrol et. Bunu yapmanın en kolay yolu, bıçağı sağlıklı çalışan diğer bıçaklarla kıyaslamaktır.
Çözüm: bıçağı değiştirmek. Bıçağı tutan 2 adet 7 numara minik cıvatayı sökerek bıçağı çıkartabilirsin.

Not: elinde yeni bıçak yok ise bıçağı bilemek de çözüm olabilir. Bunun için bıçağı çıkartın. Hep kullandığımız 4mm ' lik ince eğe ile makas biler gibi, sadece tek tarafa doğru bileme yapabilirsin. Bıçağı taşlamak çeliğin suyunu kaçıracağından eğe ile bilemeyi tercih edin. Çok sert bir çelik olduğu için uğraştırabilir.

F - Mekik dili aşınmış:
Uzun kullanımlar sonrası (10.000 ve üzeri balya) mekiğin ipi tutan dilinde aşınmalar meydana gelir. Bu aşınmalar belirli bir aşamaya geldiğimde düğümün mekiğin ağzından kayıp kurtulmasını engeller ve düğüm ya mekiğin ağzında takılı kalır yada kurtulularak düğümün kelebek şeklinde atılmasına neden olur. Çözüm mekiğin dilini değiştirmektir.

Aşınmış bir dil genelde ipten püskül koparır. Örneği aşağıda:

uta4u6u5.jpg

Mekik dilini nasıl değiştiricez?
Yukarıdan bakınca dilin merkezinde 4mm ' lik bir pim bulunur. Bu pimi çıkarttığında dil düşer. Bunun için önce 13 ' lük cıvatayı sök. Mekik kaşık yayı ve mekik kaşığını çıkart. Böylece dili boşa çıkartarak serbest hareket etmesini sağlarsın.

Daha sonra alt kısımdan zımba ile (zımba yoksa çivi kullanma, anında eğilir. Herhangi bir nalburdan alacağın 4mm ' lik yuvarlak eğeler bu iş için biçilmiş kaftan. Eğe uzun olduğu için ister üstten, ister alttan) vurarak çıkartabilirsin.

Bu pime vur ve pimin yukarı doğru çıkmasını sağla. Pimi sağlam ise mekikten tamamen çıkartmana gerek yok. Rulo pim olduğundan yerine takması zor olabilir.

Resimle anlatırsak daha kolay olur:

aqejyber.jpg

Bu da farklı bir açıdan:

ne3a5ata.jpg

Pime vurdun, dili çıkarttın, yeni dili taktın. Pime hafifçe vurarak tekrar yerine soktun. Bağlama grubu çalışmaya hazır. '1.' maddedeki ayarı tekrarlayıp bağlamaya başlayabilirsin.

Mekik dilinin fiyatı yan sanayı 30, orjinal 50-55 liradır. (Komple mekik değil, sadece dil!) 20 lira için tekrar uğraşmaya değmeyeceğinden iyisini almanı öneririm.

Not 1: Mekik dilini sipariş ederken 'kekik dili pimini' de istemeyi unutma. Eski pimler çoğunlukla aşınık çıkar.

Not 2: Pim çok küçük olduğundan kolay kaybolur. Ola ki kaybedersen 10 ' luk çiviyi 3cm kesip uçlarını hafif şişirerek geçici pim olarak kullanabilirsin.

Not 3: O an yeni bir mekik dili alma şansın yoksa? Dili çıkart. Az önce pimi çıkartmak için aldığımız ince eğe yardımıyla ipin iz yapmış olduğu yerleri kaybedene kadar törpüle. Bu işlemi, sağlam bir mekik diline bakarak yaparsan daha güzel sonuç verir. Eğeden sonra pürüzlü yüzeyleri temizlemek ve ipin daha rahat kaymasını sağlamak için önce 200, sonra 400, en sonra 1000 numara zıpara çekip işlemi tamamla. Zıpara sonrası dili komple gresleyip takabilirsin.

Dili eğe ile düzeltme işlemi oldukça ustalık, hassasiyet ve sabır isteyen bir iş. Üstüne dil de çok sert bir Çelik ' ten imal edilmiştir. Dilin durumuna gör bu işlem 2 saate yakın zaman alabiliyor.

Eğe işlemini, dili tamamı ile gözden çıkarmadığınız sürece yapmayın. Ufak bir hatada dil kullanılmaz hale gelebilir.

Not 4: İşlemi bitirmeden önce dilin takılı olduğu yatağı tornavida yada biz gibi bir alet ile temizlemeyi unutmayın.

Düzelmezse aşağıdaki adıma geç:

G - Bıçak kolu eğilmiş/açmış: Yukarıdaki tüm seçenekleri denemene rağmen hala kelebek düğüm atılıyor yada ip mekiğe sarıyorsa büyük ihtimal problemin kaynağı bu seçenek. IP kesici bıçaklar, binlerce, hatta onbirlerde kez aynı hareketi yaptığından bir süre sonra dışa doğru 3-4mm açma yapıyor. Bu durumda bıçak, dışa çıkıyor ve kesme işlemi esnasında tam ipin karşısında denk gelemiyor. Bunu gözle de anlayabiliriz. Bağlama grubunu sökün, grubu yukarı kaldırırken bıçağın ve kolun hareketini inceleyin.

Sorunun kolda olup olmadığını anlamanın en kolay yolu, bıçak kollarını değiştirmektir. Kolu, sağlam çalışan taraftaki kol ile yer değiştirin. Problem de kol ile birlikte yer değiştiriyorsa sorunun kaynağını bulduk demektir. Bıçak kolu.

Bu sorun varsa ip ya yarım kesilip pürçekli, kelebek şeklinde yıpranmış bir düğüm atılır, ya da 3-5 bağlamada bir ip kesilmeyerek komple mekiğe sarar.

Her iki durumda da ip mekiğin tam ağzına yada mekiğin diline dolanır. Eğer bağlamaya devam ederseniz mekik komple ip yumağına dönüşür.

Kesim çözüm kolu değiştirmek. Fiyat 170 (yan sanayi) 275 tl (orjinal) Basit bir kol için çok pahalı olsa da fiyatlar bunlar. Bıçağın takılı olduğu 17 ' lik somunu ve pulu söküp yukarıdan küçük tıklamalarla kolu çıkartabilirsin. Somun mil ile birlikte dönüyorsa milin baş kısmını keski yada tornavida ile tutatak sökebilirsiniz. Sökerken bıçağı bir yerlere vurup köreltmemeye dikkat edin.

Not: O an kol alma şansınız yok ise kolu doğrultarak bir süre daha kullanabilirsiniz. Kol çelik döküm olduğu için elle yada çekiçle düzeltmeye uğraşmayın. Kırılır! Düzeltme işlemi, kol oksijen ile ısıtılarak ve iyi bir usta tarafından yapılmalı. Doğrultmayın preste yaparsanız kırılma ihtimali düşer.

Doğrultuma işlemi tehlikelidir. Düzeltme işlemini hatalı yaparsanız bağlama grubuna cok ciddi hasatlar verebilirsiniz. Bu nedenle doğrultuma işleminden sonra kolu takıp makinayı çalıştırmadan bağlamaya verin, volandan çevirerek bir bağlama provası yapın. Sürttüğü, takıldığı yer olursa gerekli değişikliği yapın.

Yazılanlardan da anlaşılacağı üzere kelebek düğüm ile mekiğe ip sarma hemen hemen aynı aksamlardaki arıza yada ayarsızlıklardan kaynaklanır. Bir nevi biri diğerinin tersidir.

• Beğen
Tepkiler: kapadokya