Asgari ucretle calismak mi? Yoksa 100 donum sulu tarla ekmek mi daha karli?

Simdi sadice 100 donum bugday icin gerekli zaman
Tarla hazirligi
Gunde 30 donum sursen 3 gunde surersin
2 gunde trmik
1 gun ekim 6 gunde biter
1gubre 1 gun
2gubre 1 gun
Ilac 1 gun
Hasat 1 gun
Maksium 15 gun olmaz geriye 345 gun kaliyor bu bos zamanlarda ek is yapip degerlendirebilirsin yoksa is olmayinca insan sıkıntıdan patlar
Normal bi iste calissan bile 2 haftada ekersin tarlayi 100 donum bizim orda olsa en kotu 20 bin tl temiz para kalir

• Beğen
Tepkiler: özfer10 ve srtys
Arkadaşlar 250 dönüm araziniz dahi olsa girin biryerlerde çalışın.hafta sonları veya hele de vardiyalı işlerde çalışan arkadaşlar köy işlerini rahatlıkla takip edebilir.Ayrıca yıllık izinler var o sürekerdeköy illerini rakip edebilir.Bu ülkede çiftçilik çiftçinin elinden alınıp işletmelerin eline geçicek.

• Beğen
Tepkiler: Metreham ve acemi_
100dekar sulu tarımdan 35 40 bin rahat kalır düzgün yaparsan.iscilik masrafını da azaltmaya bakarsan daha iyi sonuç alırsın. Asgari ücretle modern kölelik yapacağına hiç durma git çiftçilik yap. Geriye kalan zamanlarında rahat rahat başka işlerle de uğraşabilirsin

• Beğen
Tepkiler: özfer10
tarımda gelir hesabı nasıl yapılmalı herkes kendi bakış açısıyla hesap yapıyor.
tarlada çalıştığınız her günü bir yevmiye masraf olarak yazın eski traktörü satıp yenisini aldığınızda hedef kullanım zamanı kadar zamana takım yıpranması olarak yazın diğer takımlarda traktör gibi genelde yakılan mazot tohum gübre tamam bu kar ettik birde sosyal güvence mevzu var

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Simdi sadice 100 donum bugday icin gerekli zaman
Tarla hazirligi
Gunde 30 donum sursen 3 gunde surersin
2 gunde trmik
1 gun ekim 6 gunde biter
1gubre 1 gun
2gubre 1 gun
Ilac 1 gun
Hasat 1 gun
Maksium 15 gun olmaz geriye 345 gun kaliyor bu bos zamanlarda ek is yapip degerlendirebilirsin yoksa is olmayinca insan sıkıntıdan patlar
Normal bi iste calissan bile 2 haftada ekersin tarlayi 100 donum bizim orda olsa en kotu 20 bin tl temiz para kalir
Hesap guzelde 20 bin ÷ 12 = 1666 tl ssgati ucretten daha az yaninana 5 6 inek beslersen 5 6 buzagi satarsan 15 binde oyle gelir biseye benzer

Kime sorsam cifcilikten cok kazanamiyoruz diyor. Benim icin yilda 25 bin TL kazanmak kazanctir. Peki duzenimi kursam sulu tarlamda pancar, aycicegi, kabak, ..vs eksem bu kadar kazanabilir miyim.
100 dönüm eke bilmek icin once traktorun bicagin kaz ayagin mibzerin gubre serpicin capa makinen sulama alet edevatin olman lazim bu isi yapa bilmen icin en kotu 100 bin alete vermelisin 20bin tarlaya harcamalisin ver birsenede ailenin yiyeceği icecegini karsilayacak kadar paran olmali ailen yoksa kendi masraflarin için bunu yapacak kadar paran var ise tarlaya degilde daha garanti is yap tarlaya ekersin gizun havada olur hergun Allaha dua edersin hergun sıkıntı cekersin 100 bine tanesi 7.5 den 12 inek al ondan daha cok kazanirsin senedr 10 buzagi satarsin 35 bin kalir ayrica enkotu gunluk 200 litre sut alsan aylik 6bin gelir en kotu kotununde kotusu olarak yeme 5 bin harcasan sutten sana binlira kalır oda aylik aile masrafıni karsilar

kardeşim hepimiz bu işleri yapıyoruz, bu hesaplar bu kadar basit değil!!! 100 dekar soğanla 110 bin net kar eden arkadaşın işi hep rast gitmiştir. Bırak 30 40 kuruşu bir sene elinde patlayıp seni içeri çektimi 3 sene ordan çıkmaya çalışırsın.Kısaca emme basma tulumba. Soğanı yüksek dekarlar da ekmen için en önemli etken pazar! Elinde kendi pazarın varsa (aracısız tüccarsız) her sene kar edersin. Çiftçiysen dediğim gibi şansın bol olsun derim. Şahsi kanaatim olarakta geçim için bu işin asgarisi iç anadolu için 200 dekar. Nadas bırakma yapabilir toprağından verim alabilirsin. Veyahut 100 dekar buğdayını ekersin herhangi bir afet olmazsa aşağı yukarı verim ve satış olarak garanti para. Bu çok önemli orda ki 100 dekar buğdayın sayesinde kalan 100 dekara yazlık farklı mahsülleri ekebilir masraflarını buğdaydan çıkarırsın.Ve yazlıktan para kazanırsan cebine para kalır.
Katılıyorum o soğan elinde kaldığı zaman bittiğinin göstergesidir kendim yaşadım biliyorum 60 ton soğanı öylece döktüm ben akanla kokan pek bulasmiyacaksin

Asgari ücretin işverene maliyeti SSK dahil 2088 TL yıllık 25000 yapar
100 dönüm kiraya verilse en az 8000 getirir
Traktör ekipman bakım amortisman giderleri 5000 TL tutar
43.000 para kazanırim risk almayı da sevrim diyorsanız gözünüzü kapatın girin yanında hayvancılık da yapın

2.Secenek işte çalışırım ek olarak da eker dikerim derseniz Bir memurun aldığı paradan fazlaya gelir aylığının .
Ben olsam tercihimi ikinci seçenekten yana kullanır riski azaltirim

Birde bizde sulu tarla kira fiyatlari parca yerler 150 200 3/5 donumluk yerler 10 donum ustu 300 e kadar var seneye benim 45 donum yer vardi tek parca suyu bol 400 lira verdiler ben vermedim zararda etsem toprakla ugrasmayi seviyorum

Yahu yorumlara bakıyorum da hayal perest üyelerimiz ne kadar çok varmış diye düşünmeden geçemiyorum. ek bir işte çalışmadan o kadar az çaplı sadece tarla işi ile uğraşan insan zaten kalpzan daha öte gitmeden susuyorum. Hayvancılık vs olmazsa evde bol bol yan gelip yatar ve ekonomik kısıklıktan dolayı zorlu hayat şartları ile tanışır ve 3-5 seneye iflas bayrağını çekersin. asgari de olsa çalışmak 100 yerine 50 dönüm ekmek daha karlı bir yatırım olur. şöyle bir örnekle söyliyeyim. 70 kadar çeltik ekiyordum yerlerim sigortalıydı bir dolu vurdu sigorta karşılasa bile beni 5 sene geriye attı. sigorta ederi 2,80 olan çeltiği ben 5,60-5,90 arası sattım. Ama ortalama %50 kayıp mevcut. Eğer ek bi iş güvdncem olmasa girmiş olduğum tarıma dayalı yatırım borçlarımı ödeyemez ve herşeyi daha da çıkmaza sokabilirdim. O yüzden tarım bir kumar. Büyük oynayan zaten işini yenmiş Yada hazıra konmuş! Biz sadece onların yaptıklarına ve yapacakalarına bakar avunuruz. Davulun sesi uzaktan hoş gelir. Geçmişinde tarım yoksa süslü laflara kanma işine bak tarımıda sulu yerine kuru yap hafta sonları sana yeterde artar bile.