asgari ücret, çalışanlara verilen ücret, artmalı mı?

Arkadaşlar ben gıda pazarlama firmasında çalışıyorum,
çalıştığım firmanın 5 ilde şubesi var va distribitörü olduğumuz firmalar var,
400-450 kişi çalışıyor firmamızda.450 kişinin 400 ü asgari ücret ile çalışıyordur muhtemelen
en basit örnekle asgari ücrete yapılacak zam kadar sattığımız ürünkerin fiyatlara direk zam yapılır,bu bir kısır döngü,
temel gıda maddesi satıyoruz bazen hammadde bulamıyoruz elinde olan satmıyor
alım gücümüz yerinde saymaya yine devam edecek hatta dahada azalacak,paramız değerlenmediği sürece %100 zamda olsa hiç bir kıymeti yok malesef :(

Twittırda bankamatikten çekile seri para fotoları dolu bol bol para bastkları sürece para çöp olur hükümet değişmedende piyasa düzelmez 1.27 tl 10tl çıktı dolar halende anlayan yok %150 fazla enflasyon edirnede bazı tekstiller %16 zam yaptı bazısı %9 gelen zamnın farkınıda ekleyecekmişler yinede %25 i geçmez bu sene geçecekte seneye açlıktan soygunlar başlayabilir aç kalan ne yapmaz suriyeli afgan ülkeyi batıran bunlar bunlara ne harcadıkları belli değil siyasetçilerin hepsi parasını malını mülkünü kaçırdı zenginlerde ülke iflas etsede memurda emeklide maaşını alır tabiki hakkta para çöp olduğu için sürünür çiftçi tarihinde bu kadar düşürülmedi ezilmedi allah sonumuzu hayır etsin

Para pul olduğu sürece fayda vermez bence enflasyonla mücadele edilmeli
Aynen katılıyorum. Her neye nasıl olursa olsun yapılan zam akabinde yeni enflasyonu tetikliyor. Değişen tek şey durumun daha kötüye gitmesi o yüzden Devlet'in daha ciddi tedbirler alıp, destek ve teşvikler verip, üretimi artırıp, hayatı ucuzlatması şart yoksa zam kesinlikle bir çözüm yolu değil ve tablo yıldan yıla daha vahim bir hal alıyor.

Şimdi asgari ücrete zam yapılacağı zaman, tuik denen talimatla enflasyon oranı hesabı yapan kurumun açıkladığı oranın birkaç tık üstü oranında artış yapıp "asgari ücretliyi enflasyona ezdirmedik" denileceği tiyatro. Daha sonrasında yine zamlar,

Enflasyon hesabı yaparken, sepette işine gelmeyen ürünleri ya tamamen çıkaran yada çarpanını azaltmak / artırmak suretiyle, enflasyonu istediği şekilde hesaplamaları yetmiyor, birde aldıkları fiyatlar acaba hangi markette satılıyor diye düşünelim.

Gerçek enflasyon yüzde 50 lerde iken, tuik 20 yakın hesaplasın. Sonra zamda ona yakın olur. Halbuki normal bir ailenin en büyük giderleri; kira, ısınma, mutfak, ulaşım masraflarına baktığınızda herşey ortada

2015 te tam altın 700 liraya yakındı (borcum olduğumdan biliyorum), geçen sene bu vakitlere yakın çeyrek altın 750 idi, bugün çeyrek altın 1.000 liraya dayanmış...

Ek: buyrun izleyin, 28. Dakikaya kadar, bir 10 dk nızı alır

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: filizma
Asgari ücret En az 5 bin olmalı. Ayrıca bu dönemde tüm çalışanların SGK primleri Devlet tarafından karşılanmalı/ödenmiş sayılmalıdır.

Çok değil 25 sene önce Erbakan döneminde yapıldığı gibi maaşlara %90-%200 zam yapılmıştı ve para tavana değil tabana verilmişti, piyasa kendine gelmişti.