2020 harman dönemi Çeltik fiyat ve verimleri hakkında

Bakalım TMO nün sayfasında Aralik ayında satışa açılan pirinç ve çeltik olacak mı?

Piyasa ithalat haberleri ile gevşemiş olsa bile yeni yıl ile bırlıkte gelecek zamlar ve dövizde ki yükseliş ile fiyatların yükseleceğini düşünüyorum.

IMG_0235.JPG

• Beğen
Tepkiler: wallace22
Genelde Aralık ayında ve Ocak ortasına kadar çeltik piyasası yatay seyrediyor. Yani sene sonuna doğru çok fazla bir hareket olmuyor.

Bu yıl gerek ithalat için yapılan ihale gerekse döviz fiyatlarındaki düşüş nedeniyle ( zirveden düşüş ) çeltik fiyatları biraz gevşemiş gibi görünüyor.
Luna için bugünlerde 3900-4000 TL konuşuluyor.
Sizin duyumlarınız nasıl ?
Sizce ilerleyen günlerde piyasa nasıl olur?

Genelde Aralık ayında ve Ocak ortasına kadar çeltik piyasası yatay seyrediyor. Yani sene sonuna doğru çok fazla bir hareket olmuyor.

Bu yıl gerek ithalat için yapılan ihale gerekse döviz fiyatlarındaki düşüş nedeniyle ( zirveden düşüş ) çeltik fiyatları biraz gevşemiş gibi görünüyor.
Aralık 11 de bazı şeyler netleşir dostum dikkatli takip etmek lazım

TMO ithalat ihalesi sonucu oluşan fiyatlar sebebiyle piyasada alın durdu. Geçtiğimiz hafta İpsala dahil küçük bir gezinti yaptım. Bir/iki firma dışında alım yok. Dışarıdan 8 TL maliyet ile cammeo geliyormuş. Bu da cammeo piyasasının 5 küsür seviyelere gerilemesi demek olur dediler. Kime sorsanız depolar dolu diyor. Ama bence kimse riske girmek istemiyor. Eğer bahsettikleri düzeyde bir piyasa olacaksa zarar etme ihtimalleri var. İhale net rakamları açıklandığını şimdiye kadar görmedim ama aralığın ikinci haftası dışardan gelmesi muhtemel pirinç ya da çeltik piyasaya girmeye başlar ve piyasa biryerlerde oturur. Bu defa da tüccar yıl sonu geldi diye alım yapmıyoruz der! Umut fakirin ekmeği ; inşallah yeni yıl yeni umutlar ile gelir...

Bizde onlara yaptırım uygularız en sert şekilde cevap veririz denecektir , amma reform adı altinda 11 aralıktan önce paaaket cıkacaktır, artık paaketten cin mi cıkar tavşan mı çıkar görecegiz, merkel bu sefer arkamizda degil.

Bence aba altından sopa gösteriliyor. Ekonomi olarak istediğimiz düzeyde değiliz belki ama savunma sanayimiz oldukça iyi durumda. AB toplantısı öncesi ekonomi alanında Katar kartını oynadık. Kendimizi AB ‘nin bir parçası olarak görüyoruz dedik. Bakalım oltaya gelecekler mi? Karabağ, Suriye, Kuzey Irak, Lübnan derken sözkonusu bölgelerde söz sahibi olmaya başlamamız Fransız ve ayakçılarını rahatsız etti...Macaristan bile çıkıp göğsünü gere gere bizim kökümüz Türk diyebiliyor...

TMO ithalat ihalesi sonucu oluşan fiyatlar sebebiyle piyasada alın durdu. Geçtiğimiz hafta İpsala dahil küçük bir gezinti yaptım. Bir/iki firma dışında alım yok. Dışarıdan 8 TL maliyet ile cammeo geliyormuş. Bu da cammeo piyasasının 5 küsür seviyelere gerilemesi demek olur dediler. Kime sorsanız depolar dolu diyor. Ama bence kimse riske girmek istemiyor. Eğer bahsettikleri düzeyde bir piyasa olacaksa zarar etme ihtimalleri var. İhale net rakamları açıklandığını şimdiye kadar görmedim ama aralığın ikinci haftası dışardan gelmesi muhtemel pirinç ya da çeltik piyasaya girmeye başlar ve piyasa biryerlerde oturur. Bu defa da tüccar yıl sonu geldi diye alım yapmıyoruz der! Umut fakirin ekmeği ; inşallah yeni yıl yeni umutlar ile gelir...
Bilgilendirme için teşekkür ederim Sacit Hocam. Ben de bir arkadaş ile görüştüm, Uzunköprü de ki birkaç fabrikayı dolaşmış, çoğu depolarının dolu olduğunu söylemiş, yani kibarca almıyoruz demiş, Fiyat olarak da 3900-4000 TL aralığında söyledi.
Ben de yıl sonuna kadar çok bır şey beklemiyorum, inşallah yeni yıl ile birlikte Ocak ortasından sonra hareket olur diye düşünüyorum

Tam belli olmasada nasipse 2021 çeltik sezonunda, tohumluk tercihi olarak Ayer firmasinin, rekorcl kendi tohumum
Ayriyetten bugun
İskendercl
Nemesicl
Dante
Aslı tohumu yazıldım
Bunlar dante kücük tane diyerleri osmancık ayar

Tam belli olmasada nasipse 2021 çeltik sezonunda, tohumluk tercihi olarak Ayer firmasinin, rekorcl kendi tohumum
Ayriyetten bugun
İskendercl
Nemesicl
Dante
Aslı tohumu yazıldım
Bunlar dante kücük tane diyerleri osmancık ayari
Hayırlısı olsun dostum.

Tohumluk fiyatları nasıl?