2019 yılı nohut Ekim tecrübesi (sezon 3)

Nohutu münavebeli şekilde 2 yıl üst üste ekebilirmiyiz.
Arpa-nohut-arpa-nohut gibi

Burada o da çok yok o uygulama sikinti olacagini cok sanmiyorum yapilabilr gibi ama tarla kalintilarinda o yil cok yasanmasa bile mantari haataligi topraga geciriyor iki yil ustuste ekilmemeli kesinlikle bir arkadas gecen yil sanirim bir onceki yil mantar sorunu olan birinden tohumluk almis gecen yil o nohutu ekti nohutta baslarda vardi mantar sorunu bu nohut olmaz dedi nisan basi gibi surdu yerine kavun ekti kavunlari cicegi bile gormedi hastalik kavunuda vurdu burda suyu olmayan iki yil buğday yada arpa üçüncü yil nohut ekiyor

• Beğen
Tepkiler: Emreeed
Burada o da çok yok o uygulama sikinti olacagini cok sanmiyorum yapilabilr gibi ama tarla kalintilarinda o yil cok yasanmasa bile mantari haataligi topraga geciriyor iki yil ustuste ekilmemeli kesinlikle bir arkadas gecen yil sanirim bir onceki yil mantar sorunu olan birinden tohumluk almis nohutta baslarda vardi mantar sorunu bu nohut olmaz dedi nisan basi gibi surdu yerine kavun ekti kavunlari cicegi bile gormedi hastalik kavunuda vurdu burda suyu olmayan iki yil buğday yada arpa üçüncü yil nohut ekiyor

Teşekkür ederim

Nohut eklerken ben böyle bir sıklık tablosu oluşturuyorum.

Aşağıdaki tabloya göre ben 36000 bin tohum toprağa düşürüp bunun %85/90inin cimlenecegini ve 32/33 bin yeşil aksam kök hedefinden dolayı 100 tanesi 45 gr olan tohumlarımdan ekmem gereken tohum miktarı 16.2 kg/da olarak Ekim yaptım.

Ekim yaparken kaç kg ektiğiniz tek başına ölçü değildir tohum iri ise kg yi artırmak küçük ise azaltmak gerek

_20190317_155941.jpg

Nohut eklerken ben böyle bir sıklık tablosu oluşturuyorum.

Aşağıdaki tabloya göre ben 36000 bin tohum toprağa düşürüp bunun %85/90inin cimlenecegini ve 32/33 bin yeşil aksam kök hedefinden dolayı 100 tanesi 45 gr olan tohumlarımdan ekmem gereken tohum miktarı 16.2 kg/da olarak Ekim yaptım.

Ekim yaparken kaç kg ektiğiniz tek başına ölçü değildir tohum iri ise kg yi artırmak küçük ise azaltmak gerek

Ekli dosyayı görüntüle 35908
Literatür genelde 30 bitki üstü canlı bitki hedeflediğine göre

Türkiye ortalamasi için bence küçük tohumlar için (7.5/8.0 mm civarı) 12/13 kg/da,
orta boy tohumlar için (8.5/9.0 mm civarı) 14/16 kg/da,
iri tohumlar için ise (9.5/10 mm civarı) 17/20 kg/da Ekim yapmak gerekiyor.

• Muhteşem
Tepkiler: The_Hoca

ustam nohut mibzerinde tapan yokmuydu, mibzrin açtığı yerler çukur duruyor bana göre iyi bir şey değil bu durum hastalık için sana tavsiyem bellis kullan biz kullandık çok memnun kaldık ucuz ilaçlara yönelme kesinlikle iz elementli sıvı gübreyle atarsan güzel sonuç alacağını düşünüyorum. Allah emeklerini zayi etmesin!!

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
20 ocak civarı ektiğim nohutlar da mantar başladı çiçek zamanı yani bundan 1 ay sonra başlıyordu ve yaygın olmuyordu bu sene aşırı fazla ve erken başladı... Hemen ilaç ayarlayıp atacagim inşallah.. 1/2 uygulama yapacağım Ekli dosyayı görüntüle 36791Ekli dosyayı görüntüle 36792Ekli dosyayı görüntüle 36793Ekli dosyayı görüntüle 36794Ekli dosyayı görüntüle 36795Ekli dosyayı görüntüle 36796Ekli dosyayı görüntüle 36797

Geçmiş olsun tohum aldığınız tarlada antraknoz hastalığı görülmüşmüydü. Bu kadar erken hastalık görülmesinin en temel sebebi tohum kaynaklı olmasıdır