Yıllık Koyun Maliyeti ve Elimize Kalan?

Ynt: yıllık koyun maliyeti ve elimize kalan?

kaynari link=topic=77678.msg1008726#msg1008726 date=1434488170' Alıntı:
280 TL değil fireler çıktıktan sonra 280 adet kuzu kalır diyorum 3,5 -4 ayda kesime göndermekle kastınız beslemeyi mi kastediyorsunuz?
İç Anadolu bölgesinde Genellikle kuzu doğumları mart sonuna doğru başlar Ağustos ayına kadarda merada yayılır Agustos-Eylül gibi satılır
Ortalama Canlı ağırlık olarakta 30 Kg gelir ama 3-4 ay beslenirse yaklaşık 45-50 Kg gelir
Bu işi biliyosun :) 17500 tl için o çileyi çekmeye degmez arkadaslar değmez

ahmtkskr link=topic=77678.msg1008729#msg1008729 date=1434488783' Alıntı:
Bu işi biliyosun :) 17500 tl için o çileyi çekmeye degmez arkadaslar değmez
Hayvanların başında bizzat durmazsanız 17.500 TL ' de kalmaz. Eğer köyde yaşıyorsanız hayvanların yiyeceği ürünü yetiştirecek kadar ekecek tarlanız varsa 500-600 adet hayvanla değer
Ama sıfırdan girip bu işi yapacağım vede sürekli başında duramayacağım diyorsanız büyük ihtimalle zarar edersiniz

Arkadaslar konuyu bastan bu yana detaylı okudum...cok guzel ızlıyoruz...

Fakat sebazıous un konunun basından berı vurgulamak ıstedıgı koyun bası VERIM...

Bunu daha detaylı konusmak lazım...

Anladıgım kadarı ıle koyun bası tek bır kuzu alınacaksa bu ısın yapılması zorlasıyor...

Fakat koyun bası kuzu sayısı arttıkca karlılık oranı ona gore artıyor...

Yoremız kosullarına uygun kultur ırkı hayvanları barındıramıyorsak

Belkı uzun vadede eldekı yerlı ırk koyunları kultur ırkı koc lar ıle melezlerek...yoreye adetde calısmaları yapılabılır...

Konu guncellemeye devam edılmsın...lutfen...

peki o zaman su sonucca varıyoruz vermli besleme+ dogru ırk secimi+ verimi arttırmak kar oranını artırıyor ama işletmeler arasında bu kadar farklılıklar olması cok farklı :/

alican4177 link=topic=77678.msg1008647#msg1008647 date=1434456798' Alıntı:
Abi koyun başına 300 tl masraf olacağını düşünmüyorum. Mera olmadan olmaz, eğer 300tl koyun başı maliyet olacak ise bu iş hayatta yapılmaz. Düz hesap 1 kuzu alsan yılda, kuzuyu 400tl ye satsan anası 300 tl yemiş zaten. Bence koyun başı 300tl olmaması gereken bir maliyet

70 tl Çoban
100 tl Kaba yem
80 tl Kesif yem
20 tl Ulaşım, ulaştırma, kaba kesif yem nakliyesi
15 tl İlaç
5 tl Veteriner
5 tl Köpeklerin yiyecekleri
1.5 tl Küpeleme maliyeti
----------------
296.5 tl yıllık koyun maliyeti.

Liste 250 koyunluk bir işletme için hazırlanmıştır. Bu rakam tek çoban ile bakılabilecek maksimum sayıdır. Isteyene her kalemi detaylıca açabilirim. Eksiği var, fazlası yok.

Ayrıca
- Senin harcamış olduğun emek, yaşam için zaruri giderlerin,
- Kurt zararı, zehirlenme, sakatlanma gibi fireler,
- Sürü devamlılığı için zorunlu olan her yıl %20 ' lik yeni damızlık ekleme maliyeti,
- ilçe tarıma her gittiğinde yapılan döner sermaye tırtıklaması,
- sana ve çobana ait sigorta primleri
- dam / ahır ve yemleme tertibatlarının tadilat / onarım masrafları
- su maliyeti
- ulaşımda kullandığın aracın sigorta ve vergileri

Gibi çok önemli kalemler listeye ekli değil. Bu çok ama çok iyimser bir gider tablosu. Fiyatlar minimum tutuldu.

Türkiye ' de et neden pahalı?
Türkiye ' de küçükbaş havancılık neden bitti?

Ynt: Yıllık Koyun Maliyeti ve Elimize Kalan?

İlçe tarım döer sermeye tırtıklaması demişsiiz ya bu parayı bakanlık alıyor. bu paradan 1 lira bile çalışan memurlara verilmiyor biz istemeyiz zaten her fırsatta ilçe tarım diyosunuz buradaki mühedis ve veteriner arkadaşlar çiftçilere deste verebilmek için gece güdüz calışıyorlar Niye biri çıkıp ziraat odalarıda damız birliklerinde süt birlikleride kooparatifler karıyla kızla içkiyle yenen paraların üstelik bide çiftçinin cebinden çıkan paraları çatır çatır yediklerini kimse görmüyor mü ?

• Beğen
Tepkiler: Harputlu

FFATİH link=topic=77678.msg1009347#msg1009347 date=1434796718' Alıntı:
İlçe tarım döer sermeye tırtıklaması demişsiiz ya bu parayı bakanlık alıyor. bu paradan 1 lira bile çalışan memurlara verilmiyor biz istemeyiz zaten her fırsatta ilçe tarım diyosunuz buradaki mühedis ve veteriner arkadaşlar çiftçilere deste verebilmek için gece güdüz calışıyorlar Niye biri çıkıp ziraat odalarıda damız birliklerinde süt birlikleride kooparatifler karıyla kızla içkiyle yenen paraların üstelik bide çiftçinin cebinden çıkan paraları çatır çatır yediklerini kimse görmüyor mü ?
İlçe tarımı gören kooperatifleride görüyordur hic merak etmeyin. Sizin bu soyleminizle kooperatifler ziraat odalari yapıyorsa ilçe tarımda tirtiklar gibi bisey çıkıyor.Bugun ilçe tarıma karşı bi duruş sergilenirse yarın kooperatiflere karşıda aynı duruş sergilenir.Kaldı ki bu forumda ziraat odaları yerden yere vuruluyor.

Mühendis ve veteriner arkadaşlar gece gündüz çalışıyor diyorsunuz hangi ilçe tarım müdürlüğü orası acaba merak ettim, gerçekten öyleyse ne mutlu o ilçede yaşayanlara ama bizim ilçe tarım müdürlüğünde çalışanların hepsi sağolsunlar masadan pek kalkmazlar. 15 gün içinde 500 ' e yakın kuzu telef olunca ne oluyor diye bir Allahın kulu gelip bakmadı
Başbakanlığa şikayet ettiğim zaman, cevap olarak köyü karantinaya aldık diyecek kadarda pervasızca yalan uydurdular
Köylü, İlçe tarım müdürlüğünde çalışan veterinerleri senede bir kere hayvanlara karma aşı yapmak için geldiği zaman görürler, ziraat mühendislerinide ilçeye gittikleri zaman görürler sağolsun onlar köye gelipte köylüyü hiç rahatsız etmezler

• Beğen

ben hem çiftçiyim hem mühendis her iki işide layıkıyla yapmaya çalışıyorum 5700 tane yılda 1000 çiftçinin destekleme dosyasına bakıyorum malesef çiftçinin tarlasının ada parselini kaç dekar olduğunu çiftçiden iyi biliyorum neden malasef dedim adam 30 yıldır ektiği tarlanıbn ada parselini dekarıbnı bile bilmiyor benim babamda bilmez Çifçilere bakıyorum adamlar kendi dosyalarını muhtar azaya imzalatmaktan aciz bize gelincede sizin maaşınızı ben veriyorum diyecek kadar cürretkar her çiftçide bölye değil tabikide ama yüzde 60 çiftmiz cahil gerçekten Trakkulupte Ziraat mühedsini Veterieri halt edecek çiftçilerde var takip ettiğim kadarıyla Bu sene yaşadığım olayı aktarayım Çiftçinin biri geldi ben tosunbey ekecem nasıl buğday dedi bende verim iyi fakat hastalığa soğuğa karşı hassas ben ekmem dedim sen nasıl mühendissin ben 30 senedir çiftçiyim 4 yıldır ekiyorum tosunbeyden daha verimli çeşit Görmedim dedi gitti. Benide kahvede çiftçilere kötülemiş arkadaş ALLAH büyük bu senede tosubeyler bizim bölgede hastalandımı çiftçi arkadaşımız eline bi tutam buğday almış gelmiş bunlara ne yapacaz diye çaresine baktık.Diyeceğim oki bizim milletimiz doğru söyleyei dinlemezler nerde dinlenmeyecak adam var onu dinlerler

Siz memurlara masa başından kalkmazlar diyosuuzya memurlarda size çiftçiler 3 ay çalşıp 9 yatarlar diyolar işin içine girmeyince herkeze kendi işi zor gelir.bana göre emek sömürücüleri olmasa çiftçilikten daha güzel bi meslek yok şu dünyada malasef çiftçiyi herkez yiyor çiftçinin gözüde ilçe tarıma verdiği 10 lirada onuda memurlar almıyor direk bakanlığa gidiyor

sebazios kardeşimizi tanımıyorum ama takip ediyorum 10 numara bi çiftçi çoğu ziraat mühendisini cebinden çıkarır ben sadece ilçe tarımlarla ilgili sözüNe karşı cıktım

Gece gündüz çaışanlara helal olsun ama her yer öyle değil malesef. Geçen ay zeytinlerde hastalık var diye danışmaya gittim. 3 kadın oturmuş lak lak yapıyor odada biri benim girdiğimi görünce burun kıvırdı. Adamın yüzüne yüzüne bakıyorlar. Geçen yıl bölgede şap salgını vardı bizim civarlara gelmeden 3-4 ay önce aşı istedik köylüler olarak biri gelip ilgilenmedi. Bu mu gece gündüz çalışmak. Kırıldı geçti hayvanlar hastalıktan. hayvanlar doğuralı 6 ay oldu hala brucella aşısı gelmedi. Bu mu hizmet? Dediklerimi kişisel algılamayın. He unutmadan geçen hafta küpe listesi almaya gittik babamla, oradaki adam bağırıyor. Sabrettim ses etmedim. Devlet dairelerinde çalışanların çoğu köylüyü aşağılamak için işe girmiş.

illaki var çalışmayan memur ben veterier değilim ama veteriner arkadaşlar ziraatcilerden daha fazla emek sarfediyorlar şimdi aşılar herzaman ellerinde olmuyor bu devlet prosedürü ilçe müdürlükleri il müdürlüklerinden ister il müdürlüğüde bakalıktan temiN ederler aşı gelesiye hayvanlar telef olur bunun ilçe müdürlğünde çalışan arkadaşlarla hiçmi hiç alakası yoktur. elinde aşı olacak veteniriner yapmıyacak hayvan hastalanacak salgına dönüşecek bakanlık adamı NE yapar biliyomusun ama bakanlık veya il müdürlüğü aşıyı yollamadıysa hayvanlar telef olursa olsun bakalık umursamıyor ben napıyım der veya özele gitsin der sonuçta adam cebinden para veripte aşı alacak değil siz farkındamısınız bilmemde çok kötü bi bakanlık dönemi geçirdik.İNŞALLAH BUNDAN SONRAKİ BAKANLAR İYİ OLUR.BİDE atasözü balık baştan kokar...

FFatih Bey iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

Öncelikle söylediklerimde bi yanlış anlama olmuş. Söylediğim cümle:

'İlçe tarıma her gittiğinde yapılan döner sermaye tırtıklaması'

Cümlede ilçe tarımda görevli arkadaşlar ile ilgili bir itham yok. Yani bu kesintileri kimin aldığına dair de iddia yok. Tek iddia var:

'Tırtıklama'

Şöyle anlatayım:

- yem bitkileri desteklemesi için gidiyorum. Ver 15 lira
- hayvan varlığı belgesi için gidiyorum. Ver 20 lira
- sözleşmeli ekim desteği için gidiyorum. Ver 10 lira
- yeni yer içarlarığım için güncelleme yapıyoruz. Ver 15 lira.
- sertifikalı tohum desteği.. Ver.
- yağlı tohumlar prim ödemesi.. Gene var.
- 20 kuzu satıyorum. Yine ver.

E yeter ama. Ver ver. Nereye kadar?

İşte söylediğim şey bu. Yukarıda yapılanın tam Türkçe karşılığı 'tırtıklama'dır. Kim, neden, niye, hangi hakla yapmış önemli değil. Sonuç aynı çünkü. Tırtıklanıyoruz.

Şarköy ' de 4000 adet kayıtlı çiftçi var. Ortalama yılda 50 lira verseler, rakamı siz hesaplayım.

Ikinci nokta da ilçe tarıma son gittiğimde, bu harçları toplamakta yükümlü arkadaş (sık sık gittiğimizden herhalde) 'velinimetim hoşgeldin' dedi. Cidden bozuldum. Hatta bu yüzden ortalığı karıştırdım biraz. Sordum:

- bu para kime gidiyor?
- bakanlığın emri.
- soru, kimin emri olduğunu değil. Soru, bu para nereye harcanıyor?
- işte bir kısmı daireye harcanıyor. Bir kısmımda bakanlığa gönderiliyor. Falan filan.
- size ödenek gelmiyor mu?
- geliyor da emir böyle?
- yahu bana destek vermek için, benden para kesmek ne demek? Böyle saçma bir iş olur mu?
- kem küm.

Zaten adı üzerinde. Döner sermaye: Kurum içerisinde kalan, kurumun ihtiyaçlarına harcanan parayı tanımlar. Ki bana beyan edilme de bu yönde.

Özetle ilçe tarımda çok çok iyi veteriner ve mühendislerimiz var. Fakat kabul etmek lazım ki çok kötüleri de var. Aynı çiftçiler gibi.

siz biraz abartmışınız verdiğiiz parayla aldığınız desteğin 100 de 1 ie anca denk gelir hatta büyük çiftçilerin 1000 de biri bile değil bankaya gittiğinizde % 4 kesinti yaptığında kimsenin sesi çıkmıyor .ayrıca % 20 faiz öderken hiç zorunuza gitmiyor.bize gelen ödeneklerde direk dairenin kırtasiyesi yakıtı dairede eksik ne varsa onudamı memur cebinden ödesin.memurun cebine girmiyor bakanlık bu parayıda almasın biz çok mutlu oluruz sırf bu yüzden günlük 10-15 çiftçiyle kavga ediyoruz.

FFATİH link=topic=77678.msg1009451#msg1009451 date=1434831436' Alıntı:
siz biraz abartmışınız verdiğiiz parayla aldığınız desteğin 100 de 1 ie anca denk gelir hatta büyük çiftçilerin 1000 de biri bile değil bankaya gittiğinizde % 4 kesinti yaptığında kimsenin sesi çıkmıyor .ayrıca % 20 faiz öderken hiç zorunuza gitmiyor.bize gelen ödeneklerde direk dairenin kırtasiyesi yakıtı dairede eksik ne varsa onudamı memur cebinden ödesin.memurun cebine girmiyor bakanlık bu parayıda almasın biz çok mutlu oluruz sırf bu yüzden günlük 10-15 çiftçiyle kavga ediyoruz.

Devlet, vermekle mükellef olduğu hizmet karşılığında (hangi isim altında olursa olsun) vatandaşından ekstra para alamaz, almamalı. Zaten akaryakıttan, sigaradan, ekmekten, elektrikten, traktörden, pulluktan, tohumdan, ilaçtan, gübreden... kısaca tüm ürünlerden dolayı vergileri alıyor. Yapılan hizmet için ayrıca vergi alındıktan sonra, diğer ürünlerden neden vergi alınıyor?

Ikinci nokta ziraat odaları ve birlikler. Durumları site içerisinde çokça tartışıldı. Her iki kurumun da kapatılıp ödenek ve gelirleri ile birlikte tüm yetkilerinin il/ilçe ziraatlere aktarılması hepimizin dileği. Onlar için artık denecek birşey bulamıyoruz. Onları Allah ıslah etsin.

Bu arada kötüden misal olmaz.

• Beğen

birde şunu söyleyeyim çiftçilerimiz bankaya gidiyor bu sürü belge istiyorlar 2 hafta oyalıyorlar onlara bisey diyemiyor bize geliyor daha dosyasını yaptırmamış bize teslim etmemiş bana hemen çks belgemi ver diyo eee daha dosyanı yaptırmamışın ben sonra yaptırırım sen bana çksmi ver diyor.ben ne bileyim senin beyan hangi tarlana ne ektiğini diyoruz hani uydudan bakıyordunuz ya ordan bak ver çksyi diyor.Hadi aldın başına belayı 2 saat onla uğraş veriyorsun evrakları muhtar azalara imzalat gel diyosun ben nerden buluyum muhtar aza yı diyor bu seferde 1 saat daha uğraş neyse gidiyor ertesi gün gelmiş azanın birini bulmuş birini bulamamış.biz kabul etmiyoruz hadi uğraş 1 saat daha ondan sonra ordaki çiftçinin biri akıl veriyor atıyor sahte aza imzasını 1 dakika sonra yanında buldum ya aza dışardaymış bende yedim git şurdan 10 liralık makbuz kestir diyoruz sizde amma soyguncusuuz diyor.Kestirip geliyor hadi hemen ver çksmi hemen veremeyiz ama sıra var sistem çalışmıyor diyoruz hadi buyrun kavgaya hemen kaymakama şikayete bilgisayar bilen bimere eeee sahte imza atan sen değilmisin kendini şikayet et yinede insaflı davranıyoruz biz şikayet etmiyoruz kimseyi yoksa sahte imzadan muhtarıda yakacak azayıda verdiği 10 tl oda bana değil devlete uğraş dur

Ahmet çalıyor ama mustafa daha çok çalıyor ile bir yere varamayız. Kötüden misal olmaz, derken bahsetmek istediğim bu. Çünkü muhakkak daha kötüsü vardır.

Bişm hedefimiz daha iyiye ulaşmak olmalı.