49 yıllık orman arazisi kiralayan var mı?

Hazineden 49 yıllığına arazi kiralayıp orman diken var mı?
2020 yılında dönüm (1000 m²) başına alınacak kira bedelleri;

Kavak, kestane, ceviz ve badem gibi odun dışı (meyveli) orman ürünü veren ve hızlı gelişen türlere ait ağaç ve ağaççıklarda ilk 5 (beş) yıl için 6,50 TL, (ilk 5 yıl %50 indirimli), 6. (altı) yıldan sonra 13 TL’dir.

Çam türleri, sedir, göknar, kayın ve söğüt gibi asli orman ürünü veren yapraklılarda ilk 5 (beş) yıl için 2,60 TL, (ilk 5 yıl %50 indirimli), 6. (altı) yıldan sonra 5,20 TL’dir.
Çok avantajlı değil mi? Hiç bir şey bilmesen çam ekip 20-25 yıl sonra kereste olarak satılsa karlı olmaz mı? Tek masrafı ilk dikim olur. Karını da geçtim en azından kupkuru araziler biraz yeşillenmiş olur.
Niye konusu açılmamış şaşırdım. Çevrenizde hiç arazi kiralayan oldu mu?
Milli emlakın sitesinden baktım sadece bir kaç şehirde ilan var Malatya'da yok. Hazinenin bir sürü arazisi var acaba talep olması mı gerekiyor?

İhale çıkmamış, hazine arazilerini biliyorsan dilekçe ile talep ediyorsun, yaklaşık 1 yıl içerisinde ihaleye çıkar. ( işlemi ancak tamamlanıyor. ) Açık artırma olarak yapılır. Yıllık kira artışı ise Tarım Üretici Fiyat Endeksine göre Yapılıyor. Ağaçlandırmada yukarıda yazdığınız gibi ilk beş yıl kira bedeli belli oluyor.

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin

Kavak, kestane, ceviz ve badem gibi odun dışı (meyveli) orman ürünü veren ve hızlı gelişen türlere ait ağaç ve ağaççıklarda ilk 5 (beş) yıl için 6,50 TL, (ilk 5 yıl %50 indirimli), 6. (altı) yıldan sonra 13 TL’dir.

Çam türleri, sedir, göknar, kayın ve söğüt gibi asli orman ürünü veren yapraklılarda ilk 5 (beş) yıl için 2,60 TL, (ilk 5 yıl %50 indirimli), 6. (altı) yıldan sonra 5,20 TL’dir.
Çok avantajlı değil mi? Hiç bir şey bilmesen çam ekip 20-25 yıl sonra kereste olarak satılsa karlı olmaz mı? Tek masrafı ilk dikim olur. Karını da geçtim en azından kupkuru araziler biraz yeşillenmiş olur.
Milli emlakın sitesinden baktım sadece bir kaç şehirde ilan var Malatya'da yok. Hazinenin bir sürü arazisi var acaba talep olması mı gerekiyor?
Malatya milli emlak kadar bilinmeyen çözülmeyen bi yer yoktur zaten git kendilerde bilmez bir aydır heralde her hafta ugrar olduk sonuç yok

Senin demwk istediğin orman arazisi kiralamak mi hazine arazisi kiralamak mı

• Beğen
Dikebilirsin hazineye satılırsa ilk alma hakkı senin olur ama malatyada isgal edilmemis kullanilir durumda yerde pek kalmamıştır dag bayır kalmıştır
Ben de zaten daglik tepelik yeri kastediyorum. Bence orman zaten düz yerde olmaz. Daglar da hazine arazisi sayilmiyor mu?
Dikebilirsin dediginiz izin felan almak gerek miyor mu? Direkt gidip agac dikilebilir mi yani? Ya da kira bedeli ödenmiyor mu daglik arazi icin?.

• Beğen

Ben de zaten daglik tepelik yeri kastediyorum. Bence orman zaten düz yerde olmaz. Daglar da hazine arazisi sayilmiyor mu?
Dikebilirsin dediginiz izin felan almak gerek miyor mu? Direkt gidip agac dikilebilir mi yani? Ya da kira bedeli ödenmiyor mu daglik arazi icin?.
Dağlar genelde mera statüsünde yaklaşamazsın resmi olarak ama kendin hobi olarak ağaçlandırma yapmak istiyosan kiralama fln gerek yok git istedigin yere dikebilirsin 100 taneden 5 tane büyüse büyük bir başarı anladığım kadarıyla siz doğa sevgisiyle ağaçlandırma yapmak istiyosunuz ticarî değil

Birkaç prosedürü var bu işin.İlk önce kiralayacağın yerin bulunduğu bölgede ikamet ediyorsan 1000 TL bir bedel alıyorlar.Eğer O köyde ikamet etmiyorsan 10000TL alıyorlar.İhaleyi kazandığında 3 ay süre veriyorlar ekeceğin bölgenin projesini yaptırıyorsun ve OGM'ye onaylatıyorsun.Projenin içinde hangi ağaç ne aralıkla ekilecek etrafı neyle kapatılacak vs vs hepsini nizami bir şekilde aynısı olacak gibi yapman lazım.Proje onaylandıktan sonrası zaten ara ara kontrole geliyorlar. Yanlış hatırlamıyorsam ilk 2 sene proje hazırlamak için süre veriyorlar.

Dağlar genelde mera statüsünde yaklaşamazsın resmi olarak ama kendin hobi olarak ağaçlandırma yapmak istiyosan kiralama fln gerek yok git istedigin yere dikebilirsin 100 taneden 5 tane büyüse büyük bir başarı anladığım kadarıyla siz doğa sevgisiyle ağaçlandırma yapmak istiyosunuz ticarî değil
Tabi ticari kazanç olursa yok demem ama hiç kazanmayacağımı bilsem yine de ağaçlandırma yapmak isterdim. Bi araştırayım mera sayılıyorsa bulaşmaya hiç gerek yok.

Tabi ticari kazanç olursa yok demem ama hiç kazanmayacağımı bilsem yine de ağaçlandırma yapmak isterdim. Bi araştırayım mera sayılıyorsa bulaşmaya hiç gerek yok.
Ticari degil yesillik içinse dikin kimse bisey demez ilerde herkes dua eder size ağaç yerine bi poşet tohum alacaksin ceviz badem meşe alic türü küçükte bi çapa gittiğin her yere dikeceksin niteligini parsel sorgudan yaparbilirsin

• Beğen
Tepkiler: vmc ve Yunus sarı