Yeni bir hububar zararlısı mı?

Haklısın kardeşim.Sonbaharda zabrus larvası olabiliyormuş . Aşırı sıcak ve kurak mevsim şartları buna zemin hazırlamış olabilir.Ama kanıt bulamadım.
Zabrus kurdu yaklaşık 20 cm derinde olur. Akşam olunca toprağın yüzüne çıkıyorlar geçen yıl bizim de buğdaylarda oldu ama bu kadar çok delik yoktu ve delikler yarım santim çapında idi epey zarar verdi biz anlayıncaya kadar mart ayında önce merdane çekip toprağı sıkılaştırdık sonra ilaç yaptık çok etkili oldu.

• Beğen
Tepkiler: 768
Zabrus kurdu yaklaşık 20 cm derinde olur. Akşam olunca toprağın yüzüne çıkıyorlar geçen yıl bizim de buğdaylarda oldu ama bu kadar çok delik yoktu ve delikler yarım santim çapında idi epey zarar verdi biz anlayıncaya kadar mart ayında önce merdane çekip toprağı sıkılaştırdık sonra ilaç yaptık çok etkili oldu.
İlaç olarak deltametrin etken maddeli olan mı kullandın acaba?

İlaç olarak deltametrin etken maddeli olan mı kullandın acaba?
Evet safa tarım Demond ec 25
600 litre makineye 1 litre ilaç 20 dekara yaptım bol sulu akşam saatlerinde yaptım ama önce toprağı lastik merdane ile sıkıştırıp hareket etmesini kısıtladım sonra ilaç yaptım faydası oldu ama geç kaldık mart ayında yaptık o zamana kadar anlayamadık.

Evet var .Çok da yayılmış tarlaya.Daha önce rastlamamıştım.Çözüm için ne önerirsin ?
Çok yıl geçtiği için ismini hatırlayamıyorum ama attığım bir süne ilacı idi. Akşam karanlığına yakın bir saatte zıraatçilerin önerdiği dozun iki katını kullanmıştım, problem kalmamıştı. Sonraki günlerde tekrar görülürse ikinci bir uygulama daha yaparsınız.

Buğday çıkışı devam ediyor .Lastik yuvak filizleri(kleoptil) ezmez mi?
Birde Yakın çek derken boşluksuz mu demek istedin.Aydınlatırsan sevinirim değerli Uzturk.

Filiz ezilsin hiç birşey olmaz korkma traktörede pati çektirme ağır ağır çiğne kardeşim
Yakın çek derken yakın git yuvak bastıgi yere bidaha bassın iyi çiğnesin

Çok eski zamanda dedem rahmetli anlatırdı o zamanlar bu derece ilaç vs yokmuş.
bu tür kurt olayında tarlanın bazı yerlerine elma gömer , elma üzerinede yeri belli olsun diye bi cıbık dikerlermiş.
kurt elmaya çok gelirmiş , sizde bu şekilde bi deney yapıp zararlı olan şayet kurtsa emin olup ona göre ilaç vs işlemi yapanilirsiniz.
deliklerin yogun oldugu yerlere elma üzerine bi cıbık dikip gömün .elmalarıda ya akşam yada sabah serinlikte geri toplan içine bakın .

Çok eski zamanda dedem rahmetli anlatırdı o zamanlar bu derece ilaç vs yokmuş.
bu tür kurt olayında tarlanın bazı yerlerine elma gömer , elma üzerinede yeri belli olsun diye bi cıbık dikerlermiş.
kurt elmaya çok gelirmiş , sizde bu şekilde bi deney yapıp zararlı olan şayet kurtsa emin olup ona göre ilaç vs işlemi yapanilirsiniz.
deliklerin yogun oldugu yerlere elma üzerine bi cıbık dikip gömün .elmalarıda ya akşam yada sabah serinlikte geri toplan içine bakın .
Eyvallah usta.Hemen deneyeceğim
Zaten önce faili gözlerimle görmek isterim.

Sizin ki kadar yoğun olmasa da benzer deliklere bugün ben de rastladım fakat kurt bulamadım. Kuşların işi gibi duruyor.

Resimler ve ekler

• IMG_20201211_095642.jpg
    IMG_20201211_095642.jpg
    5.7 MB · Görüntüleme: 53
  • Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Zararlıyı gece mesaisinde yakaladım sonunda.Yeni zararlı değil ama buralarda ne bilen ne duyan var.Zabrus un larvası kendisi.Önlemim yüzeyden deltarin uygulamak oldu.Ekli dosyayı görüntüle 55186Ekli dosyayı görüntüle 55187Ekli dosyayı görüntüle 55189
Evet ta kendisi gündüz bulmak zor ama 20 cm kazarsan bulursun ilaç için mutlaka akşam saatlerinde yapmalısın ayrıca sana bir öneri ilacı yaparken tarlayı dönerek yapma tek yönde yaparak traktör tekeri ile önünü kesebilirsin

• Beğen
Tepkiler: Abbiyo