Yeni bir hububar zararlısı mı?

Selam kıymetli üreticiler.Bugün tarlada rastladığım ve bilmediğim bir durumu sormak istedim.Çimlenmiş buğdayın etrafında 1 cm genişliğinde muntazam açılmış çukurlar buldum.Tarlanın yarısına dağilmış sayısız çukur.Bazısında buğday kesilmiş ama yenmemiş.Bilgisi olan var mı acaba?
Screenshot_20201209-182044.jpg

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10 ve 768
Selam kıymetli üreticiler.Bugün tarlada rastladığım ve bilmediğim bir durumu sormak istedim.Çimlenmiş buğdayın etrafında 1 cm genişliğinde muntazam açılmış çukurlar buldum.Tarlanın yarısına dağilmış sayısız çukur.Bazısında buğday kesilmiş ama yenmemiş.Bilgisi olan var mı acaba?Ekli dosyayı görüntüle 55055
Kürek le kaldırıp baktınmı altta tünel mi var yada böcek mi

Selam kıymetli üreticiler.Bugün tarlada rastladığım ve bilmediğim bir durumu sormak istedim.Çimlenmiş buğdayın etrafında 1 cm genişliğinde muntazam açılmış çukurlar buldum.Tarlanın yarısına dağilmış sayısız çukur.Bazısında buğday kesilmiş ama yenmemiş.Bilgisi olan var mı acaba?Ekli dosyayı görüntüle 55055
Yani zabrus kurdu diyeceğim ama delikler çok büyük yarım santim oluyor zabrus kurdunun delikleri ve yaprakları yiyiyor bu kurt

Şu an yağış durumunuz nasıl kuraklık var mı o kadar nizamı delik acmislarki sanki küçük fındık fareleri tarlayı basmış gibi yıllar oldu cocukken tarlada fare deliklerine kaşıkla zehirli buğday döktüğümüz oldu böyle buğday çıkarken çıkmakta olan ve bitmemiş taneleri yemislerdi

Şu an yağış durumunuz nasıl kuraklık var mı o kadar nizamı delik acmislarki sanki küçük fındık fareleri tarlayı basmış gibi yıllar oldu cocukken tarlada fare deliklerine kaşıkla zehirli buğday döktüğümüz oldu böyle buğday çıkarken çıkmakta olan ve bitmemiş taneleri yemislerdi
Çoğu yer gibi kayseri civarı da ilk yağışını dün aldı 10mm gibi.Fare olsa en azından yeşil filizi yerdi diye düşünüyorum.Yarın bi ziraat müh.ile inceleyip sonucu buradan yazarım.