Süt Hayvancılığı Hesaplamam

Canlı hayvan sonuçta makine değil
Hesap tutabiliyorda tutmayabiliyorda
Başarılı olmak için çok calismak gerek
Merak ve hevesin ölçüsü belli olmuyor , bilemeyiz kimisi gerçekten yeterince hevesli çıkıyor , gercekten ömürlük merakli oluyor
Kimisi cok kısa sürede vazgeçiyor
İstikrar devamlılık önemli başarılı bir hayvancılıkta
Iyi gözlemlemek gerek özellikle kendi bölgedeki başarılı insanları , nasıl yapmışlar
Bende çok başarılı olamadım süt hayvancılığında hala yapiyorum 50 yasindayim belki 50 yıldır işin içindeyim
Katılıyorum İsmail abi kolay değil. Zaten çevremdeki yakın akrabalarımın çoğunluğu yapıyor ve eski düzen yapıyorlar 2 si hariç her fırsat buldukça yanlarına gider sohbet ederim hepside başlamam ı istiyorlar bende 3 senedir araştırma yapıyorum nasıl bir başlangıç yapayım diye. Mesela ilk olarak daha kolay olan besicilik olarak başlamayı seçtim sonra hesapladım kesime veya kurbana gelene kadar hiç bir getirisi olmayacak hep gider olacak bundan dolayı vazgeçtim. Şu anda süt olarak simental ve manda arasında kaldım. Belki başlamam 1 seneyide bulur şimdilik sadece kendi tarla mızı işliyorum bu sene yonca ektim bulabilirsem Bi kiralık tarla arpa ekecem yazlık arpa ardından silajlık mısır. Önceden yemin bir kısmını kendim üretmek istiyorum sonra başlıyacam hayvancılığa

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
evet sayın arkadaşım güzel para var bu işte becerebilirsen. bakınız biz 2 sene oldu gireli memnun muyuz tartışılır 10 adet gebe düve ile başladık bu işe içinde şuan 35kg veren ferrarimde var 15kg veren anadolumda her sene bir buzağı veren hacı murat ta var 2 senede bir buzağılayan porsche de var 150 ton gibi mısır silajı yaptık. 20 ton kadar kesif yem bıraktık üstüne 6-7 ton ayçiçek küspesi aldık 2bin ot saman karışık balya aldık. bunların hepsini kendi arazilerimizden karşıladık ve evet ucundan para kazandık. EN ÖNEMLİSİ DÖL TUTTURMAK gerisi kolay çalışırsın olur ha çalışmak dediğim sabah akşam sağım ve gübre yönetiminden bahsediyorum -20 de de yapıcan +40 derecede yapıcan sabah 5 te de yapıcan akşam 10 da da yapıcan birde bir iki kayıp verdin mi allah göstermesin...

Ben sizden bilgiliyim demedim fikir almak için bu konuyu açtım yanlış anlamışsınız.
Günlük bir inek kaç litre yem tüketir yazarmısnız.Örneğin:
Mısır silajı 20 g
yonca 3 kg
süt yemi 4 kg
saman 3 kg
Örnek olarak Bu şekilde kaba bir yemleme karşısınada fiyatlarını yazar mısınız ?
Buzağıdaki yem masraflarını bilerek yazmadım. Ben Güzel sağlam orj buzağı yetiştirmeyi düşünüyorum 4.000 tlden yüksek satmayı planlıyorum.
Diyelimki onuda yazalım 3. senesinde amorti olsun. Babamlar çok eskiden hayvancılık yapıp bırakmıslar. Amcalarım devam ediyor onlarda eski usul samanı dayayıp geçiyorlar hayvana. Ben yem rasyonunu aşı programını dğzenli bir şekilde yapıp hayvanları streslendirmeden bir yol izleyip yapacagım üstelik seviyorum bu işi. Bence 20 baş sağmala bakıp sizin gibi kaba üslüp olmaz yapılmaz diyeceğime 5 baş sağmalım olur hayvanlarıma çok güzel bakım yaparım.
Kardeş ben şöyle yaparım boyle yaparım diye bu ise girersen yandin ben 3 yıldır dediğini yapmaya çalışıyorum ama bir türlü olmuyo benim 3 yıl önce actigim konuları bi oku ancak şu sütü 4 liradan satabiliyorsan hic uğraşma bence git satın al 2.3 tl den boka da bulaşmamış olursun ancaknnr olursa olsun bi şekilde para kazanırsın ac kalmazsın yazdığin kadar para kazanıl sa herkes bu işi yapar

İsmail abi sen nasıl başarısız oluyorsun ben bir türlü anlıyamıyorum bu kadar emek çaba ve bilgi biz işe girsek cartayı çekeriz
Ufuk şükürler olsun önce
İnsanin gözü hep daha ileride
Ben birçok kimsenin olmak istediği yerdeyim şu anda
Ilerlemek cogaltmak nasip işi
Bana babadan dededen birşeyler kaldı büyük başta büyük küçük 50 li sayıları geçemedik işçilik ten kurtulamadık belkide bu benim seçimim bilmiyorum

Selamun. Aleyküm arkadaşlar.
Kendimce böyle bir hesap yaptım yanlışım varsa düzeltin.

Hayvancılık maliyeti - geliri
Maliyeti
Ahır yapımı = 25- 30 bin tl
Yem karma 2-3 m3 = 20 bin tl
Süt sağma makinesi= 2-3 bin tl
Süt soğutma tankı = 5 bin tl
10 adet simental = 100-110 bin tl
Hayvan günlük yem = 25 tl x 10 = 250
Hayvan aylık ve yıllık yem = 250 x 30 = 7.500 tl. Yıllık = 90.000 tl
İşcilik aylık = 3500 tl Yıllık = 42.000 tl
Yıllık vetenier = 8000 tl

Getiriler
Ortalama günlük 18 kilo süt

Günlük süt = 180 litre x 4 tl = 720 TL (sütü parekende satarsan) x 300 gün = 216.000 tl

Günlük peynir = 180/6 = 30 kilo peynir x 25 = 750 TL (peynir parekende) x300 gün = 225.000 tl

10 adet buzağı 5- 6 aylık = 10 x 4000 = 40.000 tl (buzagı masrafları dahil)

Tek seferlik gider
Ahır + yem karma + inek = 168.000 tl
Yıllık gider(her yıl)
Yem + maaş + vetenier = 140.000 tl

Gelirler yıllık
Süt olursa = 216.000 tl
Peynir olursa = 225.000 tl
Buzağı = 40.000 tl

Elektrik ve su gideri yazmadım tam hesaplıyam aldığım için ama evle birlikte olacagı için çok fark etmez diye düşündüm.
Yanlış hatalı yazdığım yerler olabilir kusura bakmayın.
Bu arada işcilik kendime ait olacak maaş olarak hesap yaptım kendim çalışacam yani
Abi sütü 4 tl den satabileceksen ve silajını, otunu, samanını, arpanı kendin çıkarabileceksen direk gir

Merhaba Yunus
Kağıt üzerine yazdıklarının çoğuna katılıyorum ama herşey doğru giderse :) . bütün iş sende bitiyor. Bu işi başaranlarda var başaramayanlarda var milyonlar harcayıp batanlar, 10 inek alıp 150 inek yapanlar bu tamamen senin elinde. Bir Veteriner Fakültesi öğrencisi olarak sana söylemek istediğim en önemli şey sakın araştırmayı ve okumayı bırakma. Köydeki büyüklerini abilerini dinle ama herzaman inanma. çünkü tarım ve hayvancılık 20 sene önceki gibi değil. ciddi bilgi birikimleri gerekiyor. literatürleri okuyarak, kendini geliştirerek emin ol hastalık oranlarınıda minimuma indirirsin, her sene sağlıklı buzağnıda alırsın girdilerinide minimuma indirebilirsin. Ama tabi herzaman %10-15 hata payını dahil etmeyi unutmamalayız.

Verimlere gelecek olursak bizzat Almanyada simental çiftliklerinde 2-3 sene staj yapmış biri olarak sana samimiyetimle söylebilrim ki eğer doğru hayvan seçersen yani gerçekten sütçü simental (Fleckvieh) ile rahatlıkla 20 litre ve üstü verimlere ulaşabilirsin ama dediğim gibi bu süreci etkileyen bisürü etken var (doğru bakım beslenme vs.). Almanyada gördüğüm çoğu simental işletmelerin sürü ortalamları 27 litre cıvarlarındaydı.

Süt satışında simental sütü tabikide daha avantajlıdır. Sütünü büyük firmalara veya yörendeki ufak mandıralara rahatlıkla toptan verebilrisin. Trakya bölgesinin istanbula yakınlığından dolayı 2,5 tl gibi rakamlara iyi pazarlıkla rahtlıkla satılabiliyor. Parakende satışa gelecek olursak şuan istanbulda simental sütü 4,5-5 tl cıvarlarında . Ama dediğim gibi bunlar hepsi senin elinde tamamen sana bağlı bunları yapabilen birçok kişi var ama yapamayan da bi okadar kişi var
umarım dilediğin gibi olur, bu işte sakın kendini geliştirmeyi ve araştırmayı unutma.

• Beğen
Tepkiler: ismailozmen74
Merhaba Yunus
Kağıt üzerine yazdıklarının çoğuna katılıyorum ama herşey doğru giderse :) . bütün iş sende bitiyor. Bu işi başaranlarda var başaramayanlarda var milyonlar harcayıp batanlar, 10 inek alıp 150 inek yapanlar bu tamamen senin elinde. Bir Veteriner Fakültesi öğrencisi olarak sana söylemek istediğim en önemli şey sakın araştırmayı ve okumayı bırakma. Köydeki büyüklerini abilerini dinle ama herzaman inanma. çünkü tarım ve hayvancılık 20 sene önceki gibi değil. ciddi bilgi birikimleri gerekiyor. literatürleri okuyarak, kendini geliştirerek emin ol hastalık oranlarınıda minimuma indirirsin, her sene sağlıklı buzağnıda alırsın girdilerinide minimuma indirebilirsin. Ama tabi herzaman %10-15 hata payını dahil etmeyi unutmamalayız.

Verimlere gelecek olursak bizzat Almanyada simental çiftliklerinde 2-3 sene staj yapmış biri olarak sana samimiyetimle söylebilrim ki eğer doğru hayvan seçersen yani gerçekten sütçü simental (Fleckvieh) ile rahatlıkla 20 litre ve üstü verimlere ulaşabilirsin ama dediğim gibi bu süreci etkileyen bisürü etken var (doğru bakım beslenme vs.). Almanyada gördüğüm çoğu simental işletmelerin sürü ortalamları 27 litre cıvarlarındaydı.

Süt satışında simental sütü tabikide daha avantajlıdır. Sütünü büyük firmalara veya yörendeki ufak mandıralara rahatlıkla toptan verebilrisin. Trakya bölgesinin istanbula yakınlığından dolayı 2,5 tl gibi rakamlara iyi pazarlıkla rahtlıkla satılabiliyor. Parakende satışa gelecek olursak şuan istanbulda simental sütü 4,5-5 tl cıvarlarında . Ama dediğim gibi bunlar hepsi senin elinde tamamen sana bağlı bunları yapabilen birçok kişi var ama yapamayan da bi okadar kişi var
umarım dilediğin gibi olur, bu işte sakın kendini geliştirmeyi ve araştırmayı unutma.

Okan bey Almanya’da yaşadığınız sürede edindiğiniz bilgi ve verileri(fotoğraf video) bir özel konu başlığı altında bizlerle paylaşasırsanız çok seviniriz. Bizlerde fleckvieh simental besleyicisi olarak bu işte mümkün olan en doğru adımları atmak istiyoruz.

Merhaba Yunus

Teşekkür ederim bilgi ve gördüklerinizi paylaşırsanız çok seviniriz

Madem sut satican niye sinental bakiyorsun hostain bak ben hobi olarak bakiyorum 4inek ilk 5_6ay 30-35kg gebeligin 7ayinda bile 20nin ustunde sut verimi
Holstain bakımı biraz daha zor. Birde peynir yapmak için istiyorlar genelde bundan dolayı simental.
Anlamiyosaniz işiniz Zor demişti.kendini çok iyi yetistiemen gerekiyor.Allah gönlünü göre versin
Amin. Sağolasın

evet sayın arkadaşım güzel para var bu işte becerebilirsen. bakınız biz 2 sene oldu gireli memnun muyuz tartışılır 10 adet gebe düve ile başladık bu işe içinde şuan 35kg veren ferrarimde var 15kg veren anadolumda her sene bir buzağı veren hacı murat ta var 2 senede bir buzağılayan porsche de var 150 ton gibi mısır silajı yaptık. 20 ton kadar kesif yem bıraktık üstüne 6-7 ton ayçiçek küspesi aldık 2bin ot saman karışık balya aldık. bunların hepsini kendi arazilerimizden karşıladık ve evet ucundan para kazandık. EN ÖNEMLİSİ DÖL TUTTURMAK gerisi kolay çalışırsın olur ha çalışmak dediğim sabah akşam sağım ve gübre yönetiminden bahsediyorum -20 de de yapıcan +40 derecede yapıcan sabah 5 te de yapıcan akşam 10 da da yapıcan birde bir iki kayıp verdin mi allah göstermesin...
merhabalar sağatağacındaki arkadaşmısınız ilk yorumlarınızdan hatırlıyorum 10 inek için kazanç açıklamıştınız 3binle 4bin gibi yanlış hatırlamıyorsam inekelerde hostein di nasıl memnunmusunuz şuan yeni başlayacaklara öneriyormusunuz sizin orada kooperatife sütü kaça verebiliyorsunuz

merhabalar sağatağacındaki arkadaşmısınız ilk yorumlarınızdan hatırlıyorum 10 inek için kazanç açıklamıştınız 3binle 4bin gibi yanlış hatırlamıyorsam inekelerde hostein di nasıl memnunmusunuz şuan yeni başlayacaklara öneriyormusunuz sizin orada kooperatife sütü kaça verebiliyorsunuz
şimdilik memnunum yenicegöreceden bu arada :) 2 senede 80 bin lira gibi rakam kazandırdı 10 inek bereket versin yalnız dışardan çok çok az süt yemi alıyoruz diğerleri hep kendimizden

şimdilik memnunum yenicegöreceden bu arada :) 2 senede 80 bin lira gibi rakam kazandırdı 10 inek bereket versin yalnız dışardan çok çok az süt yemi alıyoruz diğerleri hep kendimizden
Üstünden epey zaman geçti ama yan köye kadar hatırlıyorum:) 80 bin sadece süt kazancınızmı yoksa buzağılarıda verdikten sonra kalan paramıdır bide süt ucuzamı gidiyor orada yoksa süt ortalaması 22 lerdemi en son sanki buzağılara veriyorum demiştiniz yine böyle bir muhabbette düve ve buzağı masraflarınıda düşüp 80 binse çok iyi bol kazançlar

• Beğen
Tepkiler: osmanakalan22