Süt Hayvancılığı Hesaplamam

Rasyon konusu zor hesap kitap işi
Şartlar iklim canlı ağırlık ve sınıflandırma özellikle sağılır hayvanda çok önemli
Hayvan yediğini süt ırkı ise süte et ırkı ise ete çevirebilir ama beslemede yüksek verim hem ette hem sütte hedeflenirken ihtiyaca göre doğru besleme yapmalıyız
Hata yapılırsa kendimize zarar

Hayvancılık işi standardı olmayan bir iştir. Her rasyon her yerde başarılı olmaz. Çünkü elimizde standart bir nesne yok. Her ineğin farklı özellikleri var. Her ahır birbirinden % 99 farklı. Taban ve kumsal iki farklı tarlaya aynı buğday tohumunu, aynı, gübreyi, aynı ilacı atıp aynı ürünü alabiliyor musunuz? Ben öğretmenim üç farklı sınıfta derse giriyorum. Üç sınıfta da aynı derse anlatırsam her sınıfta aynı başarı olmuyor. Çünkü her her öğrencinin her sınıfın özellikleri farklı. Başarıyı yakalamak için her sınıfın özelliklerine göre ders anlatıyorsun. O yüzden senin rasyonun yanlış, senin senin rasyonun doğru demek yanlış.

Beyfendi inekler açık beside, ayrıca kış aylarındayız sizin o yaptıgınız programları bende defalarca inceledim. Eğer her şey teoride olduğu kadar kolay olsaydı bu programı bulan herkes zengin olurdu. Kış aylarında hayvanların tüketiminin artmasının nedenlerini, laktasyon içerisinde hayvanların canlı ağırlıklarınıda koruması gerektiğini bilerek hareket ediyoruz. Yanlış anlamayın ama ben hayatım boyunca tüm bilimsel verileri dinledim saygı duydum ancak teoriden pratiğe dönüşmeyen bilgilerdi bunlar hayvancılık konusunda. Biz yıllardır bu işi yapıyoruz hayvanlarımız süt verimleride döl verimleride kızgınlık dönemleride sorunsuz çok şükür. Ayrıca yukarıda yazdığım yetkili kişilerlede bunun takibini yapıyoruz. Bundan sonrası çokta umrumda değil açıkcası.
Siz memnunsanız kimsenin söyleyeceği bir şey olamaz. Ama belirttiğiniz rasyonun maliyeti 30-35tl civarında. 18lt ortalama sütle nasıl karşılayıp memnun oluyorsunuz? Onun sırrını da paylaşırsanız seviniriz.

Selamun. Aleyküm arkadaşlar.
Kendimce böyle bir hesap yaptım yanlışım varsa düzeltin.

Hayvancılık maliyeti - geliri
Maliyeti
Ahır yapımı = 25- 30 bin tl
Yem karma 2-3 m3 = 20 bin tl
Süt sağma makinesi= 2-3 bin tl
Süt soğutma tankı = 5 bin tl
10 adet simental = 100-110 bin tl
Hayvan günlük yem = 25 tl x 10 = 250
Hayvan aylık ve yıllık yem = 250 x 30 = 7.500 tl. Yıllık = 90.000 tl
İşcilik aylık = 3500 tl Yıllık = 42.000 tl
Yıllık vetenier = 8000 tl

Getiriler
Ortalama günlük 18 kilo süt

Günlük süt = 180 litre x 4 tl = 720 TL (sütü parekende satarsan) x 300 gün = 216.000 tl

Günlük peynir = 180/6 = 30 kilo peynir x 25 = 750 TL (peynir parekende) x300 gün = 225.000 tl

10 adet buzağı 5- 6 aylık = 10 x 4000 = 40.000 tl (buzagı masrafları dahil)

Tek seferlik gider
Ahır + yem karma + inek = 168.000 tl
Yıllık gider(her yıl)
Yem + maaş + vetenier = 140.000 tl

Gelirler yıllık
Süt olursa = 216.000 tl
Peynir olursa = 225.000 tl
Buzağı = 40.000 tl

Elektrik ve su gideri yazmadım tam hesaplıyam aldığım için ama evle birlikte olacagı için çok fark etmez diye düşündüm.
Yanlış hatalı yazdığım yerler olabilir kusura bakmayın.
Bu arada işcilik kendime ait olacak maaş olarak hesap yaptım kendim çalışacam yani
4 tl'ye her gün perakende süt satabilecek bağlantınız, pazarınız varsa bence üretimden önce süt satmayı denemelisiniz. Simental hayvanı olanlardan peşin para alıp, satabilirsiniz. İlerleyen süreçte kendi çiftliğinizi kurmak çok daha kolay olacaktır. 4 tl'den süt satıp, 720 tl gelir elde edebiliyorsanız peynir hesabı ile hiç uğraşmamalısınız. 30 tl için her gün 30 kg peynir yapmak gibi bir zahmete katlanmış olacaksınız. Şimdiden kolay gelsin.

Canlı hayvan sonuçta makine değil
Hesap tutabiliyorda tutmayabiliyorda
Başarılı olmak için çok calismak gerek
Merak ve hevesin ölçüsü belli olmuyor , bilemeyiz kimisi gerçekten yeterince hevesli çıkıyor , gercekten ömürlük merakli oluyor
Kimisi cok kısa sürede vazgeçiyor
İstikrar devamlılık önemli başarılı bir hayvancılıkta
Iyi gözlemlemek gerek özellikle kendi bölgedeki başarılı insanları , nasıl yapmışlar
Bende çok başarılı olamadım süt hayvancılığında hala yapiyorum 50 yasindayim belki 50 yıldır işin içindeyim

Abi sana bir sorum olacak icimizde uzun yillar hayvancilik yapan sensin yeni dogmuş buzagilarin boynuzlarini çektirirsen et ve sute ortalama yuzde kac etkisi olur

Abi sana bir sorum olacak icimizde uzun yillar hayvancilik yapan sensin yeni dogmuş buzagilarin boynuzlarini çektirirsen et ve sute ortalama yuzde kac etkisi olur
Boynuzlu hayvan birbirini çiziyor yaraliyor
Boynuzlu hayvan yemlikte veya yatarken birbirine yaklasmiyor korkuyor
Kabak hayvan birbirine daha iyi yaklaşıyor
İşletme daha huzurlu
Birde büyük boynuzlu hayvsnlar kilit sistemde zorlanıyor
Bende boynuzlu hayvanda var kabak hayvanda var
Vaktinde de dişileri ilac ile boynuz koreltmek iyi erkekler cok önemli değil
Faydasi ete süte böyle yani işletmeye faydasi var

Selamun. Aleyküm arkadaşlar.
Kendimce böyle bir hesap yaptım yanlışım varsa düzeltin.

Hayvancılık maliyeti - geliri
Maliyeti
Ahır yapımı = 25- 30 bin tl
Yem karma 2-3 m3 = 20 bin tl
Süt sağma makinesi= 2-3 bin tl
Süt soğutma tankı = 5 bin tl
10 adet simental = 100-110 bin tl
Hayvan günlük yem = 25 tl x 10 = 250
Hayvan aylık ve yıllık yem = 250 x 30 = 7.500 tl. Yıllık = 90.000 tl
İşcilik aylık = 3500 tl Yıllık = 42.000 tl
Yıllık vetenier = 8000 tl

Getiriler
Ortalama günlük 18 kilo süt

Günlük süt = 180 litre x 4 tl = 720 TL (sütü parekende satarsan) x 300 gün = 216.000 tl

Günlük peynir = 180/6 = 30 kilo peynir x 25 = 750 TL (peynir parekende) x300 gün = 225.000 tl

10 adet buzağı 5- 6 aylık = 10 x 4000 = 40.000 tl (buzagı masrafları dahil)

Tek seferlik gider
Ahır + yem karma + inek = 168.000 tl
Yıllık gider(her yıl)
Yem + maaş + vetenier = 140.000 tl

Gelirler yıllık
Süt olursa = 216.000 tl
Peynir olursa = 225.000 tl
Buzağı = 40.000 tl

Elektrik ve su gideri yazmadım tam hesaplıyam aldığım için ama evle birlikte olacagı için çok fark etmez diye düşündüm.
Yanlış hatalı yazdığım yerler olabilir kusura bakmayın.
Bu arada işcilik kendime ait olacak maaş olarak hesap yaptım kendim çalışacam yani
Merak ettim siz sütü nerede litresini 4tlye satıyorsunuz bizimde bir kaç tane inek var yazları ortalama 60 litre süt veriyorlar litresini 1.50 TL'den zor satıyoruz ayrıca yaz kış süt fiyatları birbirini tutmaz ve bir inek doğum yaptıktan sonra Max 6-8 ay süt verir ve her ay aynı sütü vermez son aylarda süt verimi çok azalır

Merak ettim siz sütü nerede litresini 4tlye satıyorsunuz bizimde bir kaç tane inek var yazları ortalama 60 litre süt veriyorlar litresini 1.50 TL'den zor satıyoruz ayrıca yaz kış süt fiyatları birbirini tutmaz ve bir inek doğum yaptıktan sonra Max 6-8 ay süt verir ve her ay aynı sütü vermez son aylarda süt verimi çok azalır
Şu anda süt 3,5-4 Tl den satılıyor bizim burda parekende satışı diyorum.
Ben ortalama yazmışım. İnekler yazdığım ortalamanın üstündede süt verirler altındada ben ortalamasını yazdım

• Beğen
Tepkiler: kazmbayir
Bahsedilen süt simental yada yağlı tür ineklerin sütü. Holstein sütünü perakendede satmak çok zor. Satsanız da zorlanırsınız. Müşteri memnuniyeti ve sürekliliği oluşmaz. Kasaba ve şehirlerde temiz ve yağlı sütü 4tl den satmak zor iş değil. Ancak uğraştırıcı ve yorucu. İstanbulda 6 hatta 7 tlden satılan sütler var. Jersey sütü 7 tl. İçmekten başka işe yaramayan UHT sütler 5.5tl düzeyinde. Ama sizin süt veriminizde çok iyiymiş. Keşke Denizli, Çanakkale, Balıkesir, Trakya civarında olsanız. 2,30tl toptan satış fiyatı.

• Beğen
Tepkiler: kazmbayir