Buğdaylarda Pas Hastalığı İlaç Tavsiyesi

Cümleten Selamun Aleyküm Kayseride yaşıyorum Buğdaylarda Sarı pas (kınacık) hastalığı görülmeye başladı henüz bir hastalık göremedim tarlalarımda ama civarlarda var ve yağışlı gidiyor hava sizce ilac atmalımıyım, en etkili en uzun süre kouyan ilaç hangisidir, pas ilacı atarken yanında ekinlere faydası olacak başka bir şey atılır mı, atılır sa ne atmalıyım yardımcı olursanız çok mutlu olurum, iyi akşamlar.

Pas ilacı sadece tedavi amaçlı değil koruma amaçlı da atılmalı. Strobin ve azole içerikli pas ilacı tercih edilirse bitkinin yesıl kalma süresi uzar buna bağlı olarak verim gluten hektolitre değerlerinde bir miktar artış olur. Mümkünse 150gr opera max 2 kez uygulanmalı değilse tek sefer 200gr’dan aşağı düşmeden ilave 100gr potasyum sülfat
200gr magnezyum sulfat
100ml amino asit veya deniz yosunu
Bol su ile en az 50 cm yükseklikten yayıcı yapıştırıcı ile ruzgarsız çiğsiz havada tercihen akşam üzeri atılabılır

Pas ilacı sadece tedavi amaçlı değil koruma amaçlı da atılmalı. Strobin ve azole içerikli pas ilacı tercih edilirse bitkinin yesıl kalma süresi uzar buna bağlı olarak verim gluten hektolitre değerlerinde bir miktar artış olur. Mümkünse 150gr opera max 2 kez uygulanmalı değilse tek sefer 200gr’dan aşağı düşmeden ilave 100gr potasyum sülfat
200gr magnezyum sulfat
100ml amino asit veya deniz yosunu
Bol su ile en az 50 cm yükseklikten yayıcı yapıştırıcı ile ruzgarsız çiğsiz havada tercihen akşam üzeri atılabılır
Çok teşekkür ederim bilgileriniz için.

• Beğen
Tepkiler: baba2600
Ben dün Revycare uyguladım.Yanında insektisid olarak Lamdex (Lambda cyhalothrin) ayrıca çinko,potasyum,bor ve mikroelement süspansiyonu verdim.Yapraklar tertemiz olmasına rağmen Revycare' i koruyucu amaçla uyguladım.

Resimler ve ekler

• IMG_20240518_093133.jpg
    IMG_20240518_093133.jpg
    237.2 KB · Görüntüleme: 32
  • Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Aleyküm selam ,
Pas ilacı yanında iz mineral kullanmak tedavinin daha hızlı olmasını sağlıyor.
Pas ilacı, iz mineral ile karıştırılabiliyor.
Yabancı ot ilaçlarında ise ince yapraklı, kalın yapraklı ve kara yulaf ilacını karıştırıp atarız.
Hastalık başlamışsa 15 gün arayla çift uygulama iyi olur.
İkinci uygulamadan bir ay sonra nerdeyse hastalık tamamen tarladan silinir.
Buğdayda erkenci ve geççi çeşitlerin gelişim süreçleri arasında 15-20 gün fark olabiliyor.
Hastalık mücadelesi yapılmayan yan taraftaki tarla 150 kg/dk biçerken biz 550 kg/dk buğday biçmiştik.
Sapa kalkma dönemi başladığında tarla gözlemlenmeye başlamalıdır.
Örneğin on dekar tarlanın iki dekarında hastalık etkili olarak kendini gösterse bile üstten iki üç yaprak renk değiştirir, ilaçlama ile tarla kurtarılabilir.
Taban gübresiz ekilmiş buğday varsa bitki daha dirençsiz oluyor.
Buğdayın başlangıcı mancar gibi koyu yeşil olması gerekir.

Pas ilacı olarak sana tavsiyem en iyisi Opera Max bundan vazgeçme hiç
Reyvcare, Balaya, Priaxor da ürettiler ama en iyisi hala Opera Max parasına da değer..Mesela ben Nisan başında pas olmamasına rağmen ara pas geçtim komşu tarlalara göre hiç pas yapmadı bizim karşı komşu 3 defa pas attı nafile hala aynı ara pas o yüzden olmazsa olmaz hepsini 1 ay arayla attım
Yapraktan daha çok bitkisel menşelli aminoasitler kullan deniz yosunu olmazsa olmaz içine iz elementte kullanabilirsin...
Süne olarak Vantex kullan daha iyi uzun süreli hem kısa vadede anında koruma sağlıyor hem de ortama bıraktığı kapsüller uzun vadede olası süne hastalığına karşı tedbir sağlıyor etken maddesi de çok iyi..
Son olarak en güzeli ithal kaliteli ürünler kullanın mutlaka artan fiyatlara rağmen en güzeli en iyilerini atmak maliyeti yüksek ama bir defa atıyosun bitiyor diğer türlü 2 3 defa girip yine aynı masrafı yapmış oluyosun hem de hastalıklarla mücadele olmuyor

Pas ilacı olarak sana tavsiyem en iyisi Opera Max bundan vazgeçme hiç
Reyvcare, Balaya, Priaxor da ürettiler ama en iyisi hala Opera Max parasına da değer..Mesela ben Nisan başında pas olmamasına rağmen ara pas geçtim komşu tarlalara göre hiç pas yapmadı bizim karşı komşu 3 defa pas attı nafile hala aynı ara pas o yüzden olmazsa olmaz hepsini 1 ay arayla attım
Yapraktan daha çok bitkisel menşelli aminoasitler kullan deniz yosunu olmazsa olmaz içine iz elementte kullanabilirsin...
Süne olarak Vantex kullan daha iyi uzun süreli hem kısa vadede anında koruma sağlıyor hem de ortama bıraktığı kapsüller uzun vadede olası süne hastalığına karşı tedbir sağlıyor etken maddesi de çok iyi..
Son olarak en güzeli ithal kaliteli ürünler kullanın mutlaka artan fiyatlara rağmen en güzeli en iyilerini atmak maliyeti yüksek ama bir defa atıyosun bitiyor diğer türlü 2 3 defa girip yine aynı masrafı yapmış oluyosun hem de hastalıklarla mücadele olmuyor
Diğer ilaç firmaları operamaxin muadilini üretiyor aynı etken madde orjinalinle arasında fark varmı fiyat farkı kadar

Basf revycare kullandım geçen sene tarlalar yoğun pas olmuştu çok faydası oldu hem durdurdu hem tedavi etti aynı tarlada tarlanın ortasına ilaç yetmedi verim neredeyse yarı yarıya düştü ilaç yapılmayan yerde
Bu Sene buğdaylar çiçekten çıktıktan sonra pas olmadan yaptım revycare şuana kadar pas olmadı ama ilaç yapmayanlarda hem septorya hemde pas başladı buğday çeşidine göre
Ben basf revycare den çok memnunum

Basf revycare kullandım geçen sene tarlalar yoğun pas olmuştu çok faydası oldu hem durdurdu hem tedavi etti aynı tarlada tarlanın ortasına ilaç yetmedi verim neredeyse yarı yarıya düştü ilaç yapılmayan yerde
Bu Sene buğdaylar çiçekten çıktıktan sonra pas olmadan yaptım revycare şuana kadar pas olmadı ama ilaç yapmayanlarda hem septorya hemde pas başladı buğday çeşidine göre
Ben basf revycare den çok memnunum
Basf ürünlerinin hepsi çok güzel ben ara pas olarak geçmiştim bir tek benim tarlam da pas yoktu komşular da hep vardı hatta bir arkadaş 3 kere attı yine durduramadı reyvcare içeriğindeki etken maddeleri çok güçlü bir de sanırım Fluxapyroxad etken maddesi bitki içerisinde son derece hareketli ilacın değmediği yapraklara bile ulaşıp etki ediyor

• Beğen
Tepkiler: karga