Sonunda Çiftliğin İnşaatı Bitti Kaldı İnce İşler :)

Ynt: Sonunda Çiftliğin İnşaatı Bitti Kaldı İnce İşler :)

@WoLf@ link=topic=28369.msg238045#msg238045 date=1262118658' Alıntı:
Teşekkürler. Yüksek derken kardeşim nasıl yüksek yani ??*-s Benim JD içinde rahatca dolasabiliyo ama daha yüksek olurmuki ??*-s
bana alcak geldı ozaman ıyı yuksek olması guzel

hayırlı uğurlu olsun kardeş ellerinize sağlık bol kazançlar diliyorum.
ama neden kapalı sistem anlamadım doğrusu açık sistem bu yaptığınıza göre maliyeti çok daha aşağılarda olurdu ve bu kadarda sizi yormazdı

mustafa link=topic=28369.msg241158#msg241158 date=1263244281' Alıntı:
hayırlı uğurlu olsun kardeş ellerinize sağlık bol kazançlar diliyorum.
ama neden kapalı sistem anlamadım doğrusu açık sistem bu yaptığınıza göre maliyeti çok daha aşağılarda olurdu ve bu kadarda sizi yormazdı
Bende acık dusundum ama proje kapalı sıstemı kabul edıyo kardesım ondan kapalı sıstem yapmak zorunda kaldık..
strainger link=topic=28369.msg239241#msg239241 date=1262626955' Alıntı:
hayırlı olsun...allah içini doldurmayı da nasip etsin.....
hacimmet link=topic=28369.msg255327#msg255327 date=1266792057' Alıntı:
hayırlı olsun arkadaşım güzel olmuş ama bencede daha yüksek yapsaydın
camkinoz link=topic=28369.msg255360#msg255360 date=1266821828' Alıntı:
hayırlı olsun ...
motorcu link=topic=28369.msg255375#msg255375 date=1266825721' Alıntı:
Allah içini doldurmayı nasip etsin
Teşekkür ediyorum arkadaslar ınsallah daha ıyılerı sızlerın olur..

hayırlı uğurlu olsun.hayvancılığa yeni mi başladın yoksa daha önce de yapıyor muydun?gözünü karartıp işe girmiş gibisin.biz de ailecek düşünüyoruz ama şu sıralar ekonomik durum yetersiz kalıyor.kredi çekmeyi düşünüyoruz.böyle bi yer için (ev+mandıra+50 baş süt hayvanı) sence ne kadar yeterlidir?siz ne kadar masraf yaptınız?

Arkadaşlar sıfırdan başlıyacaksanız hemde krediyle açıkcası ben buna tamamiyle karşıyım.Biz elimizdeki maliyetleri karşılayamıyorken siz herşey sıfır hatta -100 milyardan bahsediyorsunuz durun allah aşkına bukadarda değil..

efeee09 link=topic=28369.msg365858#msg365858 date=1300916517' Alıntı:
Arkadaşlar sıfırdan başlıyacaksanız hemde krediyle açıkcası ben buna tamamiyle karşıyım.Biz elimizdeki maliyetleri karşılayamıyorken siz herşey sıfır hatta -100 milyardan bahsediyorsunuz durun allah aşkına bukadarda değil..
maliyet derken neleri kast ediyorsun?mesela yemini samanını kendin ürettikten sonra gayet karlı bir iş gibi geliyor bana.krediler de uygun...tek sorun hayvan fiyatları pahalı :( bu işin aksayan yönleri nedir?temel dertleri nedir?

sunanksi link=topic=28369.msg365868#msg365868 date=1300917235' Alıntı:
maliyet derken neleri kast ediyorsun?mesela yemini samanını kendin ürettikten sonra gayet karlı bir iş gibi geliyor bana.krediler de uygun...tek sorun hayvan fiyatları pahalı :( bu işin aksayan yönleri nedir?temel dertleri nedir?

Seni suriye paklar alma türkün malını deli çıkar dolu çıkar iyi olur kendinden kötü olur satan adamdan bilirsin

sunanksi link=topic=28369.msg365854#msg365854 date=1300916138' Alıntı:
hayırlı uğurlu olsun.hayvancılığa yeni mi başladın yoksa daha önce de yapıyor muydun?gözünü karartıp işe girmiş gibisin.biz de ailecek düşünüyoruz ama şu sıralar ekonomik durum yetersiz kalıyor.kredi çekmeyi düşünüyoruz.böyle bi yer için (ev+mandıra+50 baş süt hayvanı) sence ne kadar yeterlidir?siz ne kadar masraf yaptınız?
evden anlamam ama mandıra 200 kagıt hayvanı da hesaplamak çok kolay en ucuzundan 50*5000=250 kagıt etti en azından şöyle böyle 500bin lira.Kesif yemi üretseniz fabrika yemi kalitesinde yapayım derseniz aldığınız yemden pahalıya çıkacak,ancak kaba yemi üretebilirsiniz ancak bu işler bu kadar kolay değil galiba bu işe yeni başlayacaksınız bilgi probleminiz var öyle dışardan göründüğü gibi yürümüyor işler hayvancılıkta.Eğer bilgisiz bir şekilde işçiye teslim olacaksanız bu iş yürümez...

Çağrı link=topic=28369.msg365874#msg365874 date=1300917853' Alıntı:
evden anlamam ama mandıra 200 kagıt hayvanı da hesaplamak çok kolay en ucuzundan 50*5000=250 kagıt etti en azından şöyle böyle 500bin lira.Kesif yemi üretseniz fabrika yemi kalitesinde yapayım derseniz aldığınız yemden pahalıya çıkacak,ancak kaba yemi üretebilirsiniz ancak bu işler bu kadar kolay değil galiba bu işe yeni başlayacaksınız bilgi probleminiz var öyle dışardan göründüğü gibi yürümüyor işler hayvancılıkta.Eğer bilgisiz bir şekilde işçiye teslim olacaksanız bu iş yürümez...
ben de kendimce araştırma yapıp başkaları ile tartışmaya çalışıyorum...belki bu işin içinde büyüyen biri kadar bilgi sahibi değilim ama kendi çapımızda bişiler biliyoruz...benim derdim de bu zaten çapımı genişletmek...200 bin lirayı bu işe 0 dan başlıyacak hiç kimse mandıraya gömmez...bu saflık olur...ilk amaç direk üretime başlayabilmek olmalı.hayvanların barınma ihtiyacını minimum düzeyde karşılayabilecek bi yapı yeni başlayanlar için yeterlidir bence.kalan parayı daha fazla hayvan almak için ya da hayvanların masrafları için kullanmak daha akıllıca olur.ayrıca şunu da düşünmek lazım bu ülkede 500 bin lirayı tak die çıkarabilecek kaç çiftçi var?senin hesabına göre hayvancılığı sermaye birikimi olan kısıtlı bir zümre yapmalı sonucu çıkıyor.bana göre ise 40-50 milyara bi mandıra ve ufak bi çoban evi yapılabilirse ziraat bankasının 2 sene %0 faizli kredisinden de faydalanılabilirse ve bunlara ek olarak araziden de yem karşılanabilirse şu dönemde hayvancılığa başlanabilir.amacım kesinlikle atışma değil,karşılıklı fikir alışverişi ile karşılıklı fayda sağlamak.ama bu işe başlamak için senin söylediğin kadar abartı bir rakama ihtiyaç duyulacağına inanmıyorum.belki 4 4 lük bi mandıra olmaz ama iş için yeterli olur kanaatındayım...

Bakınız; yazdıklarımı yanlış anlamayın.. Kimsenin bu sektöre girmesini engelllemek gibi bir niyetimiz de yok.. Ayrıca çekememzlik gibi bir sorunumuzda yok..Bu işler esnaflığa başlayıp, 2 günde raf doldurup jan janlı bir açılışla hemen para kazanma gibi olmuyor.. Kimse mandıranızın önüne çelenk çiçek v.s. göndermiyor..
Farzet ki kesif yemi kendin üreteceksin.. Buğday ekmek için önce 011 Nisan Mayıs aylarında tarlaları nadas yapıyosun, bir kaç defa ekime kadar karıştırıyosun. Ekim ayı geldiğinde bir şekilde ekmen lazım; hava şartları bazen müsade etmeyebilir.. İşi sıkı tutacaksın gübre,tohum, mazot v.s hazır olmalı.. Ektik farzedelim, baharda gübresi var, ilacı var, hasata kadar binbir türlü rsik (tolu, yangın, zararlı böcekler hastalık v.s.) Hasatı yaptın tam balya bağlattın bi yağmurda işin biter, en kısa zamanda toplayıp(bazen 6 saat)ya sal kuruluğa yada dışarı istifleyip üzerini kapatman lazım.. Bu süreç bizde 16 aydır, çünkü hasat ağustos 1 de başlar sizde belki biraz kısalır.. Bu anlattıklarım bir mikttar arpa ve buğday sahibi olmak içindir..Bu döngüyü sağlamak bir başarı, bunları hayvanlara yedirip et ve süt almak paha biçilmez başarıdır.. Hepsini geçtik bunun sonunda binbir emekle sağdığınız sütü 50 kuruşa def-i bela sütçüye vermekte vardır, tam hijyeni sağlayamayıp veya yeterli soğutamayıp kesilmesine neden olarak reddelip dereye dökmekte vardır ki burası ayrı dert aynı dereye 3 gün süt dökersen 4. gün oradan kokudan geçemessin. Süt akan ve kokan bir maddedir.Herşey bu kadar olumsuz gidecek diyede bişey yoktur.. Belkide rızkınız o yöndedir, tahmin edemeiyeceğiniz kadar başarılı olursunuz, buğdaylarınız 1 e 30 verir, inekleriniz günde 50 litre süt verir, her biri ikiz buzağılar meydana getirir.. Benden bu kadar..

sunanksi link=topic=28369.msg365917#msg365917 date=1300923668' Alıntı:
bırak abi o zaman yapma bu işi...mazottan dert yanmışsın sanki ben aynı dertten muzdarip değilim...sadece çiftçilik yetmediğinden hayvancılığa merak sardık zaten...ayrıca imkanı var olduktan sonra pahalı alıp pahalıya satmanın mantığı ne?yurt dışından pekhala ucuza hayvan getirtilebilir.yanlız şu an yapıldığı gibi kesim için değil.ülkedeki hayvan varlığını artırmak adına damızlıklar getirtilmeli bence.
Ha bu arada; konu açarken önce kendi durumunu anlatıp başlarsan, burada ciddi cevaplar alabilirsin. Çiftçilik altyapın varsa ne ala..Hayvancılık teferruattır, yok hem çiftçiliğe yeni başlıyorum, hemde hayvancılığa dersen sonuç kaçınılmaz hüsrandır, o kadar..

amerikadan 220 adet gebe düve getirtilerek yakınımıza geçen yıl bir çiftlik kuruldu.bunlar üç ortak ve ikisi veteriner.hayvanlara uygulanan bakım sistemi,en son teknoloji olan bilgisayarlı sürü yönetim sistemi.günlük süt üretimleri de 6500 lt. filan. buraya kadar herşey karşıdan iyi görünüyor gibi duruyor değilmi? son duyumlarımıza göre hayvanların pek çoğunda verem denen hastalık ve tabiki ölümler filan görülmeye başlanmış. kurucu ortaklardan bazılarının ayrılacağı ve hatta çiftliğin satılacağı yönünde de duyumlar alıyoruz. sizce buradan çıkan sonuç nedir? bana göre, milyarlarca yatırım yapılarak girilen bu büyük yatırımın büyük bir hayal kırıklığıyla sonuçlanmak üzere olmasıdır. bu işi yapan adamlar işten anlamayan adamlar zannatmeyin. onların bu konular üzerine gezmedikleri ne avrupa nede amerika kaldı.ama neticede canlı hayvan. burada görülen örnek tabiki türkiyede ilk ve tek değildir. bu işi yapmaya niyetli olan birileri bu tür örnekleri gördükten sonra tabiki iki kere düşünecektir.bana kalırsa en uygun olanı,biraz daha küçükten başlamak herhalde. hemen koşmaya kalkışmak okadar akıllıca birşey değil. ilk önce emeklemek,sonrasında yürümeyi öğrenmek ve başarabilirsen daha sonra da koşmaya kalkışmak gerekiyor.aksi takdirde tökezlenme ihtimalin çok yüksek.

bence biraz abrtmissin yatirimi. kredi artik bu ulkede ulasilmasi en kolay sey, ama birde odemesi var. bizim hersene ekilen 250 donum yerimiz, 100 donum yoncamiz var. 30 baslik hazir, bunun yaninda nisan kasim arasi hayvanlar hep disarda, hayvan basi maliyet 100 tl bu 7 ay icin ama hala korkuyoruz. tigemden alacaktik 10 tane vaz gectik. 6 tane koop araciligiyla alip evdikelere katip yavas yavas ama az borcla cogaltma derdindeyiz. gec olsunda borcsuz olsun...

Bakın 6 inek sağsanız günde buna en az 1 çuval kuru yem dökersin bu sadece tek kalemde 38 tl dir bu ineklerden 120 ltre süt sağsanız ki bu herzaman hepsi tam verimde olmaz düşer kalkar şuan süt 55 60 kuruş civarında buda yapar günlük 75 lira e siz yapın hesabı 75-38=37 lira kalır.Bu sadece kuru yem masrafı nerede kaldı bunun otu silajı veterineri ilacı.Öyle ben 200 bin kredi çekerim besihane yaparım inek alırım motor katır alırım biz böyle iş yapan çok insan gördük tepe takla gittiler allah korusun bir kuşun ağzında gelen mikroba bakar 50 100 dinlemez nerden geldiğini anlayamazsın.Yapın kardeşim ama borcunuz olmadan temeliniz varsa yapın başka iş yapar kurtarırımı yok.Bunu yaptınmı 20 inek danasıyla düvesiyle yılda 100 dönüm tarlanın slajını yer.Sen köpek gibi koşarsın yazın sıcagında ama öyle biçtireyim parasını cebe atarım yok gömersin beklersinde onlardan gelecek süt parası...