Siz Bir Tarım Makinası Üretecek Olsanız Ne Üretirdiniz?

Sizce tarımda kullanılmayan, tarıma entegre olabilecek bir teknoloji veya bir alet var mı? Daha önceki forumlarda da söylediğim gibi yeni bir mühendisim ve atölyem var. Olabildiğince teknolojiden yararlanarak yeni nesil ucuz ve uzun ömürlü bir tarım makinası yapmak istiyorum. Geniş bir kaynak ağına sahibim. Siz üreticilerin ihtiyacı olan nedir? Her türlü fikrinize, bilginize açığım.

• Beğen
Tepkiler: Endaz
Güneydoğu bölgesinde mercimek ekim alanı çok fazla, ancak bazı yerlerde tarlalar çok taşlı. Biçerle hasat çok nadir.

Mevcutta bıçakla biçilip, işçi bunu küme haline getiriyor. 1 hafta gibi yerde kalıp kuruduktan sonra, işçiler gezer patozla hasatı yapıyor.

Bu işlemleri daha pratik haline getiren bir alet / ekipman işimize çok yarar

• Beğen
Tepkiler: Biyosistem Müh
Sizce tarımda kullanılmayan, tarıma entegre olabilecek bir teknoloji veya bir alet var mı? Daha önceki forumlarda da söylediğim gibi yeni bir mühendisim ve atölyem var. Olabildiğince teknolojiden yararlanarak yeni nesil ucuz ve uzun ömürlü bir tarım makinası yapmak istiyorum. Geniş bir kaynak ağına sahibim. Siz üreticilerin ihtiyacı olan nedir? Her türlü fikrinize, bilginize açığım.
İsobus terminalli, traktörle ve GPS alıcılarıyla senkronize çalışan ilaçlama, gübreleme, ekim makineleri ya da benzeri ekipmanlar iş hacmi yüksek işletmelerde yaygınlaşmaya başladı.daha kusursuz işçilik ve daha yüksek verimin operatör kabiliyetiyle değil ancak makine kabiliyetiyle alınabileceği ayan beyan ortada.
Eğim sensörlü, jiroskoplü, nem sensörlü vs vs vs gibi sensörlere sahip ve bu sensörleri kendi arasınsa senkronizasyon kabiliyeti olan ekipmanlar yerli üreticiler tarafından ucuza üretilse de artık almaya başlasak.

• Beğen
Tepkiler: Biyosistem Müh
Merhaba.
Bu konu başlığı gercekten cok güzel olmus, umarım güzel fikirler gelir.
Ne mühendisisiniz?
Benim gördüğüm en büyük problem hasatta işçi bulamamak yada işçi ücretlerinin çok pahalı olması.
Hasat makinelerine yoğunlaşabilirsiniz
Ben Biyosistem Mühendisiyim. Yoğunluklu olarak tarım ve teknolojiyi birbiriyle birleştirmek üzerine çalışmalar yapıyorum. CNC Torna, CNC İşleme Merkezi, Kaynak, Çift Kolon İşleme Merkezi, Sıcak Geçirme gibi sayabileceğim birçok üretim makinesine ulaşımım var. Tarım sektörüne yeni bir soluk getirmeyi planlıyorum.

Hasat makineleri hakkında birkaç fikrim var. Lakin yeni bir girişimci oluğum için öncelikle başlayacağım projeyi iyi seçmem gerekiyor. Çünkü ürettiğim ilk makinemi satamazsam hikayem başlamadan bitecek.
Ama size söz veriyorum. Biraz daha maddi güce ulaşınca yapacağım ilk projelerden hasat makinası.

İsobus terminalli, traktörle ve GPS alıcılarıyla senkronize çalışan ilaçlama, gübreleme, ekim makineleri ya da benzeri ekipmanlar iş hacmi yüksek işletmelerde yaygınlaşmaya başladı.daha kusursuz işçilik ve daha yüksek verimin operatör kabiliyetiyle değil ancak makine kabiliyetiyle alınabileceği ayan beyan ortada.
Eğim sensörlü, jiroskoplü, nem sensörlü vs vs vs gibi sensörlere sahip ve bu sensörleri kendi arasınsa senkronizasyon kabiliyeti olan ekipmanlar yerli üreticiler tarafından ucuza üretilse de artık almaya başlasak.
Kesinlikle size katılıyorum. Güncel teknolojinin en verimli kullanımı senkron çalışmalarını sağlamaktan geçiyor. Yerli üretimde sorun tabuları kıramamak. Firmalar aynı modelin ufak bir parçasında değişiklik yapıp '' şu parçanın değişmesiyle verimi %30 artırdık'' diyip fahiş fiyatlara satıyorlar. Ve buradan para kazanabiliyorlar. Hal böyle olunca kimse hazırı bozmak yeni bir şeye açılıp ufkunu genişletmeyi vizyon edinmiyor.

Benim gibi küçük işletmelerinse tek derdi yapılmayanı bulup yapmak ve buradan sağladığımız kazançla daha büyük işlere yelken açmak oluyor.

İsteğinizle ilgili olaraksa eğer ki sektöre tutunabilirsem işletmemin ilerleyen dönemlerinde yapabileceğim projelerden olabilir. Fikriniz için teşekkür ederim.

Bizim tamburlu çayır makinesi , taşa vurduğunda ellik kırıyor veya bıçak yerinden çıkabiliyor.
Alt tablanın cıvataları gevşeyip düşüyor,
Mekanik bir çözüm yolu bulabilir miyiz.
Civatalara çözüm bulmak kolay fakat ellik kırılmasıyla ilgili olaraksa üzerine hiç çalışmadığım bir konu olduğu için şuan aklıma gelen bir çözüm yolu yok maalesef. Belki işlenen arazinin taştan arındırılması için taş toplama makinaları kullanılabilir. Tabi bu da size ikinci bir makina masrafı demek olacaktır. Daha net ve ulaşılması kolay çözümler bulmak için AR-GE çalışmaları yürütmek isterim.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Güneydoğu bölgesinde mercimek ekim alanı çok fazla, ancak bazı yerlerde tarlalar çok taşlı. Biçerle hasat çok nadir.

Mevcutta bıçakla biçilip, işçi bunu küme haline getiriyor. 1 hafta gibi yerde kalıp kuruduktan sonra, işçiler gezer patozla hasatı yapıyor.

Bu işlemleri daha pratik haline getiren bir alet / ekipman işimize çok yarar
Hiç böyle bir sıkıntı olduğunu bilmiyordum. Teşekkür ederim verdiğiniz kıymetli bilgi için radarıma alacağımdan şüpheniz olmasın.

Hiç böyle bir sıkıntı olduğunu bilmiyordum. Teşekkür ederim verdiğiniz kıymetli bilgi için radarıma alacağımdan şüpheniz olmasın.
Mercimek ekim alanı çok fazla bölgede olmadığı için, herkesin sorunu olmuyor haliyle :) bizim bölgede kırmızı mercimek ekiliyor, Yozgat tarafında da yeşil mercimek ekiliyor, orda da aynı sorun vardır muhtemelen

Biçmeyle ilgili şu videoya bakabilirsiniz

Merhaba.
Bu konu başlığı gercekten cok güzel olmus, umarım güzel fikirler gelir.
Ne mühendisisiniz?
Benim gördüğüm en büyük problem hasatta işçi bulamamak yada işçi ücretlerinin çok pahalı olması.
Hasat makinelerine yoğunlaşabilirsiniz
Arkadaşın tespiti çok yerinde, en büyük sıkıntılardan biri işçilik... İşçi derdi bitmiyor, makineleşme çok önemli. Misal biçerdöveri bi düşünelim, eğer icat edilmemiş olsaydı, hasat harmanın zorluğunu bi düşünün. Mercimekte şuan biz bu sorunu yaşıyoruz maalesef

Ben Biyosistem Mühendisiyim. Yoğunluklu olarak tarım ve teknolojiyi birbiriyle birleştirmek üzerine çalışmalar yapıyorum. CNC Torna, CNC İşleme Merkezi, Kaynak, Çift Kolon İşleme Merkezi, Sıcak Geçirme gibi sayabileceğim birçok üretim makinesine ulaşımım var. Tarım sektörüne yeni bir soluk getirmeyi planlıyorum.

Hasat makineleri hakkında birkaç fikrim var. Lakin yeni bir girişimci oluğum için öncelikle başlayacağım projeyi iyi seçmem gerekiyor. Çünkü ürettiğim ilk makinemi satamazsam hikayem başlamadan bitecek.
Ama size söz veriyorum. Biraz daha maddi güce ulaşınca yapacağım ilk projelerden hasat makinası.
Hasat makinası demişken lavanta hasat makinasını unutmayalım. Lavanta Trakyada artık önemli ekim alanı ve pazara ulaştı.

• Beğen
Tepkiler: mühendisM3R

Nerede yaşıyorsunuz?
Ben Balıkesirdeyim, ziraat yüksek mühendisiyim. Balıkesir e yakınsanız tanışmak isterim.
Makine işi malum çok fazla arge ve deneme isteyen bir sektör. Bir makine belkide 10larca başarısız prototipten sonra ortaya çıkıyor.
salçalık domates üretiminde işci maliyeti toplam maliyetin kabaca yüzde 50si. Üretici suan 2.20 tl/kg a domates satiyor, bunun 80krş/kg toplatma ücreti+ çapa ucreti + ekim ücreti.
Turşuluk biberiyede de bir işçiye günlük topladığı biberin yaklaşık yüzde 50-60nı ücret olarak ödüyorsunuz.(bu oran 2 sene önce yüzde 25di. )

Eğer domates toplama masrafını 80krştan 60krş düsürebilecek bir makine yaparsanız çok hızlı ölćeklenebilirsiniz diye düşünüyorum.