Salep yetiştiriciliği hakkında

Bu konuda bilgisi olan var mı acaba? Nadasa bıraktığım az bir alan var verim potansiyeli bölgemize göre gayet yüksek. Taşıma suyla sulama da yapabilirim. Bilgisi olan arkadaşlar nasıl ekilir nasıl bakılır ekim zamanı vs .hakkında yardımcı olursa çok sevinirim.

Biz denemek için 1 yıl ektik. Daha doğrusu şöyle oldu. İstanbul'dan iki kişi geldi. Biz bu bölgede salep yetiştirmek istiyoruz, bize yer lazım dediler. Biz de bizim tarlanın bir köşesine (yaklaşık 150 metrekare alana) dikmelerine izin verdik. İşçiliğini biz yaptık. Dikim zamanı sonbahar donları başlamadan önce yapılıyor. Biz ısrarları üzerine kar yağarken diktik. Dikerken tohum yatağı yapıyoruz önce. (Nasıl yaptığımızın fotoğrafını yükledim. Orada daha iyi görünüyor)

Düşüncelerime gelince tam aylakçı işi. Sürekli içinde elle ot yolmak gerekiyor.
Karda ekmemize rağmen birçoğu tuttu
Ekmeden önce tarım ilçeye bilgi vermek gerekiyor. Çünkü endemik bir tür olduğu için bazen yasal sıkıntılar yaşanabiliyor.
Baharda ottan kurtardıklarını alıp gittiler. Sonuç ne oldu bilmiyorum.
Size tavsiyem su birikmeyen bir yer tercih edin.

Resimler ve ekler

• IMG_20190106_160115.jpg
    IMG_20190106_160115.jpg
    3.9 MB · Görüntüleme: 231
Biz denemek için 1 yıl ektik. Daha doğrusu şöyle oldu. İstanbul'dan iki kişi geldi. Biz bu bölgede salep yetiştirmek istiyoruz, bize yer lazım dediler. Biz de bizim tarlanın bir köşesine (yaklaşık 150 metrekare alana) dikmelerine izin verdik. İşçiliğini biz yaptık. Dikim zamanı sonbahar donları başlamadan önce yapılıyor. Biz ısrarları üzerine kar yağarken diktik. Dikerken tohum yatağı yapıyoruz önce. (Nasıl yaptığımızın fotoğrafını yükledim. Orada daha iyi görünüyor)

Düşüncelerime gelince tam aylakçı işi. Sürekli içinde elle ot yolmak gerekiyor.
Karda ekmemize rağmen birçoğu tuttu
Ekmeden önce tarım ilçeye bilgi vermek gerekiyor. Çünkü endemik bir tür olduğu için bazen yasal sıkıntılar yaşanabiliyor.
Baharda ottan kurtardıklarını alıp gittiler. Sonuç ne oldu bilmiyorum.
Size tavsiyem su birikmeyen bir yer tercih edin.
Bilğiler için bende teşekkür ederim . peki verim ve getiri bakımından değecek bir ürünmü .
ekim yaptınız yer çok az olsada nsl bir verim elde ettiniz . size bu iş için icar vs verdilermi sormamdaki amaç pazarı vs iyde kendileride bu işten kar ettimi diye

• Beğen
Tepkiler: cmylmzzzz
Bilğiler için bende teşekkür ederim . peki verim ve getiri bakımından değecek bir ürünmü .
ekim yaptınız yer çok az olsada nsl bir verim elde ettiniz . size bu iş için icar vs verdilermi sormamdaki amaç pazarı vs iyde kendileride bu işten kar ettimi diye
o kadar alana kaybıyla vs. 25 bin fide gitti. Fideleri Samsun'dan getirmişler sanırım orada üretim yapan bir yer varmış. Pazar olarak dondurmacılar var en çok talep eden, onun dışında var mı pek bilgim yok. Dediğim gibi onlar yaptığı için işin ticaretini çok fazla bilgi edinemedim. Bu arada o kadar alandan 20 - 30 bin TL beklentileri vardı. Yıl 2018 olmalı.

Ben maddi bir beklentiyle yaklaşmıyorum bu işe.Çok kazanmak gibi bir amacım yok. Alternatif bir ürüne yönelip hayatımıza biraz renk katmak istiyorum.1 dönümde deneyeyim dedim ama araştırma içindeyim bilgim hiç yok. 1 dönüm gep batsa ne olur amaç denemek.

Bizde yaklaşık 20 sene önce susuz yetişecek diye kıştan önce kıraç tarlaya 15-20 dekar kapari diktik çelik olarak, baharın Allah için binlerce çelikten birtanesi bile yeşermedi bizim farklı ürün arayışımız o bahar son buldu
Haydar bey kapari yetiştirmek için bende bi niyetlendimdi . sonra araştırınca o kadarda kolay yetişcek bi ürün olmadını öğrenip vazgeçmiştim.

Haydar bey kapari yetiştirmek için bende bi niyetlendimdi . sonra araştırınca o kadarda kolay yetişcek bi ürün olmadını öğrenip vazgeçmiştim.
O yıllarda sulama imkanımız çok kısıtlıydı mecburen bu tür bitkilerin arayışına girmiştik, o zamanlar araştırma imkanıda neredeyse yok gibiydi. Tamamen kulaktan dolma bilgilerle başladık devamı gelmedi. Sizin gibi araştırmış olsaydık muhtemelen bizde denemezdik [emoji846]

O yıllarda sulama imkanımız çok kısıtlıydı mecburen bu tür bitkilerin arayışına girmiştik, o zamanlar araştırma imkanıda neredeyse yok gibiydi. Tamamen kulaktan dolma bilgilerle başladık devamı gelmedi. Sizin gibi araştırmış olsaydık muhtemelen bizde denemezdik [emoji846]
Bu kapari işini araştırırken ilçe tarımdaki memurlar belki bilir diye oraya gittim . hoş beş derken arkadaşlar ben kapari adında bi bitki ekmeyi düşünüyorum bilginiz varmı vs dedim hepside bir birinin gözüne baktı .ilk kez sizden duyuyoruz vs dediler baya bi gülmüştüm o zmn. biz sohbet ederken müdür bey geldi durum bu diye onada anlatınca ya arkadaşım sen hangi köylüsün vs diye baya sordu . bana aynen dediği ben 3 senedir senin ilçendeyim bi Allah'ın kuluda gelipde her hangi bir şey sorup danışmadığı gibi , ben şu çeşit buğday ekin ikliminiz buna muasit desemde ikna edemedim. sen adı sanı duyulmadık bir bitki ekeceksin , iyi araştır şayet kesin ekecek olursan ben her türlü teknik takibi yapar yardımcı olurum demişti.

Bu kapari işini araştırırken ilçe tarımdaki memurlar belki bilir diye oraya gittim . hoş beş derken arkadaşlar ben kapari adında bi bitki ekmeyi düşünüyorum bilginiz varmı vs dedim hepside bir birinin gözüne baktı .ilk kez sizden duyuyoruz vs dediler baya bi gülmüştüm o zmn. biz sohbet ederken müdür bey geldi durum bu diye onada anlatınca ya arkadaşım sen hangi köylüsün vs diye baya sordu . bana aynen dediği ben 3 senedir senin ilçendeyim bi Allah'ın kuluda gelipde her hangi bir şey sorup danışmadığı gibi , ben şu çeşit buğday ekin ikliminiz buna muasit desemde ikna edemedim. sen adı sanı duyulmadık bir bitki ekeceksin , iyi araştır şayet kesin ekecek olursan ben her türlü teknik takibi yapar yardımcı olurum demişti.
Zaman zaman tarım ilçe memurlarıyla sohbet ediyoruz hayvancılık bölümündeki arkadaşlar genelde konularında iyiler, tarım bölümü istisnalar dışında çiftçi den biraz kopuk gibi tabi bunda çiftçilerin genel olarak yeniliklere ve denemelere sıcak bakmaması etkili oluyordur. Tavsiyelerini dinleyip fikir alışverişinde bulunduğumuzda sağolsunlar hertürlü yardımcı oluyorlar.