MİLLETTEN DALGA GEÇİYORLAR ARTIK RESMEN

Evet harbiden bu milletle birileri acayip dalga geçiyor.
çiçeği burnunda bakan tüylüoğlu'ndan tarımde devrim niteliğinde açıklama buğday ve canlı hayvan ithali ile tarımda ilerlenemez.
çiftçi ithal edeceğiz.[emoji2] [emoji2] [emoji2] [emoji2] [emoji2]

beyler 10 tane ercan AYKUŞ ithal etsek.
sene sonuna kalmaz mahinraya satarız tarlaları :)

Benimle baş edemiyorsun 10 tane daha gelse bittin sonucu düşünemiyorum [emoji33][emoji33]

La bi de adımı düzgün yaz [MENTION=52817]Ercan AYKUŞ[/MENTION] olacak tesadüfen görüyorum bak
[MENTION=26155]YUSUFTUYLUOGLU[/MENTION] bak böyle [emoji23][emoji23]

Alpullu şeker fabrikası kapanmıştı geçen sene açıldı makinaları devlet onardı sistem çalışıyor şimdi satılıyor alıcak kişi fabrikayı alıp çalıştıracak hiç masrafsız bi terslik var ama neyse

Evet harbiden bu milletle birileri acayip dalga geçiyor.

Evet sayın tuyluoglu bu resimi yapan eminim çiftçilerin bu haklı tepkisini sulandırıp tepkileri itibarsızlaştırmak için yapılmıştır buna emin ol. Bu resimi halkın tepkisini kırmak için yapmışlardır. Beni dinlersen sende istemedende olsa onlara alet olma sen akıllı namuslu insansın.

Tekellikten çiftçi kurtulmuş olur piyasada rekabet olur devletin yapacağı iş var yapmayacağı iş var şimdi
Bazı arkadaşlar devlet şeker fabrikalarının ödemeyi geciktirğinden bshsetmiş devleti kime şikayet edecektin ama özel şirket vermese dayanır çiftçi kapına hakkını arar iyi olmuş bence

Tekellikten çiftçi kurtulmuş olur piyasada rekabet olur devletin yapacağı iş var yapmayacağı iş var şimdi
Bazı arkadaşlar devlet şeker fabrikalarının ödemeyi geciktirğinden bshsetmiş devleti kime şikayet edecektin ama özel şirket vermese dayanır çiftçi kapına hakkını arar iyi olmuş bence

yıllar önce buralarda salça fabrikası vardı. çiftçiye domates ektirdi sezon bitince iflas ettim deyip defolup gitti yerine fabrikayı başkası devraldı çok ama çok güvenilir dediler ikinci sezonda bir kuruş ödeme yapmadan kayboldu gitti. kapıya dayansan ne olacak kimi bulacaksın. etme birader çalınan çiftçinin alın teri olur.

yıllar önce pancar ekmeyi bıraktık nedeni de yıl 2000 işlenen pancar 30 milyon ton sabit çalışan 137 geçiçi çalışan 450 kişi yıl 2010 işlenen pancar 15 milyon ton sabit çalışan 450 geçiçi 150 kişi Alpullu şeker fabrikasında çalışanlar dır. veriler fabrikanın yıllar önceki sitesinden alıntıdır.
kısaca bu iş Devletle olmuyor , özele geçince de özel fabrikayı çalıştırmayıp
arazileri ticaret için kullanacağı için özelleştirme ile de olmayacak.
İnşallah yanılıyorumdur.

Ozellestirme karsiti degilim ama devletin yapacagi is neymis merak ettim gercekten

Gelişmek istiyirsan ekonomiyi liberalleştirmelisin serbest piyasa ekonomisinde devlet el atmaz ekonomi kendi dengesini kendi sağlar
E ben ne dedim ozellestirmeleri destekliyorum dedim peki dedim Devletin gorevi nedir bu durumda?

Ayrica serbeat piyasa ekonomisinda devlet el atmaz diye birsey yok devlet kisisel girisimleri destekler bireyleri buyutmeyi hedefler ama kendisi kontrol eder. Bir uyusturucu baronu uetistirmek istemez ve ya kritik noktalarin bireylerin yabancilara satmasina goz yummaz kisaca liberal ekonomi istedigimi yaparim diye millet iatedigi gibi at kosturamaz

Diyorum ki ozellestirmeler kimin raporuyla kime yapiliyor onemli olan budur. Cargill raporu ile ozellestirme basliyor bakalim kime gidecek....

• Beğen
Tepkiler: FEHİM ve Adil_d
Özelleşmek elbette iyi değil ancak bu gibi işletmelerin başına konulan adamların yeterliliğinden ziyade oraya atanan adamları atamakla sorumlu kişiye olan yakınlığı göz önünde bulundurulduğundan ötürü fabrikalar zarar bile etse kolay kolay "noluyo lan!" diyen çıkmıyor ve büyük fabrikalar zarar ettimi ciddi rakamlar ortaya çıkıyor ve bu da hep devlete zarar yazıyor. Şeker fabrikasının amacı şeker üretmektir ve kâr sağlamaktır. Amaç hasıl olmuyorsa elde tutmanın da iyi bir tarafı yok ki maalesef. He bu işin de kötü tarafı nedir derseniz devletimiz hep bu sebeple işletmeleri özelleştiriyor ve devletin kasasına para girmemeye başlıyor. Para girmeyince e tabi 80 milyonluk Türkiye devleti daş mı yiyecek vergiye abanıyor ve sonra da bi tır ankaradan istanbula gitmeye en az 700-1000 lira mazot yakıyor millet arabaya binmeye korkuyor nakliye ve iş makinaları tamamen mazota dayalı mazot pahalı olunca her şey pahalı oluyor. Yani uzun lafın kısası torpille fabrikaların başına gelen çapsızlar yüzünden her şey pahalı oluyor...

• Beğen
Tepkiler: emrah doğan
Mantıklı düşünürsek niye satılıyor buralar, kar etmediği için, peki kar etmeyen bir yeri kim ne için alır, dahada batmak içinmi, yoksa devleti kurtarmak içinmi,
Neden alıyordur pancar yerine başka işler yapmak için bunuda saklamiyor devlet konut için iyi yerler olduğu belirtilmiş

En güzeli nasıl olurdu madem çalışmayan personel mi var kar etmiyormu özelleştirirken diyeceksinki aldığınız yerler PANCAR TARIMI HARİCİ KULLANILAMAZ DEĞİŞTİRİLEMEZ alan kişiler de sadece bu iş için kullansınlar

• Beğen
Tepkiler: ufukk ve ORION

Özelleşmek elbette iyi değil ancak bu gibi işletmelerin başına konulan adamların yeterliliğinden ziyade oraya atanan adamları atamakla sorumlu kişiye olan yakınlığı göz önünde bulundurulduğundan ötürü fabrikalar zarar bile etse kolay kolay "noluyo lan!" diyen çıkmıyor ve büyük fabrikalar zarar ettimi ciddi rakamlar ortaya çıkıyor ve bu da hep devlete zarar yazıyor. Şeker fabrikasının amacı şeker üretmektir ve kâr sağlamaktır. Amaç hasıl olmuyorsa elde tutmanın da iyi bir tarafı yok ki maalesef. He bu işin de kötü tarafı nedir derseniz devletimiz hep bu sebeple işletmeleri özelleştiriyor ve devletin kasasına para girmemeye başlıyor. Para girmeyince e tabi 80 milyonluk Türkiye devleti daş mı yiyecek vergiye abanıyor ve sonra da bi tır ankaradan istanbula gitmeye en az 700-1000 lira mazot yakıyor millet arabaya binmeye korkuyor nakliye ve iş makinaları tamamen mazota dayalı mazot pahalı olunca her şey pahalı oluyor. Yani uzun lafın kısası torpille fabrikaların başına gelen çapsızlar yüzünden her şey pahalı oluyor...
Sirtini devlete dayayip aheste aheste is yapan devlet memurlarini dusunsene. Onlarda is yapmaz durumda. Soyle bir insana ozellestirme oldugunu dusun birde iscinin emegini gozeten calisanlarin parasini hakkiyla veren urununu hak ettigi fiyattan alan.

Ancak bu drumun nasil olacagi simdiden belli maalesef ... eskiler prince giderken bulgurdan olmak diyor buna...

• Beğen
Tepkiler: ufukk ve sinoplu
Sirtini devlete dayayip aheste aheste is yapan devlet memurlarini dusunsene. Onlarda is yapmaz durumda. Soyle bir insana ozellestirme oldugunu dusun birde iscinin emegini gozeten calisanlarin parasini hakkiyla veren urununu hak ettigi fiyattan alan.

Ancak bu drumun nasil olacagi simdiden belli maalesef ... eskiler prince giderken bulgurdan olmak diyor buna...
Torpil ve rüşvet yok edilmedikçe hiç bir şey düzelmez. Gerçek müslüman gibi yaşamıyoruz ve doğal olarak hakkaniyet hep göz ardı ediliyor. E hâl böyle olunca zincirleme olarak sorun bitmiyor her konuda. Bizim yanlışımız bu. M. Akif diyor ya avrupalı için "işleri var dinimiz gibi, dinleri var işimiz gibi." diyor ya gayet doğru bir söz. Allah'tan korkmayan adamdan her türlü şerefsizliği bekleyebilirsin abi kısaca diyecegim bu.