Merak Edilen Konu Kapalı Sistem Koyunculuk Gerçekleşen Maliyetler ve Deneyimlerim Hk.

Ticaret pazarlamadan ibarettir aslında ... Damızlık satıcıların bahanesi hazırdır ; bakamamışsın - kapalı yerde stres yapmış hayvan - senin ora yazın çok sıcak ya vb. malına çok güvenen damızlıkçı verir 2 tane gebe anaç , siz uygulamada görürsünüz verimini hayvanın ... Karar verirsiniz ! Nacizane tavsiyem söylenen herşeye temkinli yaklaşın ... Bakın www.sahibinden.com'a araç-arsa takaslı koyun sürüsü ilanlarının tamamı romanov ! 5 yıl önce 1.000 $ ' dı bu hayvanın bir tanesi ...
Romanov almayın mı diyosun yani üstad?

Cümleten selamunaleykum canlar. Koyun işine yeni başlayacak bi kardeşiniz olarak bikac acemi sorusu soracağım. Yardımcı olan dostlara şimdiden teşekkür ederim.
1 - Kocaeli gebze de 3 dönüm küçük bi arazi içinde ahırı, elektrik ve suyu olan, etrafı çevrili bi arazi kiraladım. Hem ufaktan 20 adet gebe Romanov alıp bu işe başlamak hem de ufak bi alanda hobi amaçla sebze yetiştirmek istiyorum. Romanov cinsi için kıymetli yorumlarınızı rica ediyorum.

2- bi arkadaşım arpa dan 1 hafta da 1 e 6 üretimle hasıl üretiyor. Bu arpa hasılı (muhtemelen buğday da olacak) yeşil ot halinde. Bunu koyunlara ve 2 ay sonrası kuzulara yedirmekte sakınca var mı? Eğer yoksa; yanında neler ve ne kadar yedirmeliyim?

3- 16 koyun, 1 damızlık koç ve 3 koyundan doğan 7 kuzu olan bi küçük hatta mini bi sürü var satılık. Tamamı romanov. Anaç koyunların 3 ü 7 yavru vermiş. Kalan 13 ü de ağır gebe. Bu sürü küpesiz. Pazarlık ettim, fiyat da bütçeme uydu. Ama küpesiz olması biraz tedirgin ediyor beni. Ankara dan gebze ye gelecek. Bürokratik ve yasal mevzuat nedir acaba? Almakla bi sorun yaşar mıyım ilerde?

DEĞERLİ YORUMLARINIZ VE TECRUBE PAYLASIMINIZ ICIN SIMDIDEN TEŞEKKÜRLER DOSTLAR

Cümleten selamunaleykum canlar. Koyun işine yeni başlayacak bi kardeşiniz olarak bikac acemi sorusu soracağım. Yardımcı olan dostlara şimdiden teşekkür ederim.
1 - Kocaeli gebze de 3 dönüm küçük bi arazi içinde ahırı, elektrik ve suyu olan, etrafı çevrili bi arazi kiraladım. Hem ufaktan 20 adet gebe Romanov alıp bu işe başlamak hem de ufak bi alanda hobi amaçla sebze yetiştirmek istiyorum. Romanov cinsi için kıymetli yorumlarınızı rica ediyorum.

2- bi arkadaşım arpa dan 1 hafta da 1 e 6 üretimle hasıl üretiyor. Bu arpa hasılı (muhtemelen buğday da olacak) yeşil ot halinde. Bunu koyunlara ve 2 ay sonrası kuzulara yedirmekte sakınca var mı? Eğer yoksa; yanında neler ve ne kadar yedirmeliyim?

3- 16 koyun, 1 damızlık koç ve 3 koyundan doğan 7 kuzu olan bi küçük hatta mini bi sürü var satılık. Tamamı romanov. Anaç koyunların 3 ü 7 yavru vermiş. Kalan 13 ü de ağır gebe. Bu sürü küpesiz. Pazarlık ettim, fiyat da bütçeme uydu. Ama küpesiz olması biraz tedirgin ediyor beni. Ankara dan gebze ye gelecek. Bürokratik ve yasal mevzuat nedir acaba? Almakla bi sorun yaşar mıyım ilerde?

Kaçak yolla getirirsin , üstüne alamazsın, satıcı getirirse olur ama satış halinde küpe siz hayvanı pazara almazlar, ben küpesiz hayvan almam, koyunculuk hakkında bildiğim tek şey yaylım olması gerek , fiğ yonca arpa mısırda yediriyorlar, birde aşılarına dikkat etmek gerek , bildiklerim kabaca bunlarla sınırlı, forumda çok konu var küçük başla ilgili.

Aleykümselam.

1- Yeriniz hayırlı olsun. Saf Romanov üretimine girmeyin bence. Yapacağınız iş önemli tabi. Damızlık Romanov olursa olabilir belki. Onda da para kazanamazsınız gibi geliyor. Dişileri satarsınız erkeklere fazla rağbet olmaz. Erkekleri kesime verseniz 7 ayda ancak 40kg falan geliyorlar. Ayrıca hassas ırk çok çok ilgi ister. Kuzuya çalışacağım derseniz iş değişir. Romanov anaçlara etçil koç katarsanız güzel sonuçlar alırsınız. Link veriyorum suffolk koç romanov koyun :
Bu şekilde yaparsanız doğan kuzuları dişi erkek kasaba satmanız gerekli. Damızlık olarak elinizde tutsanız da verim alamazsınız. Bilimsel olarak ta açıklayayım. doğan kuzular anneden %50 babadan %50 alırlar. Kuzularınız %50 sufoolk %50 romanov olur. Dişileri tdamızlıkta kullanırsanız yine suffolk koç katarsanız. Anaç bıraktığınız kuzulardan %25 suffolk kanı %25 romanov kanı doğan kuzulara geçer. Koçtan %50 suffolk geçer. Romanov kanı %25 e düştüğü için saf romanov kadar ikizlik alamazsınız. Ama kuzularınız iri doğar ve çabuk gelişir.

Video sahibi Ukraynada bunu denemiş 3 koyundan 11suffolk melezi kuzu almış ve doğumlarında da bir sorun yaşamamış. Bu şekilde 4-5 ayda 45 kg kuzu büyütebilirsiniz.

2 - Hasıl işi gereksiz iştir. Ruminantlarda kuru madde olarak hesap yapılır. hasılın kuru maddesi %15 dir kalan %85 sudur.

3- Küpesiz koyun işine girmeyin.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Beran

IMG_20200307_170926.jpg
IMG_20200307_170926.jpg
sürü büyüyor maşallahınizi alırım

10 koyun
1 balya yonca
18 litrelik kovayla 2 kova mısır slaji
10 litrelik kovayla 1 kova hububat ( buğday arpa tane mısır veya fenni yem)
Tertemiz yer daha yokmu diyede bagirir.
Ona göre hesapla
Genelde koyunculukta ölçüler kilo ile değil litre bazında gider.
Kuzular daha kaliteli yonca daha pahalı yemler yer.

10 koyun
1 balya yonca
Ona göre hesapla
Eyvallah ilhan ustam. Peki bu 10 koyuna bu saydıklarının maliyeti yaklaşık nedir acaba? Seni yordum biraz hakkını helal et hocam

Eyvallah ilhan ustam. Peki bu 10 koyuna bu saydıklarının maliyeti yaklaşık nedir acaba? Seni yordum biraz hakkını helal et hocam
Şimdi maliyette çok değişken ben sezonda arpayı 1lira 25 kuruşa kilosunu sattım aradan 2 gün geçti 1lira 10 kuruşa düştü bu gün için arpa ezmesi alırsan 1 lira 75 kuruşa gelir.

Ben 35 ton slaj koydum slaji yaparken 280tl tonuydu 20 gün önce 400tlden 1 ton sattim.
Yonca sezonunda 18 ila 20 TL balya kış ortası 27 TL satan oldu.
Regras yine yoncayi 2 tl daha ucuza takip ediyor.
Hayvan az olduğu için kuruş kuruş hiç hesap etmiyorum.

10 koyun
1 balya yonca
Ona göre hesapla
Yani ihtiyacı olan gider bu ne kadar ucaza temin ederse maliyeti okadar düşer demiş gibi birşey oldu

• Beğen
Tepkiler: Adil_d