kuru tarlalara slajlık mısır ekilir mi?

Süpürgede rakamlar iyi gibi de işçilik çok zor diyordunuz, işçi parası koruyor mu, 10 dekar az değil de?
İşçi yevmiyesi, 130 TL/gün + öğle yemeği tarla sahibinden oluyor.
Günlük, 2 işçi, 1 dekar tarlanın süpürgesini orakla keser, süpürgenin yaprağını soyar, akşama doğru süpürgeyi makinede tohumunu çırpar ve sapları serebilir.
Tamburlu çayır makinesi ile biçim yapılıp veya zaga ile biçim yapılıp mahsul yere yatırılıp bir kaç gün kuruduktan sonra da tohum çıkarma işlemi de yapılabiliyor.
İşçiliğin zor olduğu konu hava şartları olur.
Mahsulü hasat sırasında yağmurdan korumak gerekiyor.
Kurutma esnasında ıslanırsa saplar kararır, ürünün değeri düşüyor.
Süpürge tohumunu 2 TL den sattığımızda işçilik masraflarını rahat bir şekilde karşılar.

İşçi yevmiyesi, 130 TL/gün + öğle yemeği tarla sahibinden oluyor.
Günlük, 2 işçi, 1 dekar tarlanın süpürgesini orakla keser, süpürgenin yaprağını soyar, akşama doğru süpürgeyi makinede tohumunu çırpar ve sapları serebilir.
Tamburlu çayır makinesi ile biçim yapılıp veya zaga ile biçim yapılıp mahsul yere yatırılıp bir kaç gün kuruduktan sonra da tohum çıkarma işlemi de yapılabiliyor.
İşçiliğin zor olduğu konu hava şartları olur.
Mahsulü hasat sırasında yağmurdan korumak gerekiyor.
Kurutma esnasında ıslanırsa saplar kararır, ürünün değeri düşüyor.
Süpürge tohumunu 2 TL den sattığımızda işçilik masraflarını rahat bir şekilde karşılar.
hocam bizde işçi yevmiyesi sabah 8 den akşam 6 ya kadar 100 tl gece 8 den 12 ye kadarda süpürge soymak için gelinir o zaman 50 tl
yani dinlenmelerle beraber sabah 8 den gece 12 ye yevmiye 150 tl bizde ,

bu yıl 100 dönüm civarı süpürge yapıldı,
bunun 40 dönümü fiğ biçiminden sonra 2.ürün olarak mayıs ayında ekildi ve bu yıl çok kurak geçti süpürge ekildikten sonra 1kez yağmur aldıı,buna rağmen 40 dönüm tarladan 4 ton sap verimi aldık,

şuan sap kilo 12 tl; tohum ise tonu 1,500 tl

3 erkek sürekli süpürge kesip tarama işlemini yaptı,römork dolduğunda harmana serdi,
6-7 kadın sabit geceli gündüzlü süpürge soydu,
bitmesi tahminen süpürgenin yaprak durumuna göre 1 ay sürdü,
dün hava bozdu 5 dk kadar yağmur atıştırdı,harmana koştuk son 3 kasa süpürge toplandı tekrar serilecek :)
bu sene tohumları sıcak yaktı yarı yarıya belki daha fazla kayıp var,,sıcaktan süpürgelerin yaprakları hep ekliydi,soyması çok uğraştırdı,
süpürge bizim köy için buğday yerine münavebe bitkisi gibidir,1 yıl buğday ekilirse 1 yıl aynı yerler süpürge ekilir,hepsi aynı anda oluverince işçi bulmak çok sıkıntı oluyor,
bizim yörede süpürge garanti para oldu olmadı derdin yok en kötü bakımla bile dönümde 100 kilo sap+70-80 kilo tohum garanti diyebilirim,tek sıkıntı işçi bulamıyoruz,çalışmaya gelenlerinde ufak tefek kendi tarlaları olduğundan devamlı işçi bulmak problem oluyor,kesip eve getirmek mesele değil evde soyacak insan olmayınca sıkıntı oluyor.

Konu süpürgeye doğru gitmiş ama
Bende bazen düşünüyorum kuruya slajlik mısır , ekmedim hiç risk var fazlası ile hele ihale ile alinacak pahalı yerlerde iş cok daha riskli
Yaglik Çiçek ekiyoruz 100 kg ile 150 kg arası ortalama verim oluyor
Bilmiyorum fark yakalanirmi ekenler gördüm bizde boyu iyi oldu mısırın başak pek yok uygun yagis olan yillarda başak ta yaptı
İşimiz nasip hep risk var bir bakıma ne desk boş

Bende bazen düşünüyorum kuruya slajlik mısır , ekmedim hiç risk var fazlası ile hele ihale ile alinacak pahalı yerlerde iş cok daha riskli
Yaglik Çiçek ekiyoruz 100 kg ile 150 kg arası ortalama verim oluyor
Bilmiyorum fark yakalanirmi ekenler gördüm bizde boyu iyi oldu mısırın başak pek yok uygun yagis olan yillarda başak ta yaptı
İşimiz nasip hep risk var bir bakıma ne desk boş
sordum soruşturdum,
yakında adımızda deliye çıkacak,
bir komşu7-8 dönüm yer ekmiş ,kendine yaptığı için tartmamış
boyu 180 cm geçmedi,hemen her mısır tek koçan verdi,çok kaliteli olmadığını söyledi ,

• Beğen
Tepkiler: behcet arı
Bereketini gorun Hocam, kolay degil. Internetten baktim da bu isin makinasi yok, sadece tarak makinasi var. Hindistan 'da bicer baglar kullanan var, ipsiz yani baglamadan demet olarak yatiriyor. Kolay gelsin, bereketi olsun.
Teşekkür ederiz, sağ olasınız.
Bende bazen düşünüyorum kuruya silajlık mısır , ekmedim hiç risk var fazlası ile hele ihale ile alınacak pahalı yerlerde iş çok daha riskli
Yağlık Çiçek ekiyoruz 100 kg ile 150 kg arası ortalama verim oluyor
Bilmiyorum fark yakalanır mı ekenler gördüm bizde boyu iyi oldu mısırın başak pek yok uygun yağış olan yıllarda başak ta yaptı
İşimiz nasip hep risk var bir bakıma ne desek boş
Bugün biraz ayçiçek biçtirdik , rampa arazide 150 kg/dk verim var gibi, kantara girmedik.
Rampa araziye 3-4 ton/dk tavuk gübresi dağıtıp , iklimde yağışlı giderse 6 ton/dk mısır silaj biçebiliriz.
Tabanda organik madde açığı çoksa 4 ton/dk mısır silajı geçmesi zor görünüyor.
Mısırın dekar maliyetleri diğer ürünlere göre yüksektir.

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
sıcak bilgiziraatçimiz aradı
bizim şartlarda ekimi yapılacaksa nisan ayında ekilmeliymiş,1 paket tohum ile 5 ile 5,5 dönüm arası yer ekilebiliyormuş,
everest yada dekalp 955 cinsi ana ürün olarak ekilebilir verim olarakta iki çeşit içinde dönümde 3- 4 ton arası verim alınabilir dedi,
araştırmaya devam

sıcak bilgiziraatçimiz aradı
bizim şartlarda ekimi yapılacaksa nisan ayında ekilmeliymiş,1 paket tohum ile 5 ile 5,5 dönüm arası yer ekilebiliyormuş,
everest yada dekalp 955 cinsi ana ürün olarak ekilebilir verim olarakta iki çeşit içinde dönümde 3- 4 ton arası verim alınabilir dedi,
araştırmaya devam :)
Bir torba silajlık mısır 450-500 TL idi. Sonra civarda havalı mibzer olmalı. Ayrıca üst azot için sıra arası gübreleme çapa makinası da lazım edecek.
Ayrıca silajlık ideali hasata 1 haftaya kadar sulanması , sizin sulama olmayacağı için ideale yakın durumlardan bahsetmek gerekli. Tohum çeşidi everest, özellikle c955 yüksek verimli fakat silaja gelebilmesi 100 gün , iklim serin ise daha fazla. Mayıs başında ekilse Ağustos 20-25 iyi ihtimalle, Ağustos ayında yağış alamazsa koçan dolumu zor olur. Mısır , nişasta oranı önemli değil , olabildiğince yeşil sap yaprak lazım derseniz dediğiniz çeşitler olur. Fakat ton olarak az olsun , içinde mısır olsun derseniz fao 500-550 yani erkenci çeşitlerle deneyin. Ağustos ilk haftasında olum gerçekleşir, temmuz yağışları ile idare edebilir.
Özet olarak tüm tarlayı riske etmeyin, bir torba geçci çeşit, yani everest c955, bir de fao 500-550 çeşit deneme yapın derim.

• Beğen
Tepkiler: filizma
Bir torba silajlık mısır 450-500 TL idi. Sonra civarda havalı mibzer olmalı. Ayrıca üst azot için sıra arası gübreleme çapa makinası da lazım edecek.
Ayrıca silajlık ideali hasata 1 haftaya kadar sulanması , sizin sulama olmayacağı için ideale yakın durumlardan bahsetmek gerekli. Tohum çeşidi everest, özellikle c955 yüksek verimli fakat silaja gelebilmesi 100 gün , iklim serin ise daha fazla. Mayıs başında ekilse Ağustos 20-25 iyi ihtimalle, Ağustos ayında yağış alamazsa koçan dolumu zor olur. Mısır , nişasta oranı önemli değil , olabildiğince yeşil sap yaprak lazım derseniz dediğiniz çeşitler olur. Fakat ton olarak az olsun , içinde mısır olsun derseniz fao 500-550 yani erkenci çeşitlerle deneyin. Ağustos ilk haftasında olum gerçekleşir, temmuz yağışları ile idare edebilir.
Özet olarak tüm tarlayı riske etmeyin, bir torba geçci çeşit, yani everest c955, bir de fao 500-550 çeşit deneme yapın derim.
Şakalak mibzer ve ara çapa var aycicegi ve supurgeyi bunlarla ekip ara capa yapiyoruz ama bu sene ufak tarlalardan birinde deneme yapicaz gibi görünüyor dekalpin bolge saticisi c955 i onerdi erkencilerden hic bahsetmedi ve nisan ayinda ekilmesi gerektigini söyledi. Dediginiz gibi mayis ayinda ekilecek gibi olursa kıştan fig ekilecek tarlalarin arkasina nemi kaybetmedende ekebilirim diye dusunuyorum.dedigim gibi iki cesittende birer paket alip deneyecegim.birde paketli halde satilan slajlar genelde 400 yada 500 kg diye biliyorum.

Şakalak mibzer ve ara çapa var aycicegi ve supurgeyi bunlarla ekip ara capa yapiyoruz ama bu sene ufak tarlalardan birinde deneme yapicaz gibi görünüyor dekalpin bolge saticisi c955 i onerdi erkencilerden hic bahsetmedi ve nisan ayinda ekilmesi gerektigini söyledi. Dediginiz gibi mayis ayinda ekilecek gibi olursa kıştan fig ekilecek tarlalarin arkasina nemi kaybetmedende ekebilirim diye dusunuyorum.dedigim gibi iki cesittende birer paket alip deneyecegim.birde paketli halde satilan slajlar genelde 400 yada 500 kg diye biliyorum.
C 955 , tonaj olarak verimli çeşit olmasına karşı , sapı sırımlı , lifli oluyor, şeker oranı olarak çokta tercih edilecek bir çeşit değildir.
7221 veya 7211 olabilir.
Kurağa dayanım olarak Pıoneer 3167 , kalın köklü ve uzun günlü bir çeşittir.
May Hido ve Sygenta Gladius silaj mısır biçtik.
Gladius tane yapısı olarak daha fazla ve hem silaja hemde taneye gelebilecek bir çeşit gibi duruyor.
Mısırın ekim zamanı olarak, hava şartları etkili olur.
Bahar yağışlarının az olduğu yıllarda Haziran ayında ekim yapılabilir, mısır son bahar yağışlarından daha fazla faydalanır.
Bu yıl Mayıs başında ekilen mısırlar koçan döneminde yeterince yağış alamadığı için koçanın ucunu yeterince dolduramadı.
Taban suyu yüksek olan ova kısımda ise iklim kurağa çektiğinden yine 2 ton/dk verimde tarlalar mevcuttur.

• Beğen

Fao 500-550 çeşitlerden mutlaka deneyin derim . Dekalp C955 fao 800 dür, su olan yerde iyidir.
Silaj paketinden bahsetmedim, mısır tohumu paketini kasttetim 500 TL gibi. Yani 60 dönüm e epey tohum masrafı olur diye.

• Beğen
Fao 500-550 çeşitlerden mutlaka deneyin derim . Dekalp C955 fao 800 dür, su olan yerde iyidir.
Silaj paketinden bahsetmedim, mısır tohumu paketini kasttetim 500 TL gibi. Yani 60 dönüm e epey tohum masrafı olur diye.
afedersiniz :) bu yıl top slajlardan alım yapacağız topu 500 lira olunca benim beyin direk o tarafa doğru gitti:)
mevcut fikir alışverişlerinden sonra 60 dönümü ekmemeye karar verdik,5-6 dönümlük küçük tarlalar var iki çeşit tohum alıp onları deneme amaçlı ekmeyi planlıyorum,

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Yağış miktarına göre değişir ama bölgeniz iyi miktarda ve düzenli yağış olan bir yer olsaydı bu soruyu sorma ihtiyacı hissetmezdiniz.Kendi hayvanınız varsa Yem bezelyesi+bugdaygil karışımı ekin.Besleyici bir kaba yeminiz olur.