kuru tarlalara slajlık mısır ekilir mi?

01.12.2020
1,234
2,750
balıkesir

s.a. abilerim kardeşlerim,
baktım araştırdım ama forumda göremedim yada bakar kör olduğumdan var ama ben atladım :)
malum iklime güven olmuyor,slajlık mısır ekenlerin çok acil bilgilerine ihtiyacım var,
traktörü aldık boşmu duralım dedik köyden kiralayabileceğimiz tarlaları kovalamaya başladık,
1 ay içerisinde 60 dönüm (düz arazide) toprağı orta ve üstü kalitede diyebileceğimiz 1 tarla kira ihalesine çıkacak,
ihale ile olacağından inatlaşma vs olma ihtimali ile toplamda bu tarlanın yıllık kirası 18-20 bin lirayı bulabilir daha altındada kalabilir,bu araziler münavebe yapılmaksızın yıllardır buğday ekiliyor,genelde ihaleye aynı kişiler girdiğinden buğdayın ton bakımından kurtaracağı yere kadar yükselir sonrasında ihaleden çekilirler,
bizim köy yakınlarında 4-5 tane büyük işletme var bunlar genelde hemen hemen tüm yem malzemesini samanını yakın köylerden temin ediyor,fakat bizim çevrede slajlık yada kuru mısır eken yok,köydeki çoğu küçük işletme dahil slajlık mısırı satın alma yoluna gidiyor,
bu kiralamak istediğimiz tarlayı yağmur yağma ihtimali dışında sulama imkanı kesinlikle yok,tarla bize ait olmadığından kuyu vs yatırım yapma ihtimali de kesinlikle yok,
bu yıl yakınımızdaki işletmeler biçimi nakliyesi eken kişiye ait tonu 520-550 lira aralığında slaj alımı yaptı,işletmeler maksimum 5 km uzakta olduğunu düşününce nakliyesi çok bi para tutmayacak.
bu bilgiler ışığında bizimkilerle yuvarlak masayı kurduk ve bu tarlayı kiralasak ,sulamadan ana ürün olacak şekilde tamamını slajlık mısır eksek diye düşündük,
forumda gördüğüm kadarıyla sulanan yerlerde dönümde 7-8 ton gibi verimleri okudum,
bu tarla 3 yıllık kiralanmış olacak bu tarlaya 3 yıl boyunca toplamda 60-70 bin lira civarında kira ödemiş olacağız.ve kira buğday vs çıkarılamayacağı için mecburen 3 yıl boyunca slajlık mısır ekmek zorunda kalacağız,sulamadan 20 bin lira kira +ilaç gübre masrafı ile birlikte dönümde 4-5 ton verimini yakalayabilirmiyiz?
siz olsanız bu şartlarda bu işe girişirmiydiniz?
değerli bilgilerinize ihtiyacımız var yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum,

s.a. abilerim kardeşlerim,
baktım araştırdım ama forumda göremedim yada bakar kör olduğumdan var ama ben atladım :)
malum iklime güven olmuyor,slajlık mısır ekenlerin çok acil bilgilerine ihtiyacım var,
traktörü aldık boşmu duralım dedik köyden kiralayabileceğimiz tarlaları kovalamaya başladık,
1 ay içerisinde 60 dönüm (düz arazide) toprağı orta ve üstü kalitede diyebileceğimiz 1 tarla kira ihalesine çıkacak,
ihale ile olacağından inatlaşma vs olma ihtimali ile toplamda bu tarlanın yıllık kirası 18-20 bin lirayı bulabilir daha altındada kalabilir,bu araziler münavebe yapılmaksızın yıllardır buğday ekiliyor,genelde ihaleye aynı kişiler girdiğinden buğdayın ton bakımından kurtaracağı yere kadar yükselir sonrasında ihaleden çekilirler,
bizim köy yakınlarında 4-5 tane büyük işletme var bunlar genelde hemen hemen tüm yem malzemesini samanını yakın köylerden temin ediyor,fakat bizim çevrede slajlık yada kuru mısır eken yok,köydeki çoğu küçük işletme dahil slajlık mısırı satın alma yoluna gidiyor,
bu kiralamak istediğimiz tarlayı yağmur yağma ihtimali dışında sulama imkanı kesinlikle yok,tarla bize ait olmadığından kuyu vs yatırım yapma ihtimali de kesinlikle yok,
bu yıl yakınımızdaki işletmeler biçimi nakliyesi eken kişiye ait tonu 520-550 lira aralığında slaj alımı yaptı,işletmeler maksimum 5 km uzakta olduğunu düşününce nakliyesi çok bi para tutmayacak.
bu bilgiler ışığında bizimkilerle yuvarlak masayı kurduk ve bu tarlayı kiralasak ,sulamadan ana ürün olacak şekilde tamamını slajlık mısır eksek diye düşündük,
forumda gördüğüm kadarıyla sulanan yerlerde dönümde 7-8 ton gibi verimleri okudum,
bu tarla 3 yıllık kiralanmış olacak bu tarlaya 3 yıl boyunca toplamda 60-70 bin lira civarında kira ödemiş olacağız.ve kira buğday vs çıkarılamayacağı için mecburen 3 yıl boyunca slajlık mısır ekmek zorunda kalacağız,sulamadan 20 bin lira kira +ilaç gübre masrafı ile birlikte dönümde 4-5 ton verimini yakalayabilirmiyiz?
siz olsanız bu şartlarda bu işe girişirmiydiniz?
değerli bilgilerinize ihtiyacımız var yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum,
Ben ekmedim ama seneye ilk ürün ekeceğim için bayadır araştırıyorum.
Araştırıp edindiğim bilgilere göre susuz eksen yağış ortalaması iyi olması gerekir.
Haftalık yağmur yağması gerekiyor
Susuz lukta çabuk sitrese giren bir bitki , sulu koşullarda bile bakımı takibi çok detaylı takip etmek gerekiyor.
Kirayı çıkaracağını düşünmüyorum abla şahsi fikrim

• Beğen
Tepkiler: Osman86 ve filizma
Ben ekmedim ama seneye ilk ürün ekeceğim için bayadır araştırıyorum.
Araştırıp edindiğim bilgilere göre susuz eksen yağış ortalaması iyi olması gerekir.
Haftalık yağmur yağması gerekiyor
Susuz lukta çabuk sitrese giren bir bitki , sulu koşullarda bile bakımı takibi çok detaylı takip etmek gerekiyor.
Kirayı çıkaracağını düşünmüyorum abla şahsi fikrim
yunus,
biçime gelene kadar herhafta yağışmı alması gerekiyor acaba ?yada hangi evreye kadar su alması gerekiyor?
yani biz kıştan sürüp bıraktığımız erken ektiğimiz süpürge tarlalarına birkaç sıra yerli mısır ekiyoruz çok güzel oluyor ama slajlıkta durum nedir kestiremedim,
hafta sonu yakın köylere bi soruşturacağım kendine kadar eken var mı diye?yeşil aksam olarak süpürge ile benzer özellikte ama açıkçası kira parasına da amelelik yapmak akıl işi değil,illa ki forumda eken birileri olmuştur diye umuyorum,deneyimleyen birileri vardır inşallah

Susuz yerlere sonbahardan ekilen ot karişimlari yağişlarla yetişiyor baharin biçilir o bölgenin yağiş miktarıni bilmiyorum icar masrafida var hesabı iyi yapmak lazım
biz ilk onu düşündük,zaten koyunlar için ekim-kasım gibi havasını buldukmu fiğ ekiyoruz ,geçen yıl fiğ yerlerine süpürge ekeceğimiz için nisan 15 te fiğleri çiçekteyken biçmiştik,kuruması bağlaması derken 1 mayısta yerine süpürgeyi ekebilmiştik,
bu yıl havalardan dolayı 10 mayısta biçtik bağlaması kuruması derken ancak mayısın sonunda yerlerine süpürge ekebildik,süpürge ekerken tarlalara 2 şer sıra haşlayıp yemek için yerli mısır da ekiyoruz,mısır oluyormu oluyor ama slajlıkta durum ne olur onu kestiremiyorum,bu nedenle ana ürün olarak eksek diye düşündük,ikinci ürün olarak ekme durumunda öncesinde büyük ihtimalle fiğ olacağı,mısırın ekimi mayıs ayını bulacağından yeterli yağış olmazsa verim kaybı su stresi olur diye düşündük.çalıştığımız ziraatçinin çok mısır deneyimi yok,araştırmasını rica ettik bakalım ne duyar öğrenirsek buradan paylaşırız,

sıcak bilgiziraatçimiz aradı
bizim şartlarda ekimi yapılacaksa nisan ayında ekilmeliymiş,1 paket tohum ile 5 ile 5,5 dönüm arası yer ekilebiliyormuş,
everest yada dekalp 955 cinsi ana ürün olarak ekilebilir verim olarakta iki çeşit içinde dönümde 3- 4 ton arası verim alınabilir dedi,
araştırmaya devam :)

O nakadar kira parası abla kıraç tarlaya bizim burada 200 dekar sulu arazi kiralanir o paraya .
Bizim burada biri yapmıştı sulamadı mısır 1.40 cm gibi vardı boyu .
Bu iş benim aklıma yatmadı riske girme derim yulaf yada fiğ iyi olur gibi

• Beğen
Tepkiler: filizma
Ben olsam 60 dekarin 55 ine.bugday eker kalan 5 dekarina misir.eker denerim misir susuz zor yetisir misirin gunluk.ihtiyaci 7.5 ton su
işte şimdiye dek kendi kuru tarlalarımıza hep buğday ektik biçer tam 1 ay geç giriyor,sapınıda balya basana kadar zaman geliyor 20 gün beklediğin oluyor,üstüne yağmur oluyor satacağın adam rengi kararmış diye almıyor,
yulafı arpayı biçer yüzündek ekmiyoruz bile :)mısırı en azından kendimiz biçer kaldırırız diye düşünüyorum alternatip arayışı bu yüzden,
O nakadar kira parası abla kıraç tarlaya bizim burada 200 dekar sulu arazi kiralanir o paraya .
Bizim burada biri yapmıştı sulamadı mısır 1.40 cm gibi vardı boyu .
Bu iş benim aklıma yatmadı riske girme derim yulaf yada fiğ iyi olur gibi
bu tarlalar köy tarlası normalde en fazla edeceği dönümü 100-130 tl, sanırım ben burnumu sokana kadar kiraları bukadar artmıyordu,ihalelere girer olunca kiralayamayan filizede yaramasın diye tutmayacağı arazinin kirasını arttırıyor malesef,
bu yıl başında 30 dönüm kuru tarlanın ihalesine girdim yıllık kirası 4800 tl tut tutabilirsen ama lazım olduğu için mecburen tuttum,
şahıstan da araştırıyorum ama çksde göstermeme müsade etmiyorlar,benim ektiğim araziyi kendi çks kayıtlarında gösterip hem desteğini almak istiyorlar hemde dönümü 100 liradan kiralama yapmaya çalışıyorlar,yakın bir köy var orada ekilmeyen çayır otuna biçilen tarlalar için birilerini aracı tuttuk bakalım olursa bu tarlaya zaten gerek kalmayacak ama yinede ihalesine gireceğim,bakarsın dönümü 130-140 a filan kalırsa tutarım,
sulu ekenlere göre belki az ama dönümde 3-4 ton bizim durumda yinede buğdaydan daha iyi:)

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci32
A.S.

Bizim buralarda Ayçiçek verimi düşük kıraç yerlere Kanola ekiliyor. 300-400 kg ortalamalar. Buğday gibi kış bitkisi. Hasat zamanı da haziran başı. Balıkesirin iklimi çok farklı değildir diye düşünüyorum. 70 dekar köy tarlası buğdaydan başka bişey yapmıyordu, son eken kanolayı denedi ve memnun kaldı. Dekar fiyatı 400'e kadar çıkacağım diyordu ihalede.

Sizin orada da Kanola olursa bence onu tercih edin.

• Beğen
Ekim zamanı, hava sıcaklığı, toprak sıcaklığı, toprak yapısı, alınan yağış miktarı vb. liste uzayıp gidiyor. İklim olarak sanırım Balıkesir ve Tekirdağ birbirine benzer özellikte. Bölgemizde genellikle buğday, arpa veya ota biçim arkası ikinci mahsül olarak ekilir. İlk mahsül olarak 1 Mayıs gibi ekip (Dekalp C955) 2 sulama ile 1 dönüme 4,5 - 5 ton ürün aldık.Yine ikinci mahsülde de 4 -5 sulama 2 üst gübre ile bahsettiğim tonajları yakaladık. Ancak bu yıl çok kurak gittiği için 2nci mahsüller 4 - 5 kez sulandı mısırlar hala koçan kusmadı. Yani demem o ki mısırın canı su ve gübre. Çevre köylerde hiç sulamadan ekilen ilk mahsül mısırları görüyoruz ama dönüme en fazla 2,5 - 3 ton civarı olur diye düşünüyorum.(Bu şekilde ekim yapanlar sizin gibi satmayı planlamayan kendi hayvanları için ekenler) O da zamanında iyi yağmur ve gübreleme ile.

Kendi tarlanıza kendi hayvanlarınıza yetecek kadar sulamadan silajlık mısır olur zarar ettirmez ama arttırma ile yer alıp ticaretine sulamadan silajlık mısır yetiştirmek ve para kazanmak bence imkansız gibi bişey

Karasaban22 ye kesinlikle katılıyorum.Kanola son yılların favori ürünü. Dönümüne 350 - 400 kg alsanız sizin sulamadan ekeceğiniz silajlık mısırdan daha çok getirisi olur.Desteği de çok iyi. İlaç ve gübre işçiliği fazladır

Bu arada son 2 yıldır silajlık mısır ekmiyoruz.Su sıkıntımız yok ama hayvancılık yapmadığımız için kendi yerimiz olsa bile sulama maliyetleri, gübre, ilaç, işgücü temini satış zorluğu vb. nedenlerden dolayı. Sizin bahsettiğiniz büyük çiftlikler buralarda da var. Küçük çiftçinin elindeki malı bedavaya almaya çalışıyorlar o yüzden satmak için silaj ekme işi artık çok zor olur

Eskiler , bayır arazide yaz mahsulü kumardır, derdi.
4 ton mısır silajı alabileceğiniz tarlaya süpürge ekseniz 150-200 kg/dk süpürge çok rahat alabilirsiniz.
Süpürge, 12 TL/kg , güncel fiyatları var. Mısır kadar su ve gübre istemez.
Süpürge İşi Garanti Gibi Lakin Kalabalık İsteyen Bir İş.Biz Bütün İşi Traktöre Yıkalım Diyoruz:)

• Beğen
o vakit karar alınmıştır,
riske girmeye gerek yok buğdaya alternatifleri değerlendireceğiz,
Eskiler , bayır arazide yaz mahsulü kumardır, derdi.
4 ton mısır silajı alabileceğiniz tarlaya süpürge ekseniz 150-200 kg/dk süpürge çok rahat alabilirsiniz.
Süpürge, 12 TL/kg , güncel fiyatları var. Mısır kadar su ve gübre istemez.
hocam süpürge yapılıyor zaten bizim buralarda ama kalabalık olmadan olmuyor,
herkesin süpürgesi aynı zamana denk geldiğinden köyden işçi bulamıyoruz,biz zaten mesaili işlerde çalışıyoruz,yetişemiyoruz işçi olmadan olmuyor,
biz çoğu işi traktöre yaptırabileceğimiz alternatif olarak mısır düşündük,mevcut şartlarda da kuruya mısır ekmek pek akıllı işi değil ,
başka bişeyler düşüneceğiz bakalım,

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca

Bugün mısır biçimine başladık.
Pioneer 0937 , bayır tarladan, 8 dekardan, 20 nemde, 8200 kg biçim yapıldı , silaj olarak biçilse 4 ton/dk veya biraz üzeri olabilir.
10 dekar süpürgeden , 3 gün kurutulmuş, 2 ton süpürge sapı, 1700 kg süpürge tohumu alındı.
30 nemde mısır için 2 TL/kg , her nem için 4 krş , 20 nemde mısır için 2,40 TL/kg fiyat tahminimiz var.
Mısır için fiyat açıklaması yapılmadı.
Süpürge, 10 TL/kg, tohumu ise 2-3 TL/kg,
Mısır biçimi ise 80 TL/dekar civarlarında oluyor.
Süpürge, daha cazip duruyor.