Küçük Arazilerin Büyük Firmalara Bağlanması

Toplulaştırma ve toplu işletme birbirinden farklı tanımlar. Arazinin parçalı ve hisseli olması herkesin ortak şikayeti. Arazi toplu olursa; işleme ve sulama faaliyetleri daha kolay olacak şüphesiz. Bir şekilde ekilmeyen araziler de sisteme dahil edilebilirse üretim kalitesi kat kat artacaktır.

Ama toplu işletme olursa; yani bütün arazi tek firmanın eline verilirse buradan tekelleşme doğar. Firma ileride dediği her koşulu çiftçiye kabul ettirir. Bu sistemi, kooperatif ile karıştırmamak gerekir. Ayrıca firma işlettiği arazilerde ki bahçe duvarını ya da tarla sınırını kaldıracaktır. Yoksa uygun ekipman ile işleme yapamaz. Bunun sonunun neye varacağını siz hesap edin.

• Beğen
Tepkiler: demirciler_14
Toplulaştırma ve toplu işletme birbirinden farklı tanımlar. Arazinin parçalı ve hisseli olması herkesin ortak şikayeti. Arazi toplu olursa; işleme ve sulama faaliyetleri daha kolay olacak şüphesiz. Bir şekilde ekilmeyen araziler de sisteme dahil edilebilirse üretim kalitesi kat kat artacaktır.

Ama toplu işletme olursa; yani bütün arazi tek firmanın eline verilirse buradan tekelleşme doğar. Firma ileride dediği her koşulu çiftçiye kabul ettirir. Bu sistemi, kooperatif ile karıştırmamak gerekir. Ayrıca firma işlettiği arazilerde ki bahçe duvarını ya da tarla sınırını kaldıracaktır. Yoksa uygun ekipman ile işleme yapamaz. Bunun sonunun neye varacağını siz hesap edin.
Aynen katılıyorum sınır tanımı ortadan kalkar.

şükür iyilik yine devam soğukta :) canım benim..
peki işlerin iyi gittimi nasıl...
bi ara plan yapıyordun biliyorum..
inşallah umduğun gibi olmuştur.hemen acele etme zamanla hepsi olacaktır.ilk zamanlar sabır ve belki zararla geçer..
Kolay gelsin iyi calişmalar.Valla planlarda biraz akşama oldu ancak öyle can sıkıcı şeyler değil Yusuf abi.. hayatta esnek olmayı öğrendim zorda olsa 😊. Zaten forum bi çok şeyde ufkumuzu açıyor, diğer yandan tarım haberlerini sıkı takipteyim.. bazı işler daha yolunda su anda, bazı olanlarda da değişiklik yaptık..Dediğin gibi hemen olmuyor, ancak doğru yolda ilerlersek doğru şeyler yaparsak ileride daha iyi olacak diye düşünüyorum. Mesela fuarlara gittikçe ufkumuzu açıyoruz, yeni ekipmanlar görüp, yeni iş sahalarını tanıma firsatimiz oluyor Yusuf abi. Ama çok da dallanip budaklandirmadan meyvecilik işini nasıl daha çok gelistiririz ona bakıyoruz.

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
Kolay gelsin iyi calişmalar.Valla planlarda biraz akşama oldu ancak öyle can sıkıcı şeyler değil Yusuf abi.. hayatta esnek olmayı öğrendim zorda olsa 😊. Zaten forum bi çok şeyde ufkumuzu açıyor, diğer yandan tarım haberlerini sıkı takipteyim.. bazı işler daha yolunda su anda, bazı olanlarda da değişiklik yaptık..Dediğin gibi hemen olmuyor, ancak doğru yolda ilerlersek doğru şeyler yaparsak ileride daha iyi olacak diye düşünüyorum. Mesela fuarlara gittikçe ufkumuzu açıyoruz, yeni ekipmanlar görüp, yeni iş sahalarını tanıma firsatimiz oluyor Yusuf abi. Ama çok da dallanip budaklandirmadan meyvecilik işini nasıl daha çok gelistiririz ona bakıyoruz.
bahtın açık olsun kardeşim..
trakkulüp ailesi her şeyiyle senjn yanında..
hepimiz birimiz içindir..
sen üye olduğundan beri akıl ve mantıkla hareket ettin.
bu hayatta yanılacak bir yol çizeceğine
inanmam...
yolun aydınlık olsun..
kendini eksik etme buralardan..

bahtın açık olsun kardeşim..
trakkulüp ailesi her şeyiyle senjn yanında..
hepimiz birimiz içindir..
sen üye olduğundan beri akıl ve mantıkla hareket ettin.
bu hayatta yanılacak bir yol çizeceğine
inanmam...
yolun aydınlık olsun..
kendini eksik etme buralardan..
Çok teşekkürler Yusuf abi. Bundan sonra her gün burdayım. Zaten ileride forumlar ilgili düşüncelerim de olacak ve daha sık paylaşımlarda bulunup, elimden geldigincede bilgilerini gördüklerimi paylaşacağım. Belki birilerine faydamiz olur. Forumda ki dayanışma ruhunu illa bozacak birileri çıkıyor ancak güçleri yetmiyor. Benim gördüğüm bu en azından, hatalı da olabilirim. Benim bilgiyi kendime saklama gibi bir derdim yok. Ne kadar destek olursak birbirimize bu forum o kadar güçlü kuvvetli bir platform olur.ileride. ayrıca Yusuf abi destek konusunda cidden çok mutluyum. Her konuda anında destek geliyor. Bende bir görev olarak desteklerimi sunmak durumundayım. En küçük bilgi çok degerlidir tarım.icin.

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
Her köy kendi içinde birlik olursa kimseye gerek kalmaz. Bence devlet bunu sağlamalı. Daha mantıklı bir strateji olur. Hatta köylere dönüşü de tetiklemiş olur.

Biz zamanında tüm köy birleşelim, ortak üretim yapıp markalaşalım dedik. Ürettiğimiz ürünleri doğrudan tüketici ile buluşturalım dedik. Ama kimse yanaşmadı. Herkes tek kalmayı tercih etti. Bunu başaran köyler var. Biz başaramadık.

Her köy kendi içinde birlik olursa kimseye gerek kalmaz. Bence devlet bunu sağlamalı. Daha mantıklı bir strateji olur. Hatta köylere dönüşü de tetiklemiş olur.

Biz zamanında tüm köy birleşelim, ortak üretim yapıp markalaşalım dedik. Ürettiğimiz ürünleri doğrudan tüketici ile buluşturalım dedik. Ama kimse yanaşmadı. Herkes tek kalmayı tercih etti. Bunu başaran köyler var. Biz başaramadık.
Bunu yapacak kooperatifleşmedir ama bizim millet önce kendine yüksek maas baglatma derdine dusuyor