İŞTE YERLİ OTOMOBİLİMİZDEN İLK GÖRÜNTÜLER...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ynt: İŞTE YERLİ OTOMOBİLİMİZDEN İLK GÖRÜNTÜLER...

kaynari link=topic=85890.msg1026718#msg1026718 date=1444758128' Alıntı:
70 yıldır bu ülkeye çivi çakmamış zihniyet, kalkıyor yapılan hizmeti beğenmiyorlar, oda yetmezmiş gibi kendileri akıllı, karşısındaki geri zekalı zannediyorlar
Size kalsa bu ülke insansız hava aracıda, helekopterde yapamazdı
Yıllardır koçun kuşlarına binenler şimdi araba beğenmiyorlar
Beyfendi bu olayda araca milli ulasal gibi gurur oksayici kalıplar kullanılmış lakin aracın biri cadillac diğeri ise Saab . Üretim taklitle başlar en son aşamada Arge ni kurar sektöre yön verirsin. Bkz Toyota land cruiser American willy ' s benzerliği.

Tutup siz bunu anlı sanli şekilde anlatmaya kalkarsaniz sıkıntı çıkar böyle.
Taklit bile olsa üretimin olmasından yanayim ama bu alenen karsidakini aptal görmektir.

Eğer ki buraya kadar okuduysaniz bu linki de kontrol etmenizi öneririm. Burada olayın bir benzeri var .

http://www.haberveriyorum.net/haber/alman-piyade-tufegi-milli-ulusal-olmus

devlet için konuşmuyorum..
kimse siyasete çekmesin millet...
yapılabiliyorduysa... neyi bekliyordular..
kim yaptı...
motoru kim yaptı..
donanımları nereden...
şanzıman teknolijisi kimin..
tasarım çok sıradan..
halktan tasarım istese oylara göre seçileni
imal edebilseydiler inandırıcı olurdu
keşke olsa... göğsüm kabarırdı..
ama nedense aklım ikna olduda kalbim ikna olmadı..

yinede tebrik ederim...
inşallah ilk alanlardan olurum..

Hani elektrikli araba üretecektik? Hani akaryakıtlı motorlarda çağı yakalayamadık ama elektrikli motorda rüzgar bizden yanaydı?

Cadillac saab taklit et koplaya ne yaparsan yap ama elektrikli yap. Madem 2020 yi bekleyeceğiz değsin bari.

A pardon özür dilerim mtv ötv kdv vardı demi. Akaryakıttan alınan vergiyi unutmuşum, ne kadar safım. Hem vatandaşın güvenliği önemli devlet için, mazallah elettirik neyim çarpar....

arkadaş erkunt un yerli olduğuna inan millet buna inanmıyor yapılsında koy taklit olsun zaten bu son şekli değil ki neyin tartışması bu

2020de üretilecekmiş peh peh peh sanki marsa uydu gönderiyon ... ihalesini kime virmişler ..
belkide suyla falan çalışıyordur ...

Siyasete çekilebilme potansiyeli olan her konuyu siyasete çekerek laf cambazlığıyla kafa şişiren isim belli.Açın bakın mesajlarının %90 ı siyaset.Moderatörler kendisine gerekeni yaparlarsa konular rahatlayacaktır.4 Lastik 1 şanzuman 1 kaportayı koyup yerli araç yapamayan,yerli araç yerli araç diye KOÇ ' un kapısına on kere gidenlerin ,helikopter yaptığına inanacak İNSAN grubundan değiliz biz kusura bakmasın (Agusta t121 yazınız aratınız,agustaı ATAK yapınız yeyiniz ! Ohhhh afiyet olsun) !!! Boşa yırtmaya gerek yok, kaldı 19 gün...

YERLİ aracımıza gelince üzerine bant yapıştırılmış cadillactan başkası değil,karnı aç olan buyursun...Ammaaa karnı aç olmayanda enayi yerine konmasın,hayvan terli :)

sakinim yusuf kardeşimşayet bana diyorsan ancak bizler kurtuluş savaşında77kalibrelik top mermisini omermiyi çekirdeğini dahi sökmeden75 kalibreye düşürecek torna mainasını üreten bir milletiz.insanımızın eline fırsat verilsinde bak en kralını üretiriz ama olmaaz .. birilerinin verdii görevleri yürütenler bazı mihraklardan emir alanlar buna izin vermez abileri kızarsonra

poyraz51 link=topic=85890.msg1026758#msg1026758 date=1444762914' Alıntı:
sakinim yusuf kardeşimşayet bana diyorsan ancak bizler kurtuluş savaşında77kalibrelik top mermisini omermiyi çekirdeğini dahi sökmeden75 kalibreye düşürecek torna mainasını üreten bir milletiz.insanımızın eline fırsat verilsinde bak en kralını üretiriz ama olmaaz .. birilerinin verdii görevleri yürütenler bazı mihraklardan emir alanlar buna izin vermez abileri kızarsonra
haklısın memet..
geçen Yılmazla (sebazios) konuşuyoruz..
öyle şeylerden konuşuyoruzki..
emin olun o akıl almanda yok..
bazen diyoruzki ..
ulan ne aklımız var zehir gibi..
ama neden faaliyet yok..
ve anliyoruz... akıl önemsiz imkan gerekli..
imkan verilse inanın yapamayacağımız hiçbişey yok..
bu kırılma noktası şimdi ortaya çıkmış bir hal değil..
bu vatanın kaderi..
ve düşmanı oldukça birilerine muhtaç kaldığımız
sürece devam edecek.
yinede elimizden geleni yapalım..
pes edip oturmayalım..
birbirimize destek olup ..
yeni icadlar yapalım..
çalışalım ...
elbet birgün bu bitki bir meyve verecektir..

herkese hayırlı ve düzeyli paylaşımlar.

poyraz51 link=topic=85890.msg1026758#msg1026758 date=1444762914' Alıntı:

Mehmet kardeşim, ben seni çok iyi anlıyorum. Ancak fırsattan ziyade, bizim Türk milletinin bir huyu var. O da anca böyle savaş durumlarında, yumurta kapıya dayanınca bu tarz işleri başarmışız. Atatürk zamanında uçak üretirken, işin kolaycılığından ötürü üretimi 1950 ' lerde bitirmişiz, ABD ' den uçak almışız, sonra egzozunu uçak fiyatını almak zorunda kalmışız. Otomobil üretmeye kalkmışız, garb aklıyla otomobil yapıp şark aklıyla benzin koymayı unutmuşuz, sonra da suçu dış mihraklara atmışız, sorun şu ki, ne ettiysek biz kendi kendimize etmişiz aslında. Dış mihrak falan hikaye, önceki sayfada biri yazmıştı, 'adam oturduğu yerden para kazanmak varken neden üretim yapıp kendini yorsun ki' diye. Haklı, insanların düşündüğü hep bu yönde, biz üreten olmayı değil, ticaret yapan olmayı tercih etmişiz, bu tercih bizim...

kardeşim biz tarım ülkesiyiz alayımız traktör sahibi mesela şu an devletimiz yeni bir traktör üretse son istem ve deseki öteve çok az yada hiç yok fabrikdan dikine halka satış azbirkarla yada fabrika fiyatına hangimiz almayız

dustero link=topic=85890.msg1026681#msg1026681 date=1444752466' Alıntı:
Dostum değil düşmanımmısın ya da benmi senin düşmanınım anlamadım ?

Benim gibiler ??? kim? nasıl neşekil bir kitle ? Senin gibiler dediğin kısımda zaten kutuplaşmış bir yapının ürünü olduğunu apaçık belli ediyorsun.

Arkadaşım kardeşim yada herneysen eğer eleştiren bir toplum değilsen ÜRETEN BİR TOPLUM OLAMAZSIN. Yaptığın yapacağın yapılan herşeyi sorgulamak en doğal hakkın ki karşındaki kendine özeleştiri yapabilsin.

Bugün en basitinden hepimiz çiftçi olarak fuar geziyoruz ekipman arıyoruz tarıyoruz kim ne yapmış ne yenilik çıkarmış bakıyoruz vesaire ve standın birinde duruyoruz.. ekipmanı inceleyip her türlü detaya dikkat ediyoruz ve dönüyoruz diyoruzki bunun şurası böyle olsaydı daha iyi olurdu... karşımızda eleştiriyo almış üretici.. Buraya dikkat. Ertesi seneki fuarda ise o ekipmanın kısmen ya değiştiğini ya da aynı kaldığını görüyoruz. Bu bir ar-ge dir kardeşim bu dikkate alınmışlığındır firma üstünde önerini çalışmış demektir. Okadar sığ düşüncede bir yapın varki eleştirinin ne olduğunu dahi bilmiyorsun.

Benim neyden anlayıp anlamadığıma sen karar veremezsin neticede benimle ilgili hiçbir bilgiye sahip değilsin. Benim yerli bir traktör firmasına kaput tasarımı yapıp yapmadığımı yada motor teknikeri olmadığımı sen nerden biliyosunki benim eleştiri hakkımı engellemeye çalışıyosun bu senin ne haddine ? Haddine dikkat et derken bir aynaya bak okadar sığ ve dar görüşlü sabit yapıdasınki haddini bil derken neye haddini bil dediğini nede sus derken haddini aştığının farkında değilsin!!

Bakış açın ve dünya görüşün okadar sorunlu ve kısıtlıki sana aslında edebini şaşırdığın için cevap bile vermemem gerek. Sen medenice tartışmayı bile bilmiyorsun kusura bakma. Sana söylencek çok şey var aslında ama ben bundan sonrasına cevap vermiyorum sana vereceğim cevaplar birkaç saat önceki son yazım ile bu yazım arasında defalarca tekerrür etmiş şekilde var..

Güzel forumdaşlarım sizlerede cevap vermeyi borç bilirim. 40 50 sene öncesi dediğiniz bana tek kopya gösterin alnınızdan öperim. Japonya 2. dünya savaşından çıktı yaralı ve ağır halde.. tam 1 yıl sonra Subaru scooter üretti. 3 yıl sonra otobüs üretti. Savaştan 12 sene sonrada otomobil üretti. Ve bugün dünya devi birçok markası var. Bizde ise terör hariç savaş yok daha hala çıkçak denen araba çıkmadı ki 2015 teyiz arada 65 sene fark var. Ya insan aklıyla ancak bukadar alay edilebilir!!!! 65 sene önceki teknolojiyle makineleşmeyle bugün birmi ? Ama kopyaladı ama çaldı ama çırptı yaptı ya sene 2015 sen niye çıkaramıyorsun hala kardeşim ? bugün kopya bir otomobilin üretimi 3 ay sürmez ar-ge si 1 sene sürsün 1 buçuk senede otomobil çıkar ilk sene 500 adetlik üretim hedefi koyarsın seri başlangıcı olur özel seri olur ilk otomobil mahiyeti taşıdığı için 1 den 500 e kadar konsolda biryere damga basarsın 2. sene tam seri üretime geçersin milletin aklıyla bukadar alay edilmez ben buna kızıyorum. Ya sanki yoktan varedicek dünyada bütün arabalar ilk otomobilin kopyasıdır başka birşey değil yani kopya sanatını icra etmek bukadarmı zor ? Dışardan parça almanada gerek yok entegre bir fabrika kur Kardemir demir çelik sanayi ile koordine çalış A dan Z ye herşeyini kendin üretirsin. Armaya da ay yıldız koymak için henüz erken daha farklı bir dizayn tasarım olması gerek bir hayvan simgesi ya da subliminal bir şekilde ay yıldız konabilir ama ay yıldız arma için seri üretime geçildiği tarihten itibaren 50 yıl geçmesi lazım ki markan otursun itaat etmesin itaat ettirsin bugün ay yıldız üretilcek arabada amblem olarak kullanılırsa soytarılıktan başka birşey olmaz anca Türk cumhuriyetlerine satarsın o da sonunda Devrim gibi patlar gider müzede sergilersin. Çin , Japonya ' yı oyüzden bize örnek göstermeyin onlar vaat etmedi onlar ağzım burnum demeden yaptı bizse vaat modundayız..

Abi çinde 15 yıl önce doğru düzgün araba yoktu. Şimdi ise adamlar gayet güzel araba üretimi yapıyorlar. Bizim ne kadar iyi mühendislerimiz, aydınlarımız varsa hepsinin ya önü kesildi ya da göç ettiler. Zamanında her devlet birbirinden (ç)almış bazı şeyleri ama bizim devletimiz halkı için değil kendisi için ç(almış). Bunlar bencede hep seçim için. Bizim köyün yollarına en son önceki seçimde asfalt attılar. Bu seçimde tekrar taş atıyolar yollara. Ne zaman seçim oluyor adamlar o zaman hizmet veriyor.

gaggoş link=topic=85890.msg1026721#msg1026721 date=1444758395' Alıntı:
egon tatmin olduysa konuya devam edelim...
Altay tankı projesi 2008 de başladı ve prototipler hazırlandi ...koç 500 milyon dolar fabrika yatırimi yaptı aktarma organları tümosana verildi silah sistemleri aselsana verildi 2018 de seri üretimi var peki sorarım size bu seçim yatırımımı sizce ...bu ışler KAPUT tasarımına benzemiyo

Bu yapıları sence bu hükümet olmasa yapılmıyacak mıydı ? Cevap verin lütfen.
Bunları her hükümetin yapması gereken şeyler. Ama siz şimdi öyle yorumlar yapıyorsunuz ki sanki şuanki hükümet olmasaydı hala mandalarla tarla sürüp atlarla mı seyahat edicektik ? Yollar yapılmayacak mıydı toprak yollarda mı gezicektik ?

Onrkrds link=topic=85890.msg1026783#msg1026783 date=1444768350' Alıntı:
Abi çinde 15 yıl önce doğru düzgün araba yoktu. Şimdi ise adamlar gayet güzel araba üretimi yapıyorlar. Bizim ne kadar iyi mühendislerimiz, aydınlarımız varsa hepsinin ya önü kesildi ya da göç ettiler. Zamanında her devlet birbirinden (ç)almış bazı şeyleri ama bizim devletimiz halkı için değil kendisi için ç(almış). Bunlar bencede hep seçim için. Bizim köyün yollarına en son önceki seçimde asfalt attılar. Bu seçimde tekrar taş atıyolar yollara. Ne zaman seçim oluyor adamlar o zaman hizmet veriyor.

Bu yapıları sence bu hükümet olmasa yapılmıyacak mıydı ? Cevap verin lütfen.
Bunları her hükümetin yapması gereken şeyler. Ama siz şimdi öyle yorumlar yapıyorsunuz ki sanki şuanki hükümet olmasaydı hala mandalarla tarla sürüp atlarla mı seyahat edicektik ? Yollar yapılmayacak mıydı toprak yollarda mı gezicektik ?
burada kimse hükümeti savunmuyo sadece ülke menfaati için çalışan mühendislerin önünü kesmiyelim diyorum araç daha prototip eleştiriler gırra...hükümetler gelip geçicidir...

gaggoş link=topic=85890.msg1026786#msg1026786 date=1444768813' Alıntı:
burada kimse hükümeti savunmuyo sadece ülke menfaati için çalışan mühendislerin önünü kesmiyelim diyorum araç daha prototip eleştiriler gırra...hükümetler gelip geçicidir...

Kimse yapılmasın edilmesin demiyor. Yapılmışken iyisi yapılsın diyor. Bir araç eleştirilmesse ne yapılırsa -He tamam -olur -süper ortaya ne kadar kaliteli bir şey çıkar. Burda hemen hemen herkes ülke gelişşin ister. Çünkü ülke geliştikçe halktında yaşam standartı artar

Onrkrds link=topic=85890.msg1026787#msg1026787 date=1444769054' Alıntı:
Kimse yapılmasın edilmesin demiyor. Yapılmışken iyisi yapılsın diyor. Bir araç eleştirilmesse ne yapılırsa -He tamam -olur -süper ortaya ne kadar kaliteli bir şey çıkar. Burda hemen hemen herkes ülke gelişşin ister. Çünkü ülke geliştikçe halktında yaşam standartı artar
bak ne güzel dedin yapılmışken iyisini yapsınlar daha prototip 2020 ye dört yıl var inşaAllah daha iyisini daha güzelini yapacaklar yeter ki biz güvenelim destek çıkalım köstek değil

Forumda son zamanlarda, hiç bir konuya yorum yapılamaz oldu, bilmiyorum neden böyle olduk...nasıl bu hale geldik bilmiyorum... artık burada fikrini açıklamaktan ziyade, açıklanan fikirleri eleştirmek üzere bir stil yayılıyor hızla, görenlerde o stili örnek alıyorlar sanırım herkesin yörünge o tarafa kayıyor yavaştan... sonra bir bakmışsın, konu; herkes bir önceki yorumu eleştire eleştire saçma sapan bi yere gelmiş, özünden kopmuş...bir de bunu birbirimizi kırmadan hatta terbiye sınırlarını aşmadan yapsak, bir derece katlanılır olacak da, neyse... hadi Allah ' a emanet olun ;)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...