İŞTE YERLİ OTOMOBİLİMİZDEN İLK GÖRÜNTÜLER...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ynt: İŞTE YERLİ OTOMOBİLİMİZDEN İLK GÖRÜNTÜLER...

Belli yani araç toplama . Kazali araclardsn ne kopardılarsa koymuşlar.

Ne gereği var yani buna bi hikaye yazıp süslemeye

abiler ben olaya şundan alıntı şundan çalıntı şuna benzemiş buna benzemiş motor şurda boğulur, burda boğulur, rampa çıkamaz yokuş inemez 5 seneye dökülür vs. vs. diye bakmam; neden?
Eskiler çok iyi bilir bundan 40 -50 sene önce japonlar amerika ve avrupadaki tüm teknolojik malların 1-1 aynısını kopyalayıp yaptılar ve bugün kendilerine özgün bir şeyler yapıyorlar ve gayet kaliteli mallar öyle değil mi?
Adi mallar üreten (1 milyoncu ) Çin bu adamların yaptıkları da bundan başka bir şey değil, sizin satın aldığınız sayamayacağım kadar malzeme siz avrupa malı alıyorum diye kendinizi kandırıyorsunuz ama çinde üretiliyor.
Bir milyoncu çinliler uçağını, arabasını hava savunma sistemini gemisini helikopterini traktörünü bilgisayarını telefonunu vs. vs. daha sayamayacağım yüzlerce şeyi kendileri üretmeye başladılar. helal olsun adamlara,
Yahu biz ilk devrimi ürettik benzin koyulmadı diye fabrika kapattılar, yıllarca reno, fiat gurubu, tofaşı torosu bize 2002 ' ye kadar iteledi yedik mi yedik, yıllarca yerli yerli diye bize kazıklamadılar mı? kazıkladılar.
Nedir bu aşağılık psikolojisi sizi buna iten sebeb ne ?
Yaw Türkiye yapamaz edemez şudur budur diye diye bir arpa boyu yol alamadık, bir sürü otomobil markasının parçaları türkiyede birleştirilmiyor mu üretimlerinin %80i de bu ülkede yapılıyor, geri kalan üretimi neden yapamayalım biz bu kadar mı aciz bir milletiz?
Bırakalım üretsinler yola çıksın yolda kalsın ben ilk alacaklardan biri olacağım inşallah Tata ' dan daha iyi olacağı kesin, Alırsınız almazsınız orası sizin takdiriniz, Avrupa araba almak için aylarca sıra beklemeye devam edin, Hadi selametle..

dustero link=topic=85890.msg1026640#msg1026640 date=1444738655' Alıntı:
Dostum sen neyden bahsediyorsun ? Güzele güzel demediktemi suç oldu alışmışsınız bir pohpohlamaya veryansın gitsin pohpohu. Kusura bakma ben şakşakçı takımından değilim 20 senede araba çıkarcaksın o da başkasının kopyası gülerler böyle ar-ge ye anladınmı güzel dostum biraz ağır olcak ama alemin şeyiyle gerdeğe girilmez.. Ha sen girerim kadın(vatan) 1tl ye mutlu olur diyorsan o başka.. Şimdi kin görüyomusun nefret görüyomusun yoksa aynaya baktığında gözünde gözlükmü görüyosun bir nebze olsun şimdi şakşakçılığı bırakıp dünya gözüyle bakabildinmi olaya ?

Abi belli ki çok bilenmişşin. Zaten yapılması gereken şeyleri, biz yaptık falan demelerine bende sevmiyorum. Ve bunları oy kapmak için yapıyorlar. Ama Çin ' e bak abi. 5-10 Yıl öncesi adamlar 3 tekerlikli motorsiklet motorlu arabalarla geziyordular. Şuan cok ciddi ilerlerdiler. Adamlar naptı peki ? Gittiler avrupayı kopyaladılar. Şuanda kendi kendilerine gidiyorlar. Şuanda çakma diye bizimkiler de yapmasınlar mı yani ? Bir yerden başlamak lazım. Ha kopyalamasalar çok daha iyi olurdu ama bizimkilerde o kapasite yok.

Ama keşke yapsalar, kopyalasalar. Bunların hepsi seçim için Seçimlerden sonra hepsi unutlucaktır.

Not: Bende şakşakcı takımından değilim..

bobilerden cha da millete bir faydamız dokunsun el birliği ile ' ' yerli ve milli ' ' otomobili tamamlayalım demiş ve logoyu tasarlamış

hedef 400 yerli ve milli otomobil

Bu ülkede ne yaparsanız yapın bir kesimin karın ağrısı olacak. Ingilizin almanın karın ağrısını anlarımda, bu ülke insanının karın ağrısına anlam veremiyorum
Avrupalı yapınca orjinal oluyor, bizim ülke yapınca toplama oluyor.
Birilerin mantığına göre dünyanın en büyük bilgisayar markaları olan IBM ve HP ' de toplama oluyor
Zira bu iki firmada bilgisayarın çoğu parçasını başka firmalardan alıyorlar
13 sene önceki hükümetler olsaydı seçimden sonra unutulurdu. 13 yıldır başlanan bütün projeler tamamlandı yada devam ediyor, belki bazılarının zorunda gidecek ama bu projede Allahın izniyle tamamlanacak

Arkadaşlar anlaşılmayan nokta şu, adamlar alıp kopyalamamışlar, direkt onu koymuşlar. Modifiye falan diyor insanlar ama yok modifiye falan göremedim ben :D Ha yok günahlarını almayalım, teyp yerine dokunmatik ekran koymuşlar :D Neyse seçimlerden sonra unutulur nasılsa :)

gaggoş link=topic=85890.msg1026644#msg1026644 date=1444739292' Alıntı:
öncelikle dostum diye hitap etme bu bir hitabetine dikkat et ...senin gibilerin tek yaptığı şey eleştirmek sanki herşeyden anlıyorum havasında sanki o adamlar bi halt bilmiyor bi sen biliyorsun yok Adana sıcağında çalışmazmış mühendislik hesaplaması mi yaptın kı bu kanı ya vardın ...emeğe saygı göstermeyi bil bilmiyorsan sus...

Dostum değil düşmanımmısın ya da benmi senin düşmanınım anlamadım ?

Benim gibiler ??? kim? nasıl neşekil bir kitle ? Senin gibiler dediğin kısımda zaten kutuplaşmış bir yapının ürünü olduğunu apaçık belli ediyorsun.

Arkadaşım kardeşim yada herneysen eğer eleştiren bir toplum değilsen ÜRETEN BİR TOPLUM OLAMAZSIN. Yaptığın yapacağın yapılan herşeyi sorgulamak en doğal hakkın ki karşındaki kendine özeleştiri yapabilsin.

Bugün en basitinden hepimiz çiftçi olarak fuar geziyoruz ekipman arıyoruz tarıyoruz kim ne yapmış ne yenilik çıkarmış bakıyoruz vesaire ve standın birinde duruyoruz.. ekipmanı inceleyip her türlü detaya dikkat ediyoruz ve dönüyoruz diyoruzki bunun şurası böyle olsaydı daha iyi olurdu... karşımızda eleştiriyo almış üretici.. Buraya dikkat. Ertesi seneki fuarda ise o ekipmanın kısmen ya değiştiğini ya da aynı kaldığını görüyoruz. Bu bir ar-ge dir kardeşim bu dikkate alınmışlığındır firma üstünde önerini çalışmış demektir. Okadar sığ düşüncede bir yapın varki eleştirinin ne olduğunu dahi bilmiyorsun.

Benim neyden anlayıp anlamadığıma sen karar veremezsin neticede benimle ilgili hiçbir bilgiye sahip değilsin. Benim yerli bir traktör firmasına kaput tasarımı yapıp yapmadığımı yada motor teknikeri olmadığımı sen nerden biliyosunki benim eleştiri hakkımı engellemeye çalışıyosun bu senin ne haddine ? Haddine dikkat et derken bir aynaya bak okadar sığ ve dar görüşlü sabit yapıdasınki haddini bil derken neye haddini bil dediğini nede sus derken haddini aştığının farkında değilsin!!

Bakış açın ve dünya görüşün okadar sorunlu ve kısıtlıki sana aslında edebini şaşırdığın için cevap bile vermemem gerek. Sen medenice tartışmayı bile bilmiyorsun kusura bakma. Sana söylencek çok şey var aslında ama ben bundan sonrasına cevap vermiyorum sana vereceğim cevaplar birkaç saat önceki son yazım ile bu yazım arasında defalarca tekerrür etmiş şekilde var..

hürgeneral link=topic=85890.msg1026662#msg1026662 date=1444743435' Alıntı:
abiler ben olaya şundan alıntı şundan çalıntı şuna benzemiş buna benzemiş motor şurda boğulur, burda boğulur, rampa çıkamaz yokuş inemez 5 seneye dökülür vs. vs. diye bakmam; neden?
Eskiler çok iyi bilir bundan 40 -50 sene önce japonlar amerika ve avrupadaki tüm teknolojik malların 1-1 aynısını kopyalayıp yaptılar ve bugün kendilerine özgün bir şeyler yapıyorlar ve gayet kaliteli mallar öyle değil mi?
Adi mallar üreten (1 milyoncu ) Çin bu adamların yaptıkları da bundan başka bir şey değil, sizin satın aldığınız sayamayacağım kadar malzeme siz avrupa malı alıyorum diye kendinizi kandırıyorsunuz ama çinde üretiliyor.
Bir milyoncu çinliler uçağını, arabasını hava savunma sistemini gemisini helikopterini traktörünü bilgisayarını telefonunu vs. vs. daha sayamayacağım yüzlerce şeyi kendileri üretmeye başladılar. helal olsun adamlara,
Yahu biz ilk devrimi ürettik benzin koyulmadı diye fabrika kapattılar, yıllarca reno, fiat gurubu, tofaşı torosu bize 2002 ' ye kadar iteledi yedik mi yedik, yıllarca yerli yerli diye bize kazıklamadılar mı? kazıkladılar.
Nedir bu aşağılık psikolojisi sizi buna iten sebeb ne ?
Yaw Türkiye yapamaz edemez şudur budur diye diye bir arpa boyu yol alamadık, bir sürü otomobil markasının parçaları türkiyede birleştirilmiyor mu üretimlerinin %80i de bu ülkede yapılıyor, geri kalan üretimi neden yapamayalım biz bu kadar mı aciz bir milletiz?
Bırakalım üretsinler yola çıksın yolda kalsın ben ilk alacaklardan biri olacağım inşallah Tata ' dan daha iyi olacağı kesin, Alırsınız almazsınız orası sizin takdiriniz, Avrupa araba almak için aylarca sıra beklemeye devam edin, Hadi selametle..

Onrkrds link=topic=85890.msg1026664#msg1026664 date=1444744280' Alıntı:
Abi belli ki çok bilenmişşin. Zaten yapılması gereken şeyleri, biz yaptık falan demelerine bende sevmiyorum. Ve bunları oy kapmak için yapıyorlar. Ama Çin ' e bak abi. 5-10 Yıl öncesi adamlar 3 tekerlikli motorsiklet motorlu arabalarla geziyordular. Şuan cok ciddi ilerlerdiler. Adamlar naptı peki ? Gittiler avrupayı kopyaladılar. Şuanda kendi kendilerine gidiyorlar. Şuanda çakma diye bizimkiler de yapmasınlar mı yani ? Bir yerden başlamak lazım. Ha kopyalamasalar çok daha iyi olurdu ama bizimkilerde o kapasite yok.

Ama keşke yapsalar, kopyalasalar. Bunların hepsi seçim için Seçimlerden sonra hepsi unutlucaktır.

Not: Bende şakşakcı takımından değilim..

Güzel forumdaşlarım sizlerede cevap vermeyi borç bilirim. 40 50 sene öncesi dediğiniz bana tek kopya gösterin alnınızdan öperim. Japonya 2. dünya savaşından çıktı yaralı ve ağır halde.. tam 1 yıl sonra Subaru scooter üretti. 3 yıl sonra otobüs üretti. Savaştan 12 sene sonrada otomobil üretti. Ve bugün dünya devi birçok markası var. Bizde ise terör hariç savaş yok daha hala çıkçak denen araba çıkmadı ki 2015 teyiz arada 65 sene fark var. Ya insan aklıyla ancak bukadar alay edilebilir!!!! 65 sene önceki teknolojiyle makineleşmeyle bugün birmi ? Ama kopyaladı ama çaldı ama çırptı yaptı ya sene 2015 sen niye çıkaramıyorsun hala kardeşim ? bugün kopya bir otomobilin üretimi 3 ay sürmez ar-ge si 1 sene sürsün 1 buçuk senede otomobil çıkar ilk sene 500 adetlik üretim hedefi koyarsın seri başlangıcı olur özel seri olur ilk otomobil mahiyeti taşıdığı için 1 den 500 e kadar konsolda biryere damga basarsın 2. sene tam seri üretime geçersin milletin aklıyla bukadar alay edilmez ben buna kızıyorum. Ya sanki yoktan varedicek dünyada bütün arabalar ilk otomobilin kopyasıdır başka birşey değil yani kopya sanatını icra etmek bukadarmı zor ? Dışardan parça almanada gerek yok entegre bir fabrika kur Kardemir demir çelik sanayi ile koordine çalış A dan Z ye herşeyini kendin üretirsin. Armaya da ay yıldız koymak için henüz erken daha farklı bir dizayn tasarım olması gerek bir hayvan simgesi ya da subliminal bir şekilde ay yıldız konabilir ama ay yıldız arma için seri üretime geçildiği tarihten itibaren 50 yıl geçmesi lazım ki markan otursun itaat etmesin itaat ettirsin bugün ay yıldız üretilcek arabada amblem olarak kullanılırsa soytarılıktan başka birşey olmaz anca Türk cumhuriyetlerine satarsın o da sonunda Devrim gibi patlar gider müzede sergilersin. Çin , Japonya ' yı oyüzden bize örnek göstermeyin onlar vaat etmedi onlar ağzım burnum demeden yaptı bizse vaat modundayız..

Bence Turkiye arac uretimine bilerek gecmiyor misal bir mersedes E250 4 matik araci alman üretiyor gelistiriyor taa bizim ankaradaki kolumana kadar getirip sowroom da sergiliyor 97000tl para aliyor bizim ülkemiz %145 ötv alip toplamina birde %18 kdv ekleyerek 303000 tl ye satiyor +sigorta+plaka masrafı yani demem o ki sadece masa başında oturup 206000 tl kazanmak varken niye üretime gecsin

Süleyman Bey ' i Haklı Görüyorum. Beyler Çağ İnternet Çağı Yıl 2015 Lütfen Biraz Araştıralım Ya Okuyalım Öğrenelim Bir Sabit Fikirle Olaylara Bakmaktan Vazgeçelim Görüşümüz Sığ Değil Dünya Görüşü Olsun Bu Başta Bizim İnsani Değerimize Değer Katacaktır. Yerli Diye Sunulan Arabaya Gelince Ben İnanıyorumki Bu Ülkede Çok Güzel Tasarımcılar Gayet Güzel Bir Şekilde Kaporta Tasarımı Yapabilirler Ya Motoru Geçtim Bunudamı Beceremeyip Dışarıdan Kopyalıyoruz. Böylemi Yerli Otomobil Yapacağız.

Ya Allah aşkına az önce haberlerde çıktı daha fabrika bile kurulmamış fabrikanın nereye kurulcağı belli değil!!! Bakan frenlemesini test etmiş falan filan. Soruyorum kaç metrede duruyor bu araç ? bir kişi bile cevaplayamaz!! 2020 de çıkıcak deniyor 2020 de ne var ? ---SEÇİM!!!!---

fabrıkaya ne gerek var al gel ordan ıkı boya sur ordan yerlı otomobılll dıye pıyasaya kac aydır nasıl boyasakda anlasılmasın dıye ona ugrastılar galıbaa arge calısması bu konuda olusmuss

Dediklerimin yanlış anlaşılmasını istemiyorum ama bunu hiç üretmeseler daha iii. Nedenine gelince zaten diğer ülkeler bahane arıyor bizim bi kusurumuzu bulmaya. Şanlı Türk milletinin adını dünyada çakmacıya çıkartırlar 2 günde. Bence bu araba aynen bu tiple çıkarsa milli benliğimize leke sürer. Hattat falanda derseniz hattatın durumu farklı bundan. KKTCde euroya geçeceğinni açıklamış hergün gitgide yavaş yavaş milli benliğimizi kaybediyoruz.

dustero link=topic=85890.msg1026681#msg1026681 date=1444752466' Alıntı:
Dostum değil düşmanımmısın ya da benmi senin düşmanınım anlamadım ?

Benim gibiler ??? kim? nasıl neşekil bir kitle ? Senin gibiler dediğin kısımda zaten kutuplaşmış bir yapının ürünü olduğunu apaçık belli ediyorsun.

Arkadaşım kardeşim yada herneysen eğer eleştiren bir toplum değilsen ÜRETEN BİR TOPLUM OLAMAZSIN. Yaptığın yapacağın yapılan herşeyi sorgulamak en doğal hakkın ki karşındaki kendine özeleştiri yapabilsin.

Bugün en basitinden hepimiz çiftçi olarak fuar geziyoruz ekipman arıyoruz tarıyoruz kim ne yapmış ne yenilik çıkarmış bakıyoruz vesaire ve standın birinde duruyoruz.. ekipmanı inceleyip her türlü detaya dikkat ediyoruz ve dönüyoruz diyoruzki bunun şurası böyle olsaydı daha iyi olurdu... karşımızda eleştiriyo almış üretici.. Buraya dikkat. Ertesi seneki fuarda ise o ekipmanın kısmen ya değiştiğini ya da aynı kaldığını görüyoruz. Bu bir ar-ge dir kardeşim bu dikkate alınmışlığındır firma üstünde önerini çalışmış demektir. Okadar sığ düşüncede bir yapın varki eleştirinin ne olduğunu dahi bilmiyorsun.

Benim neyden anlayıp anlamadığıma sen karar veremezsin neticede benimle ilgili hiçbir bilgiye sahip değilsin. Benim yerli bir traktör firmasına kaput tasarımı yapıp yapmadığımı yada motor teknikeri olmadığımı sen nerden biliyosunki benim eleştiri hakkımı engellemeye çalışıyosun bu senin ne haddine ? Haddine dikkat et derken bir aynaya bak okadar sığ ve dar görüşlü sabit yapıdasınki haddini bil derken neye haddini bil dediğini nede sus derken haddini aştığının farkında değilsin!!

Bakış açın ve dünya görüşün okadar sorunlu ve kısıtlıki sana aslında edebini şaşırdığın için cevap bile vermemem gerek. Sen medenice tartışmayı bile bilmiyorsun kusura bakma. Sana söylencek çok şey var aslında ama ben bundan sonrasına cevap vermiyorum sana vereceğim cevaplar birkaç saat önceki son yazım ile bu yazım arasında defalarca tekerrür etmiş şekilde var..

Güzel forumdaşlarım sizlerede cevap vermeyi borç bilirim. 40 50 sene öncesi dediğiniz bana tek kopya gösterin alnınızdan öperim. Japonya 2. dünya savaşından çıktı yaralı ve ağır halde.. tam 1 yıl sonra Subaru scooter üretti. 3 yıl sonra otobüs üretti. Savaştan 12 sene sonrada otomobil üretti. Ve bugün dünya devi birçok markası var. Bizde ise terör hariç savaş yok daha hala çıkçak denen araba çıkmadı ki 2015 teyiz arada 65 sene fark var. Ya insan aklıyla ancak bukadar alay edilebilir!!!! 65 sene önceki teknolojiyle makineleşmeyle bugün birmi ? Ama kopyaladı ama çaldı ama çırptı yaptı ya sene 2015 sen niye çıkaramıyorsun hala kardeşim ? bugün kopya bir otomobilin üretimi 3 ay sürmez ar-ge si 1 sene sürsün 1 buçuk senede otomobil çıkar ilk sene 500 adetlik üretim hedefi koyarsın seri başlangıcı olur özel seri olur ilk otomobil mahiyeti taşıdığı için 1 den 500 e kadar konsolda biryere damga basarsın 2. sene tam seri üretime geçersin milletin aklıyla bukadar alay edilmez ben buna kızıyorum. Ya sanki yoktan varedicek dünyada bütün arabalar ilk otomobilin kopyasıdır başka birşey değil yani kopya sanatını icra etmek bukadarmı zor ? Dışardan parça almanada gerek yok entegre bir fabrika kur Kardemir demir çelik sanayi ile koordine çalış A dan Z ye herşeyini kendin üretirsin. Armaya da ay yıldız koymak için henüz erken daha farklı bir dizayn tasarım olması gerek bir hayvan simgesi ya da subliminal bir şekilde ay yıldız konabilir ama ay yıldız arma için seri üretime geçildiği tarihten itibaren 50 yıl geçmesi lazım ki markan otursun itaat etmesin itaat ettirsin bugün ay yıldız üretilcek arabada amblem olarak kullanılırsa soytarılıktan başka birşey olmaz anca Türk cumhuriyetlerine satarsın o da sonunda Devrim gibi patlar gider müzede sergilersin. Çin , Japonya ' yı oyüzden bize örnek göstermeyin onlar vaat etmedi onlar ağzım burnum demeden yaptı bizse vaat modundayız..
Abisi sen benim dediklerimi anlayamamışsın anlaşılan karşında arabalar hakkından bilir kişi birisi var sana toyotanın mitsubishinin mazdanın subarunun hondanın tarihini bir japon kadar iyi bilirim, bakın ben pragmatik birisiyim şu ülke için hayırlı olacak ne üretilirse ben bunu ayakta alkışlarım, yıllar yılı tofaşı torosu kullandık 76- reno neyse 2000 toros aynı eğer bir toros ayarı bir araç da illa üretirirz, zira askeri alanlardaki gelişmeleri de yakından takip ediyorum zira önlarda da böyle yorumlarla karşılaştım ama şu an envanterimizde kullanılmaktalar, Zira devlet özel sektöre yerli fabrika açması konusunda destek vermekte ama açacak bir babayiğit yok, haa koç gurubu yine montaj işine giriyor haberin olsun, elin yavuru geliyor türkiyede üretim yapıyor niye diye hiç sordun mu?? devlet destek veriyor üretime, bizimkiler de distirbütör olma derdindeler, çalıştırdığın mühendisler o kadar mı basiretsiz? Yerli otomobil projesinin üzerine cahilce baskı kurarak Ak Partiyi ' yi değil meslektaşım Türk mühendislerini aşağılıyorsunuz saygılar.

En kötü başlangıç, en iyi bekleyişten iyidir. İnşallah devamı gelir. İnşallah seçim yatırımı değil; gerçekten kalkınma hamlesi, gelecek yatırımıdır.

70 yıldır bu ülkeye çivi çakmamış zihniyet, kalkıyor yapılan hizmeti beğenmiyorlar, oda yetmezmiş gibi kendileri akıllı, karşısındaki geri zekalı zannediyorlar
Size kalsa bu ülke insansız hava aracıda, helekopterde yapamazdı
Yıllardır koçun kuşlarına binenler şimdi araba beğenmiyorlar

dustero link=topic=85890.msg1026694#msg1026694 date=1444755172' Alıntı:
Ya Allah aşkına az önce haberlerde çıktı daha fabrika bile kurulmamış fabrikanın nereye kurulcağı belli değil!!! Bakan frenlemesini test etmiş falan filan. Soruyorum kaç metrede duruyor bu araç ? bir kişi bile cevaplayamaz!! 2020 de çıkıcak deniyor 2020 de ne var ? ---SEÇİM!!!!---
egon tatmin olduysa konuya devam edelim...
Altay tankı projesi 2008 de başladı ve prototipler hazırlandi ...koç 500 milyon dolar fabrika yatırimi yaptı aktarma organları tümosana verildi silah sistemleri aselsana verildi 2018 de seri üretimi var peki sorarım size bu seçim yatırımımı sizce ...bu ışler KAPUT tasarımına benzemiyo

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...