İlk Gübreleme Amonyum Sülfat mi Üre mi

Tabiki de hocam havalar da sıcaksa ve yağış kesin değilse CAN gübresinde buharlaşma kaybı olmayacaktır. CAN gübresinin de zaten yarısı nitrat yarısı amonyum formundadır. Bence mart ayı ve sonrasında başka herhangi bir gübre aramaya gerek yok. Topraktaki ph ve kireç miktarı da önemli değil bir dekar toprakta yeri geliyor tonlarca kireç olabiliyor bizim atacağımız gübreyle 3-5 kg kireç pek değiştirmez.

Tüketim konusuna gelirsek bitki azotu günlük olarak rakamlar örnek olsun diye;
üreyi 10 gram
amonyum 30 gram
nitrat 50 gram
tüketebiliyor varsayalım.

Bitki de gelişim evrelerine göre sapa kalkana kadar günlük 30-50 gram tükettiğini varsayalım. Sapa kalkım sonrası havaların ısınmasıyla birlikte 70-100-150 gibi artar. Tüketimin arttığı dönemlerde üre ve amonyum formunda azot varsa ihtiyacından az tüketir ve gelişim yavaş olur. Ancak Çimlenme-Kardeşleme sonuna kadar 4 aylık süreçte toplam ihtiyacın %30-40ını tüketiyorken sapa kalkımdan çiçeklenmeye kadar olan 45-60 günlük süreçte %40-50sini tüketir. Bu yüzden erken dönemde azar azar ve çoğunluğu üre formunda gübreleme yapmak en ideali olur. Duruma göre amonyum veya nitrat verilecekse de çok fazla verilmemeli. Tüketemediği aşırı yağış durumunda zaten yıkanacak veya fazla amonyum ve nitrat tüketimi zarar verecektir.

Nisan başında sapa kalkacak buğdaya şubat başında 20 kg kadar üre verdiğimizde sapa kalkana kadar yarısını tüketir kalan yarısı da çoğu nitrat formuna dömüşmüş olur havalar ısınıp gündüz süresi de uzadığında artan tüketimi karşılar. Zaten öncesinde de çok çok azot istemez. 3kg çimlenme (tabanda veriyoruz zaten) 3 kg kardeşlemede yeterli olur. Sapa kalkım sonrası çiçeklenmeye kadar 8-10 kg kadar tüketebilir. Sapa kalkana kadar eksiklik çekmesin yeter.

Bunun dışında genel olarak toprak analizi vs gibi konular verilecek azot için değil diğer elementler için önemli. Azotun formu sadece zaman ve miktar olarak önemli olur. AS gübresindeki kükürt toprağa soğuk dönemde elbet faydalı olur. Üre verip ayrı olarak kükürt vermek daha da faydalı olur ama AS içerisnde zaten var diyerek atıyoruz. Onda da erken dönemde aşırıya kaçmamak gerek. Gözle görülür hiç bir sıkıntı yaşanmaz ancak acısı sonradan çıkabilir.

Dediğim gibi sapa kalkana kadar sürekli amonyum ve nitrat tüketen bitki hastalıklarla mücadele için yeterli enerji biriktiremez ve zararlı böcek ve sineklere de gel ben çok sulu ve besin doluyum beni ye diye sinyal gönderir. 5-10 km mesafedeki tüm sinekler ve böcekler diğer bitkilerle arasındaki onların görebileceği renk farkını algılar ve fıtratlarının gereğini yapıp bizim buğdayı yemeye başlarlar. Zaten fungusit ve ot ilacı atıyoruz bi de böcek ilaçları ile toprağı daha da kirletiriz. Sürdürülebilir değil yani. Size cevap olsun diye değil genel olarak yazdım bunları. Saygılar.
Aynı şeyleri söylüyoruz o zaman. Bu tartışma için size teşekkür ederim. İsterim ki üreticilerimiz traktörlerin teknik bilgileri kadar tarımın da teknik yönünü araştırsınlar.

Bereketli bir yıl geçirmenizi dilerim.

Bu da gelişim evrelerine göre gerekli güneş ışığı. Hava raporlarında gösterilen T.Sıcaklık değerleri. Bölgeye göre bu değerlere ne kadar ulaşabildiği kadar gelişim gösterir. Solar enerji yüksek olduğu ve fotosentez yapabildiği kadar enerji depolar ve özellikle nitrat tüketebilir. Kardeşleme döneminde solar enerjinin en düşük olduğu dönem ve aşırı gübreleme tüketilmez yıkanır bitkide toksik etkiler ve aşırı enerji harcamaya sebep olur. İşin mantığı burdan gelmekte.

Screenshot_2020-04-08 Wheat growth guide pdf.png

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci01
Aynı şeyleri söylüyoruz o zaman. Bu tartışma için size teşekkür ederim. İsterim ki üreticilerimiz traktörlerin teknik bilgileri kadar tarımın da teknik yönünü araştırsınlar.

Bereketli bir yıl geçirmenizi dilerim.
Eyvallah hocam evet aynı şeyleri söylüyoruz kısacası. Malesef Türkçe kaynaklarda çok ezber bilgiler var yabancı kaynaklar cidden işin mantığını daha iyi anlatıyor. Bizim memlekette çiftçiye faydalı olması gereken görevlilerimiz malesef hep ezbere konuşuyorlar. Cidden sorulara doğru düzgün bir cevap alamayıp bu avrupalılar amerikalılar bu işi nasıl yapıyor diye araştırdıkça çiftçiliği yeni yeni öğrenmeye başladım diyebiliyorum kendi adıma. Öğrendikçe de paylaşmaya çabalıyorum kendi çapımda. Size de tüm üreticilerimize de bol bereketli bir yıl diliyorum.

Hesaplarimi bozan hep bu nitropower un maliyeti. As den cok farkı var mi bunun
Hocam Biri 21 azot diğeri 33 azot 1.5 katı fiyat normal yani. Bi de 6 amonyum 27ure. Aslında en ideali bu. Atıldığı gibi amonyum alınmaya başlar ure de yavaş yavaş alınmaya devam eder. 10kgda 3.3 kg azot kardeşleme boyunca yeter. Kükürt de var biraz demir de var. Fiyatı yüksek gibi ama 15 kg As 10kg np hemen hemen aynı fiyat.

• Beğen
Tepkiler: MASAY
nisan mayıs sıkıntı diyorsun yani nıtratli gübrelerde

Şu fotoğraf 21 Mart bizim bölge için. Bu dönemlerde yapmaya çalışıyorum ben son gübrelemeyi. Burdan sonrasinda yağış yeterli olmazsa faydasız olur. Bu dönemde verilenin çiçeklenmeye kadar tüketilmesi gerek. Sizin bölgede Ne zamansa Ona göre. Nisan mayıs değişir.

Resimler ve ekler

• IMAG2542.jpg
    IMAG2542.jpg
    5.2 MB · Görüntüleme: 58
Buğdaylarımız tarlayı kaplamak üzere yağmur halen devam ediyor çok şükür yılbaşından önce 10 cm boya ulaştığından kardeşlenme başlamış olur, kardeşlenme başladığında yapraktan azot(normal üre eriteceği) ve sıvı fosfor çinko (dr tarsa cate znp) uygulaması yapacağım inşallah Ocak ayının başında 22 kg CAN Gübresi atacağım daha sonra Mart başında da 22 Kg CAN atıp 1. Sulamayı yapacağım gübrelemezlerse sonra pas ilacı atmayı düşünüyorum ve pas ilacının içine İsabion koyacağım
Bu kadar azot fazla degilmi buğdaya bende sulu buğdaylara martta 15 kg üre sulama yaparkende sapa kalkma döneminde 15 kg as kullanıyorum dekara 730 kg esperya aldık geçen yıl 2 kez sulama yaptık.

• Beğen
Tepkiler: aenema
Hocam Biri 21 azot diğeri 33 azot 1.5 katı fiyat normal yani. Bi de 6 amonyum 27ure. Aslında en ideali bu. Atıldığı gibi amonyum alınmaya başlar ure de yavaş yavaş alınmaya devam eder. 10kgda 3.3 kg azot kardeşleme boyunca yeter. Kükürt de var biraz demir de var. Fiyatı yüksek gibi ama 15 kg As 10kg np hemen hemen aynı fiyat.
Peki bakalim bu yil da böyle yapalim 10-12 nitro. 14-16 üre .20 civari da can düşürmeye calisacam

Toplamda 12 civarı saf azot ile 730 kg verim..biz de 15-16 azot ile 600 kg verim alıyoruz. Bizimki kuru tarim...
Kafamda deli düşünceler...[emoji23][emoji23][emoji23][emoji23]
Biz kuru tarımda ortalama 200-250 kg alıyoruz iklim ve toprak yapısı çok önemli biz kuru tarımda 20 kg 20-20 veya 15-15-15 kullanıyoruz mart sonuda 10 kg üre kullanıyoruz çoğu yıl buğdaylar kuraklıktan yanıyor

• Beğen
Tepkiler: MASAY

Biz kuru tarımda ortalama 200-250 kg alıyoruz iklim ve toprak yapısı çok önemli biz kuru tarımda 20 kg 20-20 veya 15-15-15 kullanıyoruz mart sonuda 10 kg üre kullanıyoruz çoğu yıl buğdaylar kuraklıktan yanıyor
Doğru iklim çok etkiliyor..bizde de bahar yağışlı geçiyor genelde basaga kadar su sıkıntısi yaşamıyoruz bazen nisanda süt olum başlarken kurak yıllara denk gelirsek verimimizi düşürüyor. Zaten mayısın sonunda hasata geliyor buralarda da bizim soorunlardan biri de taban degilde kirac yerlerimizin yuksek ph ve yüksek kireç ten dolayi ne kadar da yagis alsak verimimizi maksimum 700 lerse sınırlaması. Yoksa taban yerlerimiz 100 kg daha verimli sulama olmaksizin

• Beğen
Tepkiler: aenema ve cihan51
Doğru iklim çok etkiliyor..bizde de bahar yağışlı geçiyor genelde basaga kadar su sıkıntısi yaşamıyoruz bazen nisanda süt olum başlarken kurak yıllara denk gelirsek verimimizi düşürüyor. Zaten mayısın sonunda hasata geliyor buralarda da bizim soorunlardan biri de taban degilde kirac yerlerimizin yuksek ph ve yüksek kireç ten dolayi ne kadar da yagis alsak verimimizi maksimum 700 lerse sınırlaması. Yoksa taban yerlerimiz 100 kg daha verimli sulama olmaksizin
Maşaallah verimleriniz çok iyi ama ph 'yi düşürmek zor iş ama hümik asit gibi ürünler kullanıp en azından bitkinin gübreden daha iyi yararlanmasını sağlayabilirsin.

• Beğen
Tepkiler: MASAY ve aenema