İlk Gübreleme Amonyum Sülfat mi Üre mi

Hocam ure bulamadıgim bir yıl kullandım. Toplam 25 kg attım ama bence yeterli gelmedi azot. Kardeşleme sonuna doğru mutlaka ure lazim bence. Sapa kalkana kadar her formda bol bol azot oluyor toprakta.

10 nitropower / 15-20 üre / 15-25 can atıcam ben. Nitropoweri Aralık bitmeden bir sonraki yagislarda vericem kardeşleme başlangıcinda suan.
KARDEŞLEME BAŞLANGICINDAYSA BEN OLSAM HEMEN VERİRDİM ÇÜNKÜ KARDEŞLEME BAŞLANGICI VERDİĞİM AZOTUN FAYDASINI SAPA KALKARKEN TÜM KARDEŞLERİ AYNI ANDA KALDIRIRKEN FAYDASINI GÖRDÜĞÜM İÇİN 2 YILDIR VERİYORUM...BİZİMKİLER ŞUAN YENİ ÇIKIYOR YARIM YAMALAK YAĞMUR YAĞARSA HEPSİ ÇIKACAK BAKALIM.EĞER BUGUN YARIN YAĞMUR YAĞAR HEPSİ DİZİLİRSE 15 GÜN SONRA KARDEŞLEME BAŞINDA BEN HEMEN AZOTUN BİR KISMINI VERCEM...

Hocam ure bulamadıgim bir yıl kullandım. Toplam 25 kg attım ama bence yeterli gelmedi azot. Kardeşleme sonuna doğru mutlaka ure lazim bence. Sapa kalkana kadar her formda bol bol azot oluyor toprakta.

10 nitropower / 15-20 üre / 15-25 can atıcam ben. Nitropoweri Aralık bitmeden bir sonraki yagislarda vericem kardeşleme başlangıcinda suan.
BENDE 15 NİTRO VEYA SÜLFAT 15 ÜRE SONRA 15-20 CAN A KARAR VERDİM BAKALIM HAYIRLISI OLSUN ...

• Beğen
Tepkiler: aenema
KARDEŞLEME BAŞLANGICINDAYSA BEN OLSAM HEMEN VERİRDİM ÇÜNKÜ KARDEŞLEME BAŞLANGICI VERDİĞİM AZOTUN FAYDASINI SAPA KALKARKEN TÜM KARDEŞLERİ AYNI ANDA KALDIRIRKEN FAYDASINI GÖRDÜĞÜM İÇİN 2 YILDIR VERİYORUM...BİZİMKİLER ŞUAN YENİ ÇIKIYOR YARIM YAMALAK YAĞMUR YAĞARSA HEPSİ ÇIKACAK BAKALIM.EĞER BUGUN YARIN YAĞMUR YAĞAR HEPSİ DİZİLİRSE 15 GÜN SONRA KARDEŞLEME BAŞINDA BEN HEMEN AZOTUN BİR KISMINI VERCEM...
Hocam kuraktan daha tabana verdiğim çalışmadı. Yagişlar sürekli kaçıyor önce bi toprak islansin dedim. Bir sonraki yağışa vericem inşallah. Bu seferki de yağmasaydi zaten aşırı kurak riskli durumdaydi Bi de Gubreyle iyice yakardık. Ama 15kg civarı bir yağış oldu çok şükür kurtardı. Bi sonraki Yagista artık atarım.

Hocam kuraktan daha tabana verdiğim çalışmadı. Yagişlar sürekli kaçıyor önce bi toprak islansin dedim. Bir sonraki yağışa vericem inşallah. Bu seferki de yağmasaydi zaten aşırı kurak riskli durumdaydi Bi de Gubreyle iyice yakardık. Ama 15kg civarı bir yağış oldu çok şükür kurtardı. Bi sonraki Yagista artık atarım.
o da doğru haklısın aslında.bizde yağmur hala yağmadı şu an tek tük atıyor bu gece de yağmazsa açılıyor hava..bu arada nitropower fiyatına ne diyolar hiç sordun mu..burda bir tane kooperatifte buldum o da 2350 diyor ama bayinin biri 2200 civarına getirecem demişti o da henuz getirmemiş.

Toprağın pH değeri ve analize göre karar verilmeli. Yağış az ise; amonyum sülfat, ÜRE'ye göre daha avantajlı. Kireçlilik, tuzluluk ve pH yüksek ise CAN atmak mantıklı değil. Yağışın az olduğu dönemlerde, kimyasal gübreden kaçınmak gerekiyor aslında. Bu benim deneyimlediğim bir durum. Kesinlikle doğru demiyorum. Yanmış hayvan gübresini sulandırıp, süzüp; 1/6 veya 1/8 oranında, holderle tarlaya vermek daha faydalı olur diye fikir verebilirim. Vaktin ve imkaanın varsa denersin.
Yağış yoksa ya da çok az ise, en doğru gübre CAN'dır. CAN gübresindeki nitrat, kurak şartlarda uçmaz ve geriye kalan amonyum azotu da kalsiyum ile kaplandığı için kayıp az olacaktır. Fakat Üre ve AS gübresindeki azot formları yağışsız ortamlarda ya da hafif bir nemde aşırı kayıplar verir. Bu yüzden çimlenmesi tamamlanıp azot eksikliği yaşayan bir bitkiye verilecek en uygun gübre CAN'dır. Ayrıca CAN gübresi toprağın ph'sını yükseltmeyeceği gibi AS gübresi de toprağın ph'sını düşürmez. AS gübresi sadece geçici ph düşürme özelliğine sahiptir. Eğer azot noksanlığı pek yoksa AS veya Üre kullanılmalıdır. Yalnız, bitkiler ilk yetişme (yeşerme ve çimlenme) döneminde amonyum azotunu tercih eder. Çimlenmesi tam olarak bitmeyen bir bitkiye hicbir gübre verilmemeli. Taban gübresindeki azot yeterlidir.

Buğdaylarımız tarlayı kaplamak üzere yağmur halen devam ediyor çok şükür yılbaşından önce 10 cm boya ulaştığından kardeşlenme başlamış olur, kardeşlenme başladığında yapraktan azot(normal üre eriteceği) ve sıvı fosfor çinko (dr tarsa cate znp) uygulaması yapacağım inşallah Ocak ayının başında 22 kg CAN Gübresi atacağım daha sonra Mart başında da 22 Kg CAN atıp 1. Sulamayı yapacağım gübrelemezlerse sonra pas ilacı atmayı düşünüyorum ve pas ilacının içine İsabion koyacağım

o da doğru haklısın aslında.bizde yağmur hala yağmadı şu an tek tük atıyor bu gece de yağmazsa açılıyor hava..bu arada nitropower fiyatına ne diyolar hiç sordun mu..burda bir tane kooperatifte buldum o da 2350 diyor ama bayinin biri 2200 civarına getirecem demişti o da henuz getirmemiş.

Bir ay önce falan üreyi almıştım da nitropower daha gelmemişti. Fiyat ne olur bilmiyorum bu hafta bakıcam ben de. 2200e bulabiliyorsan hiç kaçırma derim. Yılbaşından önce almaya bak hocam üreyi-nitropowerı falan. Can'ı da şubat sonuna kadar almak lazım %10-15 zam geliyor hemen. Adamlar depoya girmiş malına her hafta zam yapıyor TKK dahil.

sıvı fosfor çinko (dr tarsa cate znp) uygulaması yapacağım inşallah
Hocam şuan fiyatları nedir? Buğday için biraz pahalı bir ürün bence, ben nohutta çiçeklenme öncesi atıyorum çiçeklenmeyi çok hızlandırıyor hepsi aynı anda çiçekleniyor. Çok kaliteli bir ürün ama fiyatları malum. Bi de ilk gübre üre olsun nitrat düşük fotosentez kapasitesi dönemlerinde iyi olmuyor. Çok enerji harcıyor bitki, sonra gelsin hastalıklar sinekler böcekler soğuk stresi vs.

Bir ay önce falan üreyi almıştım da nitropower daha gelmemişti. Fiyat ne olur bilmiyorum bu hafta bakıcam ben de. 2200e bulabiliyorsan hiç kaçırma derim. Yılbaşından önce almaya bak hocam üreyi-nitropowerı falan. Can'ı da şubat sonuna kadar almak lazım %10-15 zam geliyor hemen. Adamlar depoya girmiş malına her hafta zam yapıyor TKK dahil.

Hocam şuan fiyatları nedir? Buğday için biraz pahalı bir ürün bence, ben nohutta çiçeklenme öncesi atıyorum çiçeklenmeyi çok hızlandırıyor hepsi aynı anda çiçekleniyor. Çok kaliteli bir ürün ama fiyatları malum. Bi de ilk gübre üre olsun nitrat düşük fotosentez kapasitesi dönemlerinde iyi olmuyor. Çok enerji harcıyor bitki, sonra gelsin hastalıklar sinekler böcekler soğuk stresi vs.
Bildiğim kadarıyla amonyum azotu için bitkiler enerji harcıyor. Kalsiyum amonyum nitrat gübresinde artı ve eksi yükler eşit olduğu için hiçbir olumsuz etki olmuyor.

Bildiğim kadarıyla amonyum azotu için bitkiler enerji harcıyor. Kalsiyum amonyum nitrat gübresinde artı ve eksi yükler eşit olduğu için hiçbir olumsuz etki olmuyor.
Hocam bi alıntı yapayım;

NO3- Nitrat (Nitrik asit tuzu iyonu)en fazla enerji kullanır.
NH4+ Amonyum (Güçsüz bir asit olan Amonyum doğada proteinlerde bulunur) daha az enerji kullanır
NH2 Amin hiç enerji kullanmaz

Amonyum NH4
kökler tarafından alınır ve genellikle köklerde NH2 (amine) dönüşür. Bunun olabilmesi için köklerde karbonhidrat bulunması gerekir. Kökler tarafından absorblanan her NH4+’nın amine dönmesi için karbonhidrata ihtiyaç vardır.Eğer karbonhidrat sınırlı miktarda ise NH4+ bitki için toksik olacaktır. Bu bitkilerin NH4+ ile neden sorun yaşadıklarını açıklamaktadır.
Nitrat NO3
Nitrat ta kökler tarafından alınır ama amine dönüştürülmeden yapraklara taşınır. Bu nedenle köklerdeki karbonhidratlardan çok yapraklardaki karbonhidratları kullanır. Yapraklarda köklerden daha fazla karbonhidrat bulunmaktadır ve NO3- normalde toksik değildir.
Amin NH2
Formu zaten amindir. Amine dönüşmek için karbonhidrata ihtiyaç duymaz.

Bunlara dayanarak, erken dönemde toprakta fazla nitrat bulunması bitkinin beslenmesi için çok enerji harcamasına sebep olacak. Fotosentez az, enerji az, olası tüm stres faktörleriyle mücadele düşük olur. Veya fazla nitrat tüketimi çok sayıda sinek böcek çekebilir. Yapraklardaki yoğun nitrat ve su birikimini kızılötesi duyarlılıkları sayesinde çok uzaklardan farkedebiliyorlar. Trakyada son yıllarda sürekli sinek böcek ilacı kullanmak zorunda kalınmasının sebebi de bu. Erken ekim, fazla gübreleme, erken gelişme vs

Amonyum formundaki azotun da fazla bulunması yine aynı şekilde yeterli karbonhidrat yoksa kısacası fotosentez yine sınırlıyken köklerdeki amonyum azotunu sindirmesi de zor olur ve sindirilemeyen amonyum azotu toksik olur. Yapraktan çay şekeri verilmesi bu fazla biriken amonyum toksisitesini nötrler.

Erken dönemde en iyi azot üredir, bitkinin bir miktar kökten direk üre alma kapasitesi vardır. Bir miktar da amonyum alır (üreye göre daha fazla) bitkinin alabildiğinden fazlası da nitrata dönüşür. Böylece bir mitkar da nitrat formunda azot tüketir. Dengeli beslenme diyebileceğimiz bir gübreleme yapmış oluruz.

Tabiki yine de haddinden fazla üre vermek yine tüketimden fazlasının nitrata dönüşmesi ve yine fazla nitrat tüketimine sebep olabilir. Üst gübreyi bölmek ve 3-4 seferde vermek en çok da bu konuda avantajlı olur. Toprakta sürekli her formda azot bulundurmak ve bunu da bitkinin tüketebileceği, ihtiyacı olacağı miktarlarda bulundurmak.

Bu yüzden erken dönemde nitrat acil azot ihtiyacı yoksa zararlıdır. Fazla amonyum da iyi değildir sonuçlarına ulaşabiliriz. Saygılar.

• Beğen
Tepkiler: karga ve Alexander

Benim tarlaların geneli kireçli.Mart sonu gibi yağışa göre 26 can'mı atayım As mi atayım.Kimisi diyor kireçli ph yüksek topraklarda can gübresi tehlikeli diyorlar.As at diyorlar.Amonyum sülfat en son gübrelemede can yerine atılırsa daha iyimi olur kireçli ph yüksek topraklarda.

Benim tarlaların geneli kireçli.Mart sonu gibi yağışa göre 26 can'mı atayım As mi atayım.Kimisi diyor kireçli ph yüksek topraklarda can gübresi tehlikeli diyorlar.As at diyorlar.Amonyum sülfat en son gübrelemede can yerine atılırsa daha iyimi olur kireçli ph yüksek topraklarda.
Ben şöyle bir öneri yapıyım buğdayda mart Ayı sonu için buğday başaklanma zamanında olacağı için 26can yani nitrat atmak daha önemlidir. Amonyum sülfatıda başaklanmadan önce atmanızda fayda var o yüzden ph değerini önceden az da olsa dengelemiş olursunuz.

Asitli topraklarda calsiyumlu gübre daha uygun olur
Alkali kireçli toprakta kükürtlü gubre daha iyi olur.
Toprakta yetistirilecek bitkinin PH dengesini sağlayabilmek ıçin bu şekilde gereklidir.Buğday tarımında taban gübresi uygulandıktan sonra
A.s%21 uygulamak daha uygun faydalı oluyor topraktaki ve taban gubresinde verilen fosforu buğdaya faydalı hale getiriyor.
Buğday kışa k0yu yeşil renkli olup daha direncli olarak hazirlaniyor.
Üst gübre olarakda %46 üre gübresini imkanlar dahilinde üst sınırlarda uygulamak fayda sağlıyor.
Tecrübelerimiz bu yönde.Ocak sonu şubat başı 20 kg %46 üre uygulayıp mart ayı başında 20-30 kilogram %33 nitrat uygulayabilsek harika olurdu .keske devletimiz %33 nitrati sadece çiftci icin serbest burakmis olsa daha iyi olurdu.suan satisi serbest birakilan %26 nitrat olduğu için onu uygulamak zorundayız.
Alkali topraklarda mümkünse 3.Üst gubrelemeyide yine %46 üre uygulanabilkr.
Ama tabiki bu anlatmak istediğim ihtimaller tamamen yağış rejimi ile alakalı.

Son düzenleme:
Hocam bi alıntı yapayım;

NO3- Nitrat (Nitrik asit tuzu iyonu)en fazla enerji kullanır.
NH4+ Amonyum (Güçsüz bir asit olan Amonyum doğada proteinlerde bulunur) daha az enerji kullanır
NH2 Amin hiç enerji kullanmaz

Amonyum NH4
kökler tarafından alınır ve genellikle köklerde NH2 (amine) dönüşür. Bunun olabilmesi için köklerde karbonhidrat bulunması gerekir. Kökler tarafından absorblanan her NH4+’nın amine dönmesi için karbonhidrata ihtiyaç vardır.Eğer karbonhidrat sınırlı miktarda ise NH4+ bitki için toksik olacaktır. Bu bitkilerin NH4+ ile neden sorun yaşadıklarını açıklamaktadır.
Nitrat NO3
Nitrat ta kökler tarafından alınır ama amine dönüştürülmeden yapraklara taşınır. Bu nedenle köklerdeki karbonhidratlardan çok yapraklardaki karbonhidratları kullanır. Yapraklarda köklerden daha fazla karbonhidrat bulunmaktadır ve NO3- normalde toksik değildir.
Amin NH2
Formu zaten amindir. Amine dönüşmek için karbonhidrata ihtiyaç duymaz.

Bunlara dayanarak, erken dönemde toprakta fazla nitrat bulunması bitkinin beslenmesi için çok enerji harcamasına sebep olacak. Fotosentez az, enerji az, olası tüm stres faktörleriyle mücadele düşük olur. Veya fazla nitrat tüketimi çok sayıda sinek böcek çekebilir. Yapraklardaki yoğun nitrat ve su birikimini kızılötesi duyarlılıkları sayesinde çok uzaklardan farkedebiliyorlar. Trakyada son yıllarda sürekli sinek böcek ilacı kullanmak zorunda kalınmasının sebebi de bu. Erken ekim, fazla gübreleme, erken gelişme vs

Amonyum formundaki azotun da fazla bulunması yine aynı şekilde yeterli karbonhidrat yoksa kısacası fotosentez yine sınırlıyken köklerdeki amonyum azotunu sindirmesi de zor olur ve sindirilemeyen amonyum azotu toksik olur. Yapraktan çay şekeri verilmesi bu fazla biriken amonyum toksisitesini nötrler.

Erken dönemde en iyi azot üredir, bitkinin bir miktar kökten direk üre alma kapasitesi vardır. Bir miktar da amonyum alır (üreye göre daha fazla) bitkinin alabildiğinden fazlası da nitrata dönüşür. Böylece bir mitkar da nitrat formunda azot tüketir. Dengeli beslenme diyebileceğimiz bir gübreleme yapmış oluruz.

Tabiki yine de haddinden fazla üre vermek yine tüketimden fazlasının nitrata dönüşmesi ve yine fazla nitrat tüketimine sebep olabilir. Üst gübreyi bölmek ve 3-4 seferde vermek en çok da bu konuda avantajlı olur. Toprakta sürekli her formda azot bulundurmak ve bunu da bitkinin tüketebileceği, ihtiyacı olacağı miktarlarda bulundurmak.

Bu yüzden erken dönemde nitrat acil azot ihtiyacı yoksa zararlıdır. Fazla amonyum da iyi değildir sonuçlarına ulaşabiliriz. Saygılar.
Bilgiler için teşekkür ederim. Yalnız şöyle ki; bitkiler amonyum ve üre azotunun tamamını alamıyor. Ancak bir kısminı alabiliyor. Esas olarak kökler, yine nitrat formunda azotu alıyor. Bu sefer de topraktaki bakteriler nitrifikasyonu sağlamak için enerji sarfediyor ve azotun bir kısmını kullanıyor. Elbette erken dönemde Üre daha iyidir. Fakat acil bir noksanlik ve kurak bir gidişat söz konusuysa, CAN daha iyi olur.

• Beğen
Bilgiler için teşekkür ederim. Yalnız şöyle ki; bitkiler amonyum ve üre azotunun tamamını alamıyor. Ancak bir kısminı alabiliyor. Esas olarak kökler, yine nitrat formunda azotu alıyor. Bu sefer de topraktaki bakteriler nitrifikasyonu sağlamak için enerji sarfediyor ve azotun bir kısmını kullanıyor. Elbette erken dönemde Üre daha iyidir. Fakat acil bir noksanlik ve kurak bir gidişat söz konusuysa, CAN daha iyi olur.

Tabiki de hocam havalar da sıcaksa ve yağış kesin değilse CAN gübresinde buharlaşma kaybı olmayacaktır. CAN gübresinin de zaten yarısı nitrat yarısı amonyum formundadır. Bence mart ayı ve sonrasında başka herhangi bir gübre aramaya gerek yok. Topraktaki ph ve kireç miktarı da önemli değil bir dekar toprakta yeri geliyor tonlarca kireç olabiliyor bizim atacağımız gübreyle 3-5 kg kireç pek değiştirmez.

Tüketim konusuna gelirsek bitki azotu günlük olarak rakamlar örnek olsun diye;
üreyi 10 gram
amonyum 30 gram
nitrat 50 gram
tüketebiliyor varsayalım.

Bitki de gelişim evrelerine göre sapa kalkana kadar günlük 30-50 gram tükettiğini varsayalım. Sapa kalkım sonrası havaların ısınmasıyla birlikte 70-100-150 gibi artar. Tüketimin arttığı dönemlerde üre ve amonyum formunda azot varsa ihtiyacından az tüketir ve gelişim yavaş olur. Ancak Çimlenme-Kardeşleme sonuna kadar 4 aylık süreçte toplam ihtiyacın %30-40ını tüketiyorken sapa kalkımdan çiçeklenmeye kadar olan 45-60 günlük süreçte %40-50sini tüketir. Bu yüzden erken dönemde azar azar ve çoğunluğu üre formunda gübreleme yapmak en ideali olur. Duruma göre amonyum veya nitrat verilecekse de çok fazla verilmemeli. Tüketemediği aşırı yağış durumunda zaten yıkanacak veya fazla amonyum ve nitrat tüketimi zarar verecektir.

Nisan başında sapa kalkacak buğdaya şubat başında 20 kg kadar üre verdiğimizde sapa kalkana kadar yarısını tüketir kalan yarısı da çoğu nitrat formuna dömüşmüş olur havalar ısınıp gündüz süresi de uzadığında artan tüketimi karşılar. Zaten öncesinde de çok çok azot istemez. 3kg çimlenme (tabanda veriyoruz zaten) 3 kg kardeşlemede yeterli olur. Sapa kalkım sonrası çiçeklenmeye kadar 8-10 kg kadar tüketebilir. Sapa kalkana kadar eksiklik çekmesin yeter.

Bunun dışında genel olarak toprak analizi vs gibi konular verilecek azot için değil diğer elementler için önemli. Azotun formu sadece zaman ve miktar olarak önemli olur. AS gübresindeki kükürt toprağa soğuk dönemde elbet faydalı olur. Üre verip ayrı olarak kükürt vermek daha da faydalı olur ama AS içerisnde zaten var diyerek atıyoruz. Onda da erken dönemde aşırıya kaçmamak gerek. Gözle görülür hiç bir sıkıntı yaşanmaz ancak acısı sonradan çıkabilir.

Dediğim gibi sapa kalkana kadar sürekli amonyum ve nitrat tüketen bitki hastalıklarla mücadele için yeterli enerji biriktiremez ve zararlı böcek ve sineklere de gel ben çok sulu ve besin doluyum beni ye diye sinyal gönderir. 5-10 km mesafedeki tüm sinekler ve böcekler diğer bitkilerle arasındaki onların görebileceği renk farkını algılar ve fıtratlarının gereğini yapıp bizim buğdayı yemeye başlarlar. Zaten fungusit ve ot ilacı atıyoruz bi de böcek ilaçları ile toprağı daha da kirletiriz. Sürdürülebilir değil yani. Size cevap olsun diye değil genel olarak yazdım bunları. Saygılar.

Şu eğri azot tüketim eğrisi. G30-31 sapa kalkım- G60-61 çiçeklenme. Bu dönemde (30-60 arası) toplam ihtiyacın yarısı civarı bir tüketim söz konusu. Attığımız ürenin yarısı bu döneme hazırlık için. Sapa kalkana kadar 1/3 bile tüketmiyormuş. O yüzden amonyum sülfat veya nitropower gibi kükürtlü gübreler erken dönemde iyi olabiliyor ama miktarında çok çok dikkatli olmak gerek. Amonyum formunda kardeşleme ortasına kadar en fazla 3kg azot verilmeli kısacası. Kardeşleme sonuna doğru 8-10 kg üre formunda saf azot verilebilir.

Screenshot_2020-03-28 Wheat growth guide pdf 2.png

Naçizane herkesin bir tavsiyesi var herkesin bir yorumu var herkes bildiğini söylüyor bizde bir birer bilgi öğreniyoruz. Benim iki üst gübrelemede tercihimin can olmasının sebebi arazilerimiz taban arazi yani ova ve kuvvetli araziler ektiğim buğday Ceyhan 99 sapı çok olan ama yatmaya da çok hassastır. Şöyle ki kimse buğdayını sulamaz geçen sene 30 taban 17 kg tek üre olan araziden sulama yok 730 kg buğday 700 kg saman alındı tek pas yaprak gübresi yok

Benim hedefim sapı kalınlaştıracak gübre kullanarak yatmayı önlemek bitki isabionla stresten korumak iki pas ile hastalık mücadelesi su ihtiyacı olursa buna cevap vermek ayrıca arazi bize göre geniş olduğu için birde memur olduğum için sadece üst gübreleme için hafta sonu zamanımız oluyor o yüzden kayıp yaşamamak için can kullanmak istiyorum ikisindede

• Beğen
Ayrıca daha önceki araştırmalarda Toros gübrenin denemelerinde iki can uygulayanların daha yüksek verime ulaştığı tespit edilmiş
Şu eğri azot tüketim eğrisi. G30-31 sapa kalkım- G60-61 çiçeklenme. Bu dönemde (30-60 arası) toplam ihtiyacın yarısı civarı bir tüketim söz konusu. Attığımız ürenin yarısı bu döneme hazırlık için. Sapa kalkana kadar 1/3 bile tüketmiyormuş. O yüzden amonyum sülfat veya nitropower gibi kükürtlü gübreler erken dönemde iyi olabiliyor ama miktarında çok çok dikkatli olmak gerek. Amonyum formunda kardeşleme ortasına kadar en fazla 3kg azot verilmeli kısacası. Kardeşleme sonuna doğru 8-10 kg üre formunda saf azot verilebilir.

Ekli dosyayı görüntüle 55294
beyler şimdi size bir şey sorucam benim gübreleme programım kardeşlenme başlangıcı 15 kg nitropower kardeşlenme ortası 12 kg üre sapa kalkmada 15 kg can sizce uygun mudur 600 kg verim için buğdayda

• Beğen
Tepkiler: melih10 ve aenema