Hattat 398 vites geçişlerinde ses

Öncelikle iyi akşamlar, iyi forumlar. Haziran başında sıfır olarak aldığımız hattat 398 traktörümüzün birinci ve geri viteslerine geçişlerde aşırı derecede dişli sesi geliyor. Kullanım kılavuzunu incelediğimde senkronmeçli vites kullanıldığı yazıyor. Bu arada diğer vites geçişlerinde herhangi bir sorun yok. Bunun sebebi ne olabilir? Yoksa gayet normal mi? ve son olarak benimle aynı sorunu yaşayan birisi var mı? Şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkür ediyorum. İyi forumlar.

Çözüm
Synchro 12 yazan bütün şamzımanlarda, 1. ve geri viteste sekromeç bulunmaz.
Ara gazı yapmanız gerekir.
Sistemin böyle olmasının yapılış gayesi daha az arıza olması içinmişmişmiş.
Asma kabağı.
Malzemeden tasarruf.
Çelik sekromeç kullanılsa yine arıza sorunu az olur.
Geri viteste senkromeç yok bunlarda anladığım kadarıyla..

Yani tam senkromeç Klasik R-1-2-3 ana vites MF yada muadil şanzımanlarda sadece 1-2-3 arası var geri vitese geçerken senkromeç yok.

3.085 kullanırken bahsettiğiniz gibi R-1 arası ileri geri yaparken çok kıtırtılı geçiyordu, iyice traktörün durması gerekiyordu sessiz olarak geçmesi için.
Normalde de eski model traktör traktör kullanan biri olarak bu durumu yadırgadım açıkçası..

Genel olarak;

--Geri viteste senkromeç sadece ileri geri mekik kolu olan traktörlerde bulunuyor (80-66, TD 95 Same 90 gibi) yandan ileri geri kol bulunan traktörlerde bulunuyor.

--Ana viteste geri seçeneği olan traktörlerde geri vites senkromeç bulunmuyor (285 ,70-56) gibi seçeneklerde tam senkromeç bulunsa dahi geri viteste senkromeç olmuyor.

• Beğen
Tepkiler: umitozkan
Synchro 12 yazan bütün şamzımanlarda, 1. ve geri viteste sekromeç bulunmaz.
Ara gazı yapmanız gerekir.
Sistemin böyle olmasının yapılış gayesi daha az arıza olması içinmişmişmiş.
Asma kabağı.
Malzemeden tasarruf.
Çelik sekromeç kullanılsa yine arıza sorunu az olur.
Bu değerli bilgiler için teşekkür ediyorum, denedim 1300-1400 devir aralığında kusursuz bir şekilde geçiyor viteslere.