Hattat 398 Hakkında

Bizim Komşuda 100 beygirliği var, ben ona sorduğum da güç ve çekiş te sıkıntı yok dedi, ben de şahit oldum. Sağlamlıkta da her traktör de olan sorunlar var diyor. Ama o geri geri çalışırken bayılması varmış, o da her zaman değilmiş. Ama yeni üretilecek traktörlerinde bu sorunu çözeceklermiş.
slide-img-mobil.jpg

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Bayılmasının nedeni ağır oluşu 5 ton geliyor. Ufak bi pompa ayarı ile canavar oluyor.
Lakin şanzımanı biraz ağır devir 285 veya eski 398 ler kadar seri değil.

Çekişi çok iyi benim 285 lr aynı yakıyor nerdeyse

Arka aks kopuyor diyen arkadaşım internette yanlış görmüşsün hars o

Ben de 266 285 398 var çeltik ve sebze işiyle uğraşıyorum Arka tekerlere demir kazık da takıyorum Lazerde daha biyerlerini koparamadım.

Ha gel gelelim konfor ergonomi yok. Hele bi gaz pedalı var ayak bileğini ağrıtıyor. Eksoz gözüne giriyor. Kabin oldukça geniş ve boş. Yalıtım iyi değil lakin motorları gürültüsüz çalışıyor.

Manevraları kubota hariç diğer hepsinden daha iyi hele 398 en çok o dönüyor.

Frenleri iyi tutuyor lakin 3 motorumda ayarsız geldi bana onlarla biraz uğraştım. Onuda öğrendim fren merkezlerinin ayarını kendim yaptım.

Birde 1. Ve geri vitese geçerken cart curt etmese daha iyi olurdu ama mf de öleydi alıştık ona yani.

Sonuçta yerli motor kara düzen

Şanzıman seçeneği hariç gerisi iyi

Minimum fiyatla alınabilecek en iyi yerli traktörler den 1. Tercihim olurdu. Köyde deneme traktöru olarak ilk çıktığında kullanıldı. Kendine uygun ekipman ile 700.saate kadar fazla bir arıza çıkarmadı. Tüm koy üzerinden geçti. Ağırlık olarak 400.ile 500 saat arasında Balyada kullanıldı. Bayır arazide kuvvetli fakat Balyada vites uyumsuzluğu sorunu olduğu için tercih edilmedi. Bence Türk çiftçisini fazla üzecek bir traktor değil. Arıza yapmaz mı yapabilir fakat ithale göre daha uygun olacağı kesin. Bakimlari zamanında yapmak gerekki traktör yarı yolda bırakmasın. Bakim konusunu yazmamin sebebi de bakım maliyetleri artınca çevremde bir çok tanıdık akraba vs bakım periyodunu ya uzatıyor yada bazı bakım malzemelerini 2 bakımda bir değiştiriyor vs vs. Düzgün kullandıktan sonra hattat 398 e kefilim [emoji16]diğer modellerini bilmiyorum.