Günün İşinden Bir Fotoğraf ve Yorum

Arkadaşlar bu arada burası bicildikten sonra iki defa çok güzel yağış aldı.Sapin içinde bayağı bir şekilde buğday yesermis. Aramizda bicerci Arkadaşlar daha iyi bilir.Yanlış düşünmemek için soruyorum. Bu döküntü normal mi?

Resimler ve ekler

• 1000010240.jpg
    1000010240.jpg
    709.4 KB · Görüntüleme: 55
  • 1000010218.jpg
    1000010218.jpg
    253.9 KB · Görüntüleme: 52
  • 1000010216.jpg
    1000010216.jpg
    273.7 KB · Görüntüleme: 46
  • 1000010239.jpg
    1000010239.jpg
    799.1 KB · Görüntüleme: 45
  • 1000010217.jpg
    1000010217.jpg
    276.1 KB · Görüntüleme: 39
  • 1000010236.jpg
    1000010236.jpg
    294.9 KB · Görüntüleme: 38
  • 1000010215.jpg
    1000010215.jpg
    247.1 KB · Görüntüleme: 34
  • 1000010235.jpg
    1000010235.jpg
    294.4 KB · Görüntüleme: 48
Arkadaşlar bu arada burası bicildikten sonra iki defa çok güzel yağış aldı.Sapin içinde bayağı bir şekilde buğday yesermis. Aramizda bicerci Arkadaşlar daha iyi bilir.Yanlış düşünmemek için soruyorum. Bu döküntü normal mi?
Tablanın kelevenin devrini ayarlayamaz Başak dişürür yada taneyi çırpar her yerde döküntü olur
Yada makine kapasitesi üzeri kullanılırsa yada gece nemli olursa sadece namlunun olduğu yer yeşerir onun sebebleride başakta tane kalması yada sapın içinde taneyi düzgün eleyememesi altına kaçırması
Ama hasat zararı olmayabilir doğal sebepten döküntü olabilir
Fotoda çok belli olmuyor

taneden mi yeşermiş kökten mi yeşermiş ? resimden anlaşılmıyor. tane ise çok dökmüş

Bu biçimlerde saplar sap kıyıcıyla tarlaya püskürtüldü galiba, çıkış homojen görünüyor.
Dane kaybında elek altı ve başakta kalan beraber hesaplandığı için kıyıcıyla tarlaya püskürtüldüyse filizlenme artmış olabilir.
Hasatta %1-2lik kayıp mal sahibi için de biçerdöverci için de insaflı görünüyor.
%3 ve üzeri sanırım yasal hak doğuruyor
500kg verim üzerinden bir hesap yapsak
%2 zayiatlı biçimde dekarda 10 kg buğday tarlada kalır.
1 kg buğday takribi 24000 dane ediyormuş
1 dekarda 10X24000 daneden 240.000 dane
Yani metrekarede 240 dane eder
50cmX50cm alanda %2lik kayıpla 60 dane eder
%1lik kayıpla 30 dane eder.
25cmX25cm yani bi karışa bi karış alanda %2lik kayıpta 15, %1lik kayıpta 7-8 dane eder

Üretici gözüyle biçerdöver kayıpları için tolere edilmesi, görmezden gelinmesi gereken oran tartışılmalı.
Biz biçerdöver işletiyoruz hem üretici hem makineci plarak gözümde insaflı oran dediğim gibi %1-2 arasıdır

Son düzenleme:
Tablanın kelevenin devrini ayarlayamaz Başak dişürür yada taneyi çırpar her yerde döküntü olur
Yada makine kapasitesi üzeri kullanılırsa yada gece nemli olursa sadece namlunun olduğu yer yeşerir onun sebebleride başakta tane kalması yada sapın içinde taneyi düzgün eleyememesi altına kaçırması
Ama hasat zararı olmayabilir doğal sebepten döküntü olabilir
Fotoda çok belli olmuyor

taneden mi yeşermiş kökten mi yeşermiş ? resimden anlaşılmıyor. tane ise çok dökmüş

Bu biçimlerde saplar sap kıyıcıyla tarlaya püskürtüldü galiba, çıkış homojen görünüyor.
Dane kaybında elek altı ve başakta kalan beraber hesaplandığı için kıyıcıyla tarlaya püskürtüldüyse filizlenme artmış olabilir.
Hasatta %1-2lik kayıp mal sahibi için de biçerdöverci için de insaflı görünüyor.
%3 ve üzeri sanırım yasal hak doğuruyor
500kg verim üzerinden bir hesap yapsak
%2 zayiatlı biçimde dekarda 10 kg buğday tarlada kalır.
1 kg buğday takribi 24000 dane ediyormuş
1 dekarda 10X24000 daneden 240.000 dane
Yani metrekarede 240 dane eder
50cmX50cm alanda %2lik kayıpla 60 dane eder
%1lik kayıpla 30 dane eder.
25cmX25cm yani bi karışa bi karış alanda %2lik kayıpta 15, %1lik kayıpta 7-8 dane eder

Üretici gözüyle biçerdöver kayıpları için tolere edilmesi, görmezden gelinmesi gereken oran tartışılmalı.
Biz biçerdöver işletiyoruz hem üretici hem makineci plarak gözümde insaflı oran dediğim gibi %1-2 arasıdır
Abilerim kusura bakmayın şimdi eve geldim ve telefona baktım...
İsmail hocam biçer 5.90 di.Arazide düz yer olmakla beraber dalgalı ve eğimli yerler.var.
H.ilerigiden abi biçerin döktüğü bunlar abi de zannımca zayıf bugdaylar elegin uzerinde fan gibi bir şeyler üflüyor sa dışarı atabilir.
Murat kardeşim bravo diyorum, ince hesaplamissin.Hocam biz 30 kg olarak ekeriz. Tarla 32 dekar tamamı değil ama bir 10 dekari böyle. Biz buradan 460 kg bictik, bende yaklaşık 15 kiloyla ekilmis gibi diye düşündüm. O da yüzde 3 falan yapar.
Abartmama gerek yok yani...
Cumlenize teşekkür ederim

Son düzenleme:
Abilerim kusura bakmayın şimdi eve geldim ve telefona baktım...
İsmail hocam biçer 5.90 di. Arazide düz yer olmakla beraber dalgalı ve eğimli yerler var.
H.ilerigiden abi biçerin döktüğü bunlar abi de zannımca zayıf buğdaylar eleğin üzerinde fan gibi bir şeyler üflüyor sa dışarı atabilir.
Murat kardeşim bravo diyorum, ince hesaplamışsın. Hocam biz 30 kg olarak ekeriz. Tarla 32 dekar tamamı değil ama bir 10 dekarı böyle. Biz buradan 460 kg biçtik, bende yaklaşık 15 kiloyla ekilmiş gibi diye düşündüm. O da yüzde 3 falan yapar.
Abartmama gerek yok yani...
Cümlenize teşekkür ederim
New Holland TC 5070 biçerlerde orijinal elekler otsuz tarla biçecek gibi dizayn edilmiş, elekleri değişmek gerekiyor.
Claas Tucano 320 modellerin bazısında karıştırıcı aparatı bulunmuyor, haliyle döküyor.
Rampa yukarı biçer hızlı biçmemeli, birazda şoförün elinden kaynaklanan işler olur.
Biçerdöverin yan camına ayak dayayarak biçilen tarlalarda gördük.
Düz tarlada %1 lik kayıp normal karşılanabilir.
Ofise geçmiş yıllarda buğday götürmüştük, içinde az bir kavuz vardı , ganım yandı , hemen yemlik yazmışlardı.
Şoföre nasıl dersek öyle biçer, hiç kayıp olmasın dersek üründe bir miktar kavuz olabiliyor.
Üründe %5 kayıp olsa şoför biçme parasını tarlaya atıyor, demektir ama tarlanında şekli yoksa şoför ne yapsın.

Ekli dosyayı görüntüle 81523Bugün pulluk sürümü yaparken kovan koptu.
Tecrübeli arkadaşlar bu cnh gruptaki bu problem hakkında beni bilgilendirebilir mi? Biz mi yanlis birseyler yapiyoruz yoksa kronik bir sorun mu? Bir daha yaşamamak için ne önerirsiniz?
Geçmiş olsun. 2013 modeldi galiba bizim köyde td90 ı olan bir komşu vardı. Oda pullukla sürüm yaparken sol arka kopanı bu şekilde kopmuşdu. Traktör 3 gün tarlada yattı. Usta tarlada topladı traktörü. Ben bir kaç tane daha bu şekilde paylaşım görmüşdüm. Sanırım kronik.

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Ekli dosyayı görüntüle 81523Bugün pulluk sürümü yaparken kovan koptu.
Tecrübeli arkadaşlar bu cnh gruptaki bu problem hakkında beni bilgilendirebilir mi? Biz mi yanlis birseyler yapiyoruz yoksa kronik bir sorun mu? Bir daha yaşamamak için ne önerirsiniz?
Çok geçmiş olsun.bende case ıh kullanıyorum ama böyle bişey ne duydum ne gördüm bizim bölgede

• Beğen
Tepkiler: Demir90
Geçmiş olsun. 2013 modeldi galiba bizim köyde td90 ı olan bir komşu vardı. Oda pullukla sürüm yaparken sol arka kopanı bu şekilde kopmuşdu. Traktör 3 gün tarlada yattı. Usta tarlada topladı traktörü. Ben bir kaç tane daha bu şekilde paylaşım görmüşdüm. Sanırım kronik.
Biz arkayı askıya aldık köye indirdik sonra çekici götürdü. Dün gitti servise büyük ihtimal bugün çıkacak.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Bayramın 1. Günü kurbanlıklari römorkla kesim yerine götürürken birde. traktör boğuk gitmeye başladı 4 vitesle çıktığım yeri 2 vitesle çıktım yağ filtre bakımını daha 150 saat önce yapmıştım ama tekrar filtre ve yağ aldım bugün söktüm yaptım mazot el pompasinin oradaki ufak filtre tıkanmış bu vesileyle bakimlar yapılmış oldu. Bi kac güne yulafların biçimine basliycam nasip olursa.

Resimler ve ekler

• 1000059645.jpg
    1000059645.jpg
    134.3 KB · Görüntüleme: 12