Dünya buğday rekoru..

16.02.2010
769
500

Yeni Zelandalı çiftçi Eric Watson 2017 yılında elde ettiği 16.79t/ha (1.679kg/da) buğday verim rekorunu 2020 yılında yine kendi buğday tarlasından 17.39t/ha (1.739kg/da) verim ile kırarak şimdiye kadar elde edilen en yüksek buğday verimi için resmi Guinness Dünya Rekoru[emoji769] ünvanına sahip oldu.

- Çeşit: KWS Kerrin
- Ekilen alan büyüklüğü: 8.63ha (86.3da)
- Ekim Normu: 70kg/ha (7kg/da)

Not: Ülkemizde buğdayda ortalama ekim normu 250kg/ha (25kg/da) dolayındadır. Çiftçi Eric; “Toprak koşulları izin verdiği sürece, ekilen tohum normunun düşürülmesi, ultra yüksek verimler elde edebilmek için daha fazla azot uygulanmasına izin verebilecek sağlam buğday bitkisi gövdelerinin oluşabilmesine sebep oluyor” diyor..

Gübreleme programı resimlerde mevcuttur.

FB_IMG_1595086862528.jpg
FB_IMG_1595086870351.jpg
FB_IMG_1595086866289.jpg

Dünya verim rekorunun 1400 kg olduğunu kullanılan tohum miktarının ise 17- 18 kg olduğunu duymuştum bir ara.. ancak 7 kg tohumla 1700 kg verim olabilirmi ?? Günümüzde imkansız değildir bence.. yanlız bu arkadaş rekor kırmak adına ekstra emek verdiği aşikardır..sıradan bir ekimle tesadüfen elde edilen verim değildir bu verim.. tohum miktarının azaltılması ile kullanılacak gübre miktarı artırılabiliyor eğer aynı gübre miktarı ile daha fazla tohum kullanilsaydi hastalıklar kaçınılmaz olurdu..
Bende arpa buğday ekiminde eğer tohum eleme tohum ise 23 kg Üstüne, yok sertifikalı tohum ise 18-19 kg üstüne çıkmam.. kendi köyünde ve bölgemde arpada eleme tohum en az 35 40 kg arası kullanıyirlar.. ama en iyi verimi yine ben alıyorum . Hatta birkaç arkadaş kullandığım tohum miktarına inanmamış mibzeri arazide bıraktığında gizliden tohum ayarını kontrol etmişler..ama yinede bu yılda fazla tohum kullanmışlar.. şuan bölgemizde çok kurak bir dönem geçiriyoruz buna rağmen tek bir yağmur ile benim arpaların verim tahmini 300 350 civarında komsularımınkiler ise en fazla 200 250 civarında belkide daha da az olabilir çünkü görüntüde ve sapta yanık dediğimiz cansızlık ve danelerde büzüşme var.. yani benim tecrübe ettiğim fazla tohum kullanılması fazla verim değil eksik verim getiriyor.. atacağımız tohum miktarını tohumun biyolojik özelliği, kardeslenme durumu ve toprak yapısı belirliyor..son olarak inşallah diyorum bir gün bu verim rekoru güzel ülkemin bir köşesinde kırılır da bizde rekoru kıran meslektaşımız la övünürüz ..

Dünya verim rekorunun 1400 kg olduğunu kullanılan tohum miktarının ise 17- 18 kg olduğunu duymuştum bir ara.. ancak 7 kg tohumla 1700 kg verim olabilirmi ?? Günümüzde imkansız değildir bence.. yanlız bu arkadaş rekor kırmak adına ekstra emek verdiği aşikardır..sıradan bir ekimle tesadüfen elde edilen verim değildir bu verim.. tohum miktarının azaltılması ile kullanılacak gübre miktarı artırılabiliyor eğer aynı gübre miktarı ile daha fazla tohum kullanilsaydi hastalıklar kaçınılmaz olurdu..
Bende arpa buğday ekiminde eğer tohum eleme tohum ise 23 kg Üstüne, yok sertifikalı tohum ise 18-19 kg üstüne çıkmam.. kendi köyünde ve bölgemde arpada eleme tohum en az 35 40 kg arası kullanıyirlar.. ama en iyi verimi yine ben alıyorum . Hatta birkaç arkadaş kullandığım tohum miktarına inanmamış mibzeri arazide bıraktığında gizliden tohum ayarını kontrol etmişler..ama yinede bu yılda fazla tohum kullanmışlar.. şuan bölgemizde çok kurak bir dönem geçiriyoruz buna rağmen tek bir yağmur ile benim arpaların verim tahmini 300 350 civarında komsularımınkiler ise en fazla 200 250 civarında belkide daha da az olabilir çünkü görüntüde ve sapta yanık dediğimiz cansızlık ve danelerde büzüşme var.. yani benim tecrübe ettiğim fazla tohum kullanılması fazla verim değil eksik verim getiriyor.. atacağımız tohum miktarını tohumun biyolojik özelliği, kardeslenme durumu ve toprak yapısı belirliyor..son olarak inşallah diyorum bir gün bu verim rekoru güzel ülkemin bir köşesinde kırılır da bizde rekoru kıran meslektaşımız la övünürüz ..
Bende bu yıl kullanacağım tohum miktarını azaltmayı düşünüyorum 28 -30 kg/da kullanıyorduk eğer sertifikalı kullanırsam 25 kg ekeceğim

• Beğen
Tepkiler: E..38
bir önceki yıl ekip dane döktürmüştür bu işte bi hinlik var dekara 7kg tohum ve 1
1.730kg her danenin max 4 kardeşleme hesaplasak bunuda 1e 50 max verimle tüm daneleri tamamen doldurduğunu bile varsaysak! imkansız... Benimde arazimin bir bölümü tohum sakat çıkmıştı 20 dönümlük bir alanım %40-45 fire vardı yani 25kg danenin 15kg çıktı şu bi gerçekki o 20 dönüm 650kg verdi kuru tarımda yağışta çok iyiydi! Bana bu rakkam fazla ütopik geldi!!!

Burada merak edilen bir kaç soru çıkıyor. Tohumun 1000 dane ağırlığı kaç gram ? Doğal olarak hektolitre kaç kg? Eğer bin dane ağırlığı 14-15 Kg ise bu ağırlıkta tohum atması çok normal. Bin dane ağırlığı düştükçe hektolitre artar doğal olarak hektrolitre çok yüksektir. Aynı zamanda ekimden hasata kadar olan bu süreyi nasıl uzattılar verimin cevabı bu sorularda gizli yoksa gübreleme yapmakla alakası yok. Buğdayın gelişim süresi uzadıkça sulama durumu artar. Tabii birde şu var yurt dışında saman almıyorlar tarladan bu yüzden boyu kısa tutacak ilaçlar atıyorlar bu da boğum aralarını kısa tutuyorlar. Sulama ve azotlu gübreyşe bir de çeşitle verim artıyor. Mesela verim değil arkadaşlar maliyet ve gelir. Onu kıyaslamak lazım. Belki de sizin 800 kg aldığınız buğday onun 1700 den daha karlıdır

2017 yılında kullandığı tohum ve verim durumu

Rod Smith'in kazanan formül

Toprak - Ağır kil
Çeşitlilik - Dickens
Önceki ürün - Bahar fasulye
Yetiştirme - Minimum toprak işleme
Sondaj tarihi - 22 Eylül
Tohumluk oranı - 185 kg / ha 330 tohum / m2 vermek üzere
Hasat tarihi - 1 Eylül

Verim -% 15 nemle 16,52 ton / ha

2017 yılında kullandığı tohum ve verim durumu

Rod Smith'in kazanan formül

Toprak - Ağır kil
Çeşitlilik - Dickens
Önceki ürün - Bahar fasulye
Yetiştirme - Minimum toprak işleme
Sondaj tarihi - 22 Eylül
Tohumluk oranı - 185 kg / ha 330 tohum / m2 vermek üzere
Hasat tarihi - 1 Eylül

Verim -% 15 nemle 16,52 ton / ha

%15 nemle biz kesinlikle satışa giremeyiz borsaya gitsek tüccar ofise gitsek eksper çevirir

Şunu belirteyim arkadaşlar çok tohum gerçekten çok verim değil çünkü civarimizda tohumluk firması ile çalışan bi çiftçi var adam arazilerini sürekli arpa ekiyor ve 700,800 hatta anız tarladan 1 ton verimler alıyor 6 sıralı arpada tabi 800 kg verim 6 sıralı arpada herkese normal gelebilir lakin 7 senelik anız tarlasında 1 ton verim aldı tabi adam sır gibi bi şey nasıl çalıştığını söylemiyor bu sene dekar 11 kg tohumla ekiliş yapıp 980 kg arpa verimi aldığını öğrendim yakın bi akrabasından

Şunu belirteyim arkadaşlar çok tohum gerçekten çok verim değil çünkü civarimizda tohumluk firması ile çalışan bi çiftçi var adam arazilerini sürekli arpa ekiyor ve 700,800 hatta anız tarladan 1 ton verimler alıyor 6 sıralı arpada tabi 800 kg verim 6 sıralı arpada herkese normal gelebilir lakin 7 senelik anız tarlasında 1 ton verim aldı tabi adam sır gibi bi şey nasıl çalıştığını söylemiyor bu sene dekar 11 kg tohumla ekiliş yapıp 980 kg arpa verimi aldığını öğrendim yakın bi akrabasından
Ondan bı bok olmaz isterse 2 ton alsın ogrendigin bildiğin bir şeyi anlatmadiktan sonra ne işe yarar sizin köy tümden öğrense ne olacak buğday arpa fiayatimi düşecek.