Dekara ne kadar yakıt tüketiminiz mevcut ?

Common-rail olması yakiti nasil azalttigi belli ediyor teknoloji farki bu olsa gerek
Bende temmuz da sürerken 3 litre civarında yaktı 5 li 12 numara pulluk la şimdi tiller büyük olduğu için çok yer götürüyor onunda etkisi var saatte 12 13 litre civarında yakıyor devamlı 2000 devirde kullanıyorum

Masallah pullukla sürümlerde 1,2 ler 1,5 lar 1,8 ler havada ucusuyor. Bizim burada 2 litre altına düşmez nadas. Düşerse o iş iş olmaz. Ben istesem 1 litrede yaktırırım pullukla yarım kulak sürerim çıkarım. Pulluğu attığın zaman şaseye kadar oturacak. Ozaman yakıt ölçülür.
Hmm bu dediğini yapan kaç kişi çıkar çarşamba günü 20cm civarı 1.5 lt civarı yaktı anız yeri altı beton kuraklıktan dolayı yağmur yağarsa çizel çekecek ayçiçeği ekilecek yerlere 200 hp traktor dahil 5liyi cekemez beton ywrler birde bazı yerlerimde 5/14 duymuyor 100 lğk bazı tarlalarımdada içi çıkıyor toprak yapısı çok önemli tarlaya girdin traktörün çekeceği kadar salacan ibre 1800 2000 görecek çizelide şase dokunacak o zaman süper olur aradada dip kazan patlatma çekmeli tabi bunıda az yaktırmak için 30 cm değil şaseye kadar orurtulmalı arkadaş td 90 ile 3lü dip kazan çekiyor bende 4 lü takacam 25 cm sürerim😄 sonrada az yakıyor derim çakıl taşlı tarlamı sürerken arkadaş 285ile girdi şaşırsı nasıl yumuşak toprak diye aslında o tarlaya 135 ile sürerken rahmetli babamla ben pullukların üzerine çıkıyordum zor sürerdik batmazdı nasıl 265 aldık çizel çektim toprak işleniyor artık

Hmm bu dediğini yapan kaç kişi çıkar çarşamba günü 20cm civarı 1.5 lt civarı yaktı anız yeri altı beton kuraklıktan dolayı yağmur yağarsa çizel çekecek ayçiçeği ekilecek yerlere 200 hp traktor dahil 5liyi cekemez beton ywrler birde bazı yerlerimde 5/14 duymuyor 100 lğk bazı tarlalarımdada içi çıkıyor toprak yapısı çok önemli tarlaya girdin traktörün çekeceği kadar salacan ibre 1800 2000 görecek çizelide şase dokunacak o zaman süper olur aradada dip kazan patlatma çekmeli tabi bunıda az yaktırmak için 30 cm değil şaseye kadar orurtulmalı arkadaş td 90 ile 3lü dip kazan çekiyor bende 4 lü takacam 25 cm sürerim[emoji1] sonrada az yakıyor derim çakıl taşlı tarlamı sürerken arkadaş 285ile girdi şaşırsı nasıl yumuşak toprak diye aslında o tarlaya 135 ile sürerken rahmetli babamla ben pullukların üzerine çıkıyordum zor sürerdik batmazdı nasıl 265 aldık çizel çektim toprak işleniyor artık

Kardeşim sen biraz erkunt fanatiğisin anladıgım kadarıyla, en son zetorcular vardı forumda fanatik olarak. Ben prensip olarak fanatik arkadaslarla tartısmaya girmiyorum sen haklısın. En güzeli erkunt.

Kardeşim sen biraz erkunt fanatiğisin anladıgım kadarıyla, en son zetorcular vardı forumda fanatik olarak. Ben prensip olarak fanatik arkadaslarla tartısmaya girmiyorum sen haklısın. En güzeli erkunt.
Ne ilgisi var bundan önceki masseydi 50 sene kadar kullanıldı 135 ve 265 derin sürersen yakar toprak yapısı değiştirir her yerönenin yapısı ayrı eskiden 2li 3 pulluktu şimdi 5li üstelik ben yerleri 265 le oynattım erkuntla değil 265 lede beyaz toprağı çıkardım

Masallah pullukla sürümlerde 1,2 ler 1,5 lar 1,8 ler havada ucusuyor. Bizim burada 2 litre altına düşmez nadas. Düşerse o iş iş olmaz. Ben istesem 1 litrede yaktırırım pullukla yarım kulak sürerim çıkarım. Pulluğu attığın zaman şaseye kadar oturacak. Ozaman yakıt ölçülür.
Gerçekten bende şaşırıyorum. Bu değerler nasıl oluyor? Bu sene td 65 çift çeker ile 3 16 lı pulluk ile sürdüm. 2,5 - 3 civarı gitmiştir

Yakıt tüketimi ile ilgili ; traktörün tekerleri kötü ise, ekipman ayarları düzgün değilse, toprak tavında değilse, traktöre uygun ekipman seçilmemişse, arazi eğimli ise vb yakıt tüketimi artar. Ama bahsedilen değerler çok acayip, arkadaşın da dediği gibi kaç cm sürüyorsunuz gerçekten merak ediyorum

Aynen abi bende 2 lt civarında yakıyom yalana gerek yok belki arkadaşlar kum yer sürüyodur 🤣

Td100 alpler 5/13 pullukla 1.3 1.5 yakıyor 3 sıra 13lu kazayaginda 700 gr, 20 sıra çekilir tip mibzerde 50 Gr yakiyor.tr5 100 5/14 kalın şase ünlü ile şuan 2 yi geçiyor daha 80 saatte ama derinlik 22/25 cm mevsim aşırı kurak geçiyor bide

Yakit karsilastirması yapmak icin önce aynı tarlada cift sürmek gerekmez mi, herkesin tarlasinin tavi farkli her traktorün isleyebildigi derinlik farkli, bu gun 12 dekar bir misir yeri surdum 7.5 km hizla 1.5 saatte bitti 25 cm den derin , 15.18 litre mazot yakmistir ayni tarla 3 saattede surüldugü oluyor, celtik yerinde dekara 3 litreden düsmez az kumsal yerde 1 vites hizli gider, verilen yakit ortalamalarıyla ney karsilaştirabiliriz ki ben anlamadim.

Yakit karsilastirması yapmak icin önce aynı tarlada cift sürmek gerekmez mi, herkesin tarlasinin tavi farkli her traktorün isleyebildigi derinlik farkli, bu gun 12 dekar bir misir yeri surdum 7.5 km hizla 1.5 saatte bitti 25 cm den derin , 15.18 litre mazot yakmistir ayni tarla 3 saattede surüldugü oluyor, celtik yerinde dekara 3 litreden düsmez az kumsal yerde 1 vites hizli gider, verilen yakit ortalamalarıyla ney karsilaştirabiliriz ki ben anlamadim.
Köyde bazıları buğdayın kökünü çıkarmaz sürerken sıva sürerler bazısıda dize kadar aydar arkadaşımda t5 veya üstü 140 var vitesi olmayan lardan 15 günce yer hazırlarken ön takımı dağıtmış 140 3/4 senelik potinger çekerken tezekler teneke kadar tam gaz gidiyor kimbilir nekadar yakıyor heçen sene td110 botingeri çekemedi 140 takmışlardı dize kadar yer işlerler 2000 dölüm yerleri var tla100avrupa da var

Şimdi yakıt ekilecek ürüne göre toprak işlemesi yaparsın.
Ben aynı traktör ile toprak tavındayken 70 dekar sürerim 1.2 yakar kıraç tarım arazisinde yaprak boyu derenlik yeterlidir çünkü bölgemde daha fazla insende bundan sonrası çok yakar verimde bir farkta olmaz daha derin sürülen yerin bunları bizzat denedim yarısını derin sürdüm yarısınıda normal olarak.
Diğer türlü sökülmüş pancar yerine girdiğimde en fazla 45 dakar sürer aynı motor
Pancar yeri ni çok derin sürmesende çalışır hasat ettiğin ekipman.
Ama patates yeri öyle değil toprağı derin işleyeceksin ekerken ekme makinası bile ham ve yüzlek kalan yerde ekim makinasının bacağı eğilir .
O tabandaki bir taş denk gelse sökerken makinanın paleti dağılır.

Yani mozot maliyeti belli ekeceğiniz ürün nasıl toprak işleme ile kurtarıyorsa ona göre harekat etmek lazım
Bem pullukta 1.2 yakıyorum 2.5 lt de

Patates ekmek için sürdüğüm tarlalar toplam dekar olarak 36 dekar biraz gezmem gerekti tarlalar arası 3km de öyle olsun toplam olarak 480 liralık yakıt tükettim depoyu boşaltıp başlamıştım işe ölçmek için
Traktör 75 hp gerisi size kalmış
Pulluk 4.11 inç
Yani dekara 2.2 litre gibi bir rakam çıkıyor
Eklemek isterim tarlalar tavı iyiydi
Geçen sene 30 dekar yere aynı pulluk ama kurakta 600 TL yakıt yaktı hatta yakıt an başını sürerken bitti hava yaptı sonra kattığım yirmi litreyi saymıyorum

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin