Damlama Sulama (Mısır)

Yunus mısırı trakkulupten bir arkadaşa ektirdim ve tarla resimlerdeki hale geldi.2 gündür karantinadayım covid pozitifim.Cumartesi tarlayı bozup başkasına tekrar ektircez.Yaklasık zarar 12 bin tl

Sıralar yılan gibi maşallah markör arası kimi yerde 30 cm kimi yerde 120 cm 😀
Tohumun kimisi kardeş kardeşe bitişik kimisi 50 cm sonra ekilmiş 😑
Geçmiş olsun acil şifalar... Ekim yapan operatör baya acemiydi galiba. Hiç mi makinayı kontrol etmedi.

• Beğen
Tepkiler: Ahmet0692
Geçmiş olsun acil şifalar... Ekim yapan operatör baya acemiydi galiba. Hiç mi makinayı kontrol etmedi.
Sağolasın abi.
Ben acemiyim 2 3 kere kontrol ettim sorun var dedim ayar yaptı falan olmamış.
Damlama karın çapı kaç tek yıllık mı çok yıllık mı aldın
Ana boru kaçlık aldın polnet mi aldın kangal mı

22 çap,çok yıllık aldım
Ana boru olarak ta 125 lik mandallı boruları delmeyi düşünüyorum

Sağolasın abi.
Ben acemiyim 2 3 kere kontrol ettim sorun var dedim ayar yaptı falan olmamış.

22 çap,çok yıllık aldım
Ana boru olarak ta 125 lik mandallı boruları delmeyi düşünüyorum
Hayırlı olsun. Ben tek yıllık almayı düşünüyorum. Kiraladığım tarla sahibi sondaj vurmuş ama su az saniyede 7 litre su çıkmış. Buda saatte 25 ton yapar. 22 lik 30 cm ara 1.6 debi boru kullansam tek seferde 6.5 dönüm sulama yapabilirim. Buda 62 dönümde 9_10 sefer hat çevirmek demek.
Her seferde 6 saat su versem 2.5 gün sürüyor
8 saat versem 3 gün de biter. Sondajın elektrik maliyeti ne olur acaba bunu bilmiyorum.

Büyük ihtimalle sulama kanalından su kullanacam su motoru veya santrafijle hattı besleyecem gibi duruyor ama mısır sulama parası biraz fazla olur maliyet hesabı yapıp ona göre birşeyler yapacam artık

Hayırlı olsun. Ben tek yıllık almayı düşünüyorum. Kiraladığım tarla sahibi sondaj vurmuş ama su az saniyede 7 litre su çıkmış. Buda saatte 25 ton yapar. 22 lik 30 cm ara 1.6 debi boru kullansam tek seferde 6.5 dönüm sulama yapabilirim. Buda 62 dönümde 9_10 sefer hat çevirmek demek.
Her seferde 6 saat su versem 2.5 gün sürüyor
8 saat versem 3 gün de biter. Sondajın elektrik maliyeti ne olur acaba bunu bilmiyorum.

Büyük ihtimalle sulama kanalından su kullanacam su motoru veya santrafijle hattı besleyecem gibi duruyor ama mısır sulama parası biraz fazla olur maliyet hesabı yapıp ona göre birşeyler yapacam artık
Pompa kaç kw söylersen saatlik maliyeti söyleyebilirim.
25 ton su çok azmış ama sular,5 güne 1 tekrar başa gelsen yeterde artar bile

Evet çok sordum arkadaşlar 😊 deneyerek öğrendim 😃
İlk sularda 12 saat verdim,şimdi püskülde haftada 2 defa 12 saat veriyorum.
Mısır lar ne durumda Ahmet foto at sana zahmet 🙂
Sulamayı az daha açıklarsan sevinirim.
Tava Ekim yapıp çıkış sağladıktan sonra hangi boyda veya kaç yapraktayken ilk suyu vereceğiz. Sonraki sulama şekli nasıl olur .
Sen tecrübe ettin bizide tecrübelendir 😅

Mısır lar ne durumda Ahmet foto at sana zahmet 🙂
Sulamayı az daha açıklarsan sevinirim.
Tava Ekim yapıp çıkış sağladıktan sonra hangi boyda veya kaç yapraktayken ilk suyu vereceğiz. Sonraki sulama şekli nasıl olur .
Sen tecrübe ettin bizide tecrübelendir 😅
Mısırı biçtikten sonra resimli güzel bi konu açacam 😊 Şimdi açıklarım verim düşük olur olmaz 😃