Damlama Sulama (Mısır)

10.01.2013
2,672
1,188
ankara

Arkadaşlar bu sene danelik mısır tarımını ve sulu tarımı Ankara'da bölgemizde ilk defa yapıcaz.Biraz soru sorsam bana yardımcı olabilirmisiniz.

1) Damlama sulama ile 1 dolu 1 boş suluyacaz,ilk su ne zaman kaç yapraklı iken kaç saat verilmeli, (Su 5 bar,saatte 60-70 ton)

2) Gübreleme kaç gün arayla kaç kg olmalı,

3)İlaçlama için ilaç ne kullanmalıyız ? (Şimdiye kadar tarlalara arpa buğday ekildi)

4) Mısır bu suyumuzla kaç günde bir kaç saat sulanmalı

Güzel Kardeşim kısa bir özet geçeyim
Toprak yapını bilmiyorum ama tahmini 6 su kesin verilir hepsini gübreli olacak şekilde verirsin ilk suyu ot ilacı ve kurt ilacı attıktan sonra hava sıcak olacağı İçin 2 gün sonra ölür ondan sonra bir Mısır kurtları İçin zehir atarsın bu zehirin içine çinko magnezyum amino asit koyarsın onu da atınca verirsin ilk suyu gübreli olarak her suda verirsin gübreyi

• Beğen
Tepkiler: Ahmet0692
https://www.akplas.net/tr/teknik_bilgi/Misir_Uretimi yardımı olur biraz resim vardı bende gelişim dönemlerine göre şu ihtiyacı diye bulamadım bulursam yarın atarim
teşekkür ederim
Güzel Kardeşim kısa bir özet geçeyim
Toprak yapını bilmiyorum ama tahmini 6 su kesin verilir hepsini gübreli olacak şekilde verirsin ilk suyu ot ilacı ve kurt ilacı attıktan sonra hava sıcak olacağı İçin 2 gün sonra ölür ondan sonra bir Mısır kurtları İçin zehir atarsın bu zehirin içine çinko magnezyum amino asit koyarsın onu da atınca verirsin ilk suyu gübreli olarak her suda verirsin gübreyi
Abi kaçar saat su vericez 😀 ilk suyu kaç gün sonra vermem lazım hemen mi vercem 😊 Toprak yapımız güzel abi,40 kg dap 30 kg üre 10kg potasyum vermem yeterli olur mu ?

Bizim burda misir ekildi suan, gübreyi tabana ve üstüne atıyoruz en az 50 kg alt ve uste. Sulama ise mayıs sonu gibi yapıyoruz o zamanda boyu bayağı oluyor ve gübreyi atmış oluyoruz
Mahmut ben 40kg alta 40kg üste atmayı düşünüyorum çünkü tarlalarımız hiç sulanmadı ve hersene de en az 20 üste 20 alta gübre atıldı.
Sulama miktarı / ne zaman tekrarlanacağı / her seferinde ne kadar su verileceği;
- damlatıcıların arasına (30 cm-40 cm-50 cm),
- ekim sıra mesafesine (45 cm - 70 cm),
- damlatıcıların debisine (1,6 lt/h 2,0 lt/h)
göre değişir.
Atilla abi bilgi eksikliği olmuş.
Damlatıcıların arası 30 cm,ekim sıra mesafesi 70cm, damlatıcı debisi 1.6 lt/h damlama borusu siparişi verdik.
Ayrıca youtube videolarını en az 2 şer 3 er kere izledim çok faydalı bilgiler,youtube ta devam etmen lazım senden çok şey öğrendim burdan teşekkür ederim 🙏

Bu doneler doğrultusunda her bir bölüme (damlama ile bir defada sulamayı planladığınız alan) günde 3 saat su vermeniz gerekir. 3 saat de bir bölüm değiştirmek zahmetli olduğundan, biz tarımsal pratikte 3 ün katları kadar suluyoruz.

Tarlanın 4 bölüm olduğunu ve her bölüme 12 saat su verdiğinizi varsayalım.

1. gün: 1. Bölüm sulanacak. Sabah 6 - aksam 18 = 12 saat
2. gün: 2. Bölüm sulanacak. Sabah 6 - aksam 18 = 12 saat
3. gün: 3. Bölüm sulanacak. Sabah 6 - aksam 18 = 12 saat
4. gün: 4. Bölüm sulanacak. Sabah 6 - aksam 18 = 12 saat

5. gün: 1. Bölüm sulanacak. Sabah 6 - aksam 18 = 12 saat
...
...
...

- Gündüz-gece durmadan sularsanız, 4 bölüm 2 günde sulanır, 2 gün kuyu durur. 5. gün tekrar başa dönülür. Bunu "damlama acemisi" olduğunuzdan dolayı tavsiye etmem, çünkü gece kontrol / müdahele etmek biraz zor.
- 70 e ekimde damlama borularının serildikleri sıranın tam ortasında olması çok önemli.
- Sulama ile sıra arasını komple ıslatmak lazım diyenleri kesinlikle dinlemeyin.

Bu doneler doğrultusunda her bir bölüme (damlama ile bir defada sulamayı planladığınız alan) günde 3 saat su vermeniz gerekir. 3 saat de bir bölüm değiştirmek zahmetli olduğundan, biz tarımsal pratikte 3 ün katları kadar suluyoruz.

Tarlanın 4 bölüm olduğunu ve her bölüme 12 saat su verdiğinizi varsayalım.

1. gün: 1. Bölüm sulanacak. Sabah 6 - aksam 18 = 12 saat
2. gün: 2. Bölüm sulanacak. Sabah 6 - aksam 18 = 12 saat
3. gün: 3. Bölüm sulanacak. Sabah 6 - aksam 18 = 12 saat
4. gün: 4. Bölüm sulanacak. Sabah 6 - aksam 18 = 12 saat

5. gün: 1. Bölüm sulanacak. Sabah 6 - aksam 18 = 12 saat
...
...
...

- Gündüz-gece durmadan sularsanız, 4 bölüm 2 günde sulanır, 2 gün kuyu durur. 5. gün tekrar başa dönülür. Bunu "damlama acemisi" olduğunuzdan dolayı tavsiye etmem, çünkü gece kontrol / müdahele etmek biraz zor.
- 70 e ekimde damlama borularının serildikleri sıranın tam ortasında olması çok önemli.
- Sulama ile sıra arasını komple ıslatmak lazım diyenleri kesinlikle dinlemeyin.
Abi teşekkür ederim.

Peki abi bu sulama periyodunda gübreyi kaç kg ve hangi aralıklarla nasıl vermemizi tavsiye edersin.

Birbirimize iklim olarak yakın bölgeler sayılırız.Nisan 20'de mısırı ektiğimizi varsayarsak ilk su ne zaman verilmeli,

Bu 4 günlük periyotla sulandığı zaman danelik mısıra damlama ile 1000 m2 alanda yıllık ortalama kaç ton su vermeliyiz ?

• Beğen
Tepkiler: bahadır26
Mevsimler degisti ayni bölge sene seneyi tutmuyo ama kaba fikir verebilir gübreleme olarakta topraz analizine göre fikir yürutmek iyi olacaktir hedef verime gore gübre miktari degisiyor sencer solakoğlu videolarında güzel bilgiler var

Resimler ve ekler

• 20210217_125951.jpg
    20210217_125951.jpg
    98.7 KB · Görüntüleme: 133
  • Beğen
Abi teşekkür ederim.

Peki abi bu sulama periyodunda gübreyi kaç kg ve hangi aralıklarla nasıl vermemizi tavsiye edersin.

Birbirimize iklim olarak yakın bölgeler sayılırız.Nisan 20'de mısırı ektiğimizi varsayarsak ilk su ne zaman verilmeli,

Bu 4 günlük periyotla sulandığı zaman danelik mısıra damlama ile 1000 m2 alanda yıllık ortalama kaç ton su vermeliyiz ?

"Genel tavsiye" taban gübresi 30 kg/dekar DAP, üst gübre 35-40 kg Üre.

Damlamaları serdikten sonra; 1 gübreli, 1 gübresiz sulama uygulamamız idi. En geç "diz boyu" olduğu zaman üst gübreye başlanmalıdır. Zaten mısır bitkisi 4-6 yaprağa kadar tohumdaki besinleri kullanır, ondan sonra DAP dan gelen N den faydalanır.

Toprak sıcaklığı 10 oC, hava sıcaklığı 15 oC olmadan mısır ekilmesi doğru değil, çünkü çimlenmez / büyümez (sararır). Yıl ne getirir bilinmez ama, bizim bölgede değindiğim şartlar mayıs ilk haftasında oluşur.

Taban ot ilacı kulanılır ise zaten sulama gerekir.

Bizim sistemimiz; yağmurlama ile çıkış sulaması ve hatları tarladan çıkarmak için bir sulama. Yaklaşık 15-20 cm olunca damlama serimi ve ihtiyaç duyunca damlama ile sulama. SAKIN mısırı susatmayın.

Yaklaşık 650 ton /dekar.

• Beğen

Benim yazacaklarım fao700 grubu çeşitlere göre olacak bildiğim kadarıyla Ankara da fao500-600 grubu çeşitler ekiyorlar yani daha erkenci çeşitler o yüzden sen diyeceğim tarihleri günleri 5-6gün önce kendine göre ayar yaparsın.

Mısırın çıkışı en önemlisi. Ne yap et dönümden(1000m2) en az 8000 tane bitkiyi çıkartmaya bak. Tarlaya gittin mibzeri ayarladım 15 e ektim değil. Tarlanda çıktıktan sonra bitkileri say en az 8000 tane olsun. Makbulü 9000 gibi ama 8000 de yeterli ilk senelerde.

4-6 yaprak önemli bu da yaklaşık diz boyuna denk gelir o da ekimden 40-50 gün sonrası demek oluyor. Bu döneme kadar ot ilacını yaprak gübreni çekeceksen ara çapanı çekmeye bak. Hemen arkasından damlamaları çekip su veriyoruz. Su verme saatin bulunduğun yere göre iklime göre değişir ama tohumu aldığın firmanın mühendisini arayıp bizim burda günlük ne kadar buharlaşma oluyor diye sorarsan bi ortalama söyler mutlaka. Marmara bölgesinde mesela 7mm baz alınır genelde. Yani günlük mısırın su ihtiyacı 7mm(dönüme 7 ton su) su oluyor. Eğer damlamaların 1.6lt debilikse(saatte yaklaşık 3700litre su verirsin dönüme) her gün için 1.5-2 saat su vermen gerek damlamadan.

Sulamayı kaç günde bir yapacağını genelde sen belirlemezsin :) şartlar belirler. Eğer su bende çok diyorsan 4-5 günde bir 8 saat su vermek yeterli olur ama 7 günde bir sulayacam dersen 13-14 saat su basman gerekir. Gübreleme olarakta püslüle kadar ki bu 60-70. günler oluyor azotlu gübrelemenin %90 nını bitir. Ben püsküle ilk girdiğinde de son bir kez üre-şeker gübresi verilmesinin daha verimli olduğunu gözlemledim.

Püsküle kadar olan her sulamanda gübre vermeye çalış. Yani dönüme 50kg üre verceksen ve eğer 5. sulaman püsküle denk geliryorsa her suda 10kg üre gübresi ver. Map vereceksen misal dönüme 5 kg ilk suda 2kg ver 2. suda 2 kg 3. suda 1 kg ver. Potasyumlu gübrelemede Potasyum sülfat kullanmak daha ucuz oluyor. Potasyumlu gübrelemeyi tam püskülde değil de püsküle girmeden önceki haftada ki suda vermeye başla. Vereceğin potsyumuda 2-3 suya bölmek yine en iyisi.

Birde erken dönemde magnezyum sülfat mutlaka kullan çok faydasını görürsün. Taban gübresinde biz 13.24.12+so3+me kullanıyoruz dönüme 50 kg üste 50kg üre 10 kg şeker ve 5-10kg potasum süfat atıp 1700-1800 civarlarını alıyoruz 17-18 rutubette. Dönümden çıkan 6500 bitkiyle. Sen 9000 bitki çıkarırsan daha iyi olur daha çok gübre verip daha çok verim yaparsın. Bu arada mısırı tavında çıkartmakla sulayarak çıkartmak arasında bazı farklar var. Tavında çıkartmak her zaman daha makbül.

Arkadaşlar bu sene danelik mısır tarımını ve sulu tarımı Ankara'da bölgemizde ilk defa yapıcaz.Biraz soru sorsam bana yardımcı olabilirmisiniz.

1) Damlama sulama ile 1 dolu 1 boş suluyacaz,ilk su ne zaman kaç yapraklı iken kaç saat verilmeli, (Su 5 bar,saatte 60-70 ton)

2) Gübreleme kaç gün arayla kaç kg olmalı,

3)İlaçlama için ilaç ne kullanmalıyız ? (Şimdiye kadar tarlalara arpa buğday ekildi)

4) Mısır bu suyumuzla kaç günde bir kaç saat sulanmalı
Td ye sordun mu bu yoğun tempoya hazirmi 🤣

• Beğen