çerezlik ayçiçeği gübreleme

Üstüne En az iki ay yağış ihtimali var ozaman ure ile ekilir hocam.

Buğdayda cok ure olursa çimlenmeyi bozuyor biraz çiçekte olur mu bilmem ama üstüne iyi yağış olursa güzel olur.

Hocam patentkali potasmagin 50kgligi aslında.

Bir de havalı Gubreliyse banda vereceksen cok iyi olur. Harman yapacaksan Gubreyi 1kg da çinko ekle hocam zoruna gitmezse.
Ayçiçeğinin önü yaz mevsimi .patentkali de kükürt var.kükürt iyi dir de bizim burda yazin aşırı sıcaklar oluyor kükürt orani da yüzde 42 olunca acaba susuzlik oranini arttirir mi..o yuzden potasmagi mi tercih etsem....
Evet mibzer gubreli..banda vercem.Peki harman yapsam 15 üre 15 potasmag 2 kg çinko sülfat i iyice karıştırıp tekrar torbalasam sıkıntı çıkar mi.....

Ayçiçeğinin önü yaz mevsimi .patentkali de kükürt var.kükürt iyi dir de bizim burda yazin aşırı sıcaklar oluyor kükürt orani da yüzde 42 olunca acaba susuzlik oranini arttirir mi..o yuzden potasmagi mi tercih etsem....
Evet mibzer gubreli..banda vercem.Peki harman yapsam 15 üre 15 potasmag 2 kg çinko sülfat i iyice karıştırıp tekrar torbalasam sıkıntı çıkar mi.....
Aynı gün içinde ekerim dersen sorun olmaz. Çok beklerse ure ucabilir.

Potasmagda da aynı kükürt var hocam. Bi de kükürt de nitrat kadar olmasa da yıkanıyor. Bitkide kullanıyor. 4kg kükürt cok gelmez bence. 10kg potasmag yeter hocam fazlasına gerek yok bence.

15-15-15 gibi gübrelerle ekince potasyum veriyoruz magnezyum az alıyor. O yüzden magnezyum da vermek gerekiyor.

Ben bugdaya bile veriyorum. 100kg için 150-250 gram magnezyum tüketiyor buğday. Çok değil aslında ama toprak Kirecliyse veya potasyum çoksa magnezyum tam yeterli alamıyor bence. Çünkü ekmeden önce çinko ile toprağa karıştırıyorum ve yapraktan veriyorum bir kaç yıldır. Eskiye göre çok daha koyu yeşil oluyor.

Ayçiçegi daha çok istiyor Bugdaya göre bence illa vermek lazım. Potasmag patentkali cok cok iyi olur. Veya 15-15-15e 3kg magnezyum 2kg çinko. Topraktaki fosfora gore tercihler degisebilir.

• Beğen
Tepkiler: MASAY