Buğdayda Çinko ve Bor Kullanımı

Ynt: Buğdayda Çinko ve Bor Kullanımı

ydincbayram link=topic=79297.msg945004#msg945004 date=1418300563' Alıntı:
Fehim abi bende onu düşünüyordum soruna bir şeyde ben eklemek istiyorum. 25 Kg lık toz ya da granül çinko yu suda eritip yabancı ot ilacıyla birlikte uygulamamızın bir sakıncası olabilir mi? Malum 1 lt lik sıvıları karıştırıyoruz ilaçla eğer bunu da karıştırabiliyorsak büyük masraftan kurtulur dilediğimizce de verebiliriz. Endişem ilaçla tepkimeye girerse ilaç da işe yaramaz çinko da.

tarımsal danışmanla sohbet sırasında başka ilaçla karışabilirliğini sorduğumda kök ilaçlarıyla atılabilir demişti.

cem.ispir link=topic=79297.msg944940#msg944940 date=1418262845' Alıntı:
Bugdayda cinko konusu acilmisken, bir suredir aklima takilan bir durum var. Soyle ki bir tarlada taban gubresi yeterli kullanilmadigi icin verilecek fosfor miktarini yapraktan takviye etmek istiyorum. Bunun icin gubretas MAP ile onerilen miktarda ot ilacina karistirip kardeslenme doneminde vermeyi planliyorum. Topraklarda cinko eksikligi de var, ot ilacindan sonra da baskaca bir sekilde holder giremeyecek muhtemelen tarlaya, dolaysiyla kardeslenme doneminde cinko vermek de faydali. Ancak fosfor cinkonun alimini zorlastiriyor bu durumda cinkonun selatli hazir formundan kullanacak olsam kardeslenmede tek uygulama ile :

herbisit + selatli cinko + MAP mi?
herbisit +selatli cinko mu?
herbisit + MAP mi ?

hangisi daha verimli olur sizce ?

not: verilen gubre dekara 22kg Gubretas super ekin. ~5.5kg/dk P , ~110gr/dk Zn yapiyor. Toprak 30% kirecli, pH 7.7

Topraktaki bazı besin maddelerinin birbirleri ile ara arasında 'antagonistik' bir bağ vardır. Daha açık bir değiş ile bir madde, diğerinin alımını güçleştirir yada yavaşlatır.

Mesela topraktaki kalsiyum (kireç) arttıkça, potasyum çok daha yavaş şekilde alınmaya başlar ve meyveler renk, koku ve tat bakımından değer kaybeder.

Çinko ile fosfor arasında da aynen böyle bir bağ mevcut. Bu nedenle ne yaparsanız yapın, birbirlerini etkileyecekler.

Eğer eksiklik var ise, her iki maddenin de verilmesi gerekli. Biri için diğerinden feragat etmek olmaz.

Bunun için en iyi çözüm, bu maddelerin kullanım zamanlarını olabildiğince birbirinden uzak yutmaktır.

Tavsiyem fosforu olabildiğince erken, çinkoyu da olabildiğince geç vermek yönünde olur. Çünkü hububatlar, kardeşlenme sonuna kadar ihtiyaçları olan fosforun tamamını alırlar. Oysa çinko daha geç dönemlerde de alınabiliyor. Zaten taban gübresinde anlık olarak ihtiyacı görecek miktarda Zn olduğundan herhangi bir stres durumu oluşacağını sanmıyorum.

Son olarak hem fosfor hem de çinko, kalsiyum tarafından hızla bağlanarak yarayışsız forma dönüşürler. Özellikle kireçli topraklarda bu sorun daha fazladır. Bu nedenle yapılacak yaprak takviyelerini azar azar ve çok sayıda yapmanız alacağınız faydayı artırır.

fatihcastle link=topic=79297.msg944951#msg944951 date=1418281704' Alıntı:
Yaprak gübresi olarak %33 AN mı önerirsiniz %26 CAN gübresi mi
geçen yıl 2 seferde 15 kg cimen gubresi attim ammavelakin yan tarla gübre atarken dalga dalga bizim tarlaya sıçramış, gübrenin geldiği yerler yığın şekilde diğer yerler normal (arpa 300 kg verim) sebebi dönem olarak yanlış bi dönemde mi gübreleme yaptım

Eğer 15kg/da kullanılıyorsa bu 'yaprak gübresi' değil, 'üst gübre'dir. Karışıklığın çıkma sebebi terimden kaynaklanmış.

Toprak sana vereceği her 100 kg buğday için, senden 2 kg saf azot ister. Bizim sadık yarimiz çok kanaatkardır anlayacağın. Azot yanında diğer maddelere de ihtiyaç duyar ama bunların içinde en çok ve en önemli olanı, tartışmasız azotur.

Şimdi eğer 100 kg Bupday biçmek istiyorsak dekara 2kg saf azot, yani 4kg üre atarak bunu sağlayabiliriz.

Ama 600 kg istiyorsak iş değişiyor. O zaman dekara 12 kg saf azot. Vermek gerekecek. Bunun bir de kayıpları var ki iyi şartlarda %25-30 ' dur bu kayıp. Öyle ise dekara 16-17 kg saf azot vermemiz lazım.

Peki bunu nasıl vericez?

Bunu vermenin en ucuz yolu üre ' dir. 16 kg saf azot için dekara 33 kg üre vermek kafi olurdu. (Mısır gibi yetişme süresi kısa olan bazı bitkilerde yöntem uygulanıyor. Bitkinin ihtiyacı olan tüm azot tek seferde taban gübresi olarak veriliyor ve bir daha gübreleme ile uğraşılmıyor. Yani örnekleri var) Ama buğday 9 ay gibi bir gelişme süresine sahip olduğundan azot, yıkanma ve buharlaşma ile sürekli olarak kayba uğrar. Bu yüzden tek seferde yerine 3 seferde vermek en doğru yol.

Bunun için saf azotu
4kg tabana (dekara 20kg 20-20 yada 18-46 ile)
8-10kg kardeşlenmede (dekara 20-22 kg üre ile)
3-5 kg sapa kalkımda (dekara 15 kg 33 ' lük AN yada 20kg 26 ' lık cAN)

Şeklimde vermek gerekiyor. Eğer azotu yeterli vermemişsek, istediğimiz yaprak gübresini kullanalım, istediğimiz kadar çırpınalım istediğimiz verimleri alamayız.

Kısaca hangi bitki olursa olsun, gübrelemedeki ilk öncelik her zaman azotur.

Bunları anlattım çünkü sizdeki sorunun kaynağı burada.

Kısaca sizdeki durumun sebebi uygulama zamanı falan değil, doğrudan doğruya yeterli miktarda azotun verilememiş olması.

Komşu gübre atarken sizin tarlaya taşan noktaların yığın şeklinde verim yapması, sadece azotu yeterli miktarda almalarından. Başka hiç bir şey değil.

Dekara değil 15kg, toplam 30kg bile 33 ' lük yada 26 ' lık nitrat kullansanız, yine de o azot yeterli gelmez. Çünkü toplamda üstten maksimum 10 kg azot vermiş olursunuz. Oysa bizim en az 12-14 kg vermemiz gerekiyor.

Kısaca kardeşlenmede kullanacağınız gübre tartışmasız üre olmalı ve dekara da 20kg ' dan az atılmamalı.

Sapa kalkımdaki 2. üst gübresini yağış durumuna göre 33 yada 26 ilk nitrat olarak dekara 15 kg civarında kullanmak yeterli olacaktır. Çok fark yaratmaz.

FEHİM link=topic=79297.msg944958#msg944958 date=1418285470' Alıntı:
o kadar uğraşıp yazmışsınız teşekkürler. bende bir soru yazayım. sıvı çinkonun kilosu 8 tl civarı yazmışsınız. 25 kiloluk toz çinko 40 tl ve yüzdelik oranı fazla. tozu eritip atsak daha ekonomik olmaz mı?

Fehim Abi, yukarıdaki mesajlarda en az 3 kere toz çinkonun, sıvıya göre 5-6 kat daha ekonomik olduğunu yazmıştım.

Biz zahmet edip yazdık, sen de zahmet edip okusaydın bu soruyu sormamış olurdun :D

ydincbayram link=topic=79297.msg945004#msg945004 date=1418300563' Alıntı:
Fehim abi bende onu düşünüyordum soruna bir şeyde ben eklemek istiyorum. 25 Kg lık toz ya da granül çinko yu suda eritip yabancı ot ilacıyla birlikte uygulamamızın bir sakıncası olabilir mi? Malum 1 lt lik sıvıları karıştırıyoruz ilaçla eğer bunu da karıştırabiliyorsak büyük masraftan kurtulur dilediğimizce de verebiliriz. Endişem ilaçla tepkimeye girerse ilaç da işe yaramaz çinko da.

Hem sıvı, hem de toz çinko hiçbir sıkıntı olmadan karıştırılabilir. Sadece fosfor ve kalsiyumu içerikler ile şbşrlikte kullanmamaya çalışın.

İlaç karışımları konusunda dikkat edilecek en önemli husus, kalsiyumdur. Eğer katılacak maddlerin herhangi birinde kalsiyum var ise onu başka ilaç yada gübreler ile karıştırmamaya özen gösterin.

sebazios

yazdıklarınızı satır satır ve defalarca okuyorum.ama bazı yazıları defalarca okuyunca veya konudan başka konuyu okuyup yeniden eski konuya dönünce atlamalar oluyor. o kadarını da mahsur görün artık beyler..

sebazios link=topic=79297.msg945036#msg945036 date=1418308157' Alıntı:
Topraktaki bazı besin maddelerinin birbirleri ile ara arasında 'antagonistik' bir bağ vardır. Daha açık bir değiş ile bir madde, diğerinin alımını güçleştirir yada yavaşlatır.

Mesela topraktaki kalsiyum (kireç) arttıkça, potasyum çok daha yavaş şekilde alınmaya başlar ve meyveler renk, koku ve tat bakımından değer kaybeder.

Çinko ile fosfor arasında da aynen böyle bir bağ mevcut. Bu nedenle ne yaparsanız yapın, birbirlerini etkileyecekler.

Eğer eksiklik var ise, her iki maddenin de verilmesi gerekli. Biri için diğerinden feragat etmek olmaz.

Bunun için en iyi çözüm, bu maddelerin kullanım zamanlarını olabildiğince birbirinden uzak yutmaktır.

Tavsiyem fosforu olabildiğince erken, çinkoyu da olabildiğince geç vermek yönünde olur. Çünkü hububatlar, kardeşlenme sonuna kadar ihtiyaçları olan fosforun tamamını alırlar. Oysa çinko daha geç dönemlerde de alınabiliyor. Zaten taban gübresinde anlık olarak ihtiyacı görecek miktarda Zn olduğundan herhangi bir stres durumu oluşacağını sanmıyorum.

Son olarak hem fosfor hem de çinko, kalsiyum tarafından hızla bağlanarak yarayışsız forma dönüşürler. Özellikle kireçli topraklarda bu sorun daha fazladır. Bu nedenle yapılacak yaprak takviyelerini azar azar ve çok sayıda yapmanız alacağınız faydayı artırır.

Eğer 15kg/da kullanılıyorsa bu 'yaprak gübresi' değil, 'üst gübre'dir. Karışıklığın çıkma sebebi terimden kaynaklanmış.

Toprak sana vereceği her 100 kg buğday için, senden 2 kg saf azot ister. Bizim sadık yarimiz çok kanaatkardır anlayacağın. Azot yanında diğer maddelere de ihtiyaç duyar ama bunların içinde en çok ve en önemli olanı, tartışmasız azotur.

Şimdi eğer 100 kg Bupday biçmek istiyorsak dekara 2kg saf azot, yani 4kg üre atarak bunu sağlayabiliriz.

Ama 600 kg istiyorsak iş değişiyor. O zaman dekara 12 kg saf azot. Vermek gerekecek. Bunun bir de kayıpları var ki iyi şartlarda %25-30 ' dur bu kayıp. Öyle ise dekara 16-17 kg saf azot vermemiz lazım.

Peki bunu nasıl vericez?

Bunu vermenin en ucuz yolu üre ' dir. 16 kg saf azot için dekara 33 kg üre vermek kafi olurdu. (Mısır gibi yetişme süresi kısa olan bazı bitkilerde yöntem uygulanıyor. Bitkinin ihtiyacı olan tüm azot tek seferde taban gübresi olarak veriliyor ve bir daha gübreleme ile uğraşılmıyor. Yani örnekleri var) Ama buğday 9 ay gibi bir gelişme süresine sahip olduğundan azot, yıkanma ve buharlaşma ile sürekli olarak kayba uğrar. Bu yüzden tek seferde yerine 3 seferde vermek en doğru yol.

Bunun için saf azotu
4kg tabana (dekara 20kg 20-20 yada 18-46 ile)
8-10kg kardeşlenmede (dekara 20-22 kg üre ile)
3-5 kg sapa kalkımda (dekara 15 kg 33 ' lük AN yada 20kg 26 ' lık cAN)

Şeklimde vermek gerekiyor. Eğer azotu yeterli vermemişsek, istediğimiz yaprak gübresini kullanalım, istediğimiz kadar çırpınalım istediğimiz verimleri alamayız.

Kısaca hangi bitki olursa olsun, gübrelemedeki ilk öncelik her zaman azotur.

Bunları anlattım çünkü sizdeki sorunun kaynağı burada.

Kısaca sizdeki durumun sebebi uygulama zamanı falan değil, doğrudan doğruya yeterli miktarda azotun verilememiş olması.

Komşu gübre atarken sizin tarlaya taşan noktaların yığın şeklinde verim yapması, sadece azotu yeterli miktarda almalarından. Başka hiç bir şey değil.

Dekara değil 15kg, toplam 30kg bile 33 ' lük yada 26 ' lık nitrat kullansanız, yine de o azot yeterli gelmez. Çünkü toplamda üstten maksimum 10 kg azot vermiş olursunuz. Oysa bizim en az 12-14 kg vermemiz gerekiyor.

Kısaca kardeşlenmede kullanacağınız gübre tartışmasız üre olmalı ve dekara da 20kg ' dan az atılmamalı.

Sapa kalkımdaki 2. üst gübresini yağış durumuna göre 33 yada 26 ilk nitrat olarak dekara 15 kg civarında kullanmak yeterli olacaktır. Çok fark yaratmaz.

Fehim Abi, yukarıdaki mesajlarda en az 3 kere toz çinkonun, sıvıya göre 5-6 kat daha ekonomik olduğunu yazmıştım.

Biz zahmet edip yazdık, sen de zahmet edip okusaydın bu soruyu sormamış olurdun :D

Hem sıvı, hem de toz çinko hiçbir sıkıntı olmadan karıştırılabilir. Sadece fosfor ve kalsiyumu içerikler ile şbşrlikte kullanmamaya çalışın.

İlaç karışımları konusunda dikkat edilecek en önemli husus, kalsiyumdur. Eğer katılacak maddlerin herhangi birinde kalsiyum var ise onu başka ilaç yada gübreler ile karıştırmamaya özen gösterin.
Anladim abi dedigini yapacağim sonucunu bicimde paylaşirim bu arada 8 ton üre 6 ton 33 atmam gerekecek battik 😰😰😰😰😰😰

fatihcastle link=topic=79297.msg945411#msg945411 date=1418387785' Alıntı:
Anladim abi dedigini yapacağim sonucunu bicimde paylaşirim bu arada 8 ton üre 6 ton 33 atmam gerekecek battik [emoji27][emoji27][emoji27][emoji27][emoji27][emoji27]

:) belki de tam tersi, batmayacak, aksine çıkacaksınız. [emoji41]

yılmaz verdiğin bilgiler çok güzel teşekkür.sana göre ürenin tam atım zamanı ne zaman mesela sen tarih olarak ne zaman atıyorsun. yoksa sen genelde buğday gelişiminimi takip ediyorsun*

Yılmaz sağolasın emeklerin için, bu sene deneyeceğim toz çinko karışımını.
Bu konu altında ya da yeni bir konuda buğdayda kullandığın ilaçları ve bitki besleme ürünlerini de fiyatlarıyla birlikte paylaşırsan, bizimde kıyaslama imkanımız olur.

sezgin39 link=topic=79297.msg945556#msg945556 date=1418419201' Alıntı:
yılmaz verdiğin bilgiler çok güzel teşekkür.sana göre ürenin tam atım zamanı ne zaman mesela sen tarih olarak ne zaman atıyorsun. yoksa sen genelde buğday gelişiminimi takip ediyorsun*

Buğday ' ın ekim ve gelişim zamanları bölgeye göre ciddi değişim gösterdiği için tarih vermek pek doğru olmaz. Malum, daha buğdayını ekmemiş olan arkaşlarımız var (örnek: Ali Saraç/Manisa)

Gelişime göre konuşmak gerekirse, şahsi görüşüm en doğru zaman kardeşlenme ortası. Kardeşlenme sonuna bile kalmamak lazım.

Çünkü yapılan birçok araştırmada, sapa kalkım sonrası yapılan yoğun azotlu gübrelemenin başak boyunu (dolayısı ile tane verimini) olumsuz etkilediği kanıtlanmış.

Ikinci etken de yağış. Sene çok yağışlı geçiyorsa taban gübresindeki azot hızla yıkanıyor ve bitki kardeşlenme başı ve ortasında azot sıkıntısı çekiyor. Bu tarz çok yağışlı senelerde üreyi 2 ' ye bölüp kardeşlenme başında 10kg, kardeşlenme ortasında ise 15kg olarak (toplam 25kg) atmak hem stresi engelliyor, hem de yıkanma dolayısı ile oluşacak kaybı azaltıyor. Lakin iklim kurak seyrediyorsa, tek seferde 20 kg uygulamak daha mantıklı.

ydincbayram link=topic=79297.msg945567#msg945567 date=1418420872' Alıntı:
Yılmaz sağolasın emeklerin için, bu sene deneyeceğim toz çinko karışımını.
Bu konu altında ya da yeni bir konuda buğdayda kullandığın ilaçları ve bitki besleme ürünlerini de fiyatlarıyla birlikte paylaşırsan, bizimde kıyaslama imkanımız olur.

Zamanı geldikçe hem kendi yaptığım, hem de çevremde başarılı olmuş uygulamaları, artı neticeleri ile birlikte yazmayı planlıyorum bu yıl. Bakalım inşallah bi aksilik olmaz.

Gübre kullanımı hakkında bende bir tecrübemi paylaşayım. Sulak olmayan buğday tarımı yapıyorum. Yıl yağışlı da geçse üre nin ayarı biraz fazla kaçarsa sapı yakıyor.
Geçen yıl başıma geldi fotoğrafta renk farkı da görünüyor.

http://i.hizliresim.com/oY2v4X.jpg

http://hizliresim.com/mrdB94

Bu yüzden gübreyi iki uygulamada atmak bu riski bir nebze ortadan kaldırıyor.

Eğer 33 nitrat kullanılırsa daha güzel bence miktar olarak daha fazla atabiliyorsun. Bu yıl niyetim ise 26 nitrat kullanmak hem makine güzel ve daha uzağa atabiliyor. Hem de gübrenin değmediği kök kalmayacak.

ydincbayram link=topic=79297.msg945669#msg945669 date=1418493573' Alıntı:
Gübre kullanımı hakkında bende bir tecrübemi paylaşayım. Sulak olmayan buğday tarımı yapıyorum. Yıl yağışlı da geçse üre nin ayarı biraz fazla kaçarsa sapı yakıyor.
Geçen yıl başıma geldi fotoğrafta renk farkı da görünüyor.

http://i.hizliresim.com/oY2v4X.jpg

http://hizliresim.com/mrdB94

Bu yüzden gübreyi iki uygulamada atmak bu riski bir nebze ortadan kaldırıyor.

Eğer 33 nitrat kullanılırsa daha güzel bence miktar olarak daha fazla atabiliyorsun. Bu yıl niyetim ise 26 nitrat kullanmak hem makine güzel ve daha uzağa atabiliyor. Hem de gübrenin değmediği kök kalmayacak.

Azot arttıkça su ihtiyacı artıyor. Değişmez orantıdır.

Geçen yılki kış kurağı nedeni ile birçok kişi maalesef benzer durumlar yaşandı.

Aşağıdaki fotoğrafı bugüne, daha doğrusu az önce çektim. Arada görsel katalım ki konunun cazibesi artsın :)

a32d4854d75c167baeba40617a01d111.jpg

• Beğen
Tepkiler: nfatih

Hububatta bor kullanılmaz.Topraktaki miktar yeter de artar.Tehlikelidir, verim düşülüğüne sebep yaratabilir.Boğum aralarını kısaltır.
Çinko ise candır.Kesinlikle kullanılmalıdır.En uygunu çinko sülfat ve topraktandır(en fazla 4 kg).Özellikle Ph ' ı yüksek topraklarda ve bol hayvan gübresi kullanılan tarlalarda çinko eksikliği çokça yaşanır. ilk kardeşlenme döneminde ve kardeşlenme ortasında imkanınızca yapraktan uygulanabilir.Çinko kök gelişiminden,hastalıklara karşı dirence,kaliteye vs gibi birçok aşamada etkilidir.

azoxystrobin link=topic=79297.msg957556#msg957556 date=1421248795' Alıntı:
Hububatta bor kullanılmaz.Topraktaki miktar yeter de artar.Tehlikelidir, verim düşülüğüne sebep yaratabilir.Boğum aralarını kısaltır.
Çinko ise candır.Kesinlikle kullanılmalıdır.En uygunu çinko sülfat ve topraktandır(en fazla 4 kg).Özellikle Ph ' ı yüksek topraklarda ve bol hayvan gübresi kullanılan tarlalarda çinko eksikliği çokça yaşanır. ilk kardeşlenme döneminde ve kardeşlenme ortasında imkanınızca yapraktan uygulanabilir.Çinko kök gelişiminden,hastalıklara karşı dirence,kaliteye vs gibi birçok aşamada etkilidir.
3564d135542897167718dbc4f73b61fb.jpg
8ddb2595e2b524e205931ba338151307.jpg
20b41d0c2015ebda038db8025bf0283d.jpg
arpa daki sararmaya karşı 50 dönüme 1 paket combi yarim paket çinko 300 gram 33 nitratı holderle attim tkk icinde bor olan gübreyi niye attirdı bana sırf satmak icin verdilerse sorarim onlara

fatihcastle link=topic=79297.msg980693#msg980693 date=1426120104' Alıntı:
3564d135542897167718dbc4f73b61fb.jpg
8ddb2595e2b524e205931ba338151307.jpg
20b41d0c2015ebda038db8025bf0283d.jpg
arpa daki sararmaya karşı 50 dönüme 1 paket combi yarim paket çinko 300 gram 33 nitratı holderle attim tkk icinde bor olan gübreyi niye attirdı bana sırf satmak icin verdilerse sorarim onlara

Bilmediklerinden..

Şelatlama hususuna değinmek istiyorum. Bitkiler kök ve yapraklardan alacağı şeyleri alırlar. Kökü insan ağzına, yapraklarıda buruna benzetebiliriz. Şimdi gelelim konuya. Bitki yapraklarındaki gözenekler yani Stomalar çok çok çok küçük gözeneklerdir. Mikro makro besin elementleri tek başlarına o gözeneklerden geçemezler. Nedeni ise atom/molekül boyutlarının gözeneğe göre çok çok çok büyük olması. Firmalar, bu elementlerin bitkiye çabucak geçebilmesi için yapraktan uygulama önermektedirler. Bana göre bunları toprağa vermek daha iyidir ama neyse. Bu elementler yapraklardan tek başlarına geçemeyecekleri için firmalar kimyasala başvurmaktadırlar. Bu kimyasalların başında EDTA (Ethylenediaminetetraacetic acid) gelmektedir. EDTA o elementleri + - iyonlaşma esasına göre çeker ve kaplar. Resimde göreceksiniz. Ve böylece bitkiyi de aldatarak o gözeneklerden girmesini sağlar.
Gelelim humik fulvik asite. Piyasadan sıvı halde aldığımız humik asitler ki ben ona yalnızca humik asit diyemem. Çünkü içinde fulvik asitler, polisakkaritler, vs vs vardır. Bir kere şunu bilmemiz gerekir. Humik asitlerin molekül boyutu çok çok çok büyüktür. Bitkinin yaprağından giremez. Biz bunu yaprağa uyguladığımız zaman sıvı form yaprağı saracak ve bitkinin nefes almasını da bir süre engelleyecektir. Biz bu DOĞAL ŞELATLAMAYI sadece saf FULVİK ASİT ile yapabiliriz. Zannetmiyorum ki piyasada saf halde fulvik asit bulalım. Fulvik ve humik asidin saf halde amerikadaki fiyatı 50-100 cc 25$-110$ arasında değişiyor. Bizlerin alıpta Yapraktan uyguladığı o Humik asitler belkide bitkiye % 5-10 aralığında etkiyor ve paramız boşuna gidiyor. Onun için Humik Fulvik asit çözeltisini TOPRAĞA UYGULAYALIM.

Yakın zamanda üniversite bünyesinde Tübitak Ar-Ge projesine başlıyorum nasipse. Detayları sizlere vereceğim. Nasip olurda başarılı olursam ticari olarak üretime başlayacağım. Sizlerden ricam ürünleri alırken analiz raporlarına bakmanız ve kaliteli firmalardan ürünleri almanızdır. Fiyatı 8 TL den aşağı olan çözeltiler bana güven vermemektedir. Birde bidonların diplerinde katı partiküller varsa o firmayı kullanmamanız ve katı partikülleri ilaç makinesına atmamanız olacaktır.

Resimler ve ekler

• 1_34761789_selatlanma1.jpg
    1_34761789_selatlanma1.jpg
    28 KB · Görüntüleme: 592
    28 KB · Görüntüleme: 585
    28 KB · Görüntüleme: 579

ben uzun zamandır sitede aktif değilim kendi capımda her türlü denemeler yaptım tohum kaplamasıda uyguladım yaprak gübreside bu resimde elementlerin zıtlaşma olayı var en önemliside toprak ph yüksek olursa bitki alımı yarıya düşer bakliyat konusunda çinko demir mağnezyum denemelerim oldu her elementi saf şekilde ayrı zamanda sulama sistemiyle veriyorum

Arkadaşlar elimde şuan sıvı KTS var bunu geçenyıl pancar için almıştık bikısmını yağmurlama ile verdik fakat havaların yağışlı gitmesiyle hasat telaşesiyle birazı elimizde kaldı,
Şimdi sormak istediğim Elimdeki bu potasyumtüyosülfatı içerisine nitrat eriterek buğdaylara kullanabilir miyim?