Buğdayda sarılık için tavsiye

Son yağmurlardan önce merdane çekilip 15 kg üre ekildi
Tabana 10 kg Toros organomineral 9.21.0 ekildi
Çok zayıf duruyolar, 2. Gübre olarak 25 kg nitrat ekilecek

Şimdi yapraktan gübre uygulamyaı düşünüyorum elimde yaprak gübresi olarak( cankat 19.9.9 16.16.16.me) gübretaş dezin var veya amino asit olan isabion alıp ekmeyi düşünüyorum
Sizce hangisini uygulamak daha doğru bir yol olur

Buğday enola cinsidir

Resimler ve ekler

• IMG20230322110829.jpg
    IMG20230322110829.jpg
    345.9 KB · Görüntüleme: 108
  • IMG20230322110832.jpg
    IMG20230322110832.jpg
    530.2 KB · Görüntüleme: 118
  • IMG20230322110844.jpg
    IMG20230322110844.jpg
    530.8 KB · Görüntüleme: 111
  • IMG20230322110945.jpg
    IMG20230322110945.jpg
    347.8 KB · Görüntüleme: 117
  • IMG20230322112108.jpg
    IMG20230322112108.jpg
    601.3 KB · Görüntüleme: 115

Şimdi yapraktan gübre uygulamyaı düşünüyorum elimde yaprak gübresi olarak( cankat 19.9.9 16.16.16.me) gübretaş dezin var veya amino asit olan isabion alıp ekmeyi düşünüyorum

Buğday enola cinsidir
Bugdayın rengi cinsinden dolayı da koyu yeşil olmayabilir kaç gün yagış aldınız hava durumuda etken olabilir üre atımından 7 10 gün içinde rengi değişir ama gübre yağış sıcak hava fotosentez yapıp bitkinin çalışması lazım hardallar da fazlaca büyümüş ot ilacı ister

• Beğen
Tepkiler: Korkmaz__-

Buğday enola cinsidir
merhaba bence ilk yapacagınız yabancı otları öldürmek olsun. baya gelişmişler. sonrasında gübreleri girin

• Beğen
Bugdayın rengi cinsinden dolayı da koyu yeşil olmayabilir kaç gün yagış aldınız hava durumuda etken olabilir üre atımından 7 10 gün içinde rengi değişir ama gübre yağış sıcak hava fotosentez yapıp bitkinin çalışması lazım hardallar da fazlaca büyümüş ot ilacı ister
1 haftadır yağışlar etkili toprak çamur
Önümzde yine yağışlar var
Biraz canımı sıktı durum gübresini az ektik ondan oldu sanırım ama maliyetlere yetişemiyoruz el mecbur

Tekrar yağışlar başlamadan fırsat bulabirsek ot ilaci ile yaprak gübresi atacağım karıştırıp bunun bu zararı olur mu sizce

En doğru çözüm bana bu gubi geliyor sizin de tavsiyelerinizi duymak isterim

Diğer cinslerin rengi koyu evet,sıfır ekiz alacaktım maliyetler izin vermedi kuraklıkta başarıli olmuştu enola ve elimizde enola vardı geçen seneden kalma onu da sıfır almiştık

2. Gübre için de erken henüz gibi geliyor bana

1 haftadır yağışlar etkili toprak çamur
Önümzde yine yağışlar var
Biraz canımı sıktı durum gübresini az ektik ondan oldu sanırım ama maliyetlere yetişemiyoruz el mecbur

Tekrar yağışlar başlamadan fırsat bulabirsek ot ilaci ile yaprak gübresi atacağım karıştırıp bunun bu zararı olur mu sizce

En doğru çözüm bana bu gubi geliyor sizin de tavsiyelerinizi duymak isterim

Diğer cinslerin rengi koyu evet,sıfır ekiz alacaktım maliyetler izin vermedi kuraklıkta başarıli olmuştu enola ve elimizde enola vardı geçen seneden kalma onu da sıfır almiştık

2. Gübre için de erken henüz gibi geliyor bana
Bizim burada da yaklaşık 3 gün nerdeyse kesintisiz bazen sakin bazen kuvvetli yağmur arkasından yaklaşık 10 cm kar yagdı arazi çamur ama renk olarak koyuluk normal henüz gübre atan olmadı ot ilacı atacağınız gün gece hava -dereceleri görmemeli ben olsam yaprak gübresi ile ot ilacını karıştırıp aynı seferde atmam maliyeti düşürmek adına iyi gibi görünse de bana mantıksız geliyor bir yandan zehirlemek diger yandan beslemek bitki strese sokmak tan başka bi şey degil önce ot ilacı atarım bir iki gün sonrada sıvı gübre ot ilacında en güzel verimi sabah erken saatlerde bitki üzeri nemli iken alınıyor ilaçtan 2 3 saat sonra yada ertesi gün bir yağmur inerse ilaç etkisini daha güzel gösteriyor buğdayda fazla strese girmiyor 15 kilo üre az bir miktar degil azot kaybı olmadan yagmur ile eridi ise geriye havanın açması ısınması bitkinin çalışması kalıyor ikinci gübre için bencede erken yağmurları takip ederek atın bitki boyuda 15 cm i geçsin tam kardeşleme yapsın bence buğday güzel beklemek lazım

Bizim burada da yaklaşık 3 gün nerdeyse kesintisiz bazen sakin bazen kuvvetli yağmur arkasından yaklaşık 10 cm kar yagdı arazi çamur ama renk olarak koyuluk normal henüz gübre atan olmadı ot ilacı atacağınız gün gece hava -dereceleri görmemeli ben olsam yaprak gübresi ile ot ilacını karıştırıp aynı seferde atmam maliyeti düşürmek adına iyi gibi görünse de bana mantıksız geliyor bir yandan zehirlemek diger yandan beslemek bitki strese sokmak tan başka bi şey degil önce ot ilacı atarım bir iki gün sonrada sıvı gübre ot ilacında en güzel verimi sabah erken saatlerde bitki üzeri nemli iken alınıyor ilaçtan 2 3 saat sonra yada ertesi gün bir yağmur inerse ilaç etkisini daha güzel gösteriyor buğdayda fazla strese girmiyor 15 kilo üre az bir miktar degil azot kaybı olmadan yagmur ile eridi ise geriye havanın açması ısınması bitkinin çalışması kalıyor ikinci gübre için bencede erken yağmurları takip ederek atın bitki boyuda 15 cm i geçsin tam kardeşleme yapsın bence buğday güzel beklemek lazım
10 gün aralıksız yağış var bu yüzdenî karıştırıp ekmeyi düşünüyorum eğer yarın yağarsa 10 gün daha yağış görünüyor

Ben bildiğim denediğim tecrübelerimi dilimin döndüğünde anlatmaya çalıştım gerisi sana kalmış bol bereketli olur inşallah
28 şubat gübre ektikten sonra merdane çekildi
Havalar o günden beri yağışli ve kapalı geçti

Tabana üre gübresi eken biri vardı onun ekini gibi civarda ekin yok acaba doğru yöntem bu mudur

Resimler ve ekler

• IMG20230228140004.jpg
    IMG20230228140004.jpg
    269.1 KB · Görüntüleme: 50
  • IMG20230322110832.jpg
    IMG20230322110832.jpg
    530.2 KB · Görüntüleme: 52

28 şubat gübre ektikten sonra merdane çekildi
Havalar o günden beri yağışli ve kapalı geçti

Tabana üre gübresi eken biri vardı onun ekini gibi civarda ekin yok acaba doğru yöntem bu mudur
Yerlerin çekirdek yeri galiba çekirdek yeri taban gübresini biraz fazla istiyor 20 kilo dap ister en azından
taban gübresi olarak üre kullanmak uygun değil
Ben yulaf ekerken tabana dönüme 13 15 kilo üre ile yulaf ektim yıllarca güzel de oluyordu renk olarak ta daha koyu ve canlı oluyor ama doğrusu taban gübresi ile ekim üzerine üre
Buydayının sicak havaya güneşe ihtiyacı var ama önce ot ilacı

• Beğen