Bilgi Almak

Cümleten Selamünaleyküm.
Ben Memurluktan emekli olma aşamasındayım.
Hem yatırım amaçlı hemde köyde ufak tefek işleri görmek amaçlı olarak bir traktör almayı düşünüyorum.
Satılık traktör ilanlarını inceledim
Merak ettiğim bir konuda bir bilene danış mantığı ile bu siteye üye oldum.
Satılık ilanlar içerisinde Massey Ferguson 240S ve ona benzeyen HATTAT, TAFE, UZEL, ARUZ, gibi görüntüsü aynı olan bir çok isim var.
Bunlar illaki üretici distribütörlerinin verdikleri kendi isimleri.
Sorum şudur.
1 Bu traktörler aynı tek elden mi imal ediliyor
2 Bunlarda kalite farkı var mı
3 Aynı modelde olmasına rağmen Neden isimler arasında fiyat farkı var.
4 Yukarıdaki açılamalar esasına göre ne almalıyım

Farklı markalar aynı kasa kalite farkı var evet. Massey ferguson uzel lisansı ile tr de üretilmiştir.
Kalite derken kullanılan elemanlar mı motor farkı mı Çünkü aynı görüntüde UZEL ismiyle de traktör var. UZEL kendi adıyla ürettiği traktörde başka malzeme Massey Ferguson adıyla ürettiği traktörde başka malzeme kullanmış olamaz diye düşünüyorum

Öne çıkan 3 tane 240 var diğerlerinden uzak dur bunlar
Massey ferguson uzel üretimi olan 2010 lara kadar üretilen 240 lar motoru perkins 152 2500hacimli 45hp 180nm eski bir motor ama piyası en iyi olanlar bunlar ama içlerinde motor ömrü ve çekişi en zayıf olanı bunlar.
Massey ferguson 2010 sonrası hindistanda üretiliyor üzerinde simpson motor var oldukca çekişli patinajı diğerlerinden az yakıtı az bir motor 50 hp 180 küsür torku var şanzıman ve difransiyel sorunu çıkabiliyor.
Hattat üretimi üzerinde yeni nesil perkins 1103 motor 50 hp 196 nm var içlerinde en güçlü ve donanımlı olanı bu, bağımsız çift çıkışlı damper vs baya özellikli motor şanzıman sorun çıkmıyor bazılarında elektrik sorunu çıkabiliyor alan herkes çok memnun ama üretimi durdu.
Hangisini alırsan al disk fren yani kalın dingilli ve hidrostatik orjinal hidrolik direksiyonlu olanına bak hiç birinde parça sorunu yaşamazsın.
Ben şu an alsam hint üretimi temiz bişey denk getirmeye çalışırdım bizim yiyende var kullanıyoruz çok iyi uzel üretimi olanlar bunun yanındanda geçemez piyasasıda uygun ve üretimi devam ediyor. Hattat çok kuvvetli ve donanımlı uygun denk gelirse alınır adamlar 240 ile slaj yapıyor 4 lü pulluk çekiyor iyi makina. Uzel üretimi olanlarda düşük saatte denk gelirse full olanı alınır ikinci eli çok kuvvetli.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Öne çıkan 3 tane 240 var diğerlerinden uzak dur bunlar
Massey ferguson uzel üretimi olan 2010 lara kadar üretilen 240 lar motoru perkins 152 2500hacimli 45hp 180nm eski bir motor ama piyası en iyi olanlar bunlar ama içlerinde motor ömrü ve çekişi en zayıf olanı bunlar.
Massey ferguson 2010 sonrası hindistanda üretiliyor üzerinde simpson motor var oldukca çekişli patinajı diğerlerinden az yakıtı az bir motor 50 hp 190 küsür torku var şanzıman ve difransiyel sorunu çıkabiliyor.
Hattat üretimi üzerinde yeni nesil perkins 1103 motor 50 hp 196 nm var içlerinde en güçlü ve donanımlı olanı bu seri bağımsız çift çıkışlı damper vs baya özellikli elektrik sorunu çıkabiliyor ve üretimi durdu.
Hangisini alırsan al disk fren yani kalın dingilli ve hidrostatik orjinal hidrolik direksiyonlu olanına bak.
Ben şu an alsam hint üretimi temiz bişey denk getirmeye çalışırdım bizim yiyende var kullanıyoruz çok iyi uzel üretimi olanlar bunun yanındanda geçemez piyasasıda uygun.
Teşekkürler. Ama henüz 240 için karar vermedim. Sadece şekli aynı ismi ve fiyatı farklı olan 10 a yakın marka gördüğüm için merak ettim.
2020 li yıllarda üretilmiş ama hurda dan farklı gözükmeyen traktörleri görünce
1974 lerde üretilmiş ama hala çiçek gibi tertemiz ve çalışanlara şapka çıkarmak geliyor içimden Özellikle Massey Ferguson 126 ler Fıat 480 ler Steyr 8073 ler
Helal olsun yapana

Teşekkürler. Ama henüz 240 için karar vermedim. Sadece şekli aynı ismi ve fiyatı farklı olan 10 a yakın marka gördüğüm için merak ettim.
2020 li yıllarda üretilmiş ama hurda dan farklı gözükmeyen traktörleri görünce
1974 lerde üretilmiş ama hala çiçek gibi tertemiz ve çalışanlara şapka çıkarmak geliyor içimden Özellikle Massey Ferguson 126 ler Fıat 480 ler Steyr 8073 ler
Helal olsun yapana
Eski seriler başka o kaliteyi şimdi marka farketmeksizin bulma şansın yok o eski fiatlar fergusonlar fordlar steyr ne kadar sağlamdı üretim aşamasında ekonomik kaygı güdülmeden gerçekten çok sağlam yapılmışlardı.

Hocam selamün aleyküm bu konularda pek ayrıntısına kadar bilemem ama şöyle bir tavsiye verebilirim 30 dönüm bağ bakıyorum 135 lik massey kullaniyorum kendi bağlarimda 135 lik modeliyle şuana kadar şükür hiçbir sorun olmadi , motor gücüyle işçilik yapamama gibi sorunda olmadi bu yüzden fikrimce çok üst model güçlü birşey almanızın gerek olmadığını düşünüyorum. Tanıdıklarımda massey 240 falan Hattat modelleri var hepsini kullanma işçilik yapma imkanim oldu . Hatat daha yeni ve konfor açısından bana daha iyi geldi yanlış bilmiyorsan hattat larda mazot pompası mı öyle birşey hassas oluyor diye biliyorum. Hatat bence Massey den iyi bence masseyin 240 geçmişi ve kaliteside önceden beri geliyor onuda es geçmemek lazım.