besiye yeni başladım hayvanlarımı nasıl beslemeliyim...

besiye yeni başladım ve rasyon olayı felan var bunları tam olarak bilmiyorum besi hayvanlarım şuan tahmni olarak canlı aırlıkları 220 260 kg arasında sizce hayvan başına ne kadar yem vermeliyim sizce kış döneminde beside nelere dikkat ederek hayvana verdiğim yemin yaptığım besinin karşılığını en iyi şekilde nasıl alabilirim

ELİMDE BULUNAN KABA VE FABRİKAYEMLERİ...
PANCAR KÜSPESİ
SAP BALYASI
MISIR SILAJI
FENNİ YEM
MISIR POSASI
MISIR KIRMASI

HAYVANLARI SABAH VE AKŞAM YEMLİYORUM SİZCE BU MEVSİMDE ELİMDE BULUNAN YEMLERİ hayvanlarıma sabah ne kadar vermeliyim nasıl vermeliyim hayvan başına kaç kg dökmeliyim ki verim elde edebileyim...
fikirlerinizi bekliyorum şimdiden herkese teşekkür ederim....

besiye yeni başladım ve rasyon olayı felan var bunları tam olarak bilmiyorum besi hayvanlarım şuan tahmni olarak canlı aırlıkları 220 260 kg arasında sizce hayvan başına ne kadar yem vermeliyim sizce kış döneminde beside nelere dikkat ederek hayvana verdiğim yemin yaptığım besinin karşılığını en iyi şekilde nasıl alabilirim

ELİMDE BULUNAN KABA VE FABRİKAYEMLERİ...
PANCAR KÜSPESİ
SAP BALYASI
MISIR SILAJI
FENNİ YEM
MISIR POSASI
MISIR KIRMASI

HAYVANLARI SABAH VE AKŞAM YEMLİYORUM SİZCE BU MEVSİMDE ELİMDE BULUNAN YEMLERİ hayvanlarıma sabah ne kadar vermeliyim nasıl vermeliyim hayvan başına kaç kg dökmeliyim ki verim elde edebileyim...
fikirlerinizi bekliyorum şimdiden herkese teşekkür ederim....
Sn; Cewbrail71, elinizdekileri aşağıdaki "Artı Silaj" sitesinde mesajla bildirin. Size eksikliklerinizin ne olduğunu bildirirler sanırım. Ayrıca kendi silajlarından da size takviye yapabilirler. Size tavsiyen Fabrika yemi ve Saman kesinlikle kullanmamanız, hayvanlarınızın sağlığı için.
https://www.facebook.com/artisilaj/

Sn; Cewbrail71, elinizdekileri aşağıdaki "Artı Silaj" sitesinde mesajla bildirin. Size eksikliklerinizin ne olduğunu bildirirler sanırım. Ayrıca kendi silajlarından da size takviye yapabilirler. Size tavsiyen Fabrika yemi ve Saman kesinlikle kullanmamanız, hayvanlarınızın sağlığı için.

tavsiyeniz için teşekkür ederim. besiye yeni başladım elimdeki yemlerden hangilerini kullanmalıyım sizce.

kardeşim elindeki yem çeşitliliği güzel yem çeşitliliği ne kadar bolsa o kadar iyidir ancak degiştirmemek şartıyla. hayvanların açık besiyse kaba yemi( fenni yem harici) biraz artırman lazım gerisinde erdoğan abinin dedigi gibi biraz protein agırlıklı beslemen lazım. hayvanlara yemi 3 öğünde vermen bence daha uygun ne kadar çok ögün sayısı o kadar yüksek sindirilebilirlik diyorum ben :) aklına takılan sorular varsa yaz elimizden geldigi kadar bilgimizin yettigi çerçevede cevaplayalım :) iyi akşamlar

günlük yem karması(=rasyon),kg/dana/gün
230-270 kg danalar için, beklenen günlük ağırlık artışı 0,9 kg/dana

5,0 kg mısır silajı
1,8 kg saman
3,5 kg yaş pancar posası
2,4 kg mısır posası
0,7 kg mısır
0,7 kg pamuk küspesi
17 gram tuz
45 gram mermer

bu rasyonda, A vitamini ve bazı mineraller eksiktir.

(0,7 kg mısır, 0,7 kg pamuk küspesi, 17 gram tuz,45 gram mermer yerine 1,5 kg besi yemi kullanılabilir)

Son düzenleme:

besicilikte, çayır otu, yonca gibi yemler kullanılırsa belki saman kullanılmayabilir. ancak, bu yemler yoksa mutlaka saman kullanılır, hayvanların sağlığı için. ayrıca, küspe tahıl, tuz-vitamin-mineral yoksa, bunların yerine besi yemi kullanılır. besi yemi kullanılması halinde, kazanç azalabilir.

bu rasyonla elde edilen günlük ağırlık artışı kaç kg?

bu uzun bir süreç inek gibi şunu verdim şunu aldım demek çok doğru olmuyor kısa dönemde
hayvanın yaşı cinsi belirleyici oluyor 15 günde birde kesif yemi 0,5 kg arttırıyorum taki 8 kg olana kadar
sonrasında arpa devreye giriyor hesaplamalarım günlük 1,4 kg a göre geçen sene montofonlarda 1,27 kg almıştım
baştan sona bu sene açıkcası tartma imkanım yok hayvanlar serbest umduğum 1,3-1,4 kg arası %65-70 i simmental
çok konuştum selamlar

325-550 kg ağırlık aralığında, montofon danalarının 1,350-1,450 kg, simental danalarının 1,450-1,550 kg ağırlık artışı yapmaları beklenir. yukarıdaki ifadeden, mısır silajı kullanmadığınız anlaşılıyor.

arpa artışı yaparken kesif yemi azaltıyor musunuz?

selamlar

325-550 kg ağırlık aralığında, montofon danalarının 1,350-1,450 kg, simental danalarının 1,450-1,550 kg ağırlık artışı yapmaları beklenir. yukarıdaki ifadeden, mısır silajı kullanmadığınız anlaşılıyor.

arpa artışı yaparken kesif yemi azaltıyor musunuz?

selamlar

hayvana verirsen alırsın oda genetikten tut doğumdan senin aldığın zamana kadar geçen süreçteki bakım
geçirdiği hastalıklar ,yaşam ortamına kadar değişir sonuçta biz deney yapmıyoruz 50-60 tane hayvana tek tek
bakma şansın yok

sen aralık belirterek 325-550 kg arasındaki hayvanlardan beklentilerden bahsediyorsun ben toplam süreçteki ağırlık artışından bahsediyorum toplam süreci göz önüne alırsan aynı sonuca varırsın silaj kullanmadığım kanısına nasıl vardın anlam veremedim açıkcası haftada 2 küsür ton silajı kim yiyor merak ettim

kesif yem 8 kg a ulaştığı zaman sabit artışı arpadan yapıyorum azaltma yok

azaltma hayvanın yem yeme kapasitesine göre kesime yaklaştıkça saman yonca ve silajdan

• Beğen
Tepkiler: behcet arı
Bu rasyonu angus yada simangus melezine varsek günlük artış ne olur sizce.

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

hiç beslemedim bahsettiğin hayvanları bir tanıdığım brangus getirmişti yurt dışından boylu poslu zapzayıf hiç biri birbirine benzemiyor
2 yaşını geçkin 300 kg hayvanda iskelet olduğu için telafi besisi niyetine 5-6 ay besleyip kestiriyorlar 1,5 den yukarı alacağı kesin ama o hayvanı yurt içinde bulamazsın bahsettiğim şekilde

• Beğen
Tepkiler: demirciler_14