Bakan Bekir Pakdemirli: "TMO ile Patates ve Soğan Alımına Başlıyoruz"

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, patates ve kuru soğandaki stok artışlarını önleme amaçlı alıma başlayacaklarını ve alınan ürünlerin ihtiyaç sahibi ailelere bedelsiz olarak dağıtılacağını açıkladı.

Bakan Bekir Pakdemirli:

"Patates ve soğan piyasalarındaki ortaya çıkan bu durumun çiftçilerimizi olumsuz etkilememesi ve stoklardaki ürünün ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırılması amacıyla, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) patates ve kuru soğan tedariki ve dağıtımı ile görevlendirilmiştir.

Bu kapsamda üretimin yoğun olarak yapıldığı ve depolandığı illerimizden başlamak üzere Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı üreticilerden, üretici örgütlerimiz aracılığıyla 2020 yılı mahsulü olan patates 25 kilogramlık çuvallanmış olarak kilogram başına 85 kuruştan satın alınacaktır. Aynı şekilde kuru soğan temin tedarik ve dağıtım işlemlerine de başlanmıştır.

TMO tarafından alımı yapılan patates ve kuru soğan İl Valiliklerimiz (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları) aracılığıyla düzenli olarak yardım yapılan ihtiyaç sahibi ailelere bedelsiz olarak dağıtılacaktır." dedi.

Patates%20So%c4%9fan%20Vitrin.jpg

Bence bedava yerine tüketim teşvik edilmeliydi ben mesela son bir aydır ailemle daha fazla tüketmeye çalışıyordum.
Bu sene bu fiyatlara veren arkadaşlar seneye ekmez , seneye ithal ederler bu sefer.
Salgın nedeni ile tarım planlaması çok önemli , 1959-1961 arası ciddi bir kıtlık yaşayan Çin , yerel yönetimlerinden tahıl stoklarını arttırmalarını istedi , dünyada gıda fiyatlarının gidişatı ortada.Çok hassas dönemlerden geçiyoruz hele ülke döviz rezervleri bu seviyelerde iken.

Çiftçiden 60 kuruşa alınıyor, arada gezen simsar bozuntuları 25 kuruş işcilik söylüyorlar, hâlbuki işin içinde olan bir insan depodaki patateste böyle bir işçilik olmadığını iyi biliyor, gene arada simsarlık yapanlar normal işcilik maliyetinden gene insanları çarpıyorlar , araba başı yani 20 tonda 1500 lira kalıyor bu para neden üreticide kalmıyor, simsar haftada 10 kamyon gönderir buda 14 milyar deli para olan gene gariban çiftiçiye.

Hem sonra Nisanın 10 u olmuş bunu ocak şubat gibi yapmaları gerekirdi , insanlar bu aya gelene kadar olan patetesi 15 -30 kuruşa ihracata gönderdi, 40 50 kuruşa aradaki tüccara verenler oldu zaten depolarda patates bitti bitirmeyenlerde kepçe giren ambarlarıkepçeleyip döktüler, yarısı çürüdü yarısı çile kalktı vesselam olan gene gariban çiftçiye oldu.

Bilmediğim için soruyorum inek ve danalar patates yemezmi yoncanın kilosu 1 TL patates 60kr hayvanlara verilse nasıl olur
Verilir,bana göre güzel hayvan yemi oluyor hayvan normal yemden daha iştahlı yiyor süt verimleri artıyor fakat biraz acıma yapıyor sütte. Ben sınıf dışı kalan patates lerden doğrama makinasında doğrayıp günde inek başı 1 kova yani 10 -15 kg arası veririm havalar ısınınca haziran ayı gibi vermeyi keserim çünkü belli bir zamandan sonra patetes yedirilmez yani yem olmaz hayvanı zehirler.

Eker abla bu işi yapan. Hobiciler pes eder
Ya eksin kardesimde yazik emegine ben toptanci halinde calistim.aracinin aracisinin aracisi var.ekip bicen gercekten para kazanmiyor.hale gelene kadar kactane simsarın elinden geciyo.eline çapa degmeden aracilar para basiyor.köylünun hatasi bir araya gelip kooperatiflesip aracilari aradan kaldirmazsa yine ekecek yine bogaz tokluguna calisacak.