Bakan Bekir Pakdemirli: "2050'deki nüfusu doyurmak için, %60 fazla üretmek zorundayız"

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 22 Mart Dünya Su Günü kapsamında, "SUYUN DEĞERİ" konulu programda konuştu.

"Son yüzyılda, artan nüfus, endüstriyel tarım, sanayileşme ve plansız kentleşmeyle birlikte suyumuza çok yüklendik ve hor kullandık. Şimdi ise azalan su kaynakları ile karşı karşıyayız. Son yüzyılda sulak alanların %50'si yok oldu. Dünya'da 80 ülke, su sıkıntısı çekiyor. 844 Milyon insan, içme suyu hizmetine erişemiyor. Dünya nüfusunun dörtte birinden fazlası olan 2,1 Milyar insan temiz suya ulaşamıyor. 4 Milyar insan, yılda en az bir ay, şiddetli su kıtlığı yaşıyor. Kısacası tablo hiç iyi değil ve iyiye doğru da gitmiyor. 2030'da, susuzluktan dolayı 700 Milyon kişinin göç edeceği tahmin ediliyor. 2050'de dünya nüfusunun yüzde 40'ının şiddetli su stresi yaşayacağı ve dünya nüfusunun yarısının susuzluk riski yaşayabileceği öngörülüyor", dedi.

"Dünyadaki suyun % 71'ini, Türkiye'deki suyun ise % 77'sini tarım sektörü kullanıyor. Diğer taraftan, 2050 yılında dünya nüfusunun 10 Milyara ulaşması bekleniyor. Türkiye nüfusunun ise 105 milyon kişiye ulaşacağı öngörülüyor. Dolayısıyla 2050'de bu nüfusu doyurmak için şimdikinden %60 daha fazla gıda üretmek zorundayız. Ve bu gıdayı üretmek için de, şimdikinden %15 daha fazla suya ihtiyacımız olacak. Bu nedenle suyu ve gıdayı birbirinden ayırt etmeden gıdayı en az su kullanacak şekilde üretecek teknolojiyi yaygınlaştırmamız gerekiyor."

"Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Cumhuriyet tarihinde bir ilki daha gerçekleştireceğiz. İnşallah önümüzdeki günlerde 1. Su Şurası'nın da başlangıcını yapacağız. Tabi; 2019 yılında yaptığımız Tarım-Orman Şurasında olduğu gibi; 1. Su Şurası kapsamında da, ilgili tüm paydaşlarla bir araya gelerek, suyumuzun geleceğini konuşacak, hedeflerimizi ortaya koyacak ve yol haritamızı belirleyeceğiz", dedi.

D%c3%bcnya%20Su%20G%c3%bcn%c3%bc%20Vitrin_.jpg

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
Dünya nüfusu artıyor tabi bunun yanında ülkemizin nüfusuda artıyor, bu artan nüfusu beslemek için insanlarda yeni üretim çeşitleri yeni üretim alanları bulmak geliştirmek için çalışmalar tezler ortaya koyuyor dikey tarım doku kültürü su kültürü gibi.
Küçükken okulda tvlerde 65 milyon derlerdi şimdi 85 milyon oldu yüksek hızda nüfüsumuz artıyor, bana kalırsa bu nüfus artışına bir çözüm bulunmaya çalışılmalı. Ülke nufusu 85 milyon diyelim fakat azerbaycanlısı afganlısı suriyelisi , siyahiler, Türkmenistanlılar Özbekistanlılar vs vs diye diye bana göre 100 milyon üzeri yaşayan var ve biz üreticiler görünürde 85 olan ama normalde 100milyon kişiyi beslemeye çalışıyoruz bu bana göre farkına varılmayan çok büyük bir sorun. Ülke giriş çıkışı sıkı olacak her elini kolunu sallayan hesap vermeden ne iş yapacağı belli olmadan ülkeye giremeyecek, şuan ülkede bulunan ne iş yaptığı belli olmayan buraya okumaya gelip okul bitincede iş bulup ülkesine dönemeyen yabancılar bence ülkeden çıkarılmalı, tüm mültecilerin durumu incelenecek ve buna göre ülkeden sınır dışı edilecek. Kendi vatandaşlarımızada nütus artışı için tedbirler getirilmeli nüfus baskılanmalı diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: İsmail Pelit
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 22 Mart Dünya Su Günü kapsamında, "SUYUN DEĞERİ" konulu programda konuştu.

"Son yüzyılda, artan nüfus, endüstriyel tarım, sanayileşme ve plansız kentleşmeyle birlikte suyumuza çok yüklendik ve hor kullandık. Şimdi ise azalan su kaynakları ile karşı karşıyayız. Son yüzyılda sulak alanların %50'si yok oldu. Dünya'da 80 ülke, su sıkıntısı çekiyor. 844 Milyon insan, içme suyu hizmetine erişemiyor. Dünya nüfusunun dörtte birinden fazlası olan 2,1 Milyar insan temiz suya ulaşamıyor. 4 Milyar insan, yılda en az bir ay, şiddetli su kıtlığı yaşıyor. Kısacası tablo hiç iyi değil ve iyiye doğru da gitmiyor. 2030'da, susuzluktan dolayı 700 Milyon kişinin göç edeceği tahmin ediliyor. 2050'de dünya nüfusunun yüzde 40'ının şiddetli su stresi yaşayacağı ve dünya nüfusunun yarısının susuzluk riski yaşayabileceği öngörülüyor", dedi.

"Dünyadaki suyun % 71'ini, Türkiye'deki suyun ise % 77'sini tarım sektörü kullanıyor. Diğer taraftan, 2050 yılında dünya nüfusunun 10 Milyara ulaşması bekleniyor. Türkiye nüfusunun ise 105 milyon kişiye ulaşacağı öngörülüyor. Dolayısıyla 2050'de bu nüfusu doyurmak için şimdikinden %60 daha fazla gıda üretmek zorundayız. Ve bu gıdayı üretmek için de, şimdikinden %15 daha fazla suya ihtiyacımız olacak. Bu nedenle suyu ve gıdayı birbirinden ayırt etmeden gıdayı en az su kullanacak şekilde üretecek teknolojiyi yaygınlaştırmamız gerekiyor."

"Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Cumhuriyet tarihinde bir ilki daha gerçekleştireceğiz. İnşallah önümüzdeki günlerde 1. Su Şurası'nın da başlangıcını yapacağız. Tabi; 2019 yılında yaptığımız Tarım-Orman Şurasında olduğu gibi; 1. Su Şurası kapsamında da, ilgili tüm paydaşlarla bir araya gelerek, suyumuzun geleceğini konuşacak, hedeflerimizi ortaya koyacak ve yol haritamızı belirleyeceğiz", dedi.

D%c3%bcnya%20Su%20G%c3%bcn%c3%bc%20Vitrin_.jpg
Yav bu adam ne diyor Allah aşkına patatesi mısırdan ithal ediyorlar sonrada bir karış yer boş bırakılmasın diyor sen sabır ver Rabbim bu işle alakası olmayan bu tarımmı ne bakanının görevine son verilmesini istiyoruz

Tarım çok büyük bir sektör, malesef yaklaşımlar o kadar 3. dünya ülkesi düzeyinde kalıyorki ülkemiz tarımı sadece oturacak bir koltuk isteyene verilen bir tarım bakanlığı olmaktan çıkmadığı sürece çöküşünü devam ettirir düzelemez, Tarımın bir tarım bakanlığı var oda koltuk isteyene al sende buyur buraya otur denilen bir yer işte.

• Beğen
Tepkiler: filizma
Türkiye’de tarım bakanlığı sömürge valiliği gibi bir şey. Bence çiftçinin değil dünya kapitalizminin istek ve başarısı için çalışıyorlar.

Yıllar evvel mandıracılık yapıyorduk, süt fiyatları birden düştü, dediler ki Türkiye’nin ihtiyacı olan sütün 10 katı üretiliyor, arz fazlası var fiyatlar düştü. Tam o günlerde Mehdi Eker denen zat-ı muhterem, Türkiye’nin süt ihtiyacını karşılamak için süt tozu ithal edildiğinini duyurmuştu.

Yıllar sonra 3-5 keçi aldım hobi olarak, 8-10 tane de oğlağım var, yemciye her gidişimde çuval başı yemlere 5-7 lira fazla ödüyorum. Ayda bir gidiyorum her ay zam var.

O kadar sevdiğim işi bu yanlış politikalar yüzünden yapmıyorum.