Bakan Bekir Pakdemirli: "40bin Ton Patates ve 10bin Ton Kuru Soğan Alımı Yaptık"

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çevrimiçi olarak düzenlenen "Belediyelerde Gıda Bankacılığı Çalıştayı"nda TMO vasıtasıyla üreticiden alınıp dağıtılan patates ve soğan hakkında konuştu:

"Bildiğiniz gibi Ramazan ayının başında Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırılması amacıyla, Toprak Mahsulleri Ofisini patates ve kuru soğan tedariki ve dağıtımı için görevlendirdik. Yeni hasat dönemi öncesi üreticilerimizin ellerindeki ürünlerin israfını önledik ve bu ürünleri ihtiyaç sahibi ailelerimize dağıttık. Bu uygulama aslında güzel bir gıda bankacılığı örneğidir. Bugüne kadar 81 ilimizde, toplam 40 bin ton patates ve 10 bin ton kuru soğanın dağıtımını gerçekleştirdik. Böylece, üreticimizin depolarındaki ürünlerin israf olmasını önleyerek gelecek sezonda üretim yapma isteğini de güçlendirdik" dedi.

1619116280562.png

Açıklamada bir eksiklik yokmu? üreticinin gelecek sezonda üretim yapma isteğini güçlendirdik derken üreticinin depodaki ürününü maliyetinemi aldınız? yada maliyetin üzerinde alarak kazandırdınızmı? güzel işin burası soru işareti??????????

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Açıklamada bir eksiklik yokmu? üreticinin gelecek sezonda üretim yapma isteğini güçlendirdik derken üreticinin depodaki ürününü maliyetinemi aldınız? yada maliyetin üzerinde alarak kazandırdınızmı? güzel işin burası soru işareti??????????
Hiç almasaydı napcaktık çifçilik bu herzaman para kazanacaz diye birşey yok yıl olur patates 2 lira eder bizim bölgemiz adına konuşuyorum yıl olur 35 kuruş

• Beğen
Tepkiler: Akbayrak-51
Hiç almasaydı napcaktık çifçilik bu herzaman para kazanacaz diye birşey yok yıl olur patates 2 lira eder bizim bölgemiz adına konuşuyorum yıl olur 35 kuruş
iyimisin sen?

neden bir yıl 2 lira bir yıl 35 kuruş oluyor diye sorgulamaz isen, devlette planlı tarıma geçmez sende böyle ortaya çalışır durursun,

ömür biter gider, işin doğrusu böyle fiyat istikrarsızlığı sanırsın,

neden? çünkü böyle gelmiş böyle gider diye düşünüyorsun,

halbuki bir yıl 2 lira bir yıl 35 kuruş demek fiyat istikrarsızlığı demektirki bu fiyat istikrarsızlığı üreticiyi batıran bir durumdur,

fiyat istikrarının sağlanmasını istemelisin doğrusu bu,

yani her yıl maliyet artı belirli bir kar marjı içinde dalgalanan fiyat, her yıl 1-,1,5 lira gibi az oynayan bir fiyat mesela...işin doğrusu budur,

bunu sağlayamayanlar görevi tarım bakanlığıyken sosyal yardım bakanı gibi olmayan görevi ifa etmeye kalkıyorsa saçmalıktır,

senin işin koskoca bir altsektörün yani tarımın bakanlığı

öyle fazla mal vardı aldık fakire dağıttık aman ne büyük iş,,, her ne kadar görünüşte iyimiş gibi görünsede bu bir saçmalıktan başka bişey değil, yapacaksa bunu sosyal yardım bakanlığı yapar ve açıklamayıda o yapar çünkü onun işi onun görev alanıdır...devletin her birimi koordineli olup her birimi kendi alanında görevini yapmalıdır...

ben böyle basit yönetilen icraatları millet olarak haketmediğimizi düşünüyorum, herkes işini yapacak, bu çok açık...

eğer görevini yapsa ülkeye yetecek üretim fiyat istikrarı içinde yapılırdı...

• Beğen
Tepkiler: ürgüplü

Alır destek olurlar,sorun olur,
Almaz ilgilenmezler zaten sorun olur,
Tamam çoğu zaman eleştiriyoruzda,,,,

Bence çoğu zaman ne istediğimizi aslında kendimizde bimiyoruz.😔
Aslında istediğimiz basit. Ekmeden belirlenecek bir taban fiyat olmalı. Biz şekerpancarı üretimi yapıyoruz. Normalde geçen yıl ekim ayında bu yılın alış fiyatı aciklanmaliydi. Ama bizde destekleme ödemeleri gibi her şey 1 yıl geriden geliyor.
Ne istediğini bilen çiftçiler de var ama, ne yaptığını bilmeyen bakan da var malesef.
Patatesi maliyetine aldılar. Demediler bu çiftçi ne kazanacak? Hoş gerçi çiftçi kimin umrunda? Krediyi kim kullanacak kardeşim çiftçi para kazansa?