ARAZİ ALACAK veya SATACAKLAR DİKKAT!!!

Önalım hakkını kenara bıraksak bile

3. kişinin(hissesi olmayan birinin) hisseli bir tarlanın %58'ini diğer hissedarların itirazına ve imza vermemesine rağmen tapuda alması mümkün değil diye düşünüyorum. Acaba %58 çoğunluk hissesi olduğu için mi bu işlem gerçekleşti? Anlamış değilim. Ya akrabalık var küçük de olsa bir hissesi var, ya elbirliği mülkiyeti yok(paylı mülkiyet var) bir iş var çözemedim..

Son düzenleme:
Keşke cevap yazmasaydım demeye başladım. Madem kuyuya bir taş attık çıkarmamız lazım.😁

Öyle bir şey olmaz diyenler için sizin olmaz diye bahsettiğiniz hisseli tarlalar “Elbirliği Mülkiyeti” paylı tarlalardır. Çünkü Elbirliği mülkiyetinde hisse oranları belli değildir. Sizin böyle bir tarlayı satabilmeniz için “Paylı Mülkiyetli” tapuya çevirmek için mahkemeye başvurmanız gerekir. Mahkeme sonucunda hisseniz belli olduğu için bu hisseyi 3. Kişiye satabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla çevremdeki tapuların %90 Paylı hisseye sahip, olmayanlarda kadastro girdiğinde veraset ilamı vermeyen kişiler. Onlarda mahkemeye başvurarak Elbirliği mülkiyetini paylı mülkiyete çevirdiler. Konu ile ilgili bilgi aşağıdaki linkte var.

https://bayburt.tarimorman.gov.tr/Haber/539/Tarim-Arazilerinde-Satis-Ve-Miras-Islemleri

Buda bulunduğum çevrede satılığa çıkan muhtelif hisseler
https://www.sahibinden.com/ilan/eml...-alapli-uygun-fiyata-tarlalar-887410154/detay

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci87
Keşke cevap yazmasaydım demeye başladım. Madem kuyuya bir taş attık çıkarmamız lazım.😁

Öyle bir şey olmaz diyenler için sizin olmaz diye bahsettiğiniz hisseli tarlalar “Elbirliği Mülkiyeti” paylı tarlalardır. Çünkü Elbirliği mülkiyetinde hisse oranları belli değildir. Sizin böyle bir tarlayı satabilmeniz için “Paylı Mülkiyetli” tapuya çevirmek için mahkemeye başvurmanız gerekir. Mahkeme sonucunda hisseniz belli olduğu için bu hisseyi 3. Kişiye satabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla çevremdeki tapuların %90 Paylı hisseye sahip, olmayanlarda kadastro girdiğinde veraset ilamı vermeyen kişiler. Onlarda mahkemeye başvurarak Elbirliği mülkiyetini paylı mülkiyete çevirdiler. Konu ile ilgili bilgi aşağıdaki linkte var.

https://bayburt.tarimorman.gov.tr/Haber/539/Tarim-Arazilerinde-Satis-Ve-Miras-Islemleri

https://www.sahibinden.com/ilan/eml...-alapli-uygun-fiyata-tarlalar-887410154/detay
Abi işte hisse zaten çogu kişide mirastan oluşuyor galıba daha öncelerden satılıyor mış esasen tarımcılar da da iş var tarım dışı dese satılır tarla dese satılmaz felan filan çok uzun mesele yoksa daha 3 sene önce hisseli tarlayı ben de aldım birisinin 4/3 ünü biz aldık diğer birisinin ise 1/3 ünü biz aldık ama satan kişinin köyde başka tarlası kalmadı

Önalım hakkını kenara bıraksak bile

3. kişinin(hissesi olmayan birinin) hisseli bir tarlanın %58'ini diğer hissedarların itirazına ve imza vermemesine rağmen tapuda alması mümkün değil diye düşünüyorum. Acaba %58 çoğunluk hissesi olduğu için mi bu işlem gerçekleşti? Anlamış değilim. Ya akrabalık var küçük de olsa bir hissesi var, ya elbirliği mülkiyeti yok bir iş var çözemedim..
Tapuda itiraz diye birşey var mı ilk defa duydum tapu eşittir mahkeme hissedarına haber vermezsen sadece ön alım felan devreye girer

Medeni Kanun bu hakkı tanımıyor. Toprak ile ilgili kanunlara bakalım

5403 sayılı kanuna göre (19.07.2005)

Önalım hakkı
Madde 8/İ - (Ek: 30/4/2014-6537/5 md.) 8/C maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi uyarınca aile malları ortaklığı veya kazanç paylı aile malları ortaklığı kurulduğu takdirde, ortaklardan birinin payını üçüncü bir kişiye satması hâlinde, diğer ortaklar önalım hakkına sahiptir. (Mülga fıkra: 28/10/2020-7255/20 md.) Önalım hakkının kullanılmasında Türk Medenî Kanunu hükümleri uygulanır.

Daha sonra 5403 sayılı kanunda yapılması istenen değişiklik kanunu 6537 sayılı kanun (30.04.2014) yapılan değişikliğe göre madde

Önalım hakkı
MADDE 8/İ – 8/C maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi uyarınca aile malları ortaklığı veya kazanç paylı aile malları ortaklığı kurulduğu takdirde, ortaklardan birinin payını üçüncü bir kişiye satması hâlinde, diğer ortaklar önalım hakkına sahiptir.

Tarımsal arazilerin satılması hâlinde sınırdaş tarımsal arazi malikleri de önalım hakkına sahiptir. Tarımsal arazi, sınırdaş maliklerden birine satıldığı takdirde, diğer sınırdaş malikler önalım haklarını kullanamaz. Önalım hakkına sahip birden fazla sınırdaş tarımsal arazi malikinin bulunması hâlinde hâkim, tarımsal bütünlük arz eden sınırdaş arazi malikine önalıma konu tarımsal arazinin mülkiyetinin devrine karar verir.

Önalım hakkının kullanılmasında Türk Medenî Kanunu hükümleri uygulanır.

Ve en son 04.11.2020 tarihinde yapılan değişiklik
MADDE 20 – 5403 sayılı Kanunun 8/İ maddesinin ikinci fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır.

Yani Kanunun ilgili maddeleri yürürlükten kalkmıştır.
Önalım hakkının kullanılmasında Türk Medenî Kanunu hükümleri uygulanır. Bu kısımda yürürlükten kalmıştır.
Bu Daha kısası önalım hakkı kalmamıştır.

Ve iki ay önce sınırdaşım olmayan 7 hissedarı olan bir tarlanın (hisse oranları değişiklik gösteriyor).

3 hissedardan %58 ini satın aldım. Hissedarlar da itiraz etti, komşu parsel sahipleri de itiraz etti bir sonuç çıkmadı ve tapuda satış işlemini gerçekleştirdik.

Şimdi bazıları kızabilir. Neden aldın, yanlış yapmışşın gibisinden ben alırken %58 hisseye 160.000 tl verdim, aynı hisseye işleyen hissedar 5000-10000 lira vereyim diyordu. Ben aldıktan sonrada aynı hissedar bana aldığım hisseler için 200.000 liraya sat diyor. Aslında tarlanın gerçek değerini hissedarlarına verseydi o alırdı. Devlet işte hisse sahiplerinin bu zararını önlemek için bu ilgili kanun maddesini iptal etti.
Not: İşleyen hissedarın hisse oranı 6 da 1

Tapuda itiraz diye birşey var mı ilk defa duydum tapu eşittir mahkeme hissedarına haber vermezsen sadece ön alım felan devreye girer

Abi paylı mülkiyetteki tarlanın hisselerini almış. Konu benim için çözülmüştür. 👍
Bizim buralarda genelde elbirliği mülkiyeti olduğu için durum tuhaf geldi. Çok fazla uzatmanın anlamı yok. Alan satan hayrını görsün. 🙋‍♂️

Son düzenleme:
Arkadaşlar şu varki dedim ya kanun var evet ama herkes vakıf değil ben ev aldığım da sahibine neredeyse bir çok vergi çıkacaktı yasayı inceledim vergi yokmuş diye açıkladım haklısınız dedi şu anda hisseli tarlanın alındığını size gösteren belgeyi atıyorum ön alım doğar ama adam itiraz edip yani mahkemeye verirse söz hakkı doğar yoksa kimse ona bilgi vermek zorunda değil bu tapular 2017 gibi mayıs ayında felan oldu

Resimler ve ekler

• IMG_20210311_231939.jpg
    IMG_20210311_231939.jpg
    116.8 KB · Görüntüleme: 54
  • Beğen
Tepkiler: ziyaretci87
Abi bu ara seninle aramızda gerçekten bürokrasi sorunu var biz kendimiz bile bu şekilde tarla aldık

Bölünemez büyüklükte ve birlikte mülkiyetin olduğu tarım arazilerinde, paydaşların veya iştirakçilerin tamamının birlikte katılımı ile üçüncü kişiye satış yapılabiliyor,

Mevcut mevzuatlar kapsamında yapılan her türlü onaylı planlar içerisinde bulunan araziler; tarımsal niteliği korunacak yerler hariç arsa niteliği kazanmaları nedeni ile kanun kapsamı dışındadır.

Bölünemez büyüklükteki tarım arazilerinde bölünemez büyüklük;

Mutlak tarım arazileri ve özel ürün arazilerinde 2 hektar, (20 dekar)

- Dikili tarım arazilerinde 0,5 hektar, (5 dekar)

- Örtü altı tarım yapılan arazilerde 0,3 hektar

- Marjinal tarım arazilerinde 2 hektardır.

tarım arazilerinde bölünemez büyüklüklerin altında bir parsel oluşturulamıyor.

Bu şartlar dışında bir satış işlemi olmuş ise,
Bende buna bir cevap yok artık.

• Beğen
Tepkiler: eminyarkin
Bölünemez büyüklükte ve birlikte mülkiyetin olduğu tarım arazilerinde, paydaşların veya iştirakçilerin tamamının birlikte katılımı ile üçüncü kişiye satış yapılabiliyor,

Mevcut mevzuatlar kapsamında yapılan her türlü onaylı planlar içerisinde bulunan araziler; tarımsal niteliği korunacak yerler hariç arsa niteliği kazanmaları nedeni ile kanun kapsamı dışındadır.

Bölünemez büyüklükteki tarım arazilerinde bölünemez büyüklük;

Mutlak tarım arazileri ve özel ürün arazilerinde 2 hektar, (20 dekar)

- Dikili tarım arazilerinde 0,5 hektar, (5 dekar)

- Örtü altı tarım yapılan arazilerde 0,3 hektar

- Marjinal tarım arazilerinde 2 hektardır.

tarım arazilerinde bölünemez büyüklüklerin altında bir parsel oluşturulamıyor.

Bu şartlar dışında bir satış işlemi olmuş ise,
Bende buna bir cevap yok artık.
Demekki bizim tapucu lar ona dikkat etmedi bu söylediklerine katılmakla beraber biz iyi kurtarmışız şimdilik böylece dursun seviliyorsun reis sen ne dersen o

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
Babam vefat ettikten sonra tarlaların desteğini almak için kiraladım. ilçe tarıma gittim. 5 kardeşiz birde annem var. Müdür dediki tarlaların bölünmesi yasak.
10 dekar ve üZeri olan tarlalar bir kişinin üZerine geçicek.
10dekar altında olan tarlalar ise bölünmeden birer birer paylasılacak dedi.
Toplamda 27 parça tarlamız var.
Merak ettiğim konu ise 10 dekar ve üzeri bi kaç tarlamız var bunlar kimin üZerine geçer devlet tarımla ilgilenenin üzerine geçiyormus diye duydum. Bilgisi olan varmı

Babam vefat ettikten sonra tarlaların desteğini almak için kiraladım. ilçe tarıma gittim. 5 kardeşiz birde annem var. Müdür dediki tarlaların bölünmesi yasak.
10 dekar ve üZeri olan tarlalar bir kişinin üZerine geçicek.
10dekar altında olan tarlalar ise bölünmeden birer birer paylasılacak dedi.
Toplamda 27 parça tarlamız var.
Merak ettiğim konu ise 10 dekar ve üzeri bi kaç tarlamız var bunlar kimin üZerine geçer devlet tarımla ilgilenenin üzerine geçiyormus diye duydum. Bilgisi olan varmı
Abi siz üstüne geçirip kiralama yaparak destek alırsınız