Arap yatırımcı "et" ve "süt" için geliyor

Nasıl neye güvenip 300 koyun verecek yani bir teminat olmasi mi ? Adam alır 2 ay bakar kesime yollar cezam neyse yatarım der çıkar işin içinden hadi çare bulalalim buna yatırım şart devlete güven verene devlet güven verir allah yardimcimız olsun yoldayim pek yazamıyorum kusura bakmayın
Hocam iyi diyorsun da biz devletin nesine güvenip yatırım yapacağız? Nesine güvenip ahır yapacağız yüz binlerce lira harcayacağız? Nesine güvenip buğday üreteceğiz? Tam hasat zamanı ithalatta vergi kaldırmasına mı? Şeker fabrikalarını satıp fiyat belirsizliği yaratmasına mı? Et ithal edip piyasayı düşürüp sonra birden fırlatmasına mı? Biz neye güveniyoruz? Devlet herkese vermesin uzun yıllardır üretimin içinde olan adama versin diyoruz. Heryere beton yapana kadar şu meraları ıslah etseler, birde şart koşup 10 yıldır üretici konumunda olan adama faizsiz 5 yıllık kredi falan verseler bak nasıl hayvancılık düzene giriliyor.

Ama olurmu? Para bitti, nasıl günü kurtaracağız? Araplara toprak satalım, şeker fabrikalarını satalım, milletide bakın ekonomi büyüdü, boşverin doları, dolarla ne işimiz var falan diye bir iki sallayalım meydanlarda. Birde yerli milli diye dilimize doladık mı oh miss... Ha birde milli tarım politikası deyip samanı da ithal ettik mi kaymağıda tamam olur.

Dibe vurduk dibe, özelleştirmeden gelen bolluk bitti, mirası yedik şimdi toprak satmaya başladık. Onlarda biter merak etmeyin, uyanırsınız da geç uyanırsınız.

Ben dededen kalma 1 dönüm yeri satsam içim acır. Allah(c.c) muhtaç etmesin, adamlara ülkenin onbinlerce dönüm toprağı yabancıya satılıyor-satılacak diyoruz bunu savunuyorlar. Kime neyi anlatacaksın. Zaman herşeyi gösterecek.
Haydi kalın sağlıcakla.

Hocam iyi diyorsun da biz devletin nesine güvenip yatırım yapacağız? Nesine güvenip ahır yapacağız yüz binlerce lira harcayacağız? Nesine güvenip buğday üreteceğiz? Tam hasat zamanı ithalatta vergi kaldırmasına mı? Şeker fabrikalarını satıp fiyat belirsizliği yaratmasına mı? Et ithal edip piyasayı düşürüp sonra birden fırlatmasına mı? Biz neye güveniyoruz? Devlet herkese vermesin uzun yıllardır üretimin içinde olan adama versin diyoruz. Heryere beton yapana kadar şu meraları ıslah etseler, birde şart koşup 10 yıldır üretici konumunda olan adama faizsiz 5 yıllık kredi falan verseler bak nasıl hayvancılık düzene giriliyor.

Ama olurmu? Para bitti, nasıl günü kurtaracağız? Araplara toprak satalım, şeker fabrikalarını satalım, milletide bakın ekonomi büyüdü, boşverin doları, dolarla ne işimiz var falan diye bir iki sallayalım meydanlarda. Birde yerli milli diye dilimize doladık mı oh miss... Ha birde milli tarım politikası deyip samanı da ithal ettik mi kaymağıda tamam olur.

Dibe vurduk dibe, özelleştirmeden gelen bolluk bitti, mirası yedik şimdi toprak satmaya başladık. Onlarda biter merak etmeyin, uyanırsınız da geç uyanırsınız.

Ben dededen kalma 1 dönüm yeri satsam içim acır. Allah(c.c) muhtaç etmesin, adamlara ülkenin onbinlerce dönüm toprağı yabancıya satılıyor-satılacak diyoruz bunu savunuyorlar. Kime neyi anlatacaksın. Zaman herşeyi gösterecek.
Haydi kalın sağlıcakla.

Adamsın abi ağzına sağlık

Benim dedigim de bu zaten, sen orada mal sahibi olamazsin, arazi, tarla, dukkan alip isletemezsin. Butun parayi sen verirsin hersey arabin adina olur sen sadece isletebilirsin. Arap nezaman gidip devlete artik istemiyorum derse isin biter.

Soyledigim de bu , arap gelsin bir besi isletmesine ortak olsun, ama araziyi ona satmayalim. Araziyi verdin, uc bes sene sonra kazanamadim deyip kapatir, benzinci yapar, otel yapar ne isyerse yapar. Bu sakincali diyorum. Biz orada arazi alip ciftlik kramazken neden onlara bu imkani veriyoruz.

• Beğen
Tepkiler: M.İçli
Arkadaslar trakyada ozellikle binlerce donum arazi satildi,ucuz pahali isne gelen,miras kalan,borc yuzunden satan bir suru ciftci var.Ne kaymakam,ne vali ne b.baskanlari ne bakanlar kimsenin bi ise dur dedigi yok.Ciftci kalmadi trakyada koylerde,yazik degilmi,benimde borcum var,ama satmamamk icin direniyoruz.bi ise yaramayan ziraat bankasi,tkk kop.leri vb. Kredi almak icin binbirturlu sart sunrlar gariban ciftciye gaizde cabasi,yatrimcida gelir yatirm yapacam diye dunya kredi alir sonrasi fos.Sonumuz ne olacak bilemem,hayirlisi.

Simdi sirada yeni kanun var, akilmeyen tarim arazilerini sirketler kiralayacak, kiraya vermek mecburi olacak kira bedelini kanun belirleyecek. Yani sen tarlani ekmezsen ben istedigimde devletin verecegi tarifeyle bana kiralamak zorunda olacaksin.

Tersi de olacak, diyelim sen ekmek icin yer ararken ekilmeyen arazi buldun gidip kiralayacaksin, kira bedelini devlet belirleyecek. Bu sekilde olunca tum tesvikler kiraya tutan yani ekene verilecek.

Bundan kacmak isteyenin tek sansi olabilir, yonca gibi cok yillik dikip sonra her yil bicmek icin baskasina vermek olur. Boyle olunca tesvik ve destek mal sahibine kalacak, kiralayan bir yil sadece yoncayi bicecek kullanacak. Bicen gubre ve sulamayi yapacak. Avantaji su olacak ki mal sahibi traktor, ekipman ot bicer almayacak, parasini verip surdurup ekecek, ot bicmesi olan kiralayip bicecek, kontrat yillik olacak, destekler mal sahibine kalacak.

• Beğen
Tepkiler: M.İçli
arabistanda çiftlik kurmak olmayabilirde mesela oradan büyük bir arazi satın alıp 5000 1000 dönüm misal orada sondaj vurup petrol çıkaralım ve satalım veya ülkemize aktaralım nasıl izin vermezler değilmi bizim de petrolümüz olmadığına göre bizim de zenginliğimiz coğrafyamız iklimimiz bizde vermemeliyiz tabi tek bu sebep bu değil topraklarımız bizim bağımsızlığımız mukaddes şehitlerimizin yattığı yer

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
ben bu köylü takımını bi türlü anlamıyom kardeş 9 ay yatar 3 ay çalışırlar ondan sonra para kazanamıyoz diyo ağlarlar siz tembelseniz biz ne yapalım o kadar yol yaptık köprü yaptık neynize yetmiyo gerçi siz tembellikten parasızlıktan o yollardan o köprülerden de geçmemişsinizdir ya neyse yapacak bişi yok mazot bi lira olsun dediniz onu da yaptık daha napalım nankörler

Sen benim yanıma bi 15 gun gel çiftçi nasıl yatıyor bi gor bakalım. O kopruleri yolları kendi maşınlamı yaptın

Moderatör tarafında düzenlendi: