Ankara için En verimli buğday (Kıraç tarla için)

Biz dönüme 30 kg ekeriz kızıltanı, alta 20kg DAP, üste 20 kg üre. taban yerlerde iyide yağış yakalarsa 450 kg buluyor verim. Bu bahsettiğim en iyi arazilerimizde. Normal arazide ise 300 ortalama verimi bizim bölgede.

400 ile 550 arasında aldım bu sene fazladan yaprak gübresi attım daha iyi inşallah enola buğdayı bakımı çok seviyor ne kadar bakım o kadar artıyor beni dinle hiç korkma 800 dönüm ektim
Evet buradaki değerli arkadaşların bilgileri ışığında enola da karar kıldım
Tohumluk için tarar tohumculuk la görüştüm arastirmalara başladım

• Beğen
Tepkiler: osmanli ve MURAT40
Buğday dan anlamam ama Mürsel Yazıcı beyin önerisiyle , 2 Sene kıraç /1 sene sulu Odeska ektim. Çatır çatır kuraklıkta 1000m2 de 250-300kg verdi. Ne don alıyor ne komple yanıp ölüyor. Boy uzamadı ve kılçıklı bir buğday. Suluda ise Aglika ile yanyana ektik ,neredeyse onun kadar boy yaptı ve aglika alan alan yatarken odeska yatmadı 675kg verdi ve daneler daha kaliteli oldu. Aglikadan 25kg kadar fazla verdi. Kıracta hiç gübresiz,suluda dap ile ekildi ve sulama ile üre atılmıştı, sadece ester vurularak yetiştirilmişti.
Not: Toprak Taban,Patates Kabak ekilen topraklar. Tohum ise İlk ekimde sertifikalı alınmıştı,sonraki yıllar hasattan kalkan buğday ekildi. Tekrar ekimde verim vermez denmesine rağmen aynı verimi verdi.
*Konu takip*
Hocam sulu odeska dedigin syrena mı missia mı krasunia olani zaten tam kıraç diye biliyorum ?

enola bugdayi bizde ekiyoruz 4-5 senedir bakimi seven bir bugday baktikca veriyor karsiligini her yil 5-6 cesit ekeriz bi tek onu degistirmedik bu yil taban yerlere esperya ektik 9-10 sira basak yapti enolayi kiraca ektik 11-12 sira yapti degerleride gayet iyi

Ha bu yıl yapmur olmadı bir yıl kınacık oldu seneye seneye derken 5 yıl oldu
Kaç kilo gübre tohum atıyorsun da 300 kg yi geçemedi Kızıltan
Kaz kere kazağı vurdun mesela tarlaya pas böcek ilacı attın mi yaprak gübresi attın mı baharda kaç kg hangi gübreyi attın erken mi ektin geç mi
Belki bakim sana göre iyi verim yüksek bekliyorsun
İlk önce bakım gerek sen elinden geleni yaparsın gerisi Allah'a kalmış yağarsa iyi olur
Bide diğer buğdaylar dan kgsini 50 kr pahalı sattığını deseydin keşke Kızıltan mı